Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

Πότε.δηλαδη γτ το Bitcoin και όλα σχεδόν τα κρυπτονομισματα μόνο φέτος θα ανέβουν πανω από 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποιος μου εξηγησει με απλο τροπο τι στο διαολο ειναι αυτη η βλακεια και πως καταφερε να αποκτησει αξια...πραγματικα ζουμε σε μια εποχη που το τιποτα αποκτα αξια.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

Από τη μια μεριά μας ζαλίζουν όλη μέρα με το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τις συνέπειες της αλόγιστης κατανάλωσης των ενεργειακών πόρων του πλανήτη , και από την άλλη μεριά εκατομμύρια υπολογιστές καταναλώνουν καθημερινά χιλιάδες γιγαβατώρες ηλεκτρικής ενέργειας, χωρίς να μπορώ να καταλάβω πιο το όφελος της ανθρωπότητας από αυτήν την σπατάλη

Ενώ αν το ίδιο ρεύμα το έκαιγε κάποιος για να παίζει games θα γινόταν ο κόσμος παράδεισος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KNSM είπε

Τοτε θα πάρουμε μια vega 64 η μια 1080 για να αλλαξουμε την τωρινη μας καρτα. Εγω ημουν τυχερος, αγορασα πριν ξεκινησει η φρενιτιδα, τον Απρίλιο μια 980ti στα 325 μεταχειρισμενη απο αγγελια. 

Κι εγώ τα ίδια φίλε μου, μεταχειρισμένη 980ti στα 340€. Τώρα δεν αγοράζονται αυτές... Γενικά πιστεύω η κατάσταση χειρότερα από καλοκαίρι όπου η AMD είχε επηρεαστεί κυρίως και οι 1070 της nvidia. Αυτός ήταν και ο λόγος που φίλος μου προτίμησε τότε  μια 1080 αντί της 1070 μιας και η διαφορά ήταν στα 70-80€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

Όταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ έχεις ξεκινήσεις να φτιάχνεις τουμπανο PC.. να φτάνεις σε κατάσταση να σου λείπει μονο η κάρτα γραφικών και.. στο τέλος να την πληρώνεις και παραπάνω για να παίξεις κάτι επιτέλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε μερικά χρόνια(ελπίζω 1-2 max) σκάσει και αυτή η φούσκα θα φροντίσω να αγοράσω τις κάρτες απο τους πρώην miners σε τιμές χώμα  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

Και οι έξυπνοι που θα τις αγοράσουν κοψοχρονιά θα τις χαίρονται για μισηχρονιά....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ευχαριστήσω το Ινσομνια γιατι όντας Κάτοχος Asus Strix 1070 OC edition (αγορά απο τις αγγελίες) πριν ενα χρονο + , σφραγισμένη με απόδειξη κομπλε στα 400€ με γλύτωσε απο τα παλαβά πράγματα που βλέπω και διαβάζω.

 

ΥΓ: την δίνω 1Κ οποίος θέλει , διαφορετικά με προνομιακό επιτόκιο 10% επι του καθενός Bitcoin οοοταν κ αν ποτέ βγαλει ! 

Χαχαχα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skylined είπε

Όταν η εξόρυξη κρυπτονομισμάτων, για την οποία δαπανούνται και τεράστια ποσά ηλεκτρισμού, πάψει να είναι τόσο κερδοφόρα θα πλημμυρίσει η αγορά με όλες αυτές τις κάρτες και θα πωλούνται για ψίχουλα. Θα πάρουμε όλοι 1080ti. 

Τις τιμές δε βοηθάει καθόλου η έλλειψη ανταγωνισμού από AMD και το γεγονός ότι το καρτέλ κρατάει ψηλά τις RAM οι οποίες μπαίνουν σε κάρτες γραφικών. Γενικά είναι κακή εποχή για να αναβαθμίσεις 

Οι περισσότεροι δυστυχώς που ασχολούνται στην Ελλάδα με εξόρυξη δεν πληρώνουν ρεύμα.

ειτε είναι σε φοιτητικές εστίες, είτε μέσα σε δημόσια εκπαιδευτικα ιδρύματα , είτε σε στρατιωτικές μονάδες.

δυστυχως εμείς τα πληρώνουμε και αυτά.

  • Like 10
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καρκίνος του mining πρέπει να σταματήσει...

 

Υπάρχουν τύποι στο youtube που έχουν 500 κάρτες για mining.

Το φτωχό μου μυαλό μου λέει ότι αν σφίξουν κάπως τους νόμους και φορολογήσουν τα ανταλλακτήρια ή κάνουν κάποιες αντίστοιχες ενέργειες τα cryptos θα σβήσουν.

Μπορεί να γίνει, τρόπος υπάρχει αρκεί να το πάρουν στα σοβαρά κάποιοι.

RX 580  στα 100Ε και αν θέλουν.

Επεξ/σία από ssd93
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

οπως και οι τιμες των RAM, 6 χρονια τις εχω και ειναι πιο ακριβες σημερα. Καποτε θα τις επαιρνες σχεδον τσαμπα μετα την επομενη γενια..

Υπομονη,θα γυρισει ο τροχος ομως.

Όντως μπήκα σε ηλεκτρονικό κατάστημα για αγορά 4γβ δδρ3 και νόμιζα πως κάποιος έχει χακαρει το σαιτ και έχει αλλάξει τις τιμές μέχρι να συνειδιτοποησω τι γίνετε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vali είπε

Από τη μια μεριά μας ζαλίζουν όλη μέρα με το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τις συνέπειες της αλόγιστης κατανάλωσης των ενεργειακών πόρων του πλανήτη , και από την άλλη μεριά εκατομμύρια υπολογιστές καταναλώνουν καθημερινά χιλιάδες γιγαβατώρες ηλεκτρικής ενέργειας, χωρίς να μπορώ να καταλάβω πιο το όφελος της ανθρωπότητας από αυτήν την σπατάλη

Ξέρεις πόση ενέργεια ξοδεύουν οι υπολογιστές των τραπεζικών συστημάτων; Πολλαπλάσια των κρυπτονομισμάτων. Και τα δύο κάνουν συναλλαγές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...