Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη οι τραπεζες μισθωνουν η χρεωνουν 150+ εφαπαξ για την αποκτηση μηχανηματος POS εψαξα να βρω εναν καλυτερο τροπο. Βρηκα το freePOS το οποιο περα απο τη χρηση για ληψη χρηματων απο καρτα λεει στις συχνες ερωτησεις οτι σε καλυπτει και νομικα ως κατοχο συστηματος χρησης POS. Βεβαια επειδη το λενε δε ξερω και αν το πιστευω ετσι απλα. Εσει κατα ποσο θεωρειται πως η χρηση του  καλυπτει πληρως την υποχρεωση επιχειρησεων να αποδεχονται πληρωμες μεσω POS

https://www.freepos.gr/page/faq/

Αναφορά σε κείμενο

Eίμαι ελεύθερος επαγγελματίας/διαθέτω επιχείρηση. Η χρήση της υπηρεσίας FREEPOS καλύπτει την επιχείρησή μου ως προς την υποχρέωση που θεσπίζει ο Ν.4446/2016 για την αποδοχή μέσων πληρωμής με κάρτα; Καλύπτομαι σε περίπτωση ελέγχου;

Mε το Ν.4446/2016 (άρθρο 65) επιβάλλεται σε επιχειρήσεις, ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες με τους προβλεπόμενους στην ΚΥΑ 45231/20-4-2017 Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (ΚΑΔ), η υποχρέωση να αποδέχονται πληρωμές με μέσα πληρωμής με κάρτα. H αποδοχή πληρωμών με μέσα πληρωμής με κάρτα από τον υπόχρεο δεν προϋποθέτει αποκλειστικά και κατ’ ανάγκη την απόκτηση και εγκατάσταση παραδοσιακής συσκευής τερματικού (POS). Αντίθετα, βάσει του νομοθετικού αυτού καθεστώτος, ο υπόχρεος (επιχείρηση ή ελεύθερος επαγγελματίας) δύναται να επιλέξει την εφαρμογή/ τεχνολογική λύση (ακόμα και άϋλη / ηλεκτρονική) που τον εξυπηρετεί, αρκεί να εξασφαλίζεται στους καταναλωτές με τους οποίους συναλλάσσεται η δυνατότητα να πληρώσουν με μέσα πληρωμής με κάρτα. Το FREEPOS είναι μια καινοτόμα ηλεκτρονική εφαρμογή, διαθέσιμη τόσο από ηλεκτρονικό υπολογιστή (μέσω του web page freepos.gr) όσο και από κινητό τηλέφωνο μέσω του αντίστοιχου app, με την οποία παρέχεται η δυνατότητα στο χρήστη της να αποδέχεται πληρωμές με κάρτα.

Κατεβάστε το Νομικό Σημείωμα

Κατεβάστε την Ειδική Σήμανση

Κατεβάστε την Εγκύκλιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το freepos είναι καλό για όσουν δεν έχουν ιδιαίτερες συναλλαγές. Πχ εγώ που ναι μεν έχω συναλλαγές με ιδιώτες αλλά σχεδόν ποτέ δεν μου δίνουν πιστωτική ειναι μια χαρά.

Δυστυχώς το freepos έπαψε να είναι freepos τον καιρό που ανακοινώθηκε η υποχρεωτική τοποθέτηση pos. Δηλαδή ενώ παλιά ήταν free, τώρα είναι free μόνο για 20 συναλλαγές και στη συνέχεια απαιτεί συνδρομή 3€/μήνα.

Επίσης οι χρεώσεις του είναι μεγάλες και για αυτό το λόγο δεν συμφέρει για όσουν συναλλάσονται συχνά με κάρτες, καθώς η χρέωση είναι 1,9%.

Σε κανονικό Pos τράπεζαν η χρέωση μπορεί να πέσει μέχρι και κάτω απο 1%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι αλλα εδω δε μιλαμε για χρεωσεις αλλα για αυτους που δε το χρησιμοποιουνε και θελουν απλα να ειναι νομικα καλυμμενοι. Οι διευκρινισεις στο taxheaven απο το πανω λινκ και οι συχνες ερωτησεις δειχνουν οτι υποστηριζεται, αλλα εμενα με προβληματιζει πως ταυτοποιετια ο συσχετισμος λογαριασμου-επιχειρησης

Επειδη οταν πας να κανεις εκει νεο λογαριασμο, σου λεει συνδεση μεσω Google, Και μετα σε ταυτοποιει με βαση το oνοματεπωνυμο του Google Account.

Δηλαδη αμα συνδεθω εγω με το [email protected] και μου πει καλωσηρθες Insomnia (Ονομα) Lover (Επιθετο), ακομα και αν αλλαξεις τα στοιχεια στο πραγματικο σου ονοματωπυνομο θεωρεισαι καλυμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μη τον κραζεις ειναι διευθυντης τραπεζης και του κοβεις τζιρο. πληρωνε γιατι εναι η μονη λυση

3 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

Ναι αλλα πχ θα πρεπει το mail που κουμπωνει σε freepos να ειναι και το Mail που χρησιμοποιει η επιχειρηση. Εννοω δεν υπαρχει αλλος τροπος, πχ με ΑΦΜ ΓΕΜΗ κτλ να συνδεεται το freepos για να ταυτιζεται αναμφισβητη με την εταιρια που κανει τη χρηση της ηλεκτρονικης αυτης υπηρεσιας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχιζω την αναζητηση για να κλεισω επιτελους το θεμα. Περα απο φρεεπος πρεπει να εχεις λογσμο Viva Wallet που να συνδεεται εκει το freepos. Και εκει υποβαλεις εγγραφα σχετικα με την επιχειρηση για την επιτυχη ταυτοποιηση. Γιαυτο μου εκανε εντυπωση στην αρχη. Επειδη οταν πας να κανεις λογσμο στο freepos σου ζηταει απλα ενα facebook η ενα google account. Και λεω τι εγινε αυτο ηταν μονο.

Εν παση περιπτωση μολις συνδεθεις σου χει ενα πλαισιο τυπου "Κατεβαστε την νομικη βεβαιωση" και σου στελνει ενα pdf το οποιο εχει καποια κενα πεδια τα οποια εμαθα στη συνεχεια πως τα συμπληρωνεις εσυ. ΠΧ Βεβαιωνεται ο ........  με τον ΑΦΜ ...... οτι δεχεται συναλλεγες μεσω POS.

Λεω μαλλον μολις κλεισει η ταυτοποιηση στο wallet Παιρνει τα πεδια απο κει. Κανω ταυτοποιηση και παω να κατεβασω βεβαιωση και το χαρτι παραμενει ιδιο.

Παιρνω στο helpdesk και μου λενε πως το χαρτι ειναι αυτο και το συμπληρωνω μονος μου μολις το εκτπυωσω. Τους λεω μα καλα αυτο δε στεκει, πρεπει καπως να τραβα τα στοιχεια απο τη ταυτοποιηση που εχει γινει και να το σφραγιζεται εσεις, αλλιως θα μπορουσα να το γραψω μονος μου και στο word. Μου λενε οχι δε γινεται το χαρτι εχει ψηφιακη υπογραφη και βγαινει μονο για εγγεγραμενυος χρηστες. Και παλι τους λεω μπορει καποιος ευκολα να συνδεθει μεσα απο facebook με ψευτικο λογσμο και να παραγει αυτο το χαρτι απλα εκτυπωνοντας το.

Τελικα δε βγαζω ακρη, πως γινεται το χαρτι αυτο να εχει νομικη ισχυ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λενε τωρα θα βαλουν στηλη στο Ε3 οπου θα αναγραφεται ο σειριακος του POS. Οσοι απο μας δεχομαστε τις πληρωμες μεσω ηλεκτρονικων υπηρεσιων τι θα αναγρφουμε δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Λενε τωρα θα βαλουν στηλη στο Ε3 οπου θα αναγραφεται ο σειριακος του POS. Οσοι απο μας δεχομαστε τις πληρωμες μεσω ηλεκτρονικων υπηρεσιων τι θα αναγρφουμε δηλαδη

ετοιμασου για προστημο. σε ειχα προειδοποιησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, therock είπε

Λενε τωρα θα βαλουν στηλη στο Ε3 οπου θα αναγραφεται ο σειριακος του POS. Οσοι απο μας δεχομαστε τις πληρωμες μεσω ηλεκτρονικων υπηρεσιων τι θα αναγρφουμε δηλαδη

Φαντάζομαι θα υπάρξει μέριμνα για αυτό.

Όσον αφορά ένα PDF με ψηφιακή υπογραφή, εφόσον είναι έγκυρη έχει ακριβώς την ίδια ισχύ με την χειρόγραφη υπογραφή – σφραγίδα. Μόνο πρόσεξε να μην το κάνεις edit γιατί θα χάσει την ψηφιακή υπογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...