Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ξεκίνησε την παραγωγή hardware “εξόρυξης” κρυπτονομισμάτων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν βλεπω ομως να εχεις παρει το μαθημα σου και συνεχιζεις να πεφτεις με τα μουτρα σε κατι.
Και αν νομιζεις οτι με τα crypto θα ρεφαρεις εισαι βαθια γελασμενος.

Η ελπιδα ειναι η αληθεια οτι πεθαινει τελυταια- αλλοιως θα επρεπε να ειμαι στο δρομο πυροβολωντας περαστικους.

Δεν ελπιζω να ρεφαρω -αν κ δεν παιζω χαρτια οποτε δεν μπορω να ξερω επακριβως τι εννοεις. Ελπιζω να μην χασω εντελως το τραινο. Θα το χασω λιγο εδω που μενω. Οχι ομως εντελως. Αυτο ελπιζω. Κ αυτο λεω κ στους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Η ελπιδα ειναι η αληθεια οτι πεθαινει τελυταια- αλλοιως θα επρεπε να ειμαι στο δρομο πυροβολωντας περαστικους.

Δεν ελπιζω να ρεφαρω -αν κ δεν παιζω χαρτια οποτε δεν μπορω να ξερω επακριβως τι εννοεις. Ελπιζω να μην χασω εντελως το τραινο. Θα το χασω λιγο εδω που μενω. Οχι ομως εντελως. Αυτο ελπιζω. Κ αυτο λεω κ στους αλλους.

Το ρεφαρεις δεν ισχυει μονο για τα χαρτια-ρουλετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπελοφιλοσοφια ειναι το γεγονος οτι ξαφνικα θα καταργηθουν τα νομισματα που υπαρχουν ηδη ευρω δολαριο κτλ και θα αντικατασταθουν απο ηλεκτρονικο νομισμα χωρις καποιος να μας δωσει το ποσον που αντιστοιχει σε  αυτο με την ισοτιμια που θα υπαρχει τοτε.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι οταν πηγαμε στο ευρω ξαφνικα ολοι χασαμε οτι ειχαμε στις τραπεζες η στις τσεπες μας απο τις δραχμες.Αυτο δεν προκειται να συμβει γιατι μπορει εμενα και εσενα να μην με νοιαζει γιατι δεν εχω δις αλλα πιστεψε με αυτοι που τα εχουν δεν θα τα αφησουν να χαθουν ετσι και να μηδενισει το κοντερ.Τωρα οσο για το τσιμεντο το σπιτι δεν το εχω για να το τρωω απλα για να εχω ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου οσο για το pc που φυτευει ντοματες ητανε μεταφορικο ειρωνικο το σχολιο μου οτι συγκεκριμενα τωρα παραγει κοπανιστο αερα και οτι δεν παραγει κατι ουσιωδες οπως αν φυτεψεις μια ντοματια με τα ιδια σου τα χερια που εχει αξια επιτοπου γιατι εβαλες χρονο και κοπο για φτασει να ειναι ντοματα και στην  τελικη μπορει να την φας οποτε εχει θρεπτικη αξια και σε βοηθαει να ζησεις.Τα bitcoin τι αξια εχουν καμια οπως και καθε αλλο νομισμα απλα αντικατοπριζουν τον χρονο και τον κοπο που εβαλαν καποιοι για καποια υπηρεσια-υλικο αγαθο οποτε ξαφνικα να χασουν την αξια τους απο το πουθενα δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο.Πιο πολυ εφικτο ειναι να χασεις σε ισοτιμια παρα να χασεις τελειως ολο το ποσον.Οπως στο πολεμο πουλουσαν τα χρυσαφικα που ειχε ο κοσμος για ενα καρβελι ψωμι.Το πιασες αλλαξε ι ισοτιμια αυτων των δυο.Το ποιος θα βγει κερδισμενος σε τετοια περιπτωση πιστεψε με δεν θα ειναι ουτε εγω ουτε εσυ με 5-10 ψωροδεκαρες που εχουμε στην ακρη αλλα αυτοι που εχουν τα πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Αμπελοφιλοσοφια ειναι το γεγονος οτι ξαφνικα θα καταργηθουν τα νομισματα που υπαρχουν ηδη ευρω δολαριο κτλ και θα αντικατασταθουν απο ηλεκτρονικο νομισμα χωρις καποιος να μας δωσει το ποσον που αντιστοιχει σε  αυτο με την ισοτιμια που θα υπαρχει τοτε.Δηλαδη ειναι σαν να λες οτι οταν πηγαμε στο ευρω ξαφνικα ολοι χασαμε οτι ειχαμε στις τραπεζες η στις τσεπες μας απο τις δραχμες.Αυτο δεν προκειται να συμβει γιατι μπορει εμενα και εσενα να μην με νοιαζει γιατι δεν εχω δις αλλα πιστεψε με αυτοι που τα εχουν δεν θα τα αφησουν να χαθουν ετσι και να μηδενισει το κοντερ.Τωρα οσο για το τσιμεντο το σπιτι δεν το εχω για να το τρωω απλα για να εχω ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου οσο για το pc που φυτευει ντοματες ητανε μεταφορικο ειρωνικο το σχολιο μου οτι συγκεκριμενα τωρα παραγει κοπανιστο αερα και οτι δεν παραγει κατι ουσιωδες οπως αν φυτεψεις μια ντοματια με τα ιδια σου τα χερια που εχει αξια επιτοπου γιατι εβαλες χρονο και κοπο για φτασει να ειναι ντοματα και στην  τελικη μπορει να την φας οποτε εχει θρεπτικη αξια και σε βοηθαει να ζησεις.Τα bitcoin τι αξια εχουν καμια οπως και καθε αλλο νομισμα απλα αντικατοπριζουν τον χρονο και τον κοπο που εβαλαν καποιοι για καποια υπηρεσια-υλικο αγαθο οποτε ξαφνικα να χασουν την αξια τους απο το πουθενα δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο.Πιο πολυ εφικτο ειναι να χασεις σε ισοτιμια παρα να χασεις τελειως ολο το ποσον.Οπως στο πολεμο πουλουσαν τα χρυσαφικα που ειχε ο κοσμος για ενα καρβελι ψωμι.Το πιασες αλλαξε ι ισοτιμια αυτων των δυο.Το ποιος θα βγει κερδισμενος σε τετοια περιπτωση πιστεψε με δεν θα ειναι ουτε εγω ουτε εσυ με 5-10 ψωροδεκαρες που εχουμε στην ακρη αλλα αυτοι που εχουν τα πολλα....

Ολα μια χαρα. Κ συ εισαι ευτυχισμενος κ γω. Τραβας την ζωουλα σου κ γω την δικια μου, φυτεψε της ντοματουλες σου κ γω εχω το πισακι μου κ ολοι καλα. Καληνυχτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Ριξε μια ματια κ βγαλε συμπερασματα. Μιλαω σε σενα για να ακουν ολοι οι δυσπιστοι---

Το κρυπτο της Αγγλιας     https://britcoin.com

Το κρυπτο του Καναδα      https://canadaecoin.site

Το κρυπτο της Αμερικης (ερχεται λειαν συντομως στα πισι σας)    https://www.washingtonpost.com/opinions/bitcoin-is-big-but-fedcoin-is-bigger/2017/12/18/53e2e79a-e1b8-11e7-89e8-edec16379010_story.html?utm_term=.99d544dfc94f

Tο κρυπτο της Ρωσσιας φυσικα    https://cointelegraph.com/news/is-cryptoruble-back-launch-set-for-mid-2019-says-russian-blockchain-association

Το κρυπτο της Κινας  (ακομα στα σκαρια αλλα ερχεται κ αυτο)     https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-21/chinese-central-bank-studies-prospect-of-own-digital-currency

Ερχεται τροπικη καταιγιδα στην παγκοσμια οικονομια κ σεις σκεφτεστε βλακιες. ΤΟ ΡΕΥΣΤΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ!!! Καταλαβετε το!!! Θες γιατι θελουν να μας ελενχουν με ηλεκτρονικο νομισμα κ τσιπακι στο χερι (που αυτο θα γινει τελικα), θες γιατι η οικονομια εχει φτασει στο απροχωρητο κ η Αμερικη η ιδια ειναι ετοιμη να βουλιαξει στο χρεος, θες γιατι καποιοι καινουργιοι ζαμπλουτοι θελουν μεγαλυτερο κομματι της πιτας, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο----> σε ελαχιστα χρονια θα ζουμε σε κοσμο ΧΩΡΙΣ υπαρκτα λεφτα. 

Υπερδυναμεις ολοκληρες ξεκινανε τα δικα τους κρυπτονομισματα. Λετε αυτες να μην ξερουν που πανε κ τι κανουν?? Εσεις γιατι τοσο πισμα να μεινετε εξω απ τον χορο?? Χωνεψτε το- Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ Κ ΠΡΟΧΩΡΑ (ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ) !!! Παμε να ζησουμε την μεγαλυτερη επανασταση μετα την βιομηχανικη, κ σεις καθεστε κ πιπιλατε το δαχτυλο σας?? 

Ο 20ος αιωνας ηταν η περιοδος εγκαταστασης του παγκοσμιου κομμουνισμου. Ηρθε κ μαζι του εφερε τον σοσιαλισμο σε ολα τα μηκη κ πλατη του πλανητη- την κοινωνικη ιδεολογια των παμπλουτων που θελαν να σπασουν τα δεσμα του κοσμου με την παραδοση κ μ οτι αυτη τους εφοδιαζε. Ο 21ος αιωνας ξεκινα με 3 τρομαχτικες αλλαγες (ποσο θα τις κρατησουν δεν ξερω, αλλα σιγουρα δεν ειναι περαστικες)-- α) το πολεμο κατα του τρομου, β) την κρυπτοοικονομια, γ) την τεχνιτη νοημοσυνη.  Μεσα απο αυτα τα 3 (κ αν εχουν κ αλλους μπαλαντερ στο μανικι θα το δουμε συντομα), θα προσπαθησουν να τελειωσουν με το παμπαλιο σχεδιο τους της τελικης επικρατησης. Παντου. Κ μονιμα. Συνεχιζουν αναπτυσοντας την παγκοσμια αριστερα (ομαδες lgbt, αθεια, μεταναστευση, καταργηση συνορων κ τοπικων νομων, διεθνη νομισματα, πολυεθνικες, πολιτικη ορθοτητα, ποινικοποιηση σκεψης κλπ κλπ), κατεχουν πλεον ολα τα ΜΜΕ κ ολη την πληροφορηση, εχουν διαπερασει ολα τα εκπαιδευτικα επιπεδα σε ολες τις χωρες, εχουν στην τσεπη τους ολες -σχεδον- τις πολιτικες ομαδες ολων των αποχρωσεων. Μενει αυτο που ξαναειπα- Η θα δεχτουμε τις αλλαγες με το καλο, η θα μας κατσουν κατω κ θα μας τον φερμαρουν με το στανιο. Σε αυτο το σταδιο ειμαστε τωρα. Τι να κανουμε εμεις λοιπον? Να βαλουμε στην ακρη χρημα που σε λιγο θα καταργηθει? Να εχουμε καταθεση σε τραπεζες που μπορει να χρεωκοπησουν, η οπως ελεγε ο φιλος, ετσιθελικα να μας λενε "50 την βδομαδα το πολυ"? Να μαζευουμε σπιτια την ωρα που πανε να τα ξεπουλησουν ολα σε καινουργια χερια? 

Παρτε το χαμπαρι-> αυτα που ξεραμε ως τωρα τελειωσαν. Η θα παιξουμε το παιχνιδι με τους καινουργιους κανονες, η θα φαμε την μαλαπερδα.

Ριξτε κ μια ματια σε αυτον τον κυριο να δειτε τι γραφει.   https://steemit.com/fedcoin/@anjoke/surviving-fedcoin-by-doug-casey-free-book-copy

Η κρυπτοοικονομια ΔΕΝ ειναι επανασταση εναντια στο συστημα- θα την ειχαν σκοτωσει εν τη γεννεσει της. Ειναι η επανασταση του συστηματος για να περασει στην καινουργια φαση του κ να μας βαλει στην καινουργια πραγματικοτητα. Λετε οτι δεν εμπιστευεστε το καθε βλακα που βγαζει δικο του νομισμα? Αγοραστε Britcoin τοτε. Σας εβαλα το λινκ. Παντως λεφτουδακια στην ακρη να εχετε κ να περνατε καλα το ξεχνατε σε λιγακι (κ μην τα βαλετε με μενα γιατι δεν ειμαι εγω που τα εφτιαξα ετσι). Μεχρι να αφησουμε τον ματαιο αυτο κοσμο σε λιγα χρονακια εχετε υπ οψην σας ποιος (ποιο) θα χειριζεται τις συναλλαγες σας με το κρατος? Καποιο κομπιουτερ με τεχνιτη νοημοσυνη (ηδη το εχουν στα σκαρια κ αυτο). Αυτο θα χειριζεται τις εντελως διαφανες (λογω κρυπτοιοκονομιας) συναλλαγες σας. Τι πηρατε, ποιον πληρωσατε, που δωσατε κ γιατι, ποσα ρεστα πηρατε, ολα θα ειναι εντελως ανοιχτα για ολους να τα δουν. Κ αν βαλουν κανα μετρο κ το περιορισουν για τους πολλους, σιγουρα εκεινοι (κρατος, τραπεζες, ΑΙ κλπ) θα εχουν μια απολυτη γνωση του ποιοι ειστε κ τι γουσταρετε. Εκει βαδιζουμε. Αν τωρα εσεις τα βλεπετε κ το μονο που εχετε να πειτε ειναι "ας κρατησω λιγα λεφτουδακια στην τραπεζα".... να δω ποιος θα φυσαει τι στο τελος.

Αυτά που γράφεις έχουν πολύ ενδιαφέρον και είναι πολύ χρήσιμα. Διαφωνώ όμως στο ότι θεωρείς το παραδοσιακό χρήμα ήδη άχρηστο. Για μένα είναι λάθος και ανεύθυνο κάποιος που έχει τη δυνατότητα να αποταμιεύσει να μη το κάνει, ακόμα βασιλιάς είναι το παραδοσιακό χρήμα, με κρυπτονομισματα μόνο δεν μπορείς να ζήσεις. 

Το τι θα γίνει, σε ποιο βαθμό και πότε θα το δούμε όλοι μαζί, δεν το ξέρει κάποιος από πρίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτά που γράφεις έχουν πολύ ενδιαφέρον και είναι πολύ χρήσιμα. Διαφωνώ όμως στο ότι θεωρείς το παραδοσιακό χρήμα ήδη άχρηστο. Για μένα είναι λάθος και ανεύθυνο κάποιος που έχει τη δυνατότητα να αποταμιεύσει να μη το κάνει, ακόμα βασιλιάς είναι το παραδοσιακό χρήμα, με κρυπτονομισματα μόνο δεν μπορείς να ζήσεις. 

Το τι θα γίνει, σε ποιο βαθμό και πότε θα το δούμε όλοι μαζί, δεν το ξέρει κάποιος από πρίν.

Να το επαναλαβω αδερφε γιατι ισως οταν το ειπα δεν το ειχες δει--> ΗΔΗ στην αμερικη το cash εχει εξαφανιστει εντελως. ΤΩΡΑ ΣΗΜΕΡΑ (πως αλλοιως να το πω??). Ζουμε στο Μπαγκλαντες Ελλαντα κ ειμαστε πισω. Αυτο κ μονο μας κανει να νομιζουμε αυτο οπου λες, οτι το ρευστο ειναι ακομα βασιλιας. Οχι ΔΕΝ ειναι. Πας σε αμερικανικη τραπεζα, πληρωνεις ρευστο κ τα ρεστα στα δινουν σε πλαστικο. Στα αμερικανικα σουπερμαρκετ ολοι πληρωνουν πλεον με καρτα. Ολοι. Οχι καποιοι. Το εχουν περασει ως μετρο κατα της τρομοκρατιας (πλαστικο=σε βρισκει η αστυνομια, ρευστο=προσπαθεις να κρυφτεις). Τις καρτες πολιτη εκει τις εχουν δεκαετιες. Εδω δεν εχουν περασει ακομα γιατι ειμαστε Αφγκανισταν Ελλαντα. Πιστωτικες μοιραζαν εκει απ τα 60ς, ασχετα αν σε εμας ηρθαν με 30 χρονια καθυστερηση. Ομως τωρα η τεχνολογια δεν επιτρεπει καθυστερησεις του στυλ Ζιμπαμπουε Ελλαντα. Τα κρυπτο ερχονται ΤΩΡΑ (εβαλα λινκ αδερφε). Οι αλλαγες γινονται αυτη την στιγμη που μιλαμε.

Ναι ολοι μαζι θα τα δουμε. Κ στο Πακισταν Ελλαντα που ζουμε σιγουρα θα υπαρχουν "παραθυρα" για οσους εχουν ακομα cash, θα αργησουν οι νομοι να γινουν εφαρμοσημοι, θα εχουμε κρουσματα μη-συμορφωσης κλπ κλπ. Τα γνωστα δικα μας. Ομως τι βλαπτει ναχεις ενα-δυο μηχανηματα να σκαβουν, αν μπορεις να βαλεις κ τιποτα φτηνο ρευμα σπιτι σου? Αντι να βαλεις 10 χιλιαρικα στην ακρη, βαλε 5 κ δωσε αλλα 5 για δυο καλα μηχανηματα που θα σου βγαλουν αυτα που θα χρειαστει να αποταμιευσεις σε 10 χρονια που το Τζιμπουτι Ελλαντα θα μπει κανονικα στην ψηφιακη οικονομια. Αμα ομως βασιστεις στην λογικη cash is king δεν θα φτιαξεις ποτε αυτα τα 2 μηχανηματα που σου λεω....

Κ ολα εξαρτωνται τελικα απο το ποσο δυναμη νοιωθει οτι εχει το κομμα εξουσιας που μας κυβερνα. Αν η κυβερνηση -οταν θα μας χτυπησουν την πορτα να αλλαξουμε νομισμα- νομιζει οτι δεν εχει "ευρεια λαικη συναινεση" θα γινουν τα καλα των μνημονιων- θα περασουν νομους κ θα αφησουν τους επομενους να τους υλοποιησουν. Αν ομως νομιζουν οτι ξανακερδιζουν τις εκλογες... καληνυχτα το απομεσημερο αδερφε... θα γινει της Ουρσουλας. Φυσικα θα μου πεις, ποια κυβερνηση πλεον εχει τοση αυτοπεποιθηση? Καμια. Κ αυτο ισως καθυστερησει λιγο τις εξεληξεις στο Τουρκμενισταν Ελλαντα. Ποσες φορες ομως ειπαμε "αχ!! ναχα βαλει το cpu μου να σκαψει τοτε που ξεκινουσε το bitcoin..."?? Αφου λοιπον βλεπουμε την κατηφορα μπροστα μας κ καταλαβαινουμε οτι εχουμε αρχισει την τσουληθρα (αργα αργα αλλα ξεκιναμε κ εμεις), ας βαλουμε ενα αναθεματισμενο μηχανακι να δουλευει σε κανα υπογειο με κανα ανερχομενο alt κ ας παει στα κομματια αδερφε!!! Το πολυ πολυ να βοηθησουμε λιγακι τα αμοιρα φτωχοπαιδα της ΔΕΗ για κανα μεροκαματο παραπανω. Δεν χανουμε κ τιποτα αν το καλοσκεφτεις.

ΥΓ Δεν εχω μιλησει ποτε για ΑΓΟΡΑ κρυπτο-  αυστηρα κ μονο για σκαψιμο =για οσους ξερουν κ θελουν να ασχοληθουν, οχι χρηματηστηριο-style καταστασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Να το επαναλαβω αδερφε γιατι ισως οταν το ειπα δεν το ειχες δει--> ΗΔΗ στην αμερικη το cash εχει εξαφανιστει εντελως. ΤΩΡΑ ΣΗΜΕΡΑ (πως αλλοιως να το πω??). Ζουμε στο Μπαγκλαντες Ελλαντα κ ειμαστε πισω. Αυτο κ μονο μας κανει να νομιζουμε αυτο οπου λες, οτι το ρευστο ειναι ακομα βασιλιας. Οχι ΔΕΝ ειναι. Πας σε αμερικανικη τραπεζα, πληρωνεις ρευστο κ τα ρεστα στα δινουν σε πλαστικο. Στα αμερικανικα σουπερμαρκετ ολοι πληρωνουν πλεον με καρτα. Ολοι. Οχι καποιοι. Το εχουν περασει ως μετρο κατα της τρομοκρατιας (πλαστικο=σε βρισκει η αστυνομια, ρευστο=προσπαθεις να κρυφτεις). Τις καρτες πολιτη εκει τις εχουν δεκαετιες. Εδω δεν εχουν περασει ακομα γιατι ειμαστε Αφγκανισταν Ελλαντα. Πιστωτικες μοιραζαν εκει απ τα 60ς, ασχετα αν σε εμας ηρθαν με 30 χρονια καθυστερηση. Ομως τωρα η τεχνολογια δεν επιτρεπει καθυστερησεις του στυλ Ζιμπαμπουε Ελλαντα. Τα κρυπτο ερχονται ΤΩΡΑ (εβαλα λινκ αδερφε). Οι αλλαγες γινονται αυτη την στιγμη που μιλαμε.

Ναι ολοι μαζι θα τα δουμε. Κ στο Πακισταν Ελλαντα που ζουμε σιγουρα θα υπαρχουν "παραθυρα" για οσους εχουν ακομα cash, θα αργησουν οι νομοι να γινουν εφαρμοσημοι, θα εχουμε κρουσματα μη-συμορφωσης κλπ κλπ. Τα γνωστα δικα μας. Ομως τι βλαπτει ναχεις ενα-δυο μηχανηματα να σκαβουν, αν μπορεις να βαλεις κ τιποτα φτηνο ρευμα σπιτι σου? Αντι να βαλεις 10 χιλιαρικα στην ακρη, βαλε 5 κ δωσε αλλα 5 για δυο καλα μηχανηματα που θα σου βγαλουν αυτα που θα χρειαστει να αποταμιευσεις σε 10 χρονια που το Τζιμπουτι Ελλαντα θα μπει κανονικα στην ψηφιακη οικονομια. Αμα ομως βασιστεις στην λογικη cash is king δεν θα φτιαξεις ποτε αυτα τα 2 μηχανηματα που σου λεω....

Κ ολα εξαρτωνται τελικα απο το ποσο δυναμη νοιωθει οτι εχει το κομμα εξουσιας που μας κυβερνα. Αν η κυβερνηση -οταν θα μας χτυπησουν την πορτα να αλλαξουμε νομισμα- νομιζει οτι δεν εχει "ευρεια λαικη συναινεση" θα γινουν τα καλα των μνημονιων- θα περασουν νομους κ θα αφησουν τους επομενους να τους υλοποιησουν. Αν ομως νομιζουν οτι ξανακερδιζουν τις εκλογες... καληνυχτα το απομεσημερο αδερφε... θα γινει της Ουρσουλας. Φυσικα θα μου πεις, ποια κυβερνηση πλεον εχει τοση αυτοπεποιθηση? Καμια. Κ αυτο ισως καθυστερησει λιγο τις εξεληξεις στο Τουρκμενισταν Ελλαντα. Ποσες φορες ομως ειπαμε "αχ!! ναχα βαλει το cpu μου να σκαψει τοτε που ξεκινουσε το bitcoin..."?? Αφου λοιπον βλεπουμε την κατηφορα μπροστα μας κ καταλαβαινουμε οτι εχουμε αρχισει την τσουληθρα (αργα αργα αλλα ξεκιναμε κ εμεις), ας βαλουμε ενα αναθεματισμενο μηχανακι να δουλευει σε κανα υπογειο με κανα ανερχομενο alt κ ας παει στα κομματια αδερφε!!! Το πολυ πολυ να βοηθησουμε λιγακι τα αμοιρα φτωχοπαιδα της ΔΕΗ για κανα μεροκαματο παραπανω. Δεν χανουμε κ τιποτα αν το καλοσκεφτεις.

ΥΓ Δεν εχω μιλησει ποτε για ΑΓΟΡΑ κρυπτο-  αυστηρα κ μονο για σκαψιμο =για οσους ξερουν κ θελουν να ασχοληθουν, οχι χρηματηστηριο-style καταστασεις.

Έχω ένσταση πάλι, δεν μίλησα αποκλειστικά για cash αλλά για παραδοσιακό χρήμα! Το πλαστικό χρήμα δεν είναι cryptos, είναι ευρώ, δολάρια κλπ. Αυτή τη στιγμή αν έχεις μόνο cryptos έχεις δεμένα χέρια αν δεν τα εξαργυρώσεις.

Επίσης, λες να βάλεις ένα μηχάνημα να σκάβει κάποιο alt. Αυτό είναι σα να ρίχνεις μια ζαριά. Υπάρχουν τόσα νομίσματα, δεν ξέρεις ποια θα επιβιώσουν και θα έχουν κάποια αξία αργότερα. Ακόμα και τα μεγάλα είναι μια αγορά ασταθέστατη. Πες ότι έκανες υπολογισμούς πριν ένα μήνα να πάρεις hardware, δες σήμερα πως είναι οι τιμές. 

Αυτή τη στιγμή για μένα τα cryptos είναι καλά να επενδύσεις κάποια λεφτά να δεις τι γίνεται, αναγνωριστικά και όχι αποκλειστικά. (Αφού δεν μπήκαμε νωρίτερα που το ρίσκο ήταν μηδενικό, τα νομίσματα λίγα και τελικά όλοι κερδισμένοι βγηκαν).

Γενικά μου αρέσει το σκεπτικό σου όμως και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ένσταση για τις αναφορές στις ΗΠΑ και την κατάργηση του μετρητού. Μιλάμε για de facto κατάργηση , όχι de jure ! Κανείς δεν χρησιμοποιεί μετρητό , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Μπορείς μια χαρά να πας με τούβλα δολλάρια να αγοράσεις την κάντιλακ ! Άλλο αν δεν το κάνει κανείς. Στην Ελλάδα όμως, δεν επιτρέπεται (να αγοράσεις auris diesel , όχι κάντιλακ, γιατί αν πάρεις κάντιλακ θα σε γουστάρει ο τσακαλώτος) . Αρχικά το όριο ήταν 1500 ευρώ μετά έγινε ... 500.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μία ένσταση για τις αναφορές στις ΗΠΑ και την κατάργηση του μετρητού. Μιλάμε για de facto κατάργηση , όχι de jure ! Κανείς δεν χρησιμοποιεί μετρητό , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Μπορείς μια χαρά να πας με τούβλα δολλάρια να αγοράσεις την κάντιλακ ! Άλλο αν δεν το κάνει κανείς. Στην Ελλάδα όμως, δεν επιτρέπεται (να αγοράσεις auris diesel , όχι κάντιλακ, γιατί αν πάρεις κάντιλακ θα σε γουστάρει ο τσακαλώτος) . Αρχικά το όριο ήταν 1500 ευρώ μετά έγινε ... 500.

Και να καταργηθεί και να επιτρέπεται μόνο κάρτα πάλι σε ευρώ και δολάρια θα αντιστοιχεί προς το παρόν, αυτό λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και να καταργηθεί και να επιτρέπεται μόνο κάρτα πάλι σε ευρώ και δολάρια θα αντιστοιχεί προς το παρόν, αυτό λέω.

 

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μία ένσταση για τις αναφορές στις ΗΠΑ και την κατάργηση του μετρητού. Μιλάμε για de facto κατάργηση , όχι de jure ! Κανείς δεν χρησιμοποιεί μετρητό , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Μπορείς μια χαρά να πας με τούβλα δολλάρια να αγοράσεις την κάντιλακ ! Άλλο αν δεν το κάνει κανείς. Στην Ελλάδα όμως, δεν επιτρέπεται (να αγοράσεις auris diesel , όχι κάντιλακ, γιατί αν πάρεις κάντιλακ θα σε γουστάρει ο τσακαλώτος) . Αρχικά το όριο ήταν 1500 ευρώ μετά έγινε ... 500.

Ενταξει ρε παιδια. Αφου μπορουμε να το δουμε ολοι ξεκαθαρα πλεον. Απ το μετρητο στο πλαστικο κ απο κει στο ηλεκτρονικο κ απο κει στο κρυπτο. Αμαξοστοιχια μας πανε. Τωρα κολλατε αν θα εξαφανιστουν τα χαρτινα αυριο η μεθαυριο? Ενταξει υπαρχουν πολλα ακομα κ κρατιουνται. Το ζητημα ομως ειναι οτι κ η Αμερικη με το ζορι κρατιεται μη βαρεσει διαλυση. Αν κατι δεν παει καλα (ηδη με τον Ομπαμα την σωσαν αυξανοντας το οριο δανεισμου αλλοιως πηγαινε για χρεωκοπια) τα κρατη που εχουν δολλαρια θα αρχισουν να τα ξεφορτωνονται. Αυτο σημαινει οτι η Αμερικη θα αρχισει να τα μαζευει, το οποιο σημαινει με την σειρα του οτι θα καταρρευσει εντελως απο τον πληθωρισμο. Γι αυτο κανονιζουν σε 2 χρονια να εχει βγει το fedcoin, μπας κ αρπαχτουν απ το blockchain κ περισωσουν την κατασταση με παραλληλη κυκλοφορια. Σε τετοια η παρομοια περιπτωση το πετροδολλαριο θα καταστραφει. Οι τραπεζες τους δεινουν αρνητικα επιτοκια να βγαλει ο κοσμος τα λεφτα μπας κ κουνηθει η αγορα, βιομηχανια δεν εχουν -πηγε ολη στην Κινα, ανεργια καλπαζει, δεν ξερω κ γω ποσα εκατομυρια κοσμος ειναι αποροι κ κοιμουνται στα παγκακια κ ολα κρατιουνται σε μια κλωστη. Κανενας δεν μιλαει γιατι ακομα εχει τα οπλα. Για να παθει κανα καζο σαν αυτο που λεω... να δεις για ποτε μαζευονται οι βασεις απο τα ξενα μερη κ για ποτε Κινεζοι κ Ρωσσοι βγαζουν γλωσσα. Στο μεταξυ η Κινα την κραταει ζωντανη για να εχει πελατακια κ να μην της μεινουν τα κρατικα ομολογα που διαθετει (αν θυμαμαι καλα το 1/3 του αμερικανικου χρεους ειναι αγορασμενο απο τα κινεζακια). Αυτα ειναι που ακομα κραταν το χαρτινο/πλαστικο ζωντανο. Ποσο ομως θα τους παρει να τα βρουνε κ να προχωρησουν? Τιποτα απ ολα αυτα δεν ειναι ομορφες καταστασεις για κανεναν τους. Αρα ολοι εχουν συμφερον να προχωρησουν παρακατω κεφαλαιο. Ασε που σε λιγο θα εχουμε ολοι ηλεκτρονικα αμαξια/πλοια/φορτηγα που σημαινει τι παιδες???? Οτι θα μειωνονται οι εισαγωγες πετρελαιου μεχρι  μια μερα να σταματησουν (στο μεγαλυτερο μερος τους). Τοτε το δολλαριο που θα στηριχτει? Για αυτο σας λεω- ξεκινηστε τωρα που ειναι ακομα νωρις κ στην πορεια βλεπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικες καταστασεις.

Χωρις κανενα νοημα.

Μονο ο χρυσος ειναι εγγυηση.

Γιατι απλα φανταστειτε ενα κοσμο που απο μια φυσικη καταστροφη (βλ τσουναμι, σεισμο) μπορει να γυρισει 2000χρονια πισω οποιαδηποτε χωρα.

Το δολαριο ειναι δυνατο νομισμα λογο.εξωτερικης πολιτικης και δυνατων ενοπλων δυναμεων.

Παλι ειναι και νομισμα οπου το 1δολαρο υπαεχει και σε χαρτονομισμα.

Οποτε ενα αυλο λοιπον νομισμα σς μια επικειμενη καταστροφη (παγκοσμιων διαστασεων - η φυση εκδικειτε- δςν θα εχει κανενα απολυτως νοημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοι εδω περα το χετε παρακανει. Ελπιζω ο πολυς ο κοσμος να σκεφτει λιγο παραπανω διαβαζοντας αυτα που γραφονται και να μην παρασυρθει. Οι ιδιοι μπορειτε να ζειτε στο συννεφακι σας για να προστατευσετε λεκτικα την επενδυση σας, παντως οι μεγαλυτερες οικονομικα χωρες σε παγκοσμιο επιπεδο απαγορευσαν την συναλλαγη crypto με πιστωτικες-χρεωστικες και παραλληλα βλεπουμε και πτωση του bitcoin στα 7000.

Επεξ/σία από AllNatural
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...