Προς το περιεχόμενο

H Apple πούλησε λιγότερες συσκευές iPhone τη περίοδο των διακοπών αλλά είχε περισσότερα έσοδα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Σαφως και μπορεις να θεωρεις κατι που εχει τεραστια επιτυχια ως ΜΑΠΑ, ακριβως επειδη εσενα δεν σου αρεσει. Πρεπει να το θεωρεις καλο επειδη αρεσει σε καποιους αλλους? Σοβαρα τωρα? 

Καλα το ειπες.. Κατι που δεν ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ... Το να θεωρεις το αλλον χαζο η ποζερα η κομπλεξικο, ΕΚΕΙ ειναι το προβλημα. ..οπως επεισης θα ημουν πολυ βλακας εαν ελεγα πχ οτι μια Φεραρι ειναι ΜΑΠΑ επειδη εμενα μου αρεσει να κανω βολτες στα κατσαβραχα... ΜΑΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, απλα δεν κανει ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..  Το πιασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, darkman said:

Παιδια υπερτιμημένο ναι ,μαπα οχι αλλο το ενα αλλο το αλλο :) oλες η εταιριες εχουν καλα κινητά που κανουν παπαδες μαπες ομως δεν τα λες :P

Εγω δεν ειπα οτι ειναι μαπα. Απλα λεω οτι εκτος και αν ξυπνησα στη ναζιστικη Γερμανια, ο καθενας μπορει να εχει οποιαδηποτε αποψη θελει για οποιοδηποτε προιον, επιτυχημενο η μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, strawman είπε

Εγω δεν ειπα οτι ειναι μαπα. Απλα λεω οτι εκτος και αν ξυπνησα στη ναζιστικη Γερμανια, ο καθενας μπορει να εχει οποιαδηποτε αποψη θελει για οποιοδηποτε προιον, επιτυχημενο η μη.

Σαφέστατα 100% μαζι σου , αλλα αυτο προσπαθούσα να σου πω και πριν και δεν με επιασες ;) 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkman είπε

Παιδια υπερτιμημένο ναι ,μαπα οχι αλλο το ενα αλλο το αλλο :) oλες η εταιριες εχουν καλα κινητά που κανουν παπαδες μαπες ομως δεν τα λες :P

ΠΟΛΥ σωστη αποψη... Εγω πχ εχω ενα xiaomi max 2.. Κολητος μου πηρε το note 8.... θεωρω οτι η διαφορα τιμης ( 250 εδωσα εγω, 900 εκεινος) ειναι απολυτως γελοια για τα λιγα εξτρα που σου προσφερει το note 8 .. Ποτε δεν θα το πω ομως μαπα η αποτυχια η δε ξερω εγω τι αλλο, απλα επειδη ΠΟΤΕ δεν θα το αγοραζα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tsakalos! said:

Καλα το ειπες.. Κατι που δεν ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ... Το να θεωρεις το αλλον χαζο η ποζερα η κομπλεξικο, ΕΚΕΙ ειναι το προβλημα. ..οπως επεισης θα ημουν πολυ βλακας εαν ελεγα πχ οτι μια Φεραρι ειναι ΜΑΠΑ επειδη εμενα μου αρεσει να κανω βολτες στα κατσαβραχα... ΜΑΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, απλα δεν κανει ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..  Το πιασες?

Οχι δεν το πιασα. Δεν θεωρησα κανεναν χαζο η ποζερα η κομπλεξικο, που τα ειδες αυτα?

Αν πιστευες οτι μια Φερραρι ειναι ΜΑΠΑ τοτε θα ησουν πολυ χαζος αν ελεγες οτι δεν ειναι ΜΑΠΑ! Εγω ας πουμε πιστευω οτι ο η πιτσα με ανανα ειναι μαπα. Δεν με απασχολει σε ποσους αρεσει και ποσοι τρωνε, συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι ΜΑΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Εγω δεν ειπα οτι ειναι μαπα. Απλα λεω οτι εκτος και αν ξυπνησα στη ναζιστικη Γερμανια, ο καθενας μπορει να εχει οποιαδηποτε αποψη θελει για οποιοδηποτε προιον, επιτυχημενο η μη.

συμφωνω απολυτα μαζι σου εδω :rolleyes:

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Οχι δεν το πιασα. Δεν θεωρησα κανεναν χαζο η ποζερα η κομπλεξικο, που τα ειδες αυτα?

Αν πιστευες οτι μια Φερραρι ειναι ΜΑΠΑ τοτε θα ησουν πολυ χαζος αν ελεγες οτι δεν ειναι ΜΑΠΑ! Εγω ας πουμε πιστευω οτι ο η πιτσα με ανανα ειναι μαπα. Δεν με απασχολει σε ποσους αρεσει και ποσοι τρωνε, συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι ΜΑΠΑ. 

Το κομπλεξικος και ποζερας πηγαινει για αλλα μελη, οχι για σενα.

Οχι φιλε, δεν ειναι σωστο να πω οτι ειναι ΜΑΠΑ απλα επειδη δεν ειναι για μενα... Αλλο πραγμα μια πιτσα αλλο πραγμα μια φεραρι...υπαρχουν αντικειμενικως καποια πραγματα τα οποια ειναι ας πουμε "καλα" ασχετως αν δε μας αρεσει...  σκεψου το παραδειγμα με 2 ομορφες γυναικες. Ας πουμε οτι εμενα μου αρεσουν οι ξανθιες, εσενα οι μελαχροινες.. τι παει να πει αυτο? οτι μπορω να πω οτι ολες οι Μελαχροινες ειναι κακασχημες? θα με ελεγες λογικο ανθρωπο?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkman είπε

Να σχολιασεις αυτα που λεει δεν σε βλεπω ομως :) το θεμα ειναι αν τα λεει απο τα γραφεια της apple η απο την ταρατσα της apple ???? εγω βλεπω οτι σχολιάζετε ασχετα ,και χωρις επιχειρήματα εναν που σας έγραψε ενα σεντονι απο αυτα  :) ξερουμε και εμεις παροιμίες "Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" :) στο λαγουμι και γρήγορα :P 

Για τα οικονομικά της Apple σχολιάζουν οι μέτοχοι, όπως είπες και ένας συμφουρίτης στην τσέπη μου μπαίνουν;

Είχε λιγότερες πωλήσεις πούλησε αέρα με το 10 και τα πάτσισε. Νιάου νιάου...

Ούτε ο Μάγειρας δεν αγχώνεται εγώ θα αγχωθώ; όλοι ξέρουμε γιατί πουλάει η Apple...

Τα μαύρα του τα χάλια έχει και πουλάει, ε αυτό σε τί κατηγορία μπαίνει;

Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψη μου. Το ίδιο και για τους κατέχοντες Android που τα αλλάζουν κάθε χρόνο και διετία.

Με 1400 φτιάχνεις υπερτούμπανο deskstop πόσο μάλλον δέ να τα δίνεις κάθε χρόνο, λές και είσαι hacker της NSA.

Τί απαιτήσεις δηλαδή έχουν οι ios users; Facebook, youtube, browsing, mail. Kαι θές 1400 για αυτά κάθε χρόνο;

Απλά έχει καταντήσει προέκταση της τσέπης του Έλληνα και νοιώθει κάποιος με άψυχες συσκευές. Λυπηρό.

Η Apple τα ρουφάει; Τα ρουφάει. Είς υγείαν των...ότι θέλεις βάλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Expecto Patronum είπε

Για τα οικονομικά της Apple σχολιάζουν οι μέτοχοι, όπως είπες και ένας συμφουρίτης στην τσέπη μου μπαίνουν;

Είχε λιγότερες πωλήσεις πούλησε αέρα με το 10 και τα πάτσισε. Νιάου νιάου...

Ούτε ο Μάγειρας δεν αγχώνεται εγώ θα αγχωθώ; όλοι ξέρουμε γιατί πουλάει η Apple...

Τα μαύρα του τα χάλια έχει και πουλάει, ε αυτό σε τί κατηγορία μπαίνει;

Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψη μου. Το ίδιο και για τους κατέχοντες Android που τα αλλάζουν κάθε χρόνο και διετία.

Με 1400 φτιάχνεις υπερτούμπανο deskstop πόσο μάλλον δέ να τα δίνεις κάθε χρόνο, λές και είσαι hacker της NSA.

Τί απαιτήσεις δηλαδή έχουν οι ios users; Facebook, youtube, browsing, mail. Kαι θές 1400 για αυτά κάθε χρόνο;

Απλά έχει καταντήσει προέκταση της τσέπης του Έλληνα και νοιώθει κάποιος με άψυχες συσκευές. Λυπηρό.

Η Apple τα ρουφάει; Τα ρουφάει. Είς υγείαν των...ότι θέλεις βάλε.

 

Ταριφας εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Για τα οικονομικά της Apple σχολιάζουν οι μέτοχοι, όπως είπες και ένας συμφουρίτης στην τσέπη μου μπαίνουν;

Είχε λιγότερες πωλήσεις πούλησε αέρα με το 10 και τα πάτσισε. Νιάου νιάου...

Ούτε ο Μάγειρας δεν αγχώνεται εγώ θα αγχωθώ; όλοι ξέρουμε γιατί πουλάει η Apple...

Τα μαύρα του τα χάλια έχει και πουλάει, ε αυτό σε τί κατηγορία μπαίνει;

Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψη μου. Το ίδιο και για τους κατέχοντες Android που τα αλλάζουν κάθε χρόνο και διετία.

Με 1400 φτιάχνεις υπερτούμπανο deskstop πόσο μάλλον δέ να τα δίνεις κάθε χρόνο, λές και είσαι hacker της NSA.

Τί απαιτήσεις δηλαδή έχουν οι ios users; Facebook, youtube, browsing, mail. Kαι θές 1400 για αυτά κάθε χρόνο;

Απλά έχει καταντήσει προέκταση της τσέπης του Έλληνα και νοιώθει κάποιος με άψυχες συσκευές. Λυπηρό.

Η Apple τα ρουφάει; Τα ρουφάει. Είς υγείαν των...ότι θέλεις βάλε.

δεκτη, οπως δεκτη ειναι και του φιλου ,αποψη σου οπως ειπες :) το θεμα ειναι" Η Apple ανακοίνωσε τα οικονομικά της αποτελέσματα για το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς "και για αυτο μιλαμε, αν νομίζεις οτι πρεπει να εισαι μετοχος για να πεις τι γνωμη σου, η πρεπει να μπενει κατι στην τσεπη σου τοτε δεν ξερω καν αν θα μπορουσες να σχολιάσεις σε καποιο θεμα :) 
Εις υγειαν αυτον που επιλεγουν apple γιατι το εχουν επιλεξει ( ο καθενας με τα δικα του κριτήρια ) και με αυτη την λογικη δεν νομιζω να τους νιαζει η γνωμη σου τι λες και εσυ ? 
Πχ λεμε τωρα ενα πχ εγω που εχω apple και σε βλεπω να λες αυτα μπορω και εγω να πω οτι εισαι απο καποια γραφεια και δεν ξερεις τι λες :) γνωμη μου θα ειναι ετσι? μην παρεξηγηθείς ;) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, darkman said:

δεκτη, οπως δεκτη ειναι και του φιλου ,αποψη σου οπως ειπες :) το θεμα ειναι" Η Apple ανακοίνωσε τα οικονομικά της αποτελέσματα για το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς "και για αυτο μιλαμε

Για ξαναδιαβασε αλλη μια φορα το θεμα....για το οτι πουλησε λιγοτερες συσκευες ειναι το θεμα. Απλα θιχτηκαν καποιοι κομπλεξικοι και αλλαξαν το θεμα για να μετριασουν τον πονο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2018 στις 11:55 ΠΜ, greekfox1 είπε

Σιγά ρε πυρηνικέ επιστήμονα που όσοι έχουν iPhone το έχουν μόνο για fb, ξεκαβαλα λίγο το καλάμι σου...

Ναι είδαμε την επιστημονική και επαγγελματική χρήση που κάνουν όσοι παίρνουν 1400 ευρώ τηλέφωνο. Αν έχεις έστω έναν μικρό κύκλο και παρατηρείς ισχύει ξεκάθαρα αυτό που είπα είτε σου άρεσε είτε όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

Ναι είδαμε την επιστημονική και επαγγελματική χρήση που κάνουν όσοι παίρνουν 1400 ευρώ τηλέφωνο. Αν έχεις έστω έναν μικρό κύκλο και παρατηρείς ισχύει ξεκάθαρα αυτό που είπα είτε σου άρεσε είτε όχι 

Για να το λες εσύ έτσι είναι. Σε αφήνω στην ησυχία σου να χακάρεις το πεντάγωνο με το υπέρτατο android σου:lol:

3 ώρες πριν, Expecto Patronum είπε

Για τα οικονομικά της Apple σχολιάζουν οι μέτοχοι, όπως είπες και ένας συμφουρίτης στην τσέπη μου μπαίνουν;

Είχε λιγότερες πωλήσεις πούλησε αέρα με το 10 και τα πάτσισε. Νιάου νιάου...

Ούτε ο Μάγειρας δεν αγχώνεται εγώ θα αγχωθώ; όλοι ξέρουμε γιατί πουλάει η Apple...

Τα μαύρα του τα χάλια έχει και πουλάει, ε αυτό σε τί κατηγορία μπαίνει;

Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψη μου. Το ίδιο και για τους κατέχοντες Android που τα αλλάζουν κάθε χρόνο και διετία.

Με 1400 φτιάχνεις υπερτούμπανο deskstop πόσο μάλλον δέ να τα δίνεις κάθε χρόνο, λές και είσαι hacker της NSA.

Τί απαιτήσεις δηλαδή έχουν οι ios users; Facebook, youtube, browsing, mail. Kαι θές 1400 για αυτά κάθε χρόνο;

Απλά έχει καταντήσει προέκταση της τσέπης του Έλληνα και νοιώθει κάποιος με άψυχες συσκευές. Λυπηρό.

Η Apple τα ρουφάει; Τα ρουφάει. Είς υγείαν των...ότι θέλεις βάλε.

Αφού βρήκες από ποιο σουπερμάρκετ ψωνίζουν οι ios users, τώρα ανακάλυψες και τι χρήση κάνουν. Μπραβο σου, για πες μας τώρα τι παραπάνω απαιτήσεις έχουν οι android users, υπολογίζουν ολοκληρώματα στο κινητό τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfox1 είπε

Για να το λες εσύ έτσι είναι. Σε αφήνω στην ησυχία σου να χακάρεις το πεντάγωνο με το υπέρτατο android σου:lol:

Αν εχεις εναν μικρο κυκλο με iphone X 1400 ευρω , φαντάζομαι ο μεγαλος σου κύκλος τι θα εχει :P θελεις να γινουμε φιλοι ???? :D:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, darkman είπε

Να σχολιασεις αυτα που λεει δεν σε βλεπω ομως :) το θεμα ειναι αν τα λεει απο τα γραφεια της apple η απο την ταρατσα της apple ???? εγω βλεπω οτι σχολιάζετε ασχετα ,και χωρις επιχειρήματα εναν που σας έγραψε ενα σεντονι απο αυτα  :) ξερουμε και εμεις παροιμίες "Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" :) στο λαγουμι και γρήγορα :P 

Το θέμα είναι τι συζητάμε και για ποιό λόγο. Εμένα η είδηση με ενδιαφέρει μόνο από την οπτική του καναλωτή. Αν η Apple είναι τόσο έξυπνη/ικανή στις πωλήσεις μπράβο της, αλλά ως καταναλωτή εμένα είναι εις βάρος μου.

Το σχόλιό μου επί της ουσίας θα ήταν το εξής: το ότι η Apple έβγαλε περισσότερα, πουλώντας λιγότερα και αυξάνοντας την τιμή είναι δεδομένο. Ναι, αν ήταν μία εβδομάδα περισσότερη, πιθανότατα θα πούλαγε περισσότερα. Αλλά το στοιχείο είναι πολύ ενδιαφέρον έτσι όπως προέκυψε, γιατί αναδεικνύει το πόσο "χάσαμε" ως καταναλωτές όλοι από την πολιτική της! Και χάσαμε γιατί δυστυχώς σε αυτές τις αγορές η Apple... βαράει τους ζουρνάδες και όλοι οι άλλου χορεύουν. Η Apple, λοιπόν, έδωσε το σύνθημα για ακριβές τιμές, οι οποίες βάσει των κερδών φαίνεται ότι δεν αντιστοιχούν σε ανάλογη πραγματική αύξηση της πραγματικής αξίας της συσκευής. Και φυσικά ακολουθούν όλοι.

Το να χαρώ εγώ ή κάποιος άλλος που μία εταιρεία κατάφερε να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες* είναι σχεδόν διεστραμμένο! Σαν να χαίρομαι που πήγα σε εστιατόριο που μ'αρέσει και μου πούλησαν μειωμένη μερίδα για υψηλότερη τιμή.

* Η φράση δεν εννοεί ότι το iPhone X είναι χάλια, αλλά ότι προφανώς δεν αξίζει τόσο πολύ περισσότερο όσο είναι η υψηλή λιανική τιμή πώλησής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkman είπε

Αν εχεις εναν μικρο κυκλο με iphone X 1400 ευρω , φαντάζομαι ο μεγαλος σου κύκλος τι θα εχει :P θελεις να γινουμε φιλοι ???? :D:D 

Φίλε μου από το δεύτερο iPhone που το πήρε η κουτσή Μαρία και που για τα τότε δεδομένα ήταν πάλι ακριβό, μιλάω. Μιλάω γενικά για τη φιλοσοφία αυτή που έφτιαξε και που ειδικά εδώ στην Ελλάδα είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, με τόση φτώχεια να πουλάει τόσο πολύ. 

Και ναι ακριβώς επειδή δεν είναι πλούσιοι οι φίλοι μου και δεν έχουν ούτε απλά πράγματα να πληρώσουν, τους κραζω που τα σκάνε για μια συσκευή που στους 10 οι 9 βγάζουν φώτο για το fb. Ούτε καν ξέρουν να βγάζουν φώτο και να εκμεταλλευτουν μια καλή κάμερα κινητού όσο γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...