Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση από εργασία


wiluto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑνετε χαβαλε εσεις εδω μεσα,με αποτελεσμα οι "συμβουλες" σας να ειναι τραγικες οπως παντα.
Φιλαρακο αρχικα μην κλεινεις πορτες,γιατι εκει που εχεις 2 δουλειες για να επιλεξεις θα καταληξεις ανεργος.

Εαν σε παιρνει ζητα 2 μερες ρεπο και αντε να δοκιμασεις τη νεα  δουλεια.

Αν σου κανει η νεα δουλεια τους λες ομορφα και ωραια οτι βρηκες κατι πανω στο αντικειμενο σου,κατι πιο κοντα στο σπιτι ή οτι αλλο θες.

Δεν ειναι γκομενα  που δεν ξερεις πως να τη χωρισεις,σε αυτο το κομματι μην κανετε τα ευκολα δυσκολα.
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ στο να μη κλείνουμε πόρτες και να φεύγουμε με όσο καλύτερες σχέσεις γίνεται. Ακόμα κι αν εκείνη τη στιγμή νιώθουμε ότι δεν θέλουμε να τους ξαναδούμε και δεν θα τους ξαναχρειαστούμε ποτέ.

Δεν ξέρουμε πως έρχονται τα πράγματα για μας ή για κάποιον δικό μας. 

(Εντάξει εκτός αν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις που δεν παίρνει καθόλου καλές σχέσεις).

Επεξ/σία από zio10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τί θα σου ξημερώσει αύριο, μην αποκλείεις κάποιον που φτύνεις τώρα, να ξαναβρεις μπροστά σου κάποια στιγμή στο μέλλον.

Αν είσαι βέβαιος, στο βαθμό του εφικτού, για τη νεα θέση, δώσε το notice σου, και φύγε κύριος. Στο κάτω κάτω της γραφής, ότι και να κάνει το τωρινό αφεντικό, είτε μανουριάσει, είτε σου ευχηθεί καλή σταδιοδρομία και...βιον ανθόσπαρτον, εσύ καλύτερα θα τα έχεις με την πάρτη σου.

Καλο ξεκίνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, orck είπε

Αρχισε να κανεις τρελιτσες στην τωρινη δουλεια για να σε απολυσουν, να παρεις και αποζημιωση.

Παιδιά λίγη προσοχή στις συμβουλές.

"Ο μισθωτός απολύεται έγκυρα, χωρίς να τηρηθούν οι διατυπώσεις του νόμου (αποζημίωση και έγγραφος τύπος) όταν με τη συμπεριφορά του επιδιώκει να προκαλέσει την καταγγελία με σκοπό να λάβει την προβλεπόμενη αποζημίωση."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ναι ΟΚ, αλλά πόσο εύκολα αποδεικνύεται;

Εξαρτάται από τη συμπεριφορά.

Αν κάθε μέρα "δε χτυπά το ξυπνητήρι λόγω μπαταρίας", ε τότε ψάχνεσαι για προβλήματα...Αν και λίγοι εργοδότες κολλάνε σε τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι γινεται αν η δουλεια σου σε "πνιγει" ψυχολογικα και κοινωνικα αλλα εχεις οικογενεια? Την παρατας ωστε να παρεις ανασα και να νιωσεις ανθρωπος ή συνεχιζεις επειδη εχεις οικογενεια να συντηρησεις? Και αν η απαντηση ειναι το 2ο, τι γινεται αν φτασεις στο απροχωρητο και η περαιτερω ενασχοληση σου κανει μονο κακο; 

Γνωριζω πως ειναι σχετικα αοριστος ο συλλογισμος μου αλλα δεν μπορω να περιγραψω καλυτερα αυτο που νιωθω, το οποιο ειναι - εγκλωβισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο sargio01 παραπάνω.

Στα πλαίσια των εργασιακών "κατακτήσεων" υπάρχει η περίπτωση να ζητηθεί αποζημίωση από τον εργοδότη που δεν ενημερώθηκε έγκαιρα για αποχώρηση.

Δεν είναι πολύ συνηθισμένο αλλά η δυνατότητα υπάρχει.

Γι' αυτό μη δίνετε "σύμβουλες" για μαγκιές και αέρα-πατέρα αναχωρήσεις γιατί αν πέσει σε στραβόξυλο ο ts εκείνος είναι που θα πληρώσει το μάρμαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγη προσοχή αναφορικά με το ενδεχόμενο να φύγεις χωρίς να ειδοποιήσεις τον εργοδότη, διότι μετά τον Ν.4488/2017 αν δεν υπογράψεις την οικειοθελή αποχώρησή σου ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου στείλει σχεδόν αμέσως εξώδικο προκειμένου να αποφύγει να κατηγορηθεί για άτακτη καταγγελία: http://www.oaed.gr/anangelia-oikeiothelous-apochoreses-prosopikou Βλ. κ. https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=206550

Επεξ/σία από Zazula
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/02/2018 στις 2:29 ΜΜ, Iamthagod είπε

Παιδια τι γινεται αν η δουλεια σου σε "πνιγει" ψυχολογικα και κοινωνικα αλλα εχεις οικογενεια? Την παρατας ωστε να παρεις ανασα και να νιωσεις ανθρωπος ή συνεχιζεις επειδη εχεις οικογενεια να συντηρησεις? Και αν η απαντηση ειναι το 2ο, τι γινεται αν φτασεις στο απροχωρητο και η περαιτερω ενασχοληση σου κανει μονο κακο; 

Γνωριζω πως ειναι σχετικα αοριστος ο συλλογισμος μου αλλα δεν μπορω να περιγραψω καλυτερα αυτο που νιωθω, το οποιο ειναι - εγκλωβισμος.

Κι εγώ στα ίδια είμαι. Και το χειρότερο είναι ότι όλα ταυτα τα "νευρα" πολλες φορές τα βγάζεις σε ατομα που δεν πρέπει. Προσωπικα θυμαμαι ότι όταν ήμουν ικανοποιημένο από την δουλεια μου ήμουν και καλύτερος προς την οικογένεια. Όσο και προσπαθείς κρατησεις καποια πραγματα κλεισμένα μεσα σου... δεν γίνεται.

 

Εγώ αυτό που κανω είναι να στελνω συνεχως βιογραφικά και γενικώς να προσπαθώ να βρώ διεξοδο. Ακομα και λιγότερα χρήματα. Το να αποχωρήσω και αν μείνω χωρίς δουλεια δεν είναι επιλογή για εμένα γιατί δουλευω μόνο εγώ σε μία οικογένεια τεσσάρων.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/13/2018 στις 11:18 ΜΜ, Zazula είπε

Λίγη προσοχή αναφορικά με το ενδεχόμενο να φύγεις χωρίς να ειδοποιήσεις τον εργοδότη, διότι μετά τον Ν.4488/2017 αν δεν υπογράψεις την οικειοθελή αποχώρησή σου ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου στείλει σχεδόν αμέσως εξώδικο προκειμένου να αποφύγει να κατηγορηθεί για άτακτη καταγγελία: http://www.oaed.gr/anangelia-oikeiothelous-apochoreses-prosopikou Βλ. κ. https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=206550

ο σκοπός αυτής της διαδικασίας είναι ότι πολλοί "παραιτούνταν" χωρίς να το γνωρίζουν 

 

και επειδή φυσικά προκύπτει το πρόβλημα του να εξαφανιστεί κάποιος και να μην τον βρίσκεις, υπάρχει η διαδικασία με το εξώδικο ώστε να είναι ο εργοδότης καλυμμένος και να μην εμφανιστεί ποτέ κανείς να πει ότι δεν γνώριζε για την αποχώρησή του ή ήταν σε άδεια κτλ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

ο σκοπός αυτής της διαδικασίας είναι ότι πολλοί "παραιτούνταν" χωρίς να το γνωρίζουν 

και επειδή φυσικά προκύπτει το πρόβλημα του να εξαφανιστεί κάποιος και να μην τον βρίσκεις, υπάρχει η διαδικασία με το εξώδικο ώστε να είναι ο εργοδότης καλυμμένος και να μην εμφανιστεί ποτέ κανείς να πει ότι δεν γνώριζε για την αποχώρησή του ή ήταν σε άδεια κτλ..  

Ναι, το γνωρίζω. Ωστόσο το αγνοούν πολλοί εργαζόμενοι — αλλά ακόμη κι εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτή τη στιγμή δεν ανεβαίνει παραίτηση χωρίς επισυναπτόμενο αρχειο, είναι καθαρά τεχνικό το ζήτημα 

οπότε ή θα γίνεις τελείως παράτυπος/παράνομος με επικίνδυνο τρόπο ή πολύ απλά θα στείλεις εξώδικο ή θα τσακιστείς να τον βρεις τον άλλον να υπογράψει αν είσαι τσιφούτης και δεν θες να πληρώνεις τον δικαστικό επιμελητή 

 

αυτά τα "ανέβασε μια παραίτηση" τέλος και πολύ σωστά κατά την άποψή μου

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Κι εγώ στα ίδια είμαι. Και το χειρότερο είναι ότι όλα ταυτα τα "νευρα" πολλες φορές τα βγάζεις σε ατομα που δεν πρέπει. Προσωπικα θυμαμαι ότι όταν ήμουν ικανοποιημένο από την δουλεια μου ήμουν και καλύτερος προς την οικογένεια. Όσο και προσπαθείς κρατησεις καποια πραγματα κλεισμένα μεσα σου... δεν γίνεται.

Εγώ αυτό που κανω είναι να στελνω συνεχως βιογραφικά και γενικώς να προσπαθώ να βρώ διεξοδο. Ακομα και λιγότερα χρήματα. Το να αποχωρήσω και αν μείνω χωρίς δουλεια δεν είναι επιλογή για εμένα γιατί δουλευω μόνο εγώ σε μία οικογένεια τεσσάρων.

Στην περίπτωση μου φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε αναζήτηση εργασίας πέραν του αντικειμένου μου ( είμαι υποπλοίαρχος ) λόγω τεράστιας ανασφάλειας... θα ήθελα να εργαστώ σε γραφείο αλλά φοβάμαι ότι δε θα πετύχω επειδή δεν έχω ακόμη το δίπλωμα του πλοιάρχου οπότε υπομένω την κατάσταση στην παρούσα θέση μου λείποντας συνεχώς από την οικογένεια και το σπίτι για τεράστια χρονικά διαστήματα. Άλλοι άνθρωποι έχουν τις αντοχές και δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν το ίδιο. Εγώ δυστυχώς αισθάνομαι πως ο χαμένος χρόνος δεν επιστρέφεται ούτε αναπληρώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...