Προς το περιεχόμενο

Το Office 2019 δεν θα «τρέχει» σε Windows 7 και 8.1


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου απαντάς και μου εξηγείς τι είναι το 365. Αυτό σου το είπα ήδη. Είναι μία συνδρομητική υπηρεσία που είναι ενημερωμένη στην τελευταία έκδοση. Το ότι έχει και άλλα πράγματα μέσα παραπάνω το ξέρουμε. Εγώ άλλο σου απάντησα. Ότι θα τρέχει και σε 7 και 8 και 10, και για αυτό κόβει τα 2019 από τα 7 και 8, ώστε να προωθήσει την 365.

γιατί το Office 2019 ΔΕΝ θα υποστηρίζεται στα Windows 7, 8.x σύμφωνα με το post της Microsoft.

Office 2019 apps will be supported on:

  • Any supported Windows 10 SAC release
  • Windows 10 Enterprise LTSC 2018
  • The next LTSC release of Windows Server

Δεν υπάρχει καμία αναφορά για 7 ή 8.x

 

snip_20180205214251.png

Επεξ/σία από gkanel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gkanel είπε

γιατί το Office 2019 ΔΕΝ θα υποστηρίζεται στα Windows 7, 8.x σύμφωνα με το post της Microsoft.

Office 2019 apps will be supported on:

  • Any supported Windows 10 SAC release
  • Windows 10 Enterprise LTSC 2018
  • The next LTSC release of Windows Server

Δεν υπάρχει καμία αναφορά για 7 ή 8.x

snip_20180205214251.png

 

που ειπα οτι θα υποστηριζονται τα 2019. θα υποστηρίζεται το 365. Αυτο σου λεω τόση ώρα. Ας ειναι ίδια προϊόντα στην ουσία. Απλα θα τα κόψει τα 2019 να μην τρέχουν.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα office 2007 δεν υποστηρίζονται λέει κάποιος. Εμένα μια χαρά κατεβάζουν updates τι άλλο εννοείτε υποστήριξη? Εντάξει δεν μπορείς να τα αγοράσεις καινούρια. Σε αυτό το καταλαβαίνω αλλά υποστήριξη έχουν.

Και το 2003 ήταν φανταστικό και πολύ ελαφρύ (εννοείται καλύτερο του libre ακόμα και σήμερα) αλλά με την κομπίνα του docx που δεν του επιτρέψαν να σώζει σε αυτό (ενώ ανοίγει με πρόσθετο) το αχρήστεψαν εσκεμμένα να σε σπρώξουν στο 2007 (τότε) και την βλ..κια την ribbon που ασχέτως που την συνηθίσαμε (και ούτε αφού την αλλάζουν σε κάθε έκδοση). Δεν ήταν κακή η ιδέα να τα έχεις όλα σε μενού ή εικονίδια τα συμμαντικά. Έτσι δουλεύουν οι περισσότεροι (photoshop κτλ). Τι πρόβλημα έχουν οι επιλογές σε μενού και όχι καρτέλες και εικονίδια. Στην τελική ας ήταν μαζί (γινεται σε 2007 με Plugin το έλεγαν 2003 menu κάτι τέτοιο)

Αλλά ας πάμε στο παρόν. Το 2016 μόνο σε εμένα ήταν ΑΘΛΙΩΣ αργά στο πρώτο άνοιγμα; Ο η/υ λαπτοπ του 2013, ας πούμε i3 πρώτης γενιάς σκορ cpubechmark 1700 4g ram (καλός δίσκος με τα άλλα δεν είχα θέματα). Είχα και το 2013. Και αυτά αργά αλλά όχι τόσο. 

 

Μια ώρα να ανοίξω ένα .doc να δω το γράφει. Κοιτάω registry και scheduler και τί άλλο δε θυμάμαι  και βλέπω ένα κάρο πρόσθετα και ανοίγματα (υπηρεσίες, τηλεμετρίες, σκ..τ...). Κάθομαι τα καθαρίζω (τα απενεργοποιώ) και λέω το έφτιαξα. Τώρα θα ανοίγει γρήγορα.

 

Μάντολες! Έβγαζε μήνυμα λάθους και δεν άνοιγε. Τα ενεργοποίησα πάλι για να λειτουργήσουν. Μετά το ξανασκέφτηκα και είπα. Στη δουλειά έχω 2007 (θε θέλουν και crack) δε βάζω τα ίδια? Και τι παραπάνω θέλω; (μόνο που δεν έχει customized ribbon που ήρθε στα 2010). Βάζω αυτά και να ανοίγει σε DT!!! Από μένα ουστ 2016 και 2013. Αμα αλλάξω laptop και πάρω i7 με ssd (αν και τώρα έχω ssd) και 8gb θα το ξανασκεφτώ. 

 

Όσο για την ασυμβατότητα  του libre. Γιατί θεωρούμε ότι είναι υποχρέωση όλων να ευθυγραμμίζονται με τα κλειστά format της MS? Γιατί είναι defacto standard θα πει κάποιος. Οκ.

Το libre δε έχει θέματα σε odf και λογικό είναι να έχει θέματα με docx καθώς με revere engineer ενώς κλειστού format και ότι μπορούν κάνουν τα παιδιά που φτιάχνουν το libre. Οταν έχεις libre κανονικά πρέπει να στέλνεις odf και άσε τον άλλο να βρει τρόπο να το ανοίξει (τα 2013 και 2016 γενικά καλά τα ανοίγουν). Άμα σου γκρινιάξουν στέλνεις RTF και πολύ είναι και αν πάλι PDF και το κλείσαμε το θέμα (read only). Στην τελική ο παραλήπτης μπορεί να έχει και libre να ανοίγει τα odf. (πχ εγώ έχω και libre για το λόγο αυτό ενώ χρησιμοποιώ MS office) 

 

Επιπλέον στο hotmail έχει online word/excel/κτλ που σε αφήνει να σώσεις στο δίσκο τα αρχεία που γράφεις ή να φορτώσεις από το δίσκο αρχεία και δείχνει μια χαρά. τι περιορισμούς έχει αυτό αν θέλεις μια φορά να ανοίξεις docx και δεν έχεις MS office? Μπορεί κάποιος να μου πει δυο κουβέντες να μην το ψάχνω?

Υ.Γ. A ρε google.. Βγάλε (μη online) office να του κλείσεις όλους.. :P 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεδίον δόξης λαμπρό για την Google. Είτε να σπρώξει ενα desktop optimised OS, τωρα που η MS εκβιαζει καταστασεις, είτε να μας δώσει ενα δίκο της office... πρόγραμμα κανονικο και οχι web based μαμακιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον και εγω μεχρι πριν 2 μηνες ημουνα με τα Windows 7. Μετα απο πολυ σκεψη ειπα να βαλω και εγω επιτελους τα 10αρια να τα δω.
Πιστευα οτι θα εχω θεματα γενικα, οτι μπορει να εχω δυσκολιες να τα μαθω, οχι υποστυριξη απο προγραμματα και και και....
Μετα λοιπον απο 2 μηνες μπορω να σας πω οτι μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα. Γρηγορο, δεν κολλαει, ολα καλα με προγραμματα και παιχνιδια, συγχρονισμος με κινητο, email, επαφες τα παντα.
Και μεσα σε 1 βδομαδα εμαθα το "καινουργιο" αυτο περιβαλλον

Οποτε μετα απο προσωπικη εμπερια μπορω να σας πω οτι δεν χρειαζετε τελικα ολος αυτος ο πολεμος και η αρνητικοτητα απεναντι στα Windows 10.
Τα 7αρια εχουν σχεδον 10 χρονια τωρα και επισης τα 10αρια προσφερουν και θα προσφερουν νεες τεχνολογιες. (π.χ. στους gamers το DirectX12)

Tωρα σε καποιους που λενε εν ετη 2018 (και μαλιστα σε τεχνολογικο φορουμ) και μετα απο οοοοοολα αυτα που εχουν ακουστει το τελευταιο διαστημα και απο πολλες γνωστες εταιρειες, δεν τα βαζω για να μην με παρακολουθουν δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τους απαντησω. Απλα αξιοι της μοιρα τους.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2018 στις 7:07 ΜΜ, Lanike71 είπε

Ποιά επανάσταση; Εγώ θα μπορώ να έχω office 2019 ως χρήστης 7;

Μπορείς να έχεις 2k3, 2k7, 2k10, 2k13 και πιθανότατα 365. Δεν νομίζω ότι θα ζοριστείς από αυτό προκειμένου να βάλεις 10ρια. Θα έχουν παρουσιαστεί άλλοι λόγοι, άσχετοι με το office, είμαι σίγουρος. :)

Όσον αφορά την συμβατότητα μόνο τα 2k3 είχαν θέμα το οποίο λύθηκε γρήγορα από όσο θυμάμαι.

 

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, geovour είπε

Ισα με 200 μηχανακια εχω γυρισει απο 10ρια σε 7....ο κοσμος με εχει ονομασει "Σωτηρα του"

Μιλαμε για πολυ σαπια τα 10ρια!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ:Κυκλοφορουν επιτηδειοι σε φορουμ κ στο δρομο που προσπαθουν να σε ψησουν(λογω μοντερνοποιησης)να βαλεις/να σου βαλουν τα 10ρια.:D

Όταν θα αρχίσουν να βλέπουν εφαρμογές και παιχνίδια στου γείτονα το πισί να τρέχουν και να μην τρέχουν στο δικό τους τότε να δεις μούτζα και βρισίδι που θα φας :P  Και τα παιχνίδια είναι οκ. Τα προσπερνάμε. Θέματα ασφάλειας? Ο χ ιός που θα φτιάξει ο πιτσιρικάς και που αν δεν έχεις win10 να τρέξει η ψ εφαρμογή που είναι φτιαγμένη για 10άρια?

Εκεί όταν θα αρχίσουν να χάνουν διάφορα πολύτιμα αρχεία γιατί σε εμπιστεύθηκαν να τους βάλεις τα 7άρια ... πλέον θα γίνει επικίνδυνο το πράγμα... Ενώ με τα 10άρια κάνεις ένα search στο google με κάποιον που έχει παρόμοιο πρόβλημα και του λες του κόσμου.. κοίτα.. δεν έχεις μόνο εσύ το πρόβλημα... το έχει και άλλος...

όταν όμως δει ότι ο άλλος έχει 10άρια και δεν έχει πρόβλημα? Που θα πάει το μυαλό του? Βαράτεεεεεε

Δεν είναι σάπια τα 10άρια... θέλουμε δε θέλουμε είναι το λειτουργικό του μέλλοντος. Και η λίγη διαφορετικότητα που έχει από τα 7άρια στην εμφάνιση/χρήση βάζεις το classic start και τα πράγματα γίνονται πολύ ποιο ομαλά... 

Αργά η γρήγορα όλος ο πλανήτης θα έχει 10άρια.. απλό.

21 ώρες πριν, Saloufas είπε

Και μενα ουκ ολίγοι μου φέρνουν να τους βάλω windows 7 και παλιότερο office, αλλά είναι χαζομάρα να αφήσουν τα αυθεντικά windows για κάποια πειρατική έκδοση , αυτό προσπαθώ να τους πω,  ο κοσμός γενικά δεν τα θέλει τα 10 ούτε και τις νέες εκδόσεις office, είτε γιατί έτσι έχει μάθει είτε γιατί δεν έχουν χρόνο να προσαρμοστούν σε νέα δεδομένα ψάχνοντας σε νέα παράθυρα και μενού πως θα κάνουν τις εργασίες που έκαναν.

Έτσι ακριβώς. Θέλουν δε θέλουν αργά η γρήγορα ότι και να κάνουν εκεί θα καταλήξουν. Όπως όλοι. Εκτός και εάν βγάλουν το πισί από την πρίζα και πάψουν να ασχολούνται πλέον με το άθλημα. Χλωμό :) 

3 ώρες πριν, nio15 είπε

Λοιπον και εγω μεχρι πριν 2 μηνες ημουνα με τα Windows 7. Μετα απο πολυ σκεψη ειπα να βαλω και εγω επιτελους τα 10αρια να τα δω.
Πιστευα οτι θα εχω θεματα γενικα, οτι μπορει να εχω δυσκολιες να τα μαθω, οχι υποστυριξη απο προγραμματα και και και....
Μετα λοιπον απο 2 μηνες μπορω να σας πω οτι μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα. Γρηγορο, δεν κολλαει, ολα καλα με προγραμματα και παιχνιδια, συγχρονισμος με κινητο, email, επαφες τα παντα.
Και μεσα σε 1 βδομαδα εμαθα το "καινουργιο" αυτο περιβαλλον

Οποτε μετα απο προσωπικη εμπερια μπορω να σας πω οτι δεν χρειαζετε τελικα ολος αυτος ο πολεμος και η αρνητικοτητα απεναντι στα Windows 10.
Τα 7αρια εχουν σχεδον 10 χρονια τωρα και επισης τα 10αρια προσφερουν και θα προσφερουν νεες τεχνολογιες. (π.χ. στους gamers το DirectX12)

Tωρα σε καποιους που λενε εν ετη 2018 (και μαλιστα σε τεχνολογικο φορουμ) και μετα απο οοοοοολα αυτα που εχουν ακουστει το τελευταιο διαστημα και απο πολλες γνωστες εταιρειες, δεν τα βαζω για να μην με παρακολουθουν δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τους απαντησω. Απλα αξιοι της μοιρα τους.....

Όπως το είπες.. άξιοι της μοίρας τους... αν και σιγά σιγά θα τους πάρει και αυτούς η μπάλα. Τα 10άρια είναι απαραίτητα για όποιον έχει πληρώσει να έχει υπολογιστή στο σπίτι του η στην δουλειά του. Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WIndows 7,8.1 Server 2008 - R2 , 2012 -r2 και τα λοιπά είναι απλά πεθαμένα , όσο πιο γρήγορα το καταλάβει ο κόσμος τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nectons είπε

Όταν θα αρχίσουν να βλέπουν εφαρμογές και παιχνίδια στου γείτονα το πισί να τρέχουν και να μην τρέχουν στο δικό τους τότε να δεις μούτζα και βρισίδι που θα φας :P  Και τα παιχνίδια είναι οκ. Τα προσπερνάμε. Θέματα ασφάλειας? Ο χ ιός που θα φτιάξει ο πιτσιρικάς και που αν δεν έχεις win10 να τρέξει η ψ εφαρμογή που είναι φτιαγμένη για 10άρια?

Εκεί όταν θα αρχίσουν να χάνουν διάφορα πολύτιμα αρχεία γιατί σε εμπιστεύθηκαν να τους βάλεις τα 7άρια ... πλέον θα γίνει επικίνδυνο το πράγμα... Ενώ με τα 10άρια κάνεις ένα search στο google με κάποιον που έχει παρόμοιο πρόβλημα και του λες του κόσμου.. κοίτα.. δεν έχεις μόνο εσύ το πρόβλημα... το έχει και άλλος...

όταν όμως δει ότι ο άλλος έχει 10άρια και δεν έχει πρόβλημα? Που θα πάει το μυαλό του? Βαράτεεεεεε

Δεν είναι σάπια τα 10άρια... θέλουμε δε θέλουμε είναι το λειτουργικό του μέλλοντος. Και η λίγη διαφορετικότητα που έχει από τα 7άρια στην εμφάνιση/χρήση βάζεις το classic start και τα πράγματα γίνονται πολύ ποιο ομαλά... 

Αργά η γρήγορα όλος ο πλανήτης θα έχει 10άρια.. απλό.

Έτσι ακριβώς. Θέλουν δε θέλουν αργά η γρήγορα ότι και να κάνουν εκεί θα καταλήξουν. Όπως όλοι. Εκτός και εάν βγάλουν το πισί από την πρίζα και πάψουν να ασχολούνται πλέον με το άθλημα. Χλωμό :) 

Όπως το είπες.. άξιοι της μοίρας τους... αν και σιγά σιγά θα τους πάρει και αυτούς η μπάλα. Τα 10άρια είναι απαραίτητα για όποιον έχει πληρώσει να έχει υπολογιστή στο σπίτι του η στην δουλειά του. Τόσο απλό.

Ειναι λογικο οταν εχεις μαγαζι οπως εσυ να προσπαθεις να προωθησεις τα 10ρια....αλλιως θα σου ελεγα οτι βλεπεις πολλες ταινιες.Εμεις θα ειμαστε οι τελευταιοι που θα αναβαθμ.λιγο πριν το 2025 που θα κοψουν τα 7ρια.Επισης αν θεωρεις λυση να δινεις παρηγορια στον "αρρωστο"λεγοντας του οτι κοιτα υπαρχουν και αλλοι αρρωστοι ειναι μια δικη σου λογικη.

Windows 7x64=LOVE UNTIL 2025!

Στις 05/02/2018 στις 8:52 ΜΜ, Saloufas είπε

Και μενα ουκ ολίγοι μου φέρνουν να τους βάλω windows 7 και παλιότερο office, αλλά είναι χαζομάρα να αφήσουν τα αυθεντικά windows για κάποια πειρατική έκδοση , αυτό προσπαθώ να τους πω,  ο κοσμός γενικά δεν τα θέλει τα 10 ούτε και τις νέες εκδόσεις office, είτε γιατί έτσι έχει μάθει είτε γιατί δεν έχουν χρόνο να προσαρμοστούν σε νέα δεδομένα ψάχνοντας σε νέα παράθυρα και μενού πως θα κάνουν τις εργασίες που έκαναν.

Δε μιλαμε φιλε μου για πειρατικα!Αγοραστα μιλαμε τα 7αρια(αυτα αξιζει ακομη να τα αγορασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎2‎/‎5‎/‎2018 στις 11:28 ΜΜ, Retromaniac είπε

που ειπα οτι θα υποστηριζονται τα 2019. θα υποστηρίζεται το 365. Αυτο σου λεω τόση ώρα. Ας ειναι ίδια προϊόντα στην ουσία. Απλα θα τα κόψει τα 2019 να μην τρέχουν.

Έχεις δίκιο δεν το είπες, μπερδεύτηκα.

Αυτό που τελικά διαφωνώ μαζί σου είναι ότι το 365 ΔΕΝ θα υποστηρίζεται (το οποίο θα περιλαμβάνει το Office 2019):

---

Updates on the Office 365 ProPlus system requirements

Office 365 ProPlus delivers cloud-connected and always up-to-date versions of the Office desktop apps. To ensure that customers get the most secure and efficiently managed experience from ProPlus and Windows 10 together, we are providing updates on the Windows system requirements for Office 365 ProPlus.

  • To clarify our current support practices for ProPlus running on Windows 10, ProPlus will not be supported on Windows 10 Semi-Annual Channel (SAC) versions that are no longer being serviced.
  • Effective January 14, 2020, ProPlus will no longer be supported on the following versions of Windows. This will ensure that both Office and Windows receive regular, coordinated updates to provide the most secure environment with the latest capabilities.
    • Any Windows 10 LTSC release
    • Windows Server 2016 and older
    • Windows 8.1 and older
Επεξ/σία από gkanel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...