Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει κανεις αυτονομη θερμανση με φυσικο αεριο να μου πει λιγο τι καταναλωσεις εχει ωστε να εχω ενα μετρο συγκρισης?

Την περιοδο 5 οκτωβριου - 5 δεκεμβριου ειχα καταναλωσει 256 κυβικα και ο λαγαριασμος ηταν 166€

Κοιταξα τωρα τον μετρητη και επαθα πλακα. Γραφει 1015 κυβικα αρα απο την προηγουμενη μετρηση εχω καταναλωσει 760 κυβικα!!!

Ο θερμοστατης βεβαια ειναι μονιμα στους 21 βαθμους.

Περιμενω σε λιγες μερες την λυπητερη

Επεξ/σία από nikos121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100τμ αγια παρασκευη αττικης 3ος οροφος ρετιρε του 86 τζαμια διπλα ενεργειακα τωρα για μονωση με βρισκεις ψιλοασχετο.
Μηπως δεν θα επρεπε να ειναι συνεχεια αναμμενο? Αλλα με αυτον τον τροπο οταν πεσει η θερμοκρασια δεν καταναλωνεις περισσοτερη ενεργεια για να το ζεστανεις παλι? Και απο την αλλη δεν εκανε και κανα τρελο χειμωνα φετος

Επεξ/σία από nikos121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 ευρώ τον μηνα ειναι κάμποσα αλλα οχι υπερβολικά, εξαρτάτε απο πολλά(ωρες λειτουργία και ολα τα παραπάνω) και ετσι δεν υπάρχει σαφής απάντηση

 

Αλλα εχω μια απορία  μέχρι τα μεσα δεκεμβρη και βάλε ηταν σχεδόν καλοκαίρι, ανάβατε καλοριφέρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80 ευρω ηταν μια χαρα. Τωρα με την τριπλασια καταναλωση περιμενω να ερθει 450€+

Οπως εγραψα και πιο πανω το εχω μονιμα στους 21 οποτε μολις πεσει απο τους 21 ο θερμοστατης αναβει

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, NikosKallithea said:

Αλλα εχω μια απορία  μέχρι τα μεσα δεκεμβρη και βάλε ηταν σχεδόν καλοκαίρι, ανάβατε καλοριφέρ?

Αγιά Παρασκευή δεν είναι το ίδιο με κέντρο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ομως λειπεις 10 ωρες απο το σπιτι λογω δουλειας και το εχεις μονιμα 21 ναι δεν θα ειναι οτι καλυτερο.ειναι και μεγαλο σπιτι κιολας.

1 hour ago, nikos121 said:

80 ευρω ηταν μια χαρα. Τωρα με την τριπλασια καταναλωση περιμενω να ερθει 450€+

Οπως εγραψα και πιο πανω το εχω μονιμα στους 21 οποτε μολις πεσει απο τους 21 ο θερμοστατης αναβει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

Λογικό να σου κάψει τόσο αν είναι αναμμένο μέρα νύχτα στους 21.Οι ανέσεις πληρώνονται.:P

Με το φετεινό χειμώνα στην Αθήνα που στην ουσία μέχρι τώρα άντε να ψιλοκρυώσαμε καμιά 10αριά μέρες θεωρώ λάθος να είναι συνέχεια αναμμένο στους 21.Δηλαδή αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 15-16-17-18 βαθμοί είναι απαραίτητο να το  έχουμε συνέχεια αναμμένο και να λείπουμε από το σπίτι;;;

Μην φτάσουμε να το κάνουμε σαν τις δημόσιες Υπηρεσίες που τα φουλάρουν και μετά ανοίγουν τα παράθυρα να δροσιστούν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ αλλα αποσο διαβαζω στα φορουμς απο αλλους που εχουνε βαλει γιατι δεν ειμαι και κανενας ειδικος πιο πολυ ενεργεια θα σπαταλησεις για να το φερεις παλι στους 21 απο τους 18 αν το εχεις κλεισει επειδη εφυγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Ναι οκ αλλα αποσο διαβαζω στα φορουμς απο αλλους που εχουνε βαλει γιατι δεν ειμαι και κανενας ειδικος πιο πολυ ενεργεια θα σπαταλησεις για να το φερεις παλι στους 21 απο τους 18 αν το εχεις κλεισει επειδη εφυγες

Ψάξε μήπως με κάποια αλλαγή θερμοστάτη χώρου (ηλεκτρονικό-ψηφιακό), πετύχεις ένα ποσοστό  οικονομίας.

Το κυριότερο είναι η μόνωση της κατοικίας!!

Δές ηλεκτρονικούς, οι τιμές κυμαίνονται απο 30-200 ευρώ.

Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με 1 των 50-80 ευρω, απλώς δέν θα έχει τόσο δυνατότητες.(πρόγραμμα, σύνδεση Wifi κ.λ.π)

Για παράδειγμα έγω άλλαξα το διμεταλλικό με αυτόν: BS-813 θερμοστάτης χωρου

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απόλυτο όπως το εκφράζεις.

Αν φεύγεις απ' το σπίτι στις 08:00 και γυρνάς στις 20:00 και στο σπίτι δεν είναι κανείς αυτές τις ώρες, δεν έχει νόημα να το έχεις ανοιχτό με τη λογική ότι όταν θα το ανάψεις στις 20:00 που θα γυρίσεις θα γράψει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2.jpg.1a54d69fe5d6c6ffcdb5c9feb209527a.jpg1.jpg.d3dcdf003f07a6c755600d68e3c71394.jpg

Συμφωνω. Αλλα θα ειχε λογικη αν ισχυαν οι ωρες αυτες που περιγραφεις. Απο το μεσημερι στις 3 και μετα υπαρχει και ανθρωπος στο σπιτι.

Αλλα ακομα και 24/7 που το εχω εγω δεν ειναι υπερβολικη η καταναλωση? Μιλαμε για λεβητα συμπυκνωσης

Επεξ/σία από nikos121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...