Προς το περιεχόμενο

Εκστρατεία της UNICEF για εξόρυξη κρυπτονομισμάτων για τα παιδιά στη Συρία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Rmacobra είπε

η μεγαλυτερη απατη στον κοσμο-->Unicef

 

6 λεπτά πριν, toylis είπε

ναι ναι βγαλτε 100 coins etherium για να παει 1 στα παιδια στην συρια και τα υπολλοιπα 99 να πανε στις τσεπες της unisef και των 'εξοδων' που εχει με τον CEO της να παιρνει x.000.000 τον χρονο για μισθο! για διαβαστε πριν πεσετε θυματα πως δουλευουν αυτες οι εταιριες-φιλανθρωπικα ιδρυματα!

Με καλύψατε.

Κάποιο διάστημα που ήμουν στην Αγγλία, ήθελα να συμμετάσχω εθελοντικά σε κάποια (εκει) γνωστή φιλανθρωπική οργάνωση (οχι unicef), γιατί απλά να ακουμπώ λιρόνια δεν το ήθελα. Μετα απο 3 μήνες περιοδική ενασχόληση ειδα πράγματα που σιχάθηκα και έφυγα. Τρελή συναισθηματική πιεση στους εθελοντές για ευρεση χρημάτων, καμία κάλυψη προσωπικών εξόδων (πληρώναμε απο την τσέπη μας μετακινήσεις, επικοινωνίες εκτός γραφείου) και συναισθηματική πιεση να φέρνουμε και χρησιμοποιούμε προσωπικό εξοπλισμο. Τοτε δεν με ένοιαζε γιατί ελεγα οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Απο κάποιο συγκυριακό λάθος, έπεσε στα χέρια μου το τελευταιο εξάμηνο εξοδολόγιο του τοπικου branch manager. Εκει διάβασα Leasing αυτοκινήτου, λογαριασμοι τηλεφώνων (σταθερού σπιτιου του και δυο κινητα - ναι 2), έξοδα μετακίνησης και bonus για εκτός εδρας, παχυλό allowance για φαγητό και ένδυση και τελος διαφορα αλλα εκτακτα μικροεξοδα. Ολοι γνωρίζαμε οτι λάμβανε και κανονικό μισθό με πλήρη ασφάλεια, αλλά δεν ξέραμε πόσο. Πήρα το χαρτί, πήγα στο γραφείο και στα ίσια τον ρώτησα ποιος ειναι ο μισθός του. Ηταν τόσο ηλιθιος που αντι να μου πει ενα ξεφτίλα ποσο, μου απαντησε το τυπικό "Αυτα ειναι εταιρικά δεδομένα και δεν εχεις αρμοδιοτητα να ξέρεις". Τα πήρα στο κρανίο και του ειπα οτι θα φύγω και αν τολμήσουν να απολύσουν τη γραμματέα που εκανε το λάθος με τα χαρτιά (η οποία επαιρνε μονο το κατώτατο ωρομίσθιο) μπορει να μου πεσει το χαρτί, στα γραφεία τοπικών εφημερίδων. Ηταν τόσο ρεμάλι που στα ίσια μου ειπε να με προσλάβει full time με bonus. Τόσο πάρταλος! Από τοτε έκανα εθελοντική εργασία μονο σε μικρούς τοπικούς συλλόγους.

On topic : Αντί να τα πληρώνω στο ρευμα που θα κάνει mining προτιμώ να τα δινω απευθειας σας συνεισφορα και χωρίς να ζορίζω την κάρτα μου

22 λεπτά πριν, uesugi1989 είπε

Πολύ καλή κ ουσιαστικη κινησηση απο τη unicef. Εδω κ αρκετό καιρο συμμετέχω με τον pc στο πρόγραμμα " folding at home ", πλέον μπορούμε κ μα συνεισφέρουμε κ με αυτόν τον τρόπο στο να βοηθήσουμε το συνάνθρωπο μας.

Μη γενικεύεις γιατί κάποια στιγμη μπορει να πεσεις απο τα συννεφα. Ναι υπάρχουν προγράμματα που αξίζει να συμμετάσχεις αλλά αυτό με τη unicef δε μου γεμίζει καθολου το μάτι.

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και σχεδόν 10 χρόνια είμαι ανάδοχος σε άλλη μεγάλη μκο. Πρωτού μου πείτε για τα λαμόγια κτλπ και και.... θα σας πω ότι ναι τα γνωρίζω όλα αυτά και τις φήμες και τα λοιπά.

Η άποψη μου όμως είναι ότι έστω και ένα ευρώ να φτάνει εκεί που πρέπει,  είναι κάποιου είδους βοήθεια για τις συγκεκριμένες κοινωνίες και ανθρώπους. Με το να λέω κλεφτες και λαμόγια και να μην κάνω τίποτα δεν βοηθάω. Καλύτερα να δίνω αυτό το μικρό ποσό που μπορώ και να βοηθάω έστω και ελάχιστα.

Οπότε οποιαδήποτε τέτοια κίνηση καλώς γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απ' ότι στέλνετε στις Συρίες, Αφρικές κτλ ένα μικρό ποσοστό καταφέρνει να φτάσει τελικά σε αυτούς που δεινοπαθούν. 

Και γενικά, ενώ είναι αξιέπαινο να δίνεις τροφή στον πεινασμένο, μακροπρόθεσμα είναι τρύπα στο νερό. Όταν μια προοδευμένη χώρα αντιμετωπίζει π.χ. μια φυσική καταστροφή, στην αρχή στέλνουν επείγουσα βοήθεια και μετά έρχεται η ανοικοδόμηση και η αποκατάσταση της οικονομίας. Δε συνεχίζουν να στέλνουν επείγουσα βοήθεια για δεκαετίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H UNICEF και η κάθε UNICEF έχει 40 χρόνια που στέλνει βοήθεια σε μαύρα παιδιά καλυμμένα με μύγες. Και σε 40 χρόνια από τώρα, ακόμα θα ζητάνε χρήματα για τον ίδιο σκοπό

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Εδώ και σχεδόν 10 χρόνια είμαι ανάδοχος σε άλλη μεγάλη μκο. Πρωτού μου πείτε για τα λαμόγια κτλπ και και.... θα σας πω ότι ναι τα γνωρίζω όλα αυτά και τις φήμες και τα λοιπά.

Η άποψη μου όμως είναι ότι έστω και ένα ευρώ να φτάνει εκεί που πρέπει,  είναι κάποιου είδους βοήθεια για τις συγκεκριμένες κοινωνίες και ανθρώπους. Με το να λέω κλεφτες και λαμόγια και να μην κάνω τίποτα δεν βοηθάω. Καλύτερα να δίνω αυτό το μικρό ποσό που μπορώ και να βοηθάω έστω και ελάχιστα.

Οπότε οποιαδήποτε τέτοια κίνηση καλώς γίνεται.

απο συναισθηματικης αποψης καλα κανουν οσοι βοηθουν, αλλα το εαν οι κινησεις αυτες τελικα συμβαλουν στην βοηθεια των εκει χωρων ειναι μεγαλο θεμα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Εδώ και σχεδόν 10 χρόνια είμαι ανάδοχος σε άλλη μεγάλη μκο. Πρωτού μου πείτε για τα λαμόγια κτλπ και και.... θα σας πω ότι ναι τα γνωρίζω όλα αυτά και τις φήμες και τα λοιπά.

Η άποψη μου όμως είναι ότι έστω και ένα ευρώ να φτάνει εκεί που πρέπει,  είναι κάποιου είδους βοήθεια για τις συγκεκριμένες κοινωνίες και ανθρώπους. Με το να λέω κλεφτες και λαμόγια και να μην κάνω τίποτα δεν βοηθάω. Καλύτερα να δίνω αυτό το μικρό ποσό που μπορώ και να βοηθάω έστω και ελάχιστα.

Οπότε οποιαδήποτε τέτοια κίνηση καλώς γίνεται.

Ναι, θα φτάσει εκεί που πρέπει το 1% από τις εισπράξεις τους και θα βοηθηθούν λιγάκι τα παιδάκια και το υπόλοιπο ποσό θα πάει σε όπλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

... και οπότε για να δώσεις εσύ "κάποιου είδους βοήθεια" θα βοηθήσεις στη δημιουργία ενός ακόμη τέρατος.

Δώσε στον κάθε ενδιάμεσο (είτε αυτός λέγεται UNICEF είτε κάπως αλλιώς) 1 εκατομμυριάκι, και ακόμα και το μισό να δώσει για φιλανθρωπία με το άλλο μισό μπορεί να κάνει οτιδήποτε ανήθικο που στην τελική θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο κόσμο μας παρά καλό.

Η φιλανθρωπία είναι από τα αρχαιότερα επαγγέλματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

 

Με καλύψατε.

Κάποιο διάστημα.....................................δε μου γεμίζει καθολου το μάτι.

Φιλε σε ευχαριστω για την ιστορια σου. Τετοιες ιστοριες "πρωτο χερι" ειναι που χρειαζομαστε για να ξυπνησουμε. Ελπιζω να την διαβασουν κ να την χωνεψουν καποιοι υπνοβατες εδω μεσα κ να μην το ριξουν σε προσωπικη επιθεση. 

Κατα παραξενο τροπο βλεπω πολλους που εχουν σταματησει το κουτοχορτο πανω στο ζητημα ΜΚΟ/φιλανθρωπια. Καλο αυτο. Μακαρι να ειμασταν σε ολα ετσι.

1 ώρα πριν, billiboo είπε

απο συναισθηματικης αποψης καλα κανουν οσοι βοηθουν, αλλα το εαν οι κινησεις αυτες τελικα συμβαλουν στην βοηθεια των εκει χωρων ειναι μεγαλο θεμα,

Ποτε δεν βοηθιουνται χωρες/ κοινοτητες αν δεν υπαρχει ΠΟΛΙΤΙΚΟ οφελος. Αν θελαν να βοηθησουν τα παιδακια στην Συρια γιατι δεν δινουν τα λεφτα σε υπουργειο της κυβερνησης εκει? Μιλαμε για κρατος (Συρια). Ουτε νομαδες του Αφγανισταν ειναι, ουτε φυλαρχοι της Σομαλιας. Εχουν υποδομη να παρει το χρημα κ να διοχετευσει εκει που πρεπει. 

Αλλα βλεπεις δεν θελουν να βοηθησουν τα παιδακια γενικα. Αυτο που θελουν ειναι να δωσουν λεφτα/δυναμη στις αντιπολιτευτικες ομαδες που εχουν προσεταιριστει (να εχουν το χρημα, να βοηθαν κ κανεναν, να αποχτουν επιρροη επι των αφελων της τοπικης κοινωνιας). Εκει θα καταληξουν τα κρυπτο που θα δωσεις αδερφε. Κ για πες μου--> θυμασαι ποιες ομαδες εχει προσεταιριστει η Αμερικη/ΟΗΕ στη Συρια? Μηπως αυτους που στο παραδιπλα χωριο κανουν αποκεφαλισμους? Αυτους που ριχνουν υπαλληλους της κυβερνησης απ τις ταρατσες? Αυτους που βομβαρδιζουν με βομβες-βαρελια κ χημικα κ μετα κατηγορουν τους αντιπαλους?

Ενα σου λεω-> Ακους ΟΗΕ???   ΤΡΕΧΑ ΜΑΚΡΥΑ !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ναι, θα φτάσει εκεί που πρέπει το 1% από τις εισπράξεις τους και θα βοηθηθούν λιγάκι τα παιδάκια και το υπόλοιπο ποσό θα πάει σε όπλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

... και οπότε για να δώσεις εσύ "κάποιου είδους βοήθεια" θα βοηθήσεις στη δημιουργία ενός ακόμη τέρατος.

Δώσε στον κάθε ενδιάμεσο (είτε αυτός λέγεται UNICEF είτε κάπως αλλιώς) 1 εκατομμυριάκι, και ακόμα και το μισό να δώσει για φιλανθρωπία με το άλλο μισό μπορεί να κάνει οτιδήποτε ανήθικο που στην τελική θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο κόσμο μας παρά καλό.

Η φιλανθρωπία είναι από τα αρχαιότερα επαγγέλματα.

Τα έχεις διαβάσει σε καμιά αξιόπιστη πηγή αυτά που λες ή απλά είναι προσωπική άποψη; Θα με ενδιέφερε πραγματικά εάν κάποιος μου έδεινε κάποια πηγή που να αναλύει γιατί δεν πρέπει να δίνουμε χρήματα σε αυτές τις οργανώσεις και ότι όλα τα λεφτά που δίνουμε κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.

Το να αρχίσουμε να λέμε έτσι αυθαίρετα και χωρίς καμιά απόδειξη ότι όλες οι ΜΚΟ είναι απάτη και κομπίνα και κάνουν κακό είναι το πιο εύκολο αλλά για να γίνουμε πιστευτοί θα πρέπει να βασιζόματε και σε αξιόπιστες πηγές ή σε προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ, ελπιζω οτι καποια στιγμη, ολοι αυτοι που ειναι να λαβουν βοηθεια θα καταφερουν να αποκτησουν το δικο τους wallet (αρκει ενα κινητο με wifi πλεον) ωστε αυτοι που ειναι προθυμοι να βοηθησουν να μπορουν να το κανουν χωρις μεσαζοντες.

Ξερετε, για κατι τετοια use cases ειναι καλα τα crypto. Καιρος να χρησιμοποιηθουν αναλογως και οχι απλως επειδη ειναι της μοδας και η καθε UNICEF θελει να δειξει οτι ειναι μεσα στα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κανετε τους ξυπνιους καποιοι μην ειρωνευεστε ανθρωπους απο πολεμους και φτωχια πραγματικη! ... 

Οσο για της μκο < δειτε εδω....http://www.protothema.gr/politics/article/360088/i-pliris-lista-ton-431-mko-pou-moirastikan-115-ekat-euro/.  >  πολλη απλα τρωνε το χρημα τον λαων δινοντας τους ψιχουλα!!  τιποτα!! γιατι ειναι το δεξι χερι τον πολιτικον συστηματων <δεν τα παιρνουν τα λεφτα οι εγκαθετοι υπαλλυλοι τον μκο αλλα τα πολιτικοοικονομικα συστηματα..στα ''ψεμματα '' τα  λενε οτι τα πηρανε οι μκο ...αλλοι τα τρωνε απο τους λαους και τους εχουν φτωχους και τους βαζουν  να αλληλοσκοτονονται> που φερνουν τους πολεμους και τον οικονομικο μαρασμο =φτωχια...= το πολιτικοοικονομικο συστημα φταει <οι πολιτικοι!!!!!>

 

25 λεπτά πριν, bilios40 είπε

Μην κανετε τους ξυπνιους καποιοι μην ειρωνευεστε ανθρωπους απο πολεμους και φτωχια πραγματικη! ... 

Οσο για της μκο < δειτε εδω....http://www.protothema.gr/politics/article/360088/i-pliris-lista-ton-431-mko-pou-moirastikan-115-ekat-euro/.  >  πολλη απλα τρωνε το χρημα τον λαων δινοντας τους ψιχουλα!!  τιποτα!! γιατι ειναι το δεξι χερι τον πολιτικον συστηματων <δεν τα παιρνουν τα λεφτα οι εγκαθετοι υπαλλυλοι τον μκο αλλα τα πολιτικοοικονομικα συστηματα..στα ''ψεμματα '' τα  λενε οτι τα πηρανε οι μκο ...αλλοι τα τρωνε απο τους λαους και τους εχουν φτωχους και τους βαζουν  να αλληλοσκοτονονται> που φερνουν τους πολεμους και τον οικονομικο μαρασμο =φτωχια...= το πολιτικοοικονομικο συστημα φταει <οι πολιτικοι!!!!!>

Ο ''φιλος'' ISAY !!! εγραψε νωριτερα Αυτο!!====  

Κάποιο διάστημα που ήμουν στην Αγγλία, ήθελα να συμμετάσχω εθελοντικά σε κάποια (εκει) γνωστή φιλανθρωπική οργάνωση (οχι unicef), γιατί απλά να ακουμπώ λιρόνια δεν το ήθελα. Μετα απο 3 μήνες περιοδική ενασχόληση ειδα πράγματα που σιχάθηκα και έφυγα. Τρελή συναισθηματική πιεση στους εθελοντές για ευρεση χρημάτων, καμία κάλυψη προσωπικών εξόδων (πληρώναμε απο την τσέπη μας μετακινήσεις, επικοινωνίες εκτός γραφείου) και συναισθηματική πιεση να φέρνουμε και χρησιμοποιούμε προσωπικό εξοπλισμο. Τοτε δεν με ένοιαζε γιατί ελεγα οτι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Απο κάποιο συγκυριακό λάθος, έπεσε στα χέρια μου το τελευταιο εξάμηνο εξοδολόγιο του τοπικου branch manager. Εκει διάβασα Leasing αυτοκινήτου, λογαριασμοι τηλεφώνων (σταθερού σπιτιου του και δυο κινητα - ναι 2), έξοδα μετακίνησης και bonus για εκτός εδρας, παχυλό allowance για φαγητό και ένδυση και τελος διαφορα αλλα εκτακτα μικροεξοδα. Ολοι γνωρίζαμε οτι λάμβανε και κανονικό μισθό με πλήρη ασφάλεια, αλλά δεν ξέραμε πόσο. Πήρα το χαρτί, πήγα στο γραφείο και στα ίσια τον ρώτησα ποιος ειναι ο μισθός του. Ηταν τόσο ηλιθιος που αντι να μου πει ενα ξεφτίλα ποσο, μου απαντησε το τυπικό "Αυτα ειναι εταιρικά δεδομένα και δεν εχεις αρμοδιοτητα να ξέρεις". Τα πήρα στο κρανίο και του ειπα οτι θα φύγω και αν τολμήσουν να απολύσουν τη γραμματέα που εκανε το λάθος με τα χαρτιά (η οποία επαιρνε μονο το κατώτατο ωρομίσθιο) μπορει να μου πεσει το χαρτί, στα γραφεία τοπικών εφημερίδων. Ηταν τόσο ρεμάλι που στα ίσια μου ειπε να με προσλάβει full time με bonus. Τόσο πάρταλος! Από τοτε έκανα εθελοντική εργασία μονο σε μικρούς τοπικούς συλλόγους.

Επεξ/σία από bilios40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, argimeg είπε

Τα έχεις διαβάσει σε καμιά αξιόπιστη πηγή αυτά που λες ή απλά είναι προσωπική άποψη; Θα με ενδιέφερε πραγματικά εάν κάποιος μου έδεινε κάποια πηγή που να αναλύει γιατί δεν πρέπει να δίνουμε χρήματα σε αυτές τις οργανώσεις και ότι όλα τα λεφτά που δίνουμε κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.

Το να αρχίσουμε να λέμε έτσι αυθαίρετα και χωρίς καμιά απόδειξη ότι όλες οι ΜΚΟ είναι απάτη και κομπίνα και κάνουν κακό είναι το πιο εύκολο αλλά για να γίνουμε πιστευτοί θα πρέπει να βασιζόματε και σε αξιόπιστες πηγές ή σε προσωπική εμπειρία.

τι πηγες? καθε φορα που βγαινει σκανδαλο περναει στο ντουκου και πεφτουν και το κουκουλωνουν, αντε ψαξε μετα στοιχεια. να σου δωσω παραδειγμα, πριν μερικους μηνες βγηκαν στη φορα ξανα για τον ερυθρο σταυρο, το θυμαται κανενας πια νομιζεις? και δεν ειναι η πρωτη (ουτε η τελευταια) φορα που γινεται. και να φανταστεις αυτοι πανε και βουτανε απο τις επιδοτησεις που (υποθετικα) υπαρχουν στοιχεια και τη σκαπουλαρουν , και νομιζεις θα βρεις ακρη τι γινεται στις δωρεες? :lol::lol:

αμα εχεις χρονο μπορεις να συμμετασχεις σε μια μεγαλη εθελοντικη ομαδα και να βγαλεις δικα σου συμπερασματα, spoiler ομως, υπαρχουν ανθρωποι για τους οποιους ο "εθελοντισμος" που εχουν στο νου τους δεν αποκλειει το κερδος. οποιος εχει ασχοληθει ξερει ακριβως τι εννοω

εγω πλεον ειμαι σε μια μικρη εθελοντικη ομαδα (ασχετο εντελως με φιλανθρωπιες) και κανω εκει το κατιτις μου. στη τελικη και μεις τριτοκοσμικη χωρα ειμαστε, οποτε να και ενα καλο, δεν χρειαζεται να παμε μακρυα για να προσφερουμε :lol:.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...