Προς το περιεχόμενο

Netflix για αρχάριους: 10+1 Tips για σένα που μόλις απέκτησες λογαριασμό


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Είμαι και εγω εδω και λίγες μέρες στο δωρεάν μήνα, πολύ καλό το ολο πακέτο ειδικά στο θέμα τιμής ακόμα και αν δεν το μοιράζεσαι.

Εκεί που με απογοήτευσε όμως είναι στην έλλειψη υποστήριξης του Netflix app για Smart τηλεοράσεις όπου προσωπικά με μια Samsung του 2015 η εφαρμογή έχει να ενημερωθεί απο τον Φλεβάρη του 2016 με αποτέλεσμα η συγκεκριμμένη έκδοση να μην υποστηρίζει την απεικόνιση Ελληνικών υπότιτλών αλλά Αγγλικών και Τούρκικων!

Το θέμα λύνεται προφανώς με μια απλή αναβάθμιση της εφαρμογής την οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την διαθέτουν αφού δεν τίθεται θέμα αν την σηκώνει η τηλεόραση, ούτε θεωρώ οτι το Netflix έχει (?) κάποιο συμφέρον να μας ωθήσει στην αγορά νεότερης τηλεόρασης που θα διαθέτει τη νεότερη έκδοση της εφαρμογής.

Συνεπώς με βολεύει για τα μεταγλωττισμένα παιδικά για τα παιδιά μου, αλλά προσωπικά χωρίς Ελλήνικούς υπότιτλους σε ταινίες και σειρές δεν με εξυπηρετεί καθώς ακόμα και οι μεταγλωττισμένες πέρα οτι δεν αντέχονται είναι και ελάχιστες... Χώρια οτι δεν βρίσκω λογικό να φορτωθώ με επιπλέον streaming συσκευές ενω εχω υποτίθεται "Smart" TV που το βασικότερο πράγμα που διαφημίζει ειναι το Netflix.

Το λες μονος σου, η εταιρεια τηλεοράσεων πρεπει να πουλήσει νεες τηλεοράσεις. Μολις αγοραστουν και λήξει η εγγύηση τους (σε 2-3 χρόνια) πάλι δε θα παιρνει καμια αναβάθμιση.Τυπικα το netflix σκάει κάποια χρήματα στις εταιρίες για να μπει το app στο store τους αλλα μετα απο 2-3 χρόνια η εταιρεία θελει κι αλλα λεφτα, τα οποια η netflix δεν θελει να δώσει. Ποιος ειναι στη μεση; Ο καταναλωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ντρέπεσαι να μάθει η γυναίκα σου πως το βράδυ που έμεινες μόνος στο σπίτι δεν είδες ταινία δράσης αλλά ρομαντική κομεντί; Ή μήπως ξέχασες να αλλάξεις προφίλ πριν δεις Το Μικρό Μου Πόνυ...

Ρομαντική κομεντί το λέμε τώρα... Και δεν κατάλαβα ρε Netflix, πού είναι η ντροπή στην Κομεντί ή στο... μικρό αλογάκι ;

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 1:19 ΜΜ, bad_freddy είπε

Είμαι και εγω εδω και λίγες μέρες στο δωρεάν μήνα, πολύ καλό το ολο πακέτο ειδικά στο θέμα τιμής ακόμα και αν δεν το μοιράζεσαι.

Εκεί που με απογοήτευσε όμως είναι στην έλλειψη υποστήριξης του Netflix app για Smart τηλεοράσεις όπου προσωπικά με μια Samsung του 2015 η εφαρμογή έχει να ενημερωθεί απο τον Φλεβάρη του 2016 με αποτέλεσμα η συγκεκριμμένη έκδοση να μην υποστηρίζει την απεικόνιση Ελληνικών υπότιτλών αλλά Αγγλικών και Τούρκικων!

Το θέμα λύνεται προφανώς με μια απλή αναβάθμιση της εφαρμογής την οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την διαθέτουν αφού δεν τίθεται θέμα αν την σηκώνει η τηλεόραση, ούτε θεωρώ οτι το Netflix έχει (?) κάποιο συμφέρον να μας ωθήσει στην αγορά νεότερης τηλεόρασης που θα διαθέτει τη νεότερη έκδοση της εφαρμογής.

Συνεπώς με βολεύει για τα μεταγλωττισμένα παιδικά για τα παιδιά μου, αλλά προσωπικά χωρίς Ελλήνικούς υπότιτλους σε ταινίες και σειρές δεν με εξυπηρετεί καθώς ακόμα και οι μεταγλωττισμένες πέρα οτι δεν αντέχονται είναι και ελάχιστες... Χώρια οτι δεν βρίσκω λογικό να φορτωθώ με επιπλέον streaming συσκευές ενω εχω υποτίθεται "Smart" TV που το βασικότερο πράγμα που διαφημίζει ειναι το Netflix.

Επειδή το είχα ψάξει για ενα φιλο που είχε παρόμοιο πρόβλημα αν η τηλεόραση σου δεν έχει android TV λογισμικό αλλά έχει της εκάστοτε εταιρίας τοτε είσαι έρμαιο του κατασκευαστή που έχει την αποκλειστική ευθύνη και δυνατότητα να φτιάξει update. 

Όπως προανεφερε και άλλο μέλος οι κατασκευαστές θέλουν να πουλήσουν νέες συσκευές με αποτέλεσμα να μας αφήνουν με μια "smart" TV μισή 2 χρόνια μετά την αγορά. Δυστυχώς είναι κανόνας σχεδόν σε όλες τις μεγάλες εταιρίες. Το κακό είναι οτι καθαρό android TV λειτουργικό το κρατάνε για τα ακριβά μοντέλα τους ,που στην τελική και πάλι δεν ξέρεις για ποσά χρόνια θα υποστηρίζει μια εφαρμογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 8:08 ΜΜ, Phoenix7 είπε

5. Ούτε διακοπές, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίτλοι αρχής!

Και το λέμε αυτό για θετικό; :D Ποιος δεν γουστάρει να βλέπει το intro του Game Of Thrones για παράδειγμα ή του Narcos;

Κατ επιλογήν είναι αυτό, οπότε αν επιθυμείς το βλέπεις ολόκληρο.
Οι παθόντες που προ netflix έχουν ακούσει τη μουσική των τίτλων έναρξης των Friends 236 φορές ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει αυτή η λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Innersense είπε

Κατ επιλογήν είναι αυτό, οπότε αν επιθυμείς το βλέπεις ολόκληρο.
Οι παθόντες που προ netflix έχουν ακούσει τη μουσική των τίτλων έναρξης των Friends 236 φορές ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει αυτή η λειτουργία.

Μιλας για απλη τιβι σωστα; Γιατι το Νετφλιξ λογικα εχει τρεξιμο μπροστα πισω.
Οκ χαζες ερωτησεις αλλα δεν εχω ακομη επαφη. Τεχνολογικος νεαρτενταλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2018 στις 1:19 ΜΜ, bad_freddy είπε

Είμαι και εγω εδω και λίγες μέρες στο δωρεάν μήνα, πολύ καλό το ολο πακέτο ειδικά στο θέμα τιμής ακόμα και αν δεν το μοιράζεσαι.

Εκεί που με απογοήτευσε όμως είναι στην έλλειψη υποστήριξης του Netflix app για Smart τηλεοράσεις όπου προσωπικά με μια Samsung του 2015 η εφαρμογή έχει να ενημερωθεί απο τον Φλεβάρη του 2016 με αποτέλεσμα η συγκεκριμμένη έκδοση να μην υποστηρίζει την απεικόνιση Ελληνικών υπότιτλών αλλά Αγγλικών και Τούρκικων!

Το θέμα λύνεται προφανώς με μια απλή αναβάθμιση της εφαρμογής την οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την διαθέτουν αφού δεν τίθεται θέμα αν την σηκώνει η τηλεόραση, ούτε θεωρώ οτι το Netflix έχει (?) κάποιο συμφέρον να μας ωθήσει στην αγορά νεότερης τηλεόρασης που θα διαθέτει τη νεότερη έκδοση της εφαρμογής.

Συνεπώς με βολεύει για τα μεταγλωττισμένα παιδικά για τα παιδιά μου, αλλά προσωπικά χωρίς Ελλήνικούς υπότιτλους σε ταινίες και σειρές δεν με εξυπηρετεί καθώς ακόμα και οι μεταγλωττισμένες πέρα οτι δεν αντέχονται είναι και ελάχιστες... Χώρια οτι δεν βρίσκω λογικό να φορτωθώ με επιπλέον streaming συσκευές ενω εχω υποτίθεται "Smart" TV που το βασικότερο πράγμα που διαφημίζει ειναι το Netflix.

Δεν έχει να κανει με θέμα αμαβαθμισης μονο της εφαρμογής αλλά κα του ίδίου firmware της τηλεόρασης

Ομως εδώ και μερικές ημέρες τα προβλήματα αυτά έχουν αρχίσει και ξεπερνιούνται μιας και οι καινουργιες σειρές ή ταινίες έχουν πλέον ελληνικούς υπότιτλους και σε κατόχους τηλεοράσεων προγεν'έστερων ετων.  Δοκιμάστε τις παρακάτω σειρές για να δείτε αν έχει αποτέλεσμα

- Netflix: Καμιά σαν Εσένα / Irreplacable You 
- Netflix: Πρώτη Ομάδα Γιουβέντους/ First Team Juventus
- Netflix: Ο Επόμενος Καλεσμένος μου: Ντέιβιντ Λέτερμαν (2ο μέρος)
- Netflix: Μαύρος Κεραυνός επεισόδιο 1x4
- Netflix: Σταρ Τρεκ Ντισκάβερι επεισόδιο 1x15
- Οι Θρύλοι του Αύριο επεισόδιο 3x10
- The Parent Trap / Δίδυμοι Μπελάδες

Επίσης υπάρχει unnoficial σελιδα στο facebook οπου θα σας λύσει με άμεσες απαντησεις όλες σας τις απορίες αλλα κα να σας ενημερώσει άμεσα

FACEBOOK : Netflix Greece -unofficial fp

Στις 2/12/2018 στις 8:08 ΜΜ, Phoenix7 είπε

5. Ούτε διακοπές, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίτλοι αρχής!

Και το λέμε αυτό για θετικό; :D Ποιος δεν γουστάρει να βλέπει το intro του Game Of Thrones για παράδειγμα ή του Narcos;

Δεν ειναι ακριβώς έτσι...σου δίνει την επιλογή για παράκαμψη της ειαγωγής (intro), μπορεις να δεις την εισαγωγή 'οσες φορές θέλεις B)

Επεξ/σία από whiteman7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, whiteman7 είπε

Δεν έχει να κανει με θέμα αμαβαθμισης μονο της εφαρμογής αλλά κα του ίδίου firmware της τηλεόρασης

Ομως εδώ και μερικές ημέρες τα προβλήματα αυτά έχουν αρχίσει και ξεπερνιούνται μιας και οι καινουργιες σειρές ή ταινίες έχουν πλέον ελληνικούς υπότιτλους και σε κατόχους τηλεοράσεων προγεν'έστερων ετων.  Δοκιμάστε τις παρακάτω σειρές για να δείτε αν έχει αποτέλεσμα

- Netflix: Καμιά σαν Εσένα / Irreplacable You 
- Netflix: Πρώτη Ομάδα Γιουβέντους/ First Team Juventus
- Netflix: Ο Επόμενος Καλεσμένος μου: Ντέιβιντ Λέτερμαν (2ο μέρος)
- Netflix: Μαύρος Κεραυνός επεισόδιο 1x4
- Netflix: Σταρ Τρεκ Ντισκάβερι επεισόδιο 1x15
- Οι Θρύλοι του Αύριο επεισόδιο 3x10
- The Parent Trap / Δίδυμοι Μπελάδες

Επίσης υπάρχει unnoficial σελιδα στο facebook οπου θα σας λύσει με άμεσες απαντησεις όλες σας τις απορίες αλλα κα να σας ενημερώσει άμεσα

FACEBOOK : Netflix Greece -unofficial fp

Δεν ειναι ακριβώς έτσι...σου δίνει την επιλογή για παράκαμψη της ειαγωγής (intro), μπορεις να δεις την εισαγωγή 'οσες φορές θέλεις B)

Το γνωρίζω μιας και εχω αρκετό καιρο συνδρομή...αλλα ποτε δεν κανω skip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lelos1 είπε

μπορεί να χρησιμοποιηθει ταυτόχρονα από 2 άτομα σε διαφορετικές χώρες?

Φυσικά 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως ότι το μέλλον είναι μόνο σε συνδρομητικές υπηρεσίες, πλέον η παραδοσιακή μονόδρομη ιδιωτική τηλεόραση ψόφησε στην χώρα μας, με φωτεινή εξαίρεση ορισμένα περιφερειακά κανάλια που έχουν εγκυρότητα και πλούσιο περιεχόμενο, έχουμε να δούμε τηλεόραση χρόνια τώρα και όλα είναι μόνο μέσω φορητού ή τάμπλετ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2018 στις 8:08 ΜΜ, Phoenix7 είπε

5. Ούτε διακοπές, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίτλοι αρχής!

Και το λέμε αυτό για θετικό; :D Ποιος δεν γουστάρει να βλέπει το intro του Game Of Thrones για παράδειγμα ή του Narcos;

Σε όλες τις σειρές του Netflix αυτό είναι το μόνο που με ενοχλεί 😂 Ενα intro ρε παιδί μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα υπήρχε επιλογή για να σου εμφανίσει μόνο περιεχόμενο με Ελληνικούς υπότιτλους ή με Ελληνικό ήχο, τώρα δεν μπορώ να την βρω πουθενά

Την αφαίρεσαν ή εγώ στραβώθηκα;; Αναφέρομαι στην έκδοση για browsers, όχι σε κάποια εφαρμογή ή smat-tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...