Προς το περιεχόμενο

Στον πλήρη έλεγχο των ιδρυτών του περνάει το Skroutz.gr


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ Dancer + nikos galis

Αυτο που κανετε πως δεν ξερετε  ειναι ενδιαφερον.. αλλα να μιλαμε για κερδος 10ε ειναι αστειο;) ειναι γνωστο οτι τα αλλοδαπα αφμ ειναι αβανταζ σε εισαγωγες με πιστολιασμα φπα ή και μετα στην λιανικη με εφορια φπα εφκα..

Το προβλημα ειναι ενα .εχεις βρει τους μεσαζοντες να στα φερνουν?υπαρχεις στην 20αδα πωλησεων. Αλλιως δουλευεις και χρωστας σε ικα φπα εφορια .

@tsibosp 

Ισχυει που και που στις βασικες προσφορες τους. Last week αγορασα μια tv και απλα επειδη βαριομουν να τρεχω σε σκρουτζομαγαζο τυχαια γοογλαρα τα μοντελα και πετυχα καλη τιμη σε προσφορα του φυλλαδιου electronet (μαγαζια γειτονιας δηλ) 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orck είπε

Ειναι προφανες οτι δεν διαβασες καν τι γραφω, να τα ξαναπω;
1)γιατι υπολογιζεις το ΦΠΑ σαν εξοδο; Δεν εινα κατι δικο σου που στο περνουν, ειναι φορος που πληρωνει ο πελατης και εσυ απλα τον μεταφερεις, εχεις να απαντησεις σε αυτο;
2)ποσα σκρουτζομαγαζα εχουν βιτρινα; Ποσοι πετανε τα προιοντα βιτρινας (οποτε ειναι πληρη χασουρα), ποσοι τα συσκευαζουν και τα στελνουν σαν καινουργια η με μια μικρη εκπτωση;

Αν θέλεις να σου δώσω μια απάντηση, ναι έχεις δίκιο ο ΦΠΑ δεν είναι έξοδο, όμως μέχρι να γίνει η εκκαθάριση και να δεις πόσα θα δώσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις στην καλύτερη είναι να βάζεις κάτι στην άκρη για να τον πληρώσεις. Κανένας δεν έχει την δυνατότητα να πει στο  τέλος της ημέρας έκανα τζίρο 100€ βάζω στην άκρη τα 20, δεν είναι και οικονομικά δυνατό ούτε και σωστό γιατί μέσα στην μέρα έκανες και έξοδα οπότε το ποσό δεν είναι 20.  Στον επιχειρηματία είναι ΣΑΝ ένα ακόμη έξοδο, μια υποχρέωση. Για το 2ο εντάξει το προϊόν βιτρίνας άλλαξε το με "απρόβλεπτα έξοδα" πχ μια ζημιά στο αυτοκίνητο σου, μια κλοπή, μια χαμένη/κατεστραμένη αποστολή στην μεταφορική που πρέπει να καλύψεις μέχρι να βρεις τι έγινε και ποιος θα πληρώσει. Γενικά αν δεν έχεις ζήσει το εμπόριο και την κατάρα να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας δεν το καταλαβαίνεις και σωστά είπανε παραπάνω έχεις την ρετσινιά ότι αισχροκερδίζεις, είσαι λαμόγιο κλέφτης κλπ. Τα πιο πολλά μαγαζιά ειδικά στον τομέα της τεχνολογίας "γυρίζουν" λεφτά προμηθευτών και κράτους και μένουν ψίχουλα, δηλαδή έχουν μεγάλους τζίρους και μικρά κέρδη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 9:05 ΠΜ, dj_aggelos είπε

Για μένα θεωρώ ότι υπηρεσίες τύπου skroutz είναι ο καρκίνος του "υγιές" εμπορίου. 

Και ποιο είναι το υγειές εμπόριο?Μήπως το πλαίσο ή το public που κάθε χρόνο γείνονται πιο πλούσια από τα ακριβά προϊοντα που πουλούν π.χ iphone.

Παλυ καλά που υπάρχει το σκρουτζ και βλέπουμε που υπάρχουν οι καλήτερες τιμές για τον καθένα μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gakost Σε ευχαριστω που διευκρινησες το θεμα με τον ΦΠΑ, γιατι μερικοι κανουν οτι δεν καταλαβαινουν.

Ειμαι καπου στην μεση. Απο την μια καταλαβαινω οτι υπαρχουν σκρουτζομαγαζα που απλα δεν ξερουν τα κολπα για να κλεβουν ΦΠΑ και να φαινονται οτι δεν εχουν ουτε λεπτο κερδος και το παλευουν τιμια (ισως μονο τρωνε καμια επιδοτηση ΕΣΠΑ). ΕΙμαι σιγουρος (δεν εχω στοιχεια και γιαυτο δεν παω εισαγγελεα, αλλα ουτε κατονομαζω συγκεκριμενα) οτι τα περισσοτερα καταστηματα κλεβουν με τρελα οπου μπορουν. Οποτε δεν παλευουν για 500ευρω τον μηνα.
Σιγουρα κρατανε καπως τα μεγαλα καταστηματα απο το να πουλανε σε ακομη μεγαλυτερες τιμες. Αρκετες φορες οι διαφορες που εχουν ειναι αστειες οπως αναφερε αλλος φιλος παραπανω συν οτι πρεπει να πας καπου μακρυα και περιεργα και οτι δεν εχουν δοσεις στην καρτα το κανει να μην αξιζει.

Σοβαρα δεν περιμενα οτι το Σκρουτζ βγαζει τοσα πολλα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, alias12 said:

Και ποιο είναι το υγειές εμπόριο?Μήπως το πλαίσο ή το public που κάθε χρόνο γείνονται πιο πλούσια από τα ακριβά προϊοντα που πουλούν π.χ iphone.

Παλυ καλά που υπάρχει το σκρουτζ και βλέπουμε που υπάρχουν οι καλήτερες τιμές για τον καθένα μας.

Φαντάσου να είχες χρόνο κι όρεξη πχ να κάνεις βόλτες/ποδαράτο σε διάφορα μαγαζιά Χ δήμων για έρευνα αγοράς και μετά να έρχεται κάποιος και να σου λέει κακώς έψαξες μόνος σου να δεις που είναι φτηνότερα ή να μην επισκεπτεσαι όπως παλιότερα τα sites διαφορετικών καταστημάτων για να συγκρίνεις "manually" τιμές γιατί είναι κακό για το εμπόριο...

Προφανώς αυτό δεν τους πειράζει γιατί δεν γίνεται εύκολα και ξεκούραστα και γιατί το κάνουν λίγοι. Αν το έκαναν όλοι όμως θα γκρίνιαζαν ακόμα και γι' αυτό...

Πως τολμάμε να κάνουμε έρευνα αγοράς! 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, orck είπε

@gakost Σε ευχαριστω που διευκρινησες το θεμα με τον ΦΠΑ, γιατι μερικοι κανουν οτι δεν καταλαβαινουν.

Ειμαι καπου στην μεση. Απο την μια καταλαβαινω οτι υπαρχουν σκρουτζομαγαζα που απλα δεν ξερουν τα κολπα για να κλεβουν ΦΠΑ και να φαινονται οτι δεν εχουν ουτε λεπτο κερδος και το παλευουν τιμια (ισως μονο τρωνε καμια επιδοτηση ΕΣΠΑ). ΕΙμαι σιγουρος (δεν εχω στοιχεια και γιαυτο δεν παω εισαγγελεα, αλλα ουτε κατονομαζω συγκεκριμενα) οτι τα περισσοτερα καταστηματα κλεβουν με τρελα οπου μπορουν. Οποτε δεν παλευουν για 500ευρω τον μηνα.

 

Μπορείς να μου περιγραψεις τον τρόπο με τον οποίο το κάνουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrismamalos είπε

Πριν χρόνια τα κέρδη στα μαγαζιά τεχνολογίας ήταν μεγάλα. Επειδή τα κέρδη ήταν μεγάλα σιγά σιγά έμπαιναν και άλλοι παίκτες με αποτέλεσμα οι τιμές να συμπιέζονται. Τώρα φτάσαμε στο 2018 όπου υπάρχει πληθώρα επιλογών με αποτέλεσμα τα περιθώρια κέρδους να είναι ελάχιστα. Είναι φυσική συνέπεια.

Εφόσον βέβαια είσαι έξυπνος επιχειρηματίας έπρεπε να το προβλέψεις και να αποχωρήσεις από την αγορά αυτή και να αναζητήσεις την τύχη σου σε άλλους τομείς.

εγω βασικα ανοιξα μεσα στην κριση το 2013 και βεβαια δεν ασχολουμε μονο με τον κλαδο της πληροφορικης και δοξα το θεο πηγαινω μια χαρα γιατι ο κοσμος δε ψαχνει μονο τιμη αλλα και καποιον σοβαρο επαγγελματια να τον εμπιστευτει οταν θα χρειαστει κατι και να ξερει οτι θα του απαντησει με ειλικρινια και οχι μονο με σκοπο να πουλησει.

τωρα πως γινονται να υπαρχουν τοσα μικρα μαγαζακια μεσα στο σκρουτζ και να πουλανε με μικτο  κερδος 5 και 10 ευρω  τοτε κατι βρομαει στο ολο θεμα και απορω με μερικους που αδυνατουν να το καταλαβουν.

επισης η διαθεσιμοτητα που εχουν τα καταστηματα εχει να κανει με τη διαθεσιμοτητα του προμηθευτη, ειναι αδυνατο μεσα σε 20 τμ μαγαζι να χωραει προιοντα που ποιανουν χωρο για 200τμ, δε θελι πολυ μυαλο για να το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως αναφέρθηκε το σημαντικότερο νομίζω είναι ο χρόνος.

Δεν ψάχνω μόνο τη χαμηλότερη τιμή, επειδή ξέρω ότι θα πάρω κάτι σε ανταγωνιστική τιμή έτσι κ αλλιώς και συνήθως σε μαγαζί που με βολεύει (μένω Αθήνα). Οπότε με έρευνα αγοράς δέκα λεπτών όταν έχω ελεύθερο χρόνο, διαβάζοντας ταυτόχρονα και κριτικές για το μαγαζί, δε χάνω ΩΡΕΣ να τρέχω από μαγαζί σε μαγαζί και να συνομιλώ με τον υπεύθυνο για να δω αν είναι σωστός. Ούτε βέβαια με νοιάζει ποιό μαγαζί είναι πρώτο, αλλά ποιό βολεύει εμένα σύμφωνα με κριτικές, τιμή, ωράριο λειτουργίας, επικοινωνία/ευκολίες παραγγελίας-πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία 1: Η Dionic είναι μαφιόζοι που δανείσαν στα παιδιά για να ξεκινήσουν και τώρα εξαργυρώνουν; Κάτσε, να το πω πιο καλά. Είναι investors που εξαργυρώνουν την καλή τους επένδυση; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής: για να ξεκινήσεις κάτι, πρέπει να δώσεις σε κάποιον καρχαρία τη μισή σου δουλειά;

Απορία 2: Αυτοί οι μαγαζάτορες που λένε ότι το skroutz είναι καρκίνος, που βρίσκουν χρόνο να κάθονται να γράφουν στο Insomnia? 

Μιλούσα με έναν πλούσιο γνωστό συνταξιούχο. Μου έλεγε, "καλά που πρόλαβα και είχα μαγαζί πριν από αυτό το βρωμό Internet, θα ήμουν και εγώ φτωχός τώρα. Έχει γίνει πολύ δύσκολη η κοροϊδία πλέον. Και χωρίς κοροϊδία, λεφτά δεν βγάζεις. " Έτσι, σαν τον Πάγκαλο όμορφα και ωραία, όταν δεν σε αφορά πια, λες την αλήθεια, όσο άσχημη και αν είναι.

Οπότε, φίλτατοι μαγαζάτορες, θα κλάψω μια άλλη στιγμή για εσάς, που δεν προλάβατε να κάνετε μαγαζί πριν το βρώμο internet, πριν το βρωμό- skroutz κτλ. Εγώ σαν καταναλωτής, θα συνεχίσω να εκθειάζω το skroutz και να λέω ότι είναι δικαίως από τους λίγους που έκαναν λεφτά που τα άξιζαν. Αν και δεν βλέπω να τα βάζουν στην τσέπη, τα δίνουν για την επιχείρηση τους. Από τους λίγους που έκαναν όντως την κρίση ευκαιρία και όχι δικαιολογία για να χωρίσουν την κοινωνία σε αφεντικά και δούλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά ενδιαφέρον η όλη σύγκριση αλλά με τέτοιες τιμές που έχουν για να μπεις πολλά μαγαζιά δεν μπαίνουν διότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. 

Θα έπρεπε πιστεύω να δημιουργηθεί κάποιο Api όπου θα τους δίνει δυνατότητα να περνούν μόνο το ποσοστό επί των πωλήσεων και όχι γενικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SilverCloak είπε

Απορία 1: Η Dionic είναι μαφιόζοι που δανείσαν στα παιδιά για να ξεκινήσουν και τώρα εξαργυρώνουν; Κάτσε, να το πω πιο καλά. Είναι investors που εξαργυρώνουν την καλή τους επένδυση; Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το εξής: για να ξεκινήσεις κάτι, πρέπει να δώσεις σε κάποιον καρχαρία τη μισή σου δουλειά;

Απορία 2: Αυτοί οι μαγαζάτορες που λένε ότι το skroutz είναι καρκίνος, που βρίσκουν χρόνο να κάθονται να γράφουν στο Insomnia? 

Μιλούσα με έναν πλούσιο γνωστό συνταξιούχο. Μου έλεγε, "καλά που πρόλαβα και είχα μαγαζί πριν από αυτό το βρωμό Internet, θα ήμουν και εγώ φτωχός τώρα. Έχει γίνει πολύ δύσκολη η κοροϊδία πλέον. Και χωρίς κοροϊδία, λεφτά δεν βγάζεις. " Έτσι, σαν τον Πάγκαλο όμορφα και ωραία, όταν δεν σε αφορά πια, λες την αλήθεια, όσο άσχημη και αν είναι.

Οπότε, φίλτατοι μαγαζάτορες, θα κλάψω μια άλλη στιγμή για εσάς, που δεν προλάβατε να κάνετε μαγαζί πριν το βρώμο internet, πριν το βρωμό- skroutz κτλ. Εγώ σαν καταναλωτής, θα συνεχίσω να εκθειάζω το skroutz και να λέω ότι είναι δικαίως από τους λίγους που έκαναν λεφτά που τα άξιζαν. Αν και δεν βλέπω να τα βάζουν στην τσέπη, τα δίνουν για την επιχείρηση τους. Από τους λίγους που έκαναν όντως την κρίση ευκαιρία και όχι δικαιολογία για να χωρίσουν την κοινωνία σε αφεντικά και δούλους.

Έτσι ακριβώς μπράβο. Τα υπέρ κέρδη που έχουν συγκεκριμένα καταστήματα οφείλονται σε αρκετά κορόιδα που τα σκάνε χωρίς έρευνα αγοράς. Το skroutz μας έχει γλιτώσει από χιλιάδες ευρώ και ελπίζω τα καταστήματα που πρακτικά κλέβουν τον καταναλωτή με τις τιμές τους να κλείσουν κάποια στιγμή. Αρκετά αρμεγουν τον κόσμο εδώ και πολλά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από το άρθρο μου έμεινε ότι δεν έχουν δανεισμό από την πρώτη μέρα λειτουργίας τους πράγμα σπάνιο για μία επιχείρηση,άρα δεν θα μας φεσώσουν εμάς κάποια μέρα όπως κάνουν όλοι οι μεγαλοεπιχειρηματίες στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το skroutz σαν αρχική ιδέα ήταν υπέροχη. Όταν όμως μπαίνει στη μέση το χρήμα, όλα αλλάζουν. 

Αρχικά ήταν ένα εργαλείο για εμάς τους καταναλωτές. Τώρα είναι φανερά ένας μηχανισμός παραγωγής κέρδους, κι αυτό δεν είναι ποτέ υπέρ του καταναλωτή.

Πρόσφατα αναζήτησα ένα game για PS4. Το βρήκα σε κάποιο μαγαζί της Αθήνας και έστειλα ένα email ρωτώντας κάτι συγκεκριμένο για την έκδοση του παιχνιδιού. Διαθεσιμότητα : άμεσα διαθέσιμο. Απάντηση μαγαζιού: Δυστυχώς δεν το έχουμε. Ούτε υπογραφή ποιος μου απαντάει από το μαγαζί, (ενώ εγώ έστειλα πλήρη στοιχεία),ούτε τίποτα. Δεύτερο email μου: στο site σας φαίνεται Διαθέσιμο. Απάντηση : πουλήθηκε. Τέτοια κουτοπονηρια ούτε σε αγγελίες με 12χρονα δεν υπάρχει.

Στέλνω στο Σκρουτζ αρνητική κριτική για ψευδές απόθεμα. Μου απαντούν ότι αφού δεν υπάρχει παραστατικό, δεν τη δέχονται. Δηλαδή σώνει και καλά να αγοράσεις κάτι, αλλιώς κριτική αρνητική δεν παίζει.

 

Είναι φανερό λοιπόν ότι πλέον το Σκρουτζ κοιτάει την τσέπη του και όχι τον καταναλωτή.

 

ΥΓ 1: Δεν έχω μαγαζί, ούτε και κάποιον συγγενή μαγαζάτορα.

ΥΓ2 Στο χυδαίο ποστ του silvercloak (πού βρίσκουν χρόνο οι μαγαζατορες και κάθονται και γράφουν στο insomnia) θα απαντήσω: λογαριασμό θα σου δώσουν; Εργαζόμενοι είναι και έχουν και ελεύθερο χρόνο. Εσύ τι είσαι ακριβώς και έχεις χρόνο να γράφεις; Επίσης αν έχεις γνωστό σου λαμόγιο, δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι μαγαζατορες είναι λαμόγια. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Με το να χαίρεσαι να κλείνουν μαγαζιά και να χάνει ο κόσμος τη δουλειά του είναι δείγμα μισανθρώπου. Τέλος, ακόμη και με το αγαπημένο σου Σκρουτζ απέδειξα με την προσωπική μου εμπειρία ότι συνεχίζουν να υπάρχουν λαμόγια και με την εν λόγω πλατφορμα.

ΥΓ3 : "του υγιούς εμπορίου" ρε παιδιά, έλεος,όχι του υγιές.

 

Επεξ/σία από Greenday13
---
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μενα.

Μιας και ειμαι μαγαζάτορας και στο skroutz από τα πρώτα καταστήματα κάπου στο 2013, και δεν ασχολούμαι με το κλάδο της τεχνολογίας (μηδενικά κέρδος δλδ) η με το κλάδο των ρούχων  (300% κερδος) αυτό που έχω να σας πω ότι το skroutz είναι μια πολύ έξυπνη μηχανή. Βλέπω από τα δικά μας τα προϊόντα που πάνε και τα πουλάνε με 10% κέρδος και απορώ πως βγαίνουν τα μαγαζιά. Δε βγαίνουν απλά οταν η εφορια και το εφκα σου είναι 5-8% και κάποια στιγμή θα βαρεσουν κανόνι και θα αφήσουν απλήρωτους εργαζόμενους προμηθευτές ή το δημόσιο ή όπου μπορούν. Έπειτα πλέον και οι κατασκευαστές (μεγαλες παγκοσμιες εταιριες) απλά μας αναγκάζουν σε πολλά είδη τι τιμή θα πουλήσουμε για να εχουν την ιδια τιμη πανευρωπαικα, για αυτό και βλέπεις 20 μαγαζιά με ακριβώς την ίδια τιμή(αρα πάρε το από το μαγαζί της γειτονιάς σου) αυτό βέβαια είναι παράνομο γιατί καμία εταιρία δε μπορεί να αναγκάσει το κατάστημα τις τιμές θα πουλήσει αλλά εάν δεν τις βάλουμε δε μας δίνουν εμπορεύματα μας λένε ότι δεν έχουν , εκεί βέβαια έχει το καλό ότι το μαγαζί πάει με 18-25% κέρδος κάτι που είναι το φυσιολογικό γιατί εάν ένα μαγαζί δεν έχει 15% τουλαχιστον κερδος δε μπορει να επιβιωσει και να συνεχισει να πληρωνει ολες τις υποχρεωσεις του.

 

Και τώρα εντός του θέματος θέλω να πω συγχαρητήρια στου ιδιοκτήτες του skroutz γιατί κατάφεραν και πήραν το καμάρι τους πάλι ατα χέρια τους 

Επεξ/σία από boredmind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...