Προς το περιεχόμενο

μιλάς ή κάνεις ότι δε ξέρεις τίποτα;


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, papahlamidas είπε

Στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες ανάλογα με την παλαιότητα υπάρχει και ανάλογος χρόνος που χρειάζεται να απολυθείς από την στιγμή που στο ανακοινώνουν.

Οι ομαδικές απολύσεις ειναι συχνό φαινόμενο πλέον στην Ευρώπη. Τωρα και στην Ολλανδία, χωρις ιδιαίτερες αντιδράσεις απ΄τους πολίτες.

Για τον ts ανάλογα με τις σχέσεις εμπιστοσύνης που έχεις με τους συναδέλφους, κρινεις αν πρέπει να πεις η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει σοβαρή φιλία ή σοβαρή συγγένεια με κάποιο άτομο τότε του το λες γνωρίζοντας φυσικά ότι και εσύ ο ίδιος δεν θα εκτεθείς. Αν πάλι οι σχέσεις σας είναι απλώς επαγγελματικές τότε το παίζεις κινέζος. Σε καμιά περίπτωση δεν θες να εμφανιστείς ως ο μαρτυριάρης της υπόθεσης καθώς είναι σίγουρο ότι θα στιγματιστείς και εσύ και αυτό θα έχει επιπτώσεις στην μετέπειτα πορεία σου στην εταιρία. 

Βέβαια αν από την άλλη χέστηκες για την πορεία σου εκεί μέσα και απλά καβαλάς το καραβάκι μέχρι να βρεις κάτι άλλο τότε τι είχες, τι έχασες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες μονο  σε καποιον που εμπιστευεσαι και εισαι σιγουρος οτι δε θα το πει.

Ενα τετοιο ζητημα συζητιεται πριν την πρωτη καλημερα,οποτε την επομενη το ξερουν ΟΛΟΙ.

Βασει στατιστικης ενας τουλαχιστον απο αυτους θα αρχισει να κανει μαλακιες,να προσβαλει κοσμο,να μη δουλευει και ολο αυτο μετα θα γινει αφορμη να εκτεθει καποιος.
Εαν το ξερουν λιγοι τοτε θα μπουν ολοι στο στοχαστρο.

Επισης παιζει ρολο το απο ποτε το ξερουν οι υπολοιποι,εαν το ξερουν  κανα 15ημερο και η φαση ξεκινησει μολις το μαθεις εσυ,τοτε θα ειναι ξεκαθαρο ποιος μιλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε στη μανα σου που λεει ο λογος. ακομα και αν εμπιστευεσαι καποιον, μπορει να σε "καψει" ευκολα αν του ξεφυγει κατι σε αλλον "εμπιστο" δικο του, η βγει εκτος εαυτου και αρχισει να μιλαει γιατι μπορει να ειναι αυτος που θα παρει ποδι και δεν εχει τιποτα να χασει.

παιζεις κυριολεκτικα κορωνα-γραμματα το να εκτεθεις εσυ και να χασεις τη δικη σου δουλεια. μεινε εκτος. τοσο απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ μήπως δουλεύουμε στην ίδια εταιρία και με απολύσουν επιτελούς :P

Έξι χρονιά εκεί πέρα τους βαρέθηκα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έλεγα σε κάποιον μόνο αν υπήρχε σοβαρή και χρόνια φιλία μεταξύ μας. Σε καμιά άλλη περίπτωση δεν λες κάτι, γιατί ξέρεις τι θα γίνει, θα ρωτήσουν το αφεντικό ή τους προϊσταμένους τι παίζει και όταν θα τους ρωτήσουν "ποιός σας το είπε αυτό/από ποιόν το ακούσατε?", θα πουν εσένα και θα σε πετάξουν και σένα με απόλυση μετά. Γενικά μόνο προβλήματα μπορείς να έχεις από αυτή την ενέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάς τη δουλειά σου και δεν ανακατευεσαι. Απο τη στιγμή που μιλήσεις το όνομα σου κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να βγει στη φόρα και να έχεις κηρωσεις. 

Στον εργασιακό τομέα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη ούτε αλληλεγγύη τις περισσότερες φορές και ο καθένας κοιτάει πως θα τη βγάλει καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ήρθαν να πάρουν για μια σύντομη βόλτα στο λογιστήριο, τον Γιαννακη, τον knowledge analyst του τρίτου ορόφου, δεν μίλησα γιατι δεν ξερω καν τι σκατα ειναι το knowledge analyst

όταν ήρθαν να πάρουν την κυρια Μερόπη του PR παλι δεν μίλησα, δεν είχαμε ούτε καλημέρα και αυτη η κάρια θα ρωτούσε τα νεα και θα γελούσε προσποιητα  ακομα και με τα ντουβάρια της διπλανής οικοδομής αν έβρισκε όφελος σε αυτό

όταν ήρθαν να παρουνε τον Αλέκο τον μπαριστα του κυλικείου μας δεν μίλησα, μπαριστα δεν ήμουνα (δεν εχω καλο μύλο, λιποθυμηστε εσπρεσοχιπστεραδες) και νόμιζα οτι είμαι αναντικατάστατος

όταν ήρθαν να πάρουν εμενα, δεν υπήρχε πια κανείς να μου το σφυριξει, να ζητήσω αύξηση στην απογευματινή δουλειά μπας και τα βγάλω περα

 

-Μπαμπης Μπρεχτ - Martin Niemöller

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, άκουσε φίλε εμιγκρέ είπε

όταν ήρθαν να πάρουν για μια σύντομη βόλτα στο λογιστήριο, τον Γιαννακη, τον knowledge analyst του τρίτου ορόφου, δεν μίλησα γιατι δεν ξερω καν τι σκατα ειναι το knowledge analyst

όταν ήρθαν να πάρουν την κυρια Μερόπη του PR παλι δεν μίλησα, δεν είχαμε ούτε καλημέρα και αυτη η κάρια θα ρωτούσε τα νεα και θα γελούσε προσποιητα  ακομα και με τα ντουβάρια της διπλανής οικοδομής αν έβρισκε όφελος σε αυτό

όταν ήρθαν να παρουνε τον Αλέκο τον μπαριστα του κυλικείου μας δεν μίλησα, μπαριστα δεν ήμουνα (δεν εχω καλο μύλο, λιποθυμηστε εσπρεσοχιπστεραδες) και νόμιζα οτι είμαι αναντικατάστατος

όταν ήρθαν να πάρουν εμενα, δεν υπήρχε πια κανείς να μου το σφυριξει, να ζητήσω αύξηση στην απογευματινή δουλειά μπας και τα βγάλω περα

-Μπαμπης Μπρεχτ - Martin Niemöller

Έλα εντάξει γελάσαμε ρε "τότε τι κρίμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μόνο σε κάποιον φίλο/κοντινό μου άνθρωπο θα το έλεγα.

Αλλιώς δεν βλέπω κάποιο λόγο να το κάνεις και να βάλεις και την δική σου δουλειά σε κίνδυνο.

Οι καιροί δεν είναι για να ψάχνεις για δουλειά επειδή ήθελες να το παίξεις δίκαιος και σωστός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...