Προς το περιεχόμενο

Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD 279 € στο You.gr [ΤΕΛΟΣ]


iosif1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω full hd panasonic plasma 42''  και εννοειται μην μπειτε καν στην διαδικασια συγκρισης με νεα πανελ led... Καμμια σχεση σε γενικη ποιοτητα εικονας.. εκει που νικαει η Blaupunkt ειναι μονο στην φωτεινοτητα των pixel, και στην φαινομενικη αναλυση των pixel... Κατα τα αλλα ομως αν καποιος ξερει βλεπει περισσοτερο θορυβο... Στα κοινα συμβατικα καναλια νικαει κατα κρατος η πλασμα που τα ομαλοποιει... στα hd η πλασμα εχει καλυτερη εννοειται συνολικη ποιοτητα εικονας, μαυρο οσο καμμια αλλη, γλυκητητα  στο χρωμα, ομαλοτητα στην κινηση και φωτορεαλισμο... ξαναλεω ομως, στην blaupunkt επειδη ειναι led εχει μεγαλη διαφορα στην φωτεινοτητα κατι που σε ολα αυτα τα πανελ δημιουργει θορυβο, ειδικα στα συμβατικα καναλια κατω απο 1080p...  Στα χρωματα τωρα περαν του μαυρου, που δεν νικαει κανεις την πλασμα, στα υπολοιπα χρωματα νικαει το ips panel της blaupunkt δινοντας μια φωτεινοτερη και ψυχροτερη εκφραση στο χρωμα καθε πιξελ, ενω στην πλασμα ειναι γλυκυτερο το χρωμα και πιο συβολικο το αποτελεσμα ολη της εικονας... Τελος μονο που συγκρινουμε πλασμα πανακριβη και ανικητη τεχνολογια αν και παλια, με blaupunkt των 280 ευρω και με παραπανω για λιγο ιντσες καταλαβαινεται γιατι ειναι vfm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για βοηθείστε λίγο με τα άγαρμπα χρώματα.  Έχω μια Panasonic plasma 42'' (πρέπει να κλείνει δεκαετία) συνδεδεμένη με htpc. Χρήση για αναπαραγωγή υλικού 1080p από το htpc σε καθημερίνη βάση + θέαση τηλεόρασης απο τα παιδία μέσω prv στο htpc.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα την τηλεόραση / Λέτε να ξενερώσω με τα χρώματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kmarios είπε

Για βοηθείστε λίγο με τα άγαρμπα χρώματα.  Έχω μια Panasonic plasma 42'' (πρέπει να κλείνει δεκαετία) συνδεδεμένη με htpc. Χρήση για αναπαραγωγή υλικού 1080p από το htpc σε καθημερίνη βάση + θέαση τηλεόρασης απο τα παιδία μέσω prv στο htpc.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα την τηλεόραση / Λέτε να ξενερώσω με τα χρώματα ?

Σε συμβατικα καναλια ναι, αν και μονο ομως θες να την αντικαταστασεις... αν την θες για συμπλυρωματικη μην το σκεφτεσαι... Στα hd την παει καλα κοντρα μην σου πω με καλες ρυθμισεις οτι την περναει αναλογα το καναλι και το προγραμμα που δειχνει.. πχ στο σταρ και σκαι μ'αρεσει περισσοτερο... Τωρα και στα αγαρμπα χρωματα, ειανι καλη γενικοτερα, πχ εχω δει samsung που δεν ειναι ips και εκει τα χρωματα ηταν για πανηγυρια, υπερτονισμενα σαν χριστουγεννιατικα λαμπιονια, αυτο πολλους που δεν ξερουν ομως τους φτιαχνει... τεσπα ολα εχουν να κανουν με τον υποκειμενισμο αλλα και με τα settings που παιζουν μεγαλο ρολο και ολα νομιζω οτι μπρουν να παραμετροποιηθουν και να καλιμπραριστουν οποτε μην πολυ το ψαχνετε... ειδικα οσοι ειχατε πλασμα μην  ψαχνετε κατι παρομοιο σημερα... οποτε ισως και λαθος η συγκριση... αν θελετε να την συγκρινετει με lg samsung entry level τεχνολογιας led....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kmarios είπε

Για βοηθείστε λίγο με τα άγαρμπα χρώματα.  Έχω μια Panasonic plasma 42'' (πρέπει να κλείνει δεκαετία) συνδεδεμένη με htpc. Χρήση για αναπαραγωγή υλικού 1080p από το htpc σε καθημερίνη βάση + θέαση τηλεόρασης απο τα παιδία μέσω prv στο htpc.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα την τηλεόραση / Λέτε να ξενερώσω με τα χρώματα ?

Φίλε δεν θα ξενερώσεις καθόλου. Θα κάνεις τις ρυθμίσεις του what if και θα είσαι εντάξει. Θα βάλεις στις usb ότι σκληρό θες (Εγώ έβαλα ένα Seagate 1tb και ένα wd book 1tb και στις 2 usb) και θα παίζει ο player που έχει σούπερ. Θα την συνδέσεις και με ένα ενισχυτή αν έχεις για τον ήχο η ηχομπαρα γιατί εγώ εκεί είδα το μόνο μείον,και τέλος. Για τα λεφτά που την αγοράσαμε ούτε του πάπα της ενορίας χαχαχα. Στο λέει κάτοχος kuro plasma 50 καλιμπραρισμένης, που δεν την είχα πάρει τότε επειδή ήταν μόδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα παραλάβω και βλέπουμε ....

31 λεπτά πριν, notist είπε

Θα βάλεις στις usb ότι σκληρό θες (Εγώ έβαλα ένα Seagate 1tb και ένα wd book 1tb και στις 2 usb) και θα παίζει ο payer που έχει σούπερ. Θα την συνδέσεις και με ένα ενισχυτή αν έχεις για τον ήχο η ηχομπαρα γιατί εγώ εκεί είδα το μόνο μείον,και τέλος.

Όχι το htpc θα συνεχίζει να παίζει/ To mediaportal   και έχτρα 5.1 ηχεία, αλλά και το ambilight δεν το αλλάζω ούτε για ταινίες/ σειρές  ούτε για τηλέοραση (Το στήσιμο μου είναι όπως εδώ Mediaportal AtmoLight

Βασικά ως μεγαλύτερο monitor θα χρησιμοποιηθεί η τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kmarios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα παραλάβω και βλέπουμε ....

Όχι το htpc θα συνεχίζει να παίζει/ To mediaportal   και έχτρα 5.1 ηχεία, αλλά και το ambilight δεν το αλλάζω ούτε για ταινίες/ σειρές  ούτε για τηλέοραση (Το στήσιμο μου είναι όπως εδώ Mediaportal AtmoLight

Βασικά ως μεγαλύτερο monitor θα χρησιμοποιηθεί η τηλεόραση.

Δεν θέλω να χαλάσω το νήμα και να βγω εκτός αλλά αυτό το φως που βγαίνει από πίσω πως γίνεται? Πολύ καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Ψιτ καμμια καλη/οικονομικη προταση για ηχομπαρα / soundbar να συνδιαστει με την tv και το tvbox (zidoo x8 ) ? ?

? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kmarios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα παραλάβω και βλέπουμε ....

Όχι το htpc θα συνεχίζει να παίζει/ To mediaportal   και έχτρα 5.1 ηχεία, αλλά και το ambilight δεν το αλλάζω ούτε για ταινίες/ σειρές  ούτε για τηλέοραση (Το στήσιμο μου είναι όπως εδώ Mediaportal AtmoLight

Βασικά ως μεγαλύτερο monitor θα χρησιμοποιηθεί η τηλεόραση.

Λίγα λόγια για το project αυτό παρακαλώ..τι χρειάζομαι και ένα οδηγό για να το στήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, notist είπε

Χα όχι λάθος το έγραψα. Δεν θα κάνω σύγκριση θα δω πως είναι. Λογικός άνθρωπος είμαι ξέρω τι αγοράσαμε. Μην ξεχνάς όμως ότι την αγοράσαμε 279€ όταν την kuro την είχα πάρει 5000€ όντως με το καλύτερο μαύρο. 

Γενικά πάντως δεν την περίμενα τόσο καλή για τα λεφτά της και έχω ενθουσιαστεί. Αφού να φανταστείς την πήρα για τον πατέρα μου και σκέφτομαι να την κρατήσω εγώ για το υπνοδωμάτιο χαχαχαχα

Χα χα. Για υπνοδωματιο 50’’ , αυτα ειναι :) ποιος ξερει τι αλλο hd θα βαλεις να παιζει :)

οσο για την αλλη συγκριση που κανεις, δικιο εχεις.

Περα απ την πλακα, διαφωνω με τις τηλεορασεις στα υπνοδωματια...εκτος απ τους φιλους που τις χρειαζονται απαραιτητα για να κοιμηθουν

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Χα χα. Για υπνοδωματιο 50’’ , αυτα ειναι :) ποιος ξερει τι αλλο hd θα βαλεις να παιζει :)

οσο για την αλλη συγκριση που κανεις, δικιο εχεις.

Περα απ την πλακα, διαφωνω με τις τηλεορασεις στα υπνοδωματια...

Χαχαχα αυτά με έχουν φάει χρόνια και δεν έχω φράγκο στην άκρη. Δεν έχεις άδικο για το υπνοδωμάτιο συμφωνώ,αλλά επειδή δεν είμαι και μικρούλης έρχεται η στιγμή που δεν αντέχω και θέλω λίγο να απλώσω χέρια πόδια χαχαχα

10 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

50" για υπνοδωμάτιο μόνο αν έχεις κανένα δωμάτιο 60τμ και μένεις σε έπαυλη :P

Μπα μη το λες συνηθίζει το μάτι. Ένα κανονικό υπνοδωμάτιο διαμερίσματος είναι με όλα τα κομφορ ενισχυτή ηχεία 5.1 sub χαχαχαχα. Τώρα καψουρευτηκα αυτό με τα λαμπιόνια που αναβοσβήνουν πίσω από την τηλεόραση του φίλου ποιό πάνω χαχαχαχα.

Εντάξει κάποτε θυμάμαι στη Ραφήνα που έμενα έβλεπα σε 14αρα crt. Αλλά τότε ήμουν μικρός και έβλεπα τα γράμματα τώρα όχι χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτες οι ledoταινιες που δωσατε, κανουν για ολες τις usb τηλεορασεις; Αν ναι, χρειαζεται υπολογιστης ή media center; Ρωταω γιατι εχω nova και netflix σκετα πανω στην τηλεοραση χωρις pc...παιζει με αυτα;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στα δορυφορικά. Κατέβασα τον Astra 19.2 .Κανάλια λίγα παραπάνω από τον dreambox 8000 που σημαίνει ότι έχει ποιό ευαίσθητο tuner. Τα ελεύθερα hd των γερμανών πάρα πολύ καλή εικόνα. Αύριο θα μου δώσει φίλος να δοκιμάσω με module το συνδρομητικό πακέτο HD+ να δω πως αποκωδικοποιεί. 

Μου φαίνεται αυτή η τηλεόραση θα μου ακυρώσει dream 8000,beelink gt1. Και αν δεν είχαν οι δικοί μας παντρεμένη κάρτα δέκτη και τον ποτεtv χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, notist είπε

Λοιπόν στα δορυφορικά. Κατέβασα τον Astra 19.2 .Κανάλια λίγα παραπάνω από τον dreambox 8000 που σημαίνει ότι έχει ποιό ευαίσθητο tuner. Τα ελεύθερα hd των γερμανών πάρα πολύ καλή εικόνα. Αύριο θα μου δώσει φίλος να δοκιμάσω με module το συνδρομητικό πακέτο HD+ να δω πως αποκωδικοποιεί. 

Μου φαίνεται αυτή η τηλεόραση θα μου ακυρώσει dream 8000,beelink gt1. Και αν δεν είχαν οι δικοί μας παντρεμένη κάρτα δέκτη και τον ποτεtv χαχαχα.

Μπορεις να αναφερεις τη διαδικασια που ακολουθησες? Παιδευεται ο πατερας χωρις επιτυχια και θα πρεπει να παω να τον βοηθήσω. Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, xgol είπε

Μπορεις να αναφερεις τη διαδικασια που ακολουθησες? Παιδευεται ο πατερας χωρις επιτυχια και θα πρεπει να παω να τον βοηθήσω. Ευχαριστώ πολυ.

Χα το έκανα το μεσημέρι και μετά την έβαλα κούτα πάλι για να την πάω και εγώ στον πατέρα μου. Εύκολο ήταν που θυμάμαι. Πας μενού αναζήτηση επιλέγεις δορυφορική βρίσκεις το δορυφόρο που θες και πατάς οκ. Συγχώρεσε με αν δεν είναι ακριβώς έτσι η σειρά, αλλά έκανα τόσα πολλά πράγματα μέσα στην ημέρα και έχω ζαλιστεί. Παράγγειλα άλλη για μένα αφού δεν κατάφερα να την τσιμπήσω από τον πατέρα μου, και θα την έχω σε λίγες μέρες. Επίσης τη δικιά του θα την πάω την επόμενη Τρίτη. Αν δεν τα καταφέρεις θα μπορέσω να σου πω σε λίγες μέρες. 

 

 

Επεξ/σία από notist
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...