Προς το περιεχόμενο

Blaupunkt 49'' DVBT2 Full HD 279 € στο You.gr [ΤΕΛΟΣ]


iosif1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, kmarios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα παραλάβω και βλέπουμε ....

Όχι το htpc θα συνεχίζει να παίζει/ To mediaportal   και έχτρα 5.1 ηχεία, αλλά και το ambilight δεν το αλλάζω ούτε για ταινίες/ σειρές  ούτε για τηλέοραση (Το στήσιμο μου είναι όπως εδώ Mediaportal AtmoLight

Βασικά ως μεγαλύτερο monitor θα χρησιμοποιηθεί η τηλεόραση.

Πραγματικα δεν πιστευα οτι μπορει καποια τηλεοραση χωρις ambilight να το παρει με retro fit.ΤΟ ΘΕΛΩ.

Απ οτι εψαξα λιγο θελει windows συσκευη για να δουλεψει αλλα δεν εχω χρονο σημερα για πιο πολυ ψαξιμο οποτε αν εχεις την καλοσυνη να μας πεις 2 πραγματα θα ημασταν ευγνομωνες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια εξηγειστε λιγο αυτο με τον δορυφορο... Θελει ειδικη κεραια συνδεδεμενη στην τηλεοραση γιανα λειουργησει? Επισης θελει συνδροιμη κτλ ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dio7 είπε

Πραγματικα δεν πιστευα οτι μπορει καποια τηλεοραση χωρις ambilight να το παρει με retro fit.ΤΟ ΘΕΛΩ.

Απ οτι εψαξα λιγο θελει windows συσκευη για να δουλεψει αλλα δεν εχω χρονο σημερα για πιο πολυ ψαξιμο οποτε αν εχεις την καλοσυνη να μας πεις 2 πραγματα θα ημασταν ευγνομωνες :)

Καλά μιλάμε με έφτιαξε ο φίλος. Είδα το βίντεο στο YouTube και κόλλησα άσχημα. Και εγώ το ΘΕΛΩ. 

29 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Παιδια εξηγειστε λιγο αυτο με τον δορυφορο... Θελει ειδικη κεραια συνδεδεμενη στην τηλεοραση γιανα λειουργησει? Επισης θελει συνδροιμη κτλ ή οχι?

Θέλει δορυφορικό πιάτο με καλώδιο και βλέπεις τα fta ανάλογα το δορυφόρο που έχεις. Μπορείς και με συνδρομή με την υποδοχή module που έχει και κάρτα,αλλά όχι τα δικά μας πακέτα γιατί τα έχουν παντρέψει με τον δικό τους δέκτη.Υπάρχουν πακέτα του εξωτερικού που δίνουν σκέτη κάρτα. Καλά δεν το συζητάμε να είχες και τη Νόβα η τον ΟΤΕ ως συνδρομητής και να έπαιζε. Ήταν υπερ πλήρης η τηλεόραση με επίγεια ψηφιακά δορυφορικό πακέτο και media player  που παίζει τα πάντα.

Επεξ/σία από notist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, villasg είπε

? ? ?

Για τσεκαρε ,καλη φαινεται ,παραπανω δεν ξερω

 

https://www.amazon.co.uk/gp/search?ie=UTF8&keywords=Sony HT-CT80&tag=mycroft16-21&index=blended&linkCode=ur2&camp=1634&creative=6738

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κύρια τηλεόραση στο σαλόνι, για απλή οικογενειακή χρήση (hd digea, ταινίες fhd από στικάκι, ps4) θα την προτείνατε;;  Δεν ενδιαφέρομαι για συνδρομητικά κανάλια, δορυφορικά, Netflix κτλ. και το smart κομάτι(youtube) μπορεί να καλύπτεται από το ps4 αν δε κάνω λάθος!!! Πρόκειται να αντικαταστίσει μια 43άρα lg(lf630v) που είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα την προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη. Απόσταση θέασης 3 με 3.5 από κεντρικό καναπέ, 2 μέτρα από πλευρικό. Τί λέτε ,να προχωρήσω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tolisman είπε

Ως κύρια τηλεόραση στο σαλόνι, για απλή οικογενειακή χρήση (hd digea, ταινίες fhd από στικάκι, ps4) θα την προτείνατε;;  Δεν ενδιαφέρομαι για συνδρομητικά κανάλια, δορυφορικά, Netflix κτλ. και το smart κομάτι(youtube) μπορεί να καλύπτεται από το ps4 αν δε κάνω λάθος!!! Πρόκειται να αντικαταστίσει μια 43άρα lg(lf630v) που είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα την προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη. Απόσταση θέασης 3 με 3.5 από κεντρικό καναπέ, 2 μέτρα από πλευρικό. Τί λέτε ,να προχωρήσω; 

Ναι θα σε καλύψει μια χαρά.

Smart κομμάτι δεν υπάρχει πράγματι, θέλεις boxάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tolisman είπε

Ως κύρια τηλεόραση στο σαλόνι, για απλή οικογενειακή χρήση (hd digea, ταινίες fhd από στικάκι, ps4) θα την προτείνατε;;  Δεν ενδιαφέρομαι για συνδρομητικά κανάλια, δορυφορικά, Netflix κτλ. και το smart κομάτι(youtube) μπορεί να καλύπτεται από το ps4 αν δε κάνω λάθος!!! Πρόκειται να αντικαταστίσει μια 43άρα lg(lf630v) που είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα την προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη. Απόσταση θέασης 3 με 3.5 από κεντρικό καναπέ, 2 μέτρα από πλευρικό. Τί λέτε ,να προχωρήσω; 

ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα της εικονας/ηχου

εδω μεσα παντως την εχουν αγορασει κ ατομα που πριν ειχαν/εχουν καλες η πολυ καλες τηλεορασεις κ ειπαν γενικα καλα λογια

απροβληματιστη φαινεται με καλη ποιοτητα κατασκευης κ εικονας 

βεβαια οταν εχεις πληρωσει 280 για 49' δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις κ παραδοξως η συγκεκριμενη οχι μονο δεν σε απογοητευει αλλα στεκεται αρκετα καλυτερα απο οτι θα νομιζε κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tolisman είπε

Ως κύρια τηλεόραση στο σαλόνι, για απλή οικογενειακή χρήση (hd digea, ταινίες fhd από στικάκι, ps4) θα την προτείνατε;;  Δεν ενδιαφέρομαι για συνδρομητικά κανάλια, δορυφορικά, Netflix κτλ. και το smart κομάτι(youtube) μπορεί να καλύπτεται από το ps4 αν δε κάνω λάθος!!! Πρόκειται να αντικαταστίσει μια 43άρα lg(lf630v) που είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα την προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη. Απόσταση θέασης 3 με 3.5 από κεντρικό καναπέ, 2 μέτρα από πλευρικό. Τί λέτε ,να προχωρήσω; 

Δεν την έχεις παραγγείλει ήδη? 

Σοβαρά τώρα τα σχόλια αυτών που την έχουν αγοράσει μέσα σε αυτούς και εγώ,είναι θετικά. Παίζει τα πάντα από usb στον player,και έχει πολύ καλή εικόνα στα hd της digea. Θα σε καλύψει για αυτά που θες. Πάντα με γνώμονα και τι χρήματα δίνεις. Εγώ δεν έκανα σύγκριση με την kuro αλλά είδα ότι μπορεί να σταθεί επάξια. Λίγο στον ήχο υστερεί αλλά αυτά είναι και θέμα γούστου. Πήγαινε ποιό πίσω να δεις που έχω βάλει φωτογραφίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, notist είπε

Λίγο στον ήχο υστερεί αλλά αυτά είναι και θέμα γούστου

Ναι ο ηχος τα χαλαει λιγακι ειναι γεγονος , αλλα ολα τα αλλα ειναι πολυ ΟΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, notist είπε

Δεν την έχεις παραγγείλει ήδη? 

Σοβαρά τώρα τα σχόλια αυτών που την έχουν αγοράσει μέσα σε αυτούς και εγώ,είναι θετικά. Παίζει τα πάντα από usb στον player,και έχει πολύ καλή εικόνα στα hd της digea. Θα σε καλύψει για αυτά που θες. Πάντα με γνώμονα και τι χρήματα δίνεις. Εγώ δεν έκανα σύγκριση με την kuro αλλά είδα ότι μπορεί να σταθεί επάξια. Λίγο στον ήχο υστερεί αλλά αυτά είναι και θέμα γούστου. Πήγαινε ποιό πίσω να δεις που έχω βάλει φωτογραφίες. 

καμια ταινια εκατσες να δες με συσκοτιση κ σε σχεση με την kuro;

για πες λιγο πιο αναλυτικα εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, notist είπε

Δεν την έχεις παραγγείλει ήδη? 

Σοβαρά τώρα τα σχόλια αυτών που την έχουν αγοράσει μέσα σε αυτούς και εγώ,είναι θετικά. Παίζει τα πάντα από usb στον player,και έχει πολύ καλή εικόνα στα hd της digea. Θα σε καλύψει για αυτά που θες. Πάντα με γνώμονα και τι χρήματα δίνεις. Εγώ δεν έκανα σύγκριση με την kuro αλλά είδα ότι μπορεί να σταθεί επάξια. Λίγο στον ήχο υστερεί αλλά αυτά είναι και θέμα γούστου. Πήγαινε ποιό πίσω να δεις που έχω βάλει φωτογραφίες. 

Την είχα παραγγείλει για παραλαβή από κατάστημα ACS, αλλά έκανα πίσω!!! Βγήκε η προσφορά της 55άρας JVC και λέω εδώ είμαστε, αλλά χαλάστηκα με τα σχόλια για μικρές γωνίες θέασης και δεν προχώρησα!! Η αναποφασιστικότητά μου οφείλεται στο ότι δεν έχω τη δυνατότητα να δω τη τηλεόραση από κοντά, οπότε θα πρέπει να βασιστώ στα ξένα μάτια και αυτιά, αυτών που την αγόρασαν!!! Επειδή δεν εμαι ψαγμένος, η γνώμη σας μετράει με το παραπάνω!! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα παραλάβω και το βράδυ θα δω ταινία (ελπιζω), οπότε απο αύριο εντυπώσεις.

Για το θέμα του ambilight

υπάρχουν λύσεις

1) έτοιμες λύσεις χωρίς pc πχ https://store.lightpack.tv/

 https://www.dreamscreentv.com/shop/

2) χωρίς pc, αλλά με board πχ Raspberry Pi  όπως https://hyperion-project.org/threads/diy-amblight-project-guide-hyperion-ws2801-ws2812b-apa102.8/

3) με  pc. Το δικό μου το έφτιαξα με βάση αυτό τον οδηγό . Πλέον υπάρχουν άπειρα σχετικά βίντεο . (Επίσης έχουν πέσει και πολύ οι τιμές για τα led.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tolisman είπε

Ως κύρια τηλεόραση στο σαλόνι, για απλή οικογενειακή χρήση (hd digea, ταινίες fhd από στικάκι, ps4) θα την προτείνατε;;  Δεν ενδιαφέρομαι για συνδρομητικά κανάλια, δορυφορικά, Netflix κτλ. και το smart κομάτι(youtube) μπορεί να καλύπτεται από το ps4 αν δε κάνω λάθος!!! Πρόκειται να αντικαταστίσει μια 43άρα lg(lf630v) που είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά θα την προτιμούσα λίγο μεγαλύτερη. Απόσταση θέασης 3 με 3.5 από κεντρικό καναπέ, 2 μέτρα από πλευρικό. Τί λέτε ,να προχωρήσω; 

Εχεις μεγαλη αποσταση σε αυτα τα μετρα, μετρα ακριβως αποσταση και νμιζω οτι θες πιο μεγαλη τβ απο 49’’. Υπαρχουν σελιδες που τα υπολογιζουν, γιατι δεν θα βλεπεις το full hd θα παει χαμενο.

παρε 4Κ 55’’ ή μεινε ετσι.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την πήρα και εγώ και οντως μια χαρά ειναι, δίχως ασφαλως να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και χωρίς ακόμα να έχω βαλει τις ρυθμίσεις του whatif. Το μόνο που μου εκανε εντύπωση είναι οτι στις σκοτεινές σκηνές, "φεύγει" αρκετό ασπρο φως περιμετρικά της οθόνης και ιδίως στις γωνίες. Υποθέτω είναι αυτό που λένε "bleeding", το οποίο υπάρχει λιγο ή περισσότερο σχεδόν σε όλες τις τηλεοράσεις και απλά μου έκανε εντύπωση επειδη προερχομαι από παλιάς τεχνολογιας τηλεοραση (αυτές τις χοντρες που ειχαμε παλαιοτερα). Σε κάθε περίπτωση, λεω να αγορασω την φτηνη λεντοταινια που προτείνουν πιο πανω τα παιδιά και μαλλον δεν θα φαίνεται τόσο, αλλά και παλι και ετσι να την αφήσω, δεν ενοχλει ιδιαιτερα.

Μήπως μπορεί κανείς να προτείνει και ένα απλό-για entry level user (δλδ χωρίς να χρειάζεται ρουτ κλπ) tv box να το σετάρω με την τηλεόραση? Λέω να παρω αυτο της xiaomi γύρω στα 80 ευρώ από Ελλάδα, αλλά μου φαίνονται πολλά τη στιγμή που αγόρασα την tv στην τιμή της προσφοράς. Εάν δεν υπάρχουν προτάσεις, θα ρωτήσω και στο σχετικό θέμα, απλά είπα μιας και είναι ακόμα ψηλα το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...