Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με RX 580 (Υψηλές θερμοκρασίες-Throttling)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά αντιμετωπίζω ένα θέμα με την XFX GT-R 580 XXX Edition κάρτα γραφικών που αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένη από το Amazon Warehouse. Εδώ να πω ότι δεν μπορώ να την στείλω πίσω στο Amazon, γιατί απλά θα μου κάνουν refund και με 250€ ούτε μισή 580 δεν παίρνεις, ενώ επικοινώνησα με XFX και μου είπανε αν θέλω να τη στείλω Ολλανδία και μετά από εκεί θα πάει Taiwan κ.τ.λ. και θα μείνω περίπου 2 μήνες χωρίς κάρτα, κάτι που δεν θέλω να κάνω.

Η κάρτα ανεβάζει αδικαιολόγητα υψηλά temps, ακόμα και με τα fans να δουλεύουν στο 100%, χτυπάει 90C που έχω βάλει το max temp στο Wattman. Αυτό γίνεται και σε παιχνίδια και σε bench(Furmark, Superposition) με αποτέλεσμα η κάρτα να κάνει throttling και να τρέχει με τον πυρήνα στα 1100 max, ενώ το fanακι δουλεύει σαν τρελό. Δοκίμασα με MSI Afterburner να δω μήπως καταφέρω κάτι παραπάνω με custom fan profile ή με undervolting, αλλά δεν είχα κανένα θετικό αποτέλεσμα.

Το περίεργο είναι ότι ξαφνικά για μία εβδομάδα παίζοντας και πειράζοντας συνέχεια διάφορες ρυθμίσεις το πρόβλημα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ! Η κάρτα ήταν ύσηχη και δεν ανέβαζε ποτέ τρελές θερμοκρασιες, και όλα τα νούμερα ήταν παρόμοια με τα φυσιολογικά που θα έπρεπε να έχει (ο κολλητός μου έχει Sapphire Nitro 580 Limited και τις συγκρίναμε).

Όμως χθες ξαφνικά, είτε γιατί ξεχάστηκα και πείραξα κάτι στο Wattman είτε τυχαία, η κάρτα ξανάρχισε το παλιό της βιολι. Έκανα uninstall το MSI Afterburner, κατέβασα τελευταίους drivers, clean install με DDU, τίποτα. Η κάρτα ξαναέγινε όπως ήταν αρχικά, με πολλή ζέστη, φασαρία και throttling.

Λέτε να μην κάνει επαφή η ψύκτρα και απλά να την κούνησα και τις 2 φορές; Έχει αυτοκολλητάκια εγγύησης στο cooler, να τα βγάλω προσεκτικά και να την ελεγξω και να τις βάλω λίγη MX-4; Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει στο Wattman και γιατί έφτιαξε ξαφνικά και ξαναχάλασε?

Αφήνω από κάτω μερικά screenshots ώστε να πάρετε μία γεύση.

Υ.Γ: Να αναφέρω ότι την έχω δοκιμάσει και σε διαφορετικά pc και κάνει τα ίδια, ενώ στο δικό μου σύστημα πριν είχα μία Fury Nitro, άρα δεν έχει κάποιο θέμα το pc μου αφού σήκωνε πολύ πιο ενεργοβόρα-ζεστή κάρτα.

Υ.Γ: Λέτε η μεταχειρησμένη να ήρθε με πειραγμένο BIOS; Υπάρχει τρόπος να της flashαρω το αρχικό? Δοκίμασα και με τα 2 bios modes που έχει και δεν είδα διαφορά.

Specs: i7 4790K (δοκίμασα και χωρίς OC και με), Asus VII Gene, 16 GB Ram και EVGA G2 750W.

 

7.JPG

Εδώ είναι κατά τη διάρκεια Furmark 1080p x4 MSAA

 

1.JPG

2.JPG

Δεν ξέρω γιατι βγάζει λάθος temp το furmark...

3.JPG

5.JPG

6.JPG

8.JPG

 

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρός όπως υποψιαζόμουν, γιατί το έκανε και σε άλλο pc. Νομίζω ότι ίσως τρέχει κάτι με την ψύκτρα, αλλά ρε γμτ γιατί είχε στρώσει για λίγες μέρες, αυτό δείχνει ότι ίσως είναι θέμα software.

Ανεβάζω ένα φρέσκο run πριν 1-2 λεπτά.

1.JPG

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το κάνει, κλείσε το πισί και πιάσε τον πυρήνα της κάρτας απο πίσω. Αν οι 90 βαθμοί είναι αληθινοί, θα ζεματάει. Πιο πιθανό να κόλλησε ο σένσορας και να είναι το 51 το σωστό. Αν είναι 51, θα είναι απλά ζεστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα εκανε throttling ομως αν ειχε κολησσει απλά ο σενσορας;  Θα δινει εντολη και θα πεφτει για ασφαλεια;

Να αφαιρέσω το backplate για να δω για πισω απο την πυρηνα η απλα να πιασω το backplate να δω ποσο ζεστο ειναι;

 

Edit: Σε idle παντως δειχνει πραγματικες θερμοκρασιες. Απο 45 μεχρι 55 παιζει.

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως κατι παιζει με τους νεους οδηγους γτ και μενα αρχισε να μου κανει κατι κουλα...τα φανς να γυρνανε σαν τρελα στους 50 βαθμους κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CoderX99 είπε

Θα εκανε throttling ομως αν ειχε κολησσει απλά ο σενσορας;  Θα δινει εντολη και θα πεφτει για ασφαλεια;

Να αφαιρέσω το backplate για να δω για πισω απο την πυρηνα η απλα να πιασω το backplate να δω ποσο ζεστο ειναι;

Edit: Σε idle παντως δειχνει πραγματικες θερμοκρασιες. Απο 45 μεχρι 55 παιζει.

Ναι, αν η κάρτα νόμιζε ότι είναι στους 90, θα έκανε throttle, και ας ήταν 50. Πιάσε πάνω απο το backplate, αν είναι 90, θα ζεματάει (προσοχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το backplate ειναι ζεστο αλλα σε καμια περιπτωση δεν ζεματαει, δεν σκεφτεσαι καν να σηκωσεις το χερι σου απο πανω...

1) Πως οταν ειναι χαμηλοτερη η θερμοκρασια λειτουργει ο σενσορας;

2) Πως μπορει να λυθει τωρα το θεμα ωστε να μην εχουμε throttling;

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

δοκίμασε να περάσεις παλαιότερους drivers να δεις τι γίνεται!

Εχω δοκιμασει απο 17.12.2 και επειτα ολους τους drivers. Λες να δοκιμασω ακομη πιο παλιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που είπες στην αρχή. Άνοιξέ την και κάνε έλεγχο-αλλαγή θερμικής. Βγάλε πολύ προσεχτικά το αυτοκολλητάκι με κάποιο ξυραφάκι .Αν οι θερμοκρασίες είναι από αυτό είναι κρίμα να το αφήσεις και στο ΄τελος να χαλάσει και να τρέχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω 90 βαθμους και 3000rpm δηλαδη καπου 85% το fan

Το fan profile ειναι στο auto? Ρωταω γιατι αν με 3000rpm manual χτυπαει 90 βαθμους δεν θα σε σωσει η αλλαγη παστας λογικα που αντε να ριξει -5 βαθμους....Με 85% το fan θα επρεπε να εισαι max 60-65

Αν εχεις τους ανεμιστηρες στο auto ισως να παιζει το σεναριο του προβληματικου bios το οποιο εχει τους ανεμιστηρες στο 0% μεχρι 85 βαθμους και απο εκει και περα ανεβαζει αποτομα...

Παντως πολυ περιεργο προβλημα και φαινεται η καρτα να εχει καποιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζει ρόλο το manual-auto, τώρα την έβαλα στo 100% fan speed και μετά έτρεξα furmark και εκτοξέυτηκε αμέσως στους 89. Εντωμεταξύ στο Furmark συνεχίζει να δείχνει temp 49 βαθμούς, ενώ πριν έδειχνε 51, την ώρα που το MSI, το hwmonitor κτλ δείχνουν 89.

Το 89 δεν είναι τυχαίο, αν βάλω max temp-temp limit τα 75, θα δείχνει ότι εχω 74 περιπου και θα κάνει throttling

 

Edit: το Furmark έδειχνε temp για τα VRM της GPU που όντως ήτανε στους 49 βαθμούς. Το είδα από HWinfo.

111.JPG

 

Για την ιστορία, εδώ η απάντηση στο support ticket μου στην XFX, που δίνει 2 χρόνια εγγύηση και κάτι παραπάνω για τα fans:
 

Dear sir

Here is our offer.

Please consider that you need to pay the forward shipment cost from your country to our warehouse in Netherlands.

Moreover, during the return shipment, there maybe a tax charged by your country and you will need to afford. (may be up to 50 to 100 euros)

The below is the details of RMA procedures.

You send the card or psu to our warehouse in Netherlands.
Then, we will send the packages in netherlands in bulk to Hong Kong.
Once we get the package, we will test it in Hong Kong.
After that, the faulty card or psu will be sent to China.
Then, our colleagues in China will prepared replacement and send it back to Hong Kong.
Finally, the replacement will be delivered from Hong Kong to your address provided directly.

Please note I have to advise this CAN take up to eight weeks.
This is the worst case scenario when circumstances beyond our control occur - such as customs checks at ports and National holidays take place.
In reality direct returns from consumers are usually completed within 21-28 days from the time your card arrives in Holland.

I understand it is not familiar but it is the only offer I can give.

Best regards

Wade

 

Επεξ/σία από CoderX99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη τη στείλεις πίσω - άνοιγμα και πάστα Δε θυμάμαι ακριβώς ποια μου χε κάνει δουλειά αλλά κάτι φτηνό είχα βάλει σα thermaltake silver

Και τα κινεζα το ιδιο θα κανουν - ασε που ολες οι used ειναι με καμενα pads αφου τους έχουν βγάλει τα μάτια σε 24/7 mining

Επεξ/σία από Damachi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...