Προς το περιεχόμενο

Η εταιρεία VideoLAN λανσάρισε την έκδοση 3.0 του δημοφιλούς media player VLC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα τον νέο x64 σε ένα μονοπύρηνο σαραβαλάκι (E-240, 1,5 GHz) και είδα ότι είναι εκπληκτικά ελαφρύς. Καμία σχέση με τον παλιό.
Τον απέρριπτα λόγω αυξημένης χρήσης CPU σε σχέση με άλλους, π.χ. τον SMPlayer, αλλά μάλλον μόλις άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Βρήκα ελεύθερο χρόνο και κατέβασα την 64μπιτη έκδοση έτσι για το γαμώτο να του δώσω μια ευκαιρία.

Μου έπεσε το σαγόνι. Η ποιότητα και τα resources δεν συγκρίνονται με κανέναν Player ΠΟυ έχω αυτή τη στιγμή. 

pot/mpc 40-50% cpu και 10-20% gpu (gtx 1080ti) και ο vlc 3-6% cpu(λίγο καλύτερα από τον Movies&TV των Win10!!!!!!!!!!) και 5-10% GPU!!!!

 

HDR HEVC 4K DOLBY VISION 65GB interstellar αρχείο που το έχω για δοκιμές.

 

RESPECT προς το παρόν για τον VLC. Μακριά και με κυάλια για την 32μπιτη έκδοση είναι για κλάμματα και πολύ χειρότερα από pot/mpc!

Δεν κατάφερα να βρω πως παίζει αρχεία 360. Έχω αρκετά σε 4Κ αλλά τα ανοίγω με τον vlc και τα παίζει σαν απλά αρχεία. Έψαξα στις ρυθμίσεις στα μενού και ονλαιν αλλά τζίφος. 

35 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Δοκίμασα τον νέο x64 σε ένα μονοπύρηνο σαραβαλάκι (E-240, 1,5 GHz) και είδα ότι είναι εκπληκτικά ελαφρύς. Καμία σχέση με τον παλιό.
Τον απέρριπτα λόγω αυξημένης χρήσης CPU σε σχέση με άλλους, π.χ. τον SMPlayer, αλλά μάλλον μόλις άλλαξε.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Αυτό είχα στο μυαλό μου. Να κάνω δοκιμές με παλιά μηχανήματα!!! Εδώ δεν μιλάμε για απλά ελαφρύ αλλά για επανάσταση !!! 

6 ώρες πριν, DIL είπε

μεχρι την προηγούμενη εκδοση σε ολα τα mkv είχε ηχο και εικονα...τωρα δεν εχει εικονα παρα μονο ηχο.Μακριααααααα 

Έχεις πεόβλημα με τους codecs. Απεγκατέστησε τα πάντα και βάλε μόνον αυτόν. Θα εκπλαγείς.

 

12 ώρες πριν, Balantakos είπε

MPC-HC για παντα.

Όχι πλέον. 

11 ώρες πριν, Abudi είπε

Ξέρει κανείς γιατί η δική μου εγκατάσταση (Ver. 2.2.6) δε μου δίνει update για την νέα έκδοση;

Α[εγκατάσταση και κατέβασμα την 64μπιτη έκδοση.

Στις 10/2/2018 στις 12:06 ΜΜ, vasilisbasil είπε

για εμενα ; μακραν ο χειροτερος media player ..  και αυτοι που ξερουν , καταλαβαινουν γιατι. 

Μαζί σου. Όσπου αποφάσισα να το δοκιμάσω από περιέργεια περισσότερο για τα recources. Και πλέον έχω αλλάξει άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. απο τους καλυτερους, αλλα λειπει η εντολη

''πηγαινε στο επομενο πλανο με υποτιτλο''

 

για να ''ξεφευγεις'' απο τις βαρετες στιγμες

σε 'σινεφιλ' ταινιες

ή

'φιλερακια' σε τηλεοπτικες σειρες....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2018 at 7:07 PM, mayhem32 said:

συμφωνω ο pot player εχει την καλυτερη εικιονα και ηχο απο ολα τα αλλα γιατι οκ να παιζει ολα τα αρχεια ο player αλλα η ποιοτητα κανει τη διαφορα

Pot player κ foobar2000 για μουσική ftw.... ή απλά γιατί έτσι μου αρέσει! Είχα βαρεθεί να κάνω ctr+alt+delete για να ξεκολλήσω το vlc...

'Ίσως η καινούργια έκδοση να αξίζει μια δοκιμή πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AkisProg είπε

Pot player κ foobar2000 για μουσική ftw.... ή απλά γιατί έτσι μου αρέσει! Είχα βαρεθεί να κάνω ctr+alt+delete για να ξεκολλήσω το vlc...

'Ίσως η καινούργια έκδοση να αξίζει μια δοκιμή πάντως...

σωστος + οτι πολλες φορες εμενα μου εβγαζε μια πρασινη μπαρα κατω χαμηλα.Μπορει οντως το καινουριο να αξιζει αλλα προς το παρον to pot player με καλυπτει πληρως και η αληθεια ειναι οτι με εχει απογοητευσει πολλες φορες το vlc και θα το σκεφτω σοβαρα για να το ξαναδοκιμασω γιατι απλα βαριεμαι τη διαδικασια

Επεξ/σία από mayhem32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/10/2018 at 2:47 AM, keysmith said:

καλός ο VLC, όχι ομως τέλειος και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν τα πάει τόσο καλά πχ κάνει κακό de-interlace (σε interlaced videos) και όχι "ομαλό" (smooth) play σε κάποια format ή κάποιες περιπτώσεις αυτών πχ σε σχέση με το εγγενή media player των windows ή άλλους.

 

Οπότε σίγουρα απαραίτητος σε κάθε εγκατάσταση αλλά όχι πρώτη επιλογή σε όλα τα multimedia format (πχ σε mp3 είναι πολύ αργός να ανοίξει να παίξει ένα τραγουδάκι και έτσι δεν αξίζει, καλύτερα ο παλιός winamp που ανοίγει και παίζει σε DT χρόνο το τραγούδι). 

 

Βέβαια ο VLC δεν είναι μόνο player και αυτό οι περισσότεροι το αγνοούν ή δεν το χρησιμοποιούν (πχ είναι εξαιρετικός media converter, capture app κτλ)

 

Την έκδοση 3 μένει να την δούμε πόσο μπροστά τον πήγε ή αν είναι κάτι "χλιαρό".

Κατανοητό να μην γνωρίζουν όλοι πως πρόκειται για σουίτα, αλλά τουλάχιστον καλό θα ήταν να αποφεύγουν να εκφερουν και άποψη... Φευ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακό performance στο low end σύστημά μου (onboard GPU) με την 3. Όταν ενεργοποιώ οποιοδήποτε φίλτρο (χρώμα, οξύτητα...) πάει το σπάσιμο εικόνας σύννεφο, πράγμα που δε μου συνέβαινε στη προηγούμενη έκδοση. Στην 3 αναγκάστηκα να επιλέξω OpenGL output χωρίς βεβαίως κανένα χρωματικό φίλτρο προκειμένου να έχω smooth play. Μάλλον ήρθε η ώρα να δοκιμάσω άλλους players στη περίπτωσή μου ή να κάνω rollback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει όμως το audio στα .AVI αρχεία και δεν βγάζει ήχο. Δεν βλέπει το audio track που περιέχουν.

Αυτά τα αρχεία έχουν ήχο με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Με άλλων τύπων αρχεία δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...