Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή για τη φόρτιση της προσωποποιημένης ΑΤΗ.ΕΝΑ Card και μέσω κινητού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/10/2018 στις 3:26 ΜΜ, Federer είπε

Δοκίμασε να αγγίξεις την καρτα ξανα, αφου την απομακρύνεις.

ευχαριστω πολυ πρωτα απομακρυνα την καρτα και μετα την αγγιξα παλι...με σωσατε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα βγάλει ΜΗ προσωποποιημένη κάρτα (κι όχι προσωποποιημένη) για έναν και μόνο λόγο. Ότι σύμφωνα με τις τότε πληροφορίες την Προσωποποιημένη κάρτα -υποτίθεται ότι- δεν μπορούσες να την φορτίσεις με προϊόντα κομίστρου μικρής διάρκειας (π.χ. 5 διαδρομών, κλπ), παρά μόνο με προϊόντα Μεγάλης διάρκειας (π.χ. 30 ημερών, κλπ). Είχα ρωτήσει σε γκισέ και έτσι μου είχαν πει.

Ισχύει τελικά αυτό; Η μπορούμε κι εμείς που χρησιμοποιούμε τα μέσα ελάχιστα (έχω κι εγώ μηχανή) να βγάλουμε Προσωποποιημένη και να τη φορτίζουμε ακόμα και με 5 μόνο tickets; 

Διότι αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε προφανώς προτιμώ την Προσωποποιημένη, ώστε να μπορώ να την φορτίζω μέσω του κινητού μου, κλπ.

Οι σχετικές πληροφορίες εδώ, φαίνονται λίγο ασαφείς. 

https://athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/personalized-card.jsp

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, stark είπε

Εγώ είχα βγάλει ΜΗ προσωποποιημένη κάρτα (κι όχι προσωποποιημένη) για έναν και μόνο λόγο. Ότι σύμφωνα με τις τότε πληροφορίες την Προσωποποιημένη κάρτα -υποτίθεται ότι- δεν μπορούσες να την φορτίσεις με προϊόντα κομίστρου μικρής διάρκειας (π.χ. 5 διαδρομών, κλπ), παρά μόνο με προϊόντα Μεγάλης διάρκειας (π.χ. 30 ημερών, κλπ). Είχα ρωτήσει σε γκισέ και έτσι μου είχαν πει.

Ισχύει τελικά αυτό; Η μπορούμε κι εμείς που χρησιμοποιούμε τα μέσα ελάχιστα (έχω κι εγώ μηχανή) να βγάλουμε Προσωποποιημένη και να τη φορτίζουμε ακόμα και με 5 μόνο tickets; 

Διότι αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε προφανώς προτιμώ την Προσωποποιημένη, ώστε να μπορώ να την φορτίζω μέσω του κινητού μου, κλπ.

Οι σχετικές πληροφορίες εδώ, φαίνονται λίγο ασαφείς. 

https://athenacard.gr/jsp/smartafc/general/customers/personalized-card.jsp

Είμαι στην ίδια ακριβώς φάση. Χρησιμοποιώ ελάχιστα τα ΜΜΜ αλλά έχω βγάλει προσωποποιημένη από τον Νοέμβριο και την φορτίζω συνήθως με 5αδες εισιτηρίων (βγαίνουν 0,10€ πιο φθηνά ανά διαδρομή).

Στο λινκ που έδωσες το γράφει και στο banner κάτω δεξιά:

file1.png

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Questioner είπε

Είμαι στην ίδια ακριβώς φάση. Χρησιμοποιώ ελάχιστα τα ΜΜΜ αλλά έχω βγάλει προσωποποιημένη από τον Νοέμβριο και την φορτίζω συνήθως με 5αδες εισητηρίων (βγαίνουν 0,10€ πιο φθηνά ανά διαδρομή).

Στο λινκ που έδωσες το γράφει και στο banner κάτω δεξιά:

file1.png

Ενταξει, με εφαγε η τυφλα...

Σ' ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2018 στις 3:46 ΜΜ, XPHSTOS_ είπε

Xiaomi Mi5 το οποίο έχει NFC και δεν υποστηρίζεται...
WTF?

Παίζει να μπορεί κάποιος να μου στείλει το app για να κάνω δοκιμή?

φιλε στο δικο μου μια χαρα παιζει εχεις κανει root;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί νομίζω ότι η εφαρμογή δεν είναι καινουργια; Είχα βάλει με τον τρόπο αυτό καρτα των 30€ πριν από ενα μήνα+. Αυτό που είδα σήμερα που εβαλα ξανα ήταν ότι αντι να γραφεις τον αριθμό της καρτας στο login, τωρα εχει επιλογή να την διαβάσει με NFC. Δεν θυμαμαι να το είχα παλιοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2018 στις 2:08 ΜΜ, kaliakman είπε

Γιατί ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος για "πειράγματα" της εφαρμογής που θα μπορούσαν πχ να έχουν ως αποτέλεσμα free tickets.

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχετική ερώτηση, μου ανέφεραν ότι οι χάρτινες έχουν δυνατότητα για μόνο μία "ενέργεια" κάθε φορά ενώ η πλαστικές μέχρι τρεις.  Για αυτό το λόγο δεν μπορείς να φορτίσεις μία χάρτινη αν δεν έχει αδειάσει.

Δηλαδή αν έχεις μία χάρτινη με εισιτήρια και θες να πας αεροδρόμιο πρέπει να εκδόσεις άλλη κάρτα.

Το όλο σύστημα είναι για τα μπάζα.  Δεν μπορούσαν να αντιγράψουν το Oyster της Αγγλίας;

Επίσης δεν κατανοώ την ύπαρξη της χάρτινης - όλες πάνε για τα σκουπίδια (πολύ οικολογικό αυτό).  Βγάλε μόνο πλαστικές με ένα deposit €5 που θα το πάρεις πίσω αν την επιστρέψεις ...

Επίσης, θα έπρεπε να μπορείς να περνάς ανέπαφα με την πιστωτική/χρεωστική ή με εφαρμογή NFC στο κινητό.

Βλέπω κάτι εφαρμογές που κάνουν emulate nfc κάρτες.  Να γινόταν να κάνεις copy τα στοιχεία της κάρτας στο κινητό και να περνάς αυτό αντί της κάρτας θα ήταν βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μη χωνεύω τα ηλεκτρονικά εισιτήρια. Πολύ μπέρδεμα. Τι κακό είχαν τα χάρτινα. Έτσι και αλλιώς οι τσαμπατζήδες σπρώχνουν τον κόσμο για να περάσουν τις μπαριέρες χωρίς να ακυρώσουν εισιτήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...