Προς το περιεχόμενο

παρκάρισμα σε ξένο ιδιωτικό χώρο


Cabir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Cabir είπε

Το πάρκινγ είναι ουσιαστικά ένα οικόπεδο και μέσα σκεπαστές θέσεις στην σειρά, το ένα δίπλα στο άλλο. Κι όλοι αυτοι δεν παρκάρουν στην μέση αλλά μπροστά από το πρώτο πάρκινγ που είναι το δικό μου

Θα το ξαναρωτήσω, αλλά έχω την εντύπωση πως έτσι λειτουργεί το όλο θέμα αν είναι σε ιδιωτικό χώρο.

Το συζήτησα για πόρτα αλλά μου λένε τώρα να δούμε κτλ κτλ, το καθυστεράνε γιατί δεν επηρεάζονται.

Κάθε φορά άλλος είναι.

Γιαυτό θέλω να μάθω αν μετακινήσω το αυτοκίνητο κάποιου άσχετου μέσα στον ιδιωτικό μου χώρο πόσο ακριβά θα το πληρώσω αν θέλει να μου κάνει πρόβλημα νομικά.

Φιλε μου δύσκολα τα πραγματα :( παντα ετσι κανουν ολοι, αμα δεν τους μπενει το αγγουρι δεν τους νιαζει :( και αμα ειναι σε οικοπεδο οπως μου λες καλυνυχτα :( και αλυσιδα να βαλεις μπορει να στην κοψουν ........  το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η πορτα ,οτι αλλο και να κανεις θα εχεις θεμα :( απο το να ερθεις στα χερια , μεχρι να μπλεξεις με δικαστήρια .
και να ξερεις στην ελλαδα δεν βρίσκεις ευκολα το δικιο σου ακομα και στο ποιο απλο πραγμα :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cabir είπε

Το πάρκινγ είναι ουσιαστικά ένα οικόπεδο και μέσα σκεπαστές θέσεις στην σειρά, το ένα δίπλα στο άλλο. Κι όλοι αυτοι δεν παρκάρουν στην μέση αλλά μπροστά από το πρώτο πάρκινγ που είναι το δικό μου

Δηλαδή το σημείο στο οποίο παρκάρουν οι άσχετοι εμποδίζει εσένα να μπεις στη δική σου θέση, αλλά δεν εμποδίζει τους άλλους 2 ιδιοκτήτες να μπουν στη δική τους? Τότε η λύση της αλυσίδας/μπάρας είναι εφικτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα κωνο ισως και να δουμε πως θα παει;

Επισης μπορεις να κλεισεις αυτους που σε κλεινουν,εαν ειναι εφικτο.

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Την επομενη φορα οταν δεις αμαξι μεσα στον ιδιωτικο χωρο κλεισε με αλυσιδα την εξοδο ωστε να μην μπορει να βγαλει το αμαξι.

Ισχύει!!!!! Κ ένα τηλέφωνο στην τροχαία να το σηκώσει επιτόπου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lek88 είπε

Ισχύει!!!!! Κ ένα τηλέφωνο στην τροχαία να το σηκώσει επιτόπου! 

?????? αφου λεει οτι τους καλεσε και δεν μπορουν να κανουν κατι αμα ειναι ιδιωτικός ο χώρος :( και αμα θελουν να μπουν η αλλοι δυο τι θα κανει .....

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροχαία μπορεί να βεβαιώσει παράβαση ή ακόμα και να σηκώσει το παρανόμως παρκαρισμένο αυτοκίνητο(όπου προβλέπεται) ΜΟΝΟ σε δημόσιους δρόμους/πεζοδρόμιο κτλ. Μέσα σε ιδιωτικό πάρκιν/οικόπεδο δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε στεκει αυτο,αν δε μπορει να επεμβει η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ποιος θα επεμβει;

Μηπως ο TS καλεσε μονο στην τροχαια και απλα ο τυπος δεν γουσταρε να ασχοληθει;

Δηλαδη εμενα με εχουν κλεισει μεσα στο σπιτι μου και μου λετε οτι δε μπορει να επιληφθει η αστυνομια επι του θεματος;

Ας φωναξουμε το σουπερμαν τοτε να το μετακινησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι ιδιοκτήτης ή ένοικος του συγκεκριμένου χώρου;

Τα αυτοκίνητα που σε κλείνουν είναι δυο τρία συγκεκριμένα ή τυχαία ;

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cabir είπε

Ελπίζω να ποστάρω στη σωστή κατηγορία αφού είναι σχετικό.

Από τότε που μετακόμισα έχω προβλήματα με το parking. Τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα παρκάρουν άσχετοι και μου κλείνουν την είσοδο του γκαράζ. Σημειώστε πως δεν παρκάρουν απλά έξω στον δρόμο αλλά μπαίνουν μέσα σε ιδιωτική περιουσία. Έχω βάλει πινακίδες No parking αλλά φαίνεται ήταν πετάμενα λεφτά.

Η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκτός από το να τους τηλεφωνίσει και όποτε με το καλό τελείωσουν τις δουλειές τους έρχονται και φεύγουν, και αν τους πω κάτι προσπαθούν να με βγάλουν τρελό.

Θα ήθελα να ξέρω από κάποιον πιο ψαγμένο πόσο πολύ θα μπλέξω αν αναλάβω μόνος μου να μετακινήσω τα αυτοκίνητα τους. Αν και νομικά κατανοώ πως είμαι λάθος δεν πιστεύω να υπάρχουν μεγάλες επιπτώσεις έτσι;

Ρωτησα φιλο αστυνομικο,αλλα δεν ειχε χρονο και μου ειπε προχειρα οτι μπορεις να κανεις μηνυση.

Φανταζομαι οτι θα γινει και η σχετικη καταγραφη απο τα οργανα,για τη μηνυση.

Επισης μπορεις να καλεσεις ιδιωτικο γερανο και να μετακινησεις το οχημα,αλλα παλι προχειρα μου ειπε οτι μπορει να μπλεξεις,ειτε απο τσαμπουκαδες ειτε απο αναλογη μηνυση.

Οταν μαθω κατι πιο "επισημο"θα σου πω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, webparts είπε

Ρωτησα φιλο αστυνομικο,αλλα δεν ειχε χρονο και μου ειπε προχειρα οτι μπορεις να κανεις μηνυση.

Φανταζομαι οτι θα γινει και η σχετικη καταγραφη απο τα οργανα,για τη μηνυση.

Επισης μπορεις να καλεσεις ιδιωτικο γερανο και να μετακινησεις το οχημα,αλλα παλι προχειρα μου ειπε οτι μπορει να μπλεξεις,ειτε απο τσαμπουκαδες ειτε απο αναλογη μηνυση.

Οταν μαθω κατι πιο "επισημο"θα σου πω.

Αυτο θα αξιζε αν ηταν ο ιδιος συνεχεία :( αν δεν κανω λαθος η μήνυση εχει κανα 50αρικο :(  μετα θες και αλλα λεφτα για δικηγόρο και αυριο μπορει να σου ερθει αλλος  :(  εμενα ενος γνωστου του σπασανε το μπαμπριζ και φωναξε την αστυνομία και του ειπαν να κανει μήνυση κατα άγνωστου , 50 ευρω :P  το αφησε ετσι :P

κανονικα θα επρεπει να ερθουν και αφου καταπατά  ιδιωτικό χώρο να τον σκίσουν επιτόπου :( 

Επεξ/σία από darkman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σενάριο που εχω στο μυαλό μου νοικιαζεις σε οικοπεδο με τα κλασικα παρκινγκ απο λαμαρίνες. Προτού αρχίσεις τις ταρζανιες σκέψου:

1)Δεν εισαι ιδιοκτήτης

2)Ο χωρος δεν ειναι δηλωμενος σαν παρκινγκ αλλα ειναι ενα απλο οικοπεδο(με αυθαιρετες λαμαρινοκατασκευες)

3)Δεν εχεις μισθωτηριο αλλα πληρωνεις μαυρα, αρα εσυ δεν φαινεσαι πουθενα σαν νομιμος χρηστης του χωρου

Αν ισχυουν αυτα τοτε νομικα δεν εισαι καλυμενος, εισαι εξισου "παρανομος" με αυτους που σου καπαρωνουν τον χωρο. Ο μονος που μπορει να κανει κατι ειναι ο ιδιοκτητης αμα εχει ορεξη να υποβαλει μηνυση. Ισως θα μπορουσες και εσυ να υποβαλης μηνυση και να το τραβηξεις για παρακωληση μετακίνησης του στυλ ''Ειχα σημαντικο ραντεβου, με εκλεισε και δεν πηγα, εχασα χχχ€ εξαιτιας του" αλλα δεν ξερω πως θα δικαιολογησεις στο δικαστήριο την δικιά σου παρουσια.

Ουσιαστικα η συμβουλη μου ειναι βαλε καποιο εμποδιο μαζι με μεγαλες ταμπελες "μην παρκαρετε", φυτεψε ενα κολωνακι, βαλε καδο σκουπιδιων, ζαρτινιερα, καρφια οπως ειχαμε στον στρατο μεχρι να συνηθησουν οτι εσυ αγριεψες και να πανε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lary7 είπε

Στο σενάριο που εχω στο μυαλό μου νοικιαζεις σε οικοπεδο με τα κλασικα παρκινγκ απο λαμαρίνες. Προτού αρχίσεις τις ταρζανιες σκέψου:

1)Δεν εισαι ιδιοκτήτης

2)Ο χωρος δεν ειναι δηλωμενος σαν παρκινγκ αλλα ειναι ενα απλο οικοπεδο(με αυθαιρετες λαμαρινοκατασκευες)

3)Δεν εχεις μισθωτηριο αλλα πληρωνεις μαυρα, αρα εσυ δεν φαινεσαι πουθενα σαν νομιμος χρηστης του χωρου

Αν ισχυουν αυτα τοτε νομικα δεν εισαι καλυμενος, εισαι εξισου "παρανομος" με αυτους που σου καπαρωνουν τον χωρο. Ο μονος που μπορει να κανει κατι ειναι ο ιδιοκτητης αμα εχει ορεξη να υποβαλει μηνυση. Ισως θα μπορουσες και εσυ να υποβαλης μηνυση και να το τραβηξεις για παρακωληση μετακίνησης του στυλ ''Ειχα σημαντικο ραντεβου, με εκλεισε και δεν πηγα, εχασα χχχ€ εξαιτιας του" αλλα δεν ξερω πως θα δικαιολογησεις στο δικαστήριο την δικιά σου παρουσια.

Ουσιαστικα η συμβουλη μου ειναι βαλε καποιο εμποδιο μαζι με μεγαλες ταμπελες "μην παρκαρετε", φυτεψε ενα κολωνακι, βαλε καδο σκουπιδιων, ζαρτινιερα, καρφια οπως ειχαμε στον στρατο μεχρι να συνηθησουν οτι εσυ αγριεψες και να πανε αλλου.

lol, όχι, επειδή δεν μπαίνω σε πολλές λεπτομέριες δεν σημαίνει είμαι και εγώ παράνομος....

1. Το οικόπεδο είναι οικογενιακό, είναι κολητό στην πολυκατοικία.

2. Δεν είναι αυθαίρετες λαμαρίνες. Είναι όντος ένα απλό οικόπεδο, με σιδερολαμαρινοπάρκινγ μέσα ναί, αλλά είναι δηλωμένο σαν πάρκινκ της πολυκατοικίας, εδώ και 50 χρόνια. Εγώ μένω τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω τι έκαναν πριν.

3. Δεν πληρώνω κανέναν τίποτα δεν ξέρω για τι μαύρα μιλάς..

Είμαι 100% νόμιμος. Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να βγώ από το σπίτι μου όποτε θέλω.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά έβαλα εμπόδια, έβαλα ταμπέλες αλλά τίποτα. Το εμπόδιο βοήθησε να μειώσει τα περιστατικά αλλά εξακολουθούν να παρκάρουν δίπλα του μερικοί. Η ταπέλα σε τίποτα δεν βοηθάει. Παρκάρουν και με έτσι τρόπο που αν δεν ξέρεις θα νομίσεις πως τους ανοίκει το πάρκινκ.

όσο για τα καρφιά το σκέφτηκα αλλά δεν, γιατί με συμβούλεψαν πως είναι επικύνδινο, π.χ. αν πέσει και κτυπήσει κάποιος, ποιος φταίει; Εγώ.

 

15 ώρες πριν, webparts είπε

Ρωτησα φιλο αστυνομικο,αλλα δεν ειχε χρονο και μου ειπε προχειρα οτι μπορεις να κανεις μηνυση.

Φανταζομαι οτι θα γινει και η σχετικη καταγραφη απο τα οργανα,για τη μηνυση.

Επισης μπορεις να καλεσεις ιδιωτικο γερανο και να μετακινησεις το οχημα,αλλα παλι προχειρα μου ειπε οτι μπορει να μπλεξεις,ειτε απο τσαμπουκαδες ειτε απο αναλογη μηνυση.

Οταν μαθω κατι πιο "επισημο"θα σου πω.

Σευχαριστώ, αλλά μηνυση δεν αξίζει τον κόπο μου γιατί πάντα είναι άλλος, γερανός αμφιβάλω να δέχεται να μετακινήσει αυτοκίνητο άσχετου, αλλά και να δεχόταν αν έρχετε και δεν τους προλαμβαίνει στις 10 φορές θα με βρίσει και δεν θα έρχετε, άσε που εγώ θα τον πληρώνω φαντάζομαι, οπότε θα πληρώνω για να φύγω. Αλλοι πληρώνουν πάρκινγ να μπούν εγώ θα πληρώνω να βγώ.

 

Τέσπα η αρχική μου ερώτηση παραμένει. Την λύση την βρήκα, θα τα μετακινώ μόνος μου, δεν με απασχολεί να με πάρουν δικαστικά θα τους κάνω ρεζίλι παντού αν μου ζητήσουνε και τα ρέστα. Αυτό που θέλω να ξέρω πόσο σοβαρό αδίκημα θεωρείτε να κάνω τέτοιο πράγμα. Θα την γλυτώσω με μια παρατήρηση ή θα έρθουν να μου πουν πως θέλουν 2000 ευρώ για ψυχική οδήνη επειδή δεν βρήκαν το αυτοκίνητο εκεί που το άφησαν.

 

Επεξ/σία από Cabir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ξεκινα να βαζεις το δικο σου αυτοκινητο στις θεσεις των αλλων. Για να γινει κοινο προβλημα. Θα σκοτωθειτε βεβαια αλλα τι να κανεις αλλο;
Η αλλη λυση ειναι να κανεις φθορες στα αυτοκινητα αλλα παλι δεν ειναι καλο να φτανουμε εκει.
Μυνησεις και αγωγες ειναι αστεια, δεν ξερω αυτοι που τα λενε τα σκεφτονται;

Η αστυνομια δεν κανει τιποτα, ουτε παρατηρηση μπορει να κανει, ερχεται γραφει οτι της πεις το περνανε στο βιβλιο τους "ο ταδε μας ειπε αυτο την ημερα και ωρα αυτη" μετα απο ενα μηνα πας και περνεις αντιγραφο του χαρτιου αυτου και κανεις μυνηση, εκδικαση σε 5-10 χρονια αναλογα ποσες "ασθενειες", απεργιες θα προκυψουν και με κοστος 500 μεσα στο νερο.
Ευνουμενη πολιτεια my ass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Πώς θα τα μετακινείς μόνος σου; Λογικά θα έχουν ταχύτητα ή / και χειρόφρενο, άρα δεν κουνιούνται!

με κάτι τέτοιο υπολογίζω,

 

το βρήκα εδώ https://www.amazon.com/Hydraulic-Vehicle-Automotive-Moving-Dolly/dp/B000H3TSIU

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...