Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμες οι νέες Raven Ridge APUs της AMD, Ryzen 5 2400G και Ryzen 3 2200G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν θα πέσουν άλλο οι τιμές των APU. Αν θέλεις 2200G με 80€, καλά είναι και τα όνειρα, αλλά δε θα γίνει. Τα υπόλοιπα μοντέλα θα έρθουν να συμπληρώσουν το line-up.
Τώρα αν μιλάς για ξεστοκάρισμα των A/B/X 3xx, αυτό συμβαίνει πάντα όταν αποσύρεται μια γενιά. Δεν πρόκειται όμως να κυκλοφοράνε μαζί με τα επόμενα.

Προσωπικά, είχα R3 1200 5μήνες και ξέρω ακριβώς πόσο καλός είναι, αλλά APU στο A320M του πατέρα μου δε μπορώ να βάλω γιατί δεν έχει... εξόδους εικόνας! :D:D Δε θέλω κιολας, η discrete 4ετίας που έχει είναι λίγο καλύτερη από τα IGP των τωρινών APU.

Λογικά έχεις την ASROCK A320M που όντως δεν έχει έξοδο εικόνας ....

 

Τα APU αυτά θα κάνουν πάταγο , αν βγουν SSF / NANO μητρικές με X300 / X400 .

Αν σκάσουν μύτη τα RYZEN 2  2200 / 2400 / 2500X λογικά οι 2200G/ 2400G θα πέσουν σε κόστος .  Πιστεύω πως ο 2200g θα πιάσει το 80- 85€ και ο 2400G τα 125- 130€ .

 

Θα δειξει βέβαια.  Εξαρτάται και τι ανταγωνισμός θα υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

2200/2400 δεν θα υπάρξουν αν έχω καταλάβει καλά το line up τους.

Γιατί θα είναι enhanced 12nm, αρα θα έχουν καλύτερη cpu, όμως δε θα μπορούν να πωλούνται πιο ακριβά λόγω μη ύπαρξης igp. Συν ότι θα έχουν το ίδιο όνομα σχεδόν... Πολύ δύσκολο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Λογικά έχεις την ASROCK A320M που όντως δεν έχει έξοδο εικόνας ....

Τα APU αυτά θα κάνουν πάταγο , αν βγουν SSF / NANO μητρικές με X300 / X400 .

Αν σκάσουν μύτη τα RYZEN 2  2200 / 2400 / 2500X λογικά οι 2200G/ 2400G θα πέσουν σε κόστος .  Πιστεύω πως ο 2200g θα πιάσει το 80- 85€ και ο 2400G τα 125- 130€ .

Θα δειξει βέβαια.  Εξαρτάται και τι ανταγωνισμός θα υπάρξει.

δεν βλεπω την λογικη του να ειναι φθηνοτερος ο σκετος CPU 2200, απο τον APU 2200G.  

η λογικη λεει οτι, αν ο R3 2200 ειναι στο 80αρι, και ο R5 2200G στο  100αρι.    συνυπολογισε οτι στον εναν θες εξωτ. καρτα γραφικων, ενω στον G, οχι..!! 

 

γενικα, παντως θα πεσουν λιγο οι τιμες. ποτε δεν μενουν στις αρχικες..!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

δεν βλεπω την λογικη του να ειναι φθηνοτερος ο σκετος CPU 2200, απο τον APU 2200G.  

η λογικη λεει ο R3 2200  στο 80αρι, και ο R5 2200G στο  100αρι.    συνυπολογισε οτι στον εναν θες εξωτ. καρτα γραφικων, ενω στον G, οχι..!! 

 

Αν όλα πάνε καλά και τα RYZEN 2 πιάνουν τα 4,5Ghz με ένα IPC +10% , μια χαρά θα κάτσουν πάνω από τα APU .

Αυτό λέει η διαίσθησή μου.

Ίσως να είμαι και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να δουμε πρωτα τι βελτιωση εχουν οι RYZEN 2 σε clock to clock αποδοση με τους RYZEN 1...!   και μετα βλεπουμε για Max Clock speeds, που φυσιολογικα θα ειναι καλυτεροι...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Και τα 4,5 δύσκολα μου φαίνονται βασικά... :/

δεν μπορουμε να προβλεψουμε με ακριβεια ποσο θα φτανουν ταβανι.  μονο μεσα στην AMD γνωριζουν αυτη τη στιγμη τι δυνατοτητες εχουν.   

 

αλλα,  συνυπολογιζοντας

Α. την βελτιωση στην αρχιτεκτονικη, και 

Β την περαιτερω σμικρυνση της λιθογραφιας (12nm) 

 

δεν το αποκλειεις κιολας. 

 

 

εμενα παντως με ενδιαφερει -πρωτιστως-  ποσο ακομα θα βελτιωθει η αρχιτεκτονικη, και επειτα οι χρονισμοι και η διαχειριση ενεργειας..!!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, adtakhs said:

Λογικά έχεις την ASROCK A320M που όντως δεν έχει έξοδο εικόνας ....

Τα APU αυτά θα κάνουν πάταγο , αν βγουν SSF / NANO μητρικές με X300 / X400 .

Αν σκάσουν μύτη τα RYZEN 2  2200 / 2400 / 2500X λογικά οι 2200G/ 2400G θα πέσουν σε κόστος .  Πιστεύω πως ο 2200g θα πιάσει το 80- 85€ και ο 2400G τα 125- 130€ .

Θα δειξει βέβαια.  Εξαρτάται και τι ανταγωνισμός θα υπάρξει.

Ναι αυτό είναι. Δε με ενδιαφέρει κιόλας για τη χρήση που του κάνει...

Καλά Χ300 δεν είδαμε καν, ούτε Χ400 θα δούμε. Εδώ δεν υπάρχει ITX με κάτω από 100€. Και αυτές έχουν και pci-e, άρα με έναν 1200 και μία discrete LP ήδη από πέρυσι φτιάχνεις τουμπανάκι μικρών διαστάσεων (π.χ. 1050 (ti) LP). Δεν ήρθαν να προσθέσουν κάτι ούτε σε εκείνη την αγορά τα APU, δυστυχώς, αν και πολύ θα το ήθελα.

Τώρα αν κάποιος κατασκευαστής φτιάξει κάτι σαν ψηλό NUC με APU, θα είναι φανταστικό.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ναι αυτό είναι. Δε με ενδιαφέρει κιόλας για τη χρήση που του κάνει...

Καλά Χ300 δεν είδαμε καν, ούτε Χ400 θα δούμε. Εδώ δεν υπάρχει ITX με κάτω από 100€. Και αυτές έχουν και pci-e, άρα με έναν 1200 και μία discrete LP ήδη από πέρυσι φτιάχνεις τουμπανάκι μικρών διαστάσεων (π.χ. 1050 (ti) LP). Δεν ήρθαν να προσθέσουν κάτι ούτε σε εκείνη την αγορά τα APU, δυστυχώς, αν και πολύ θα το ήθελα.

Τώρα αν κάποιος κατασκευαστής φτιάξει κάτι σαν ψηλό NUC με APU, θα είναι φανταστικό.

κοιτα.... .αλλο το "τουμπανακι" με R3-1200 + 1050ti (=  €300+), και αλλο ενα APU μονο του (=100€). μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...!!!   

 

με 300€ που κανει ο συνδυασμος που λες εσυ,  στηνεις -σχεδον- ολοκληρο το APU system....!!!!!    

 

πιστευω οτι με την ελευση των 400chipset, σιγα σιγα θα παρουσιαστουν κι αλλες mini-ITX προτασεις.....!!!  ειναι αληθεια οτι οσες υπαρχουν σημερα στην αγορα, ειναι τσιμπημενες. αλλα τι να κανουμε?   

υπαρχει και η αναλλακτικη (για οσους εχουν χωρο) και των MicroAtx, οπου τουλαχιστον βρισκεις φθηνες και πολυ καλα εξοπλισμενες μητρικες...!!! 

 

 

κι εγω θα ηθελα μια Mini-ITX  μητρικη με 70-80€, για να στησω ενα HTPC,  μικρο και βολικο, αλλα....... ακομα περιμενω......!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, cabdik said:

κοιτα.... .αλλο το "τουμπανακι" με R3-1200 + 1050ti (=  €300+), και αλλο ενα APU μονο του (=100€). μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...!!!   

με 300€ που κανει ο συνδυασμος που λες εσυ,  στηνεις -σχεδον- ολοκληρο το APU system....!!!!!    

πιστευω οτι με την ελευση των 400chipset, σιγα σιγα θα παρουσιαστουν κι αλλες mini-ITX προτασεις.....!!!  ειναι αληθεια οτι οσες υπαρχουν σημερα στην αγορα, ειναι τσιμπημενες. αλλα τι να κανουμε?   

υπαρχει και η αναλλακτικη (για οσους εχουν χωρο) και των MicroAtx, οπου τουλαχιστον βρισκεις φθηνες και πολυ καλα εξοπλισμενες μητρικες...!!! 

κι εγω θα ηθελα μια Mini-ITX  μητρικη με 70-80€, για να στησω ενα HTPC,  μικρο και βολικο, αλλα....... ακομα περιμενω......!! 

Α ναι σαφώς, δε το συνέκρινα από τη σκοπιά των χρημάτων, εννοείται ότι έχει διαφορά στο κόστος.

Απλά ανέφερα ότι υπάρχουν 1050ti low profile και μπορείς να τις "στριμώξεις" σε ένα μικρό itx build που έχει έτσι κι αλλιώς pci-e θύρα. Το θέμα του χώρου είναι και ο προσωπικός μου καημός :P 

Πάντως δεν έχω πετύχει ούτε μία X300, και το ίδιο νομίζω θα συμβεί και στο X400. Μακάρι να βγάλουν καμία φτηνή πάντως, αλλιώς το itx apu build χάνει το μισό του νόημα... :-( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...