Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΘΕΟ


DJGV2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, firepc είπε

απο την αλλη για να ριξουν 100Μ PS5 στην αγορα, θα χρειαστουν καρτες ετσι δεν ειναι?

Οι οποία συμφωνία έχει κλείσει καιρό πριν όπως και κάθε άλλη.

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Ας κάνω και εγώ το σχόλιο μου: Θεωρούμε όλοι δεδομένο ότι η κατάσταση με το mining θα συνεχιστεί. Δεν νομίζω ότι οι εταιρείες συμφωνούν με αυτό. Αν ήταν έτσι, ειδικά η NVIDIA που έχει μεγαλύτερη παραγωγική δυνατότητα, θα πολλαπλασίαζαν την παραγωγή τους και θα χ€ζότουσταν στο τάλιρο. Προφανώς είναι πολύ επιφυλακτικές όσον αφορά το μέλλον του mining και φοβούνται να ρισκάρουν. Και εκεί για μένα είναι και το μεγάλο πρόβλημα: Όχι το mining και οι miners αλλά αυτή ακριβώς η αβεβαιότητα. Άμα το mining ήρθε για να μείνει τότε τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά και ευχάριστα: Οι εταιρείες προβαίνουν σε επενδύσεις, αυξάνουν την παραγωγή τους -και τα κέρδη τους-, καλύπτουν την ζήτηση και οι τιμές πέφτουν. Όλοι ευχαριστημένοι.

Δεύτερο σχόλιο: Λέτε ότι οι εταιρείες δεν νοιάζονται για τους gamers. Μέγα λάθος. Είναι η πιο σταθερή και σίγουρη πηγή εσόδων για αυτές διαχρονικά. Από τους casual χρήστες βγάζουν ένα άλφα ποσοστό. Οι miners, για την ώρα τουλάχιστον, όπως εξήγησα παραπάνω στην ουσία είναι μια καβάτζα. Δεν θα ρισκάρουν όμως το μέλλον τους για μια καβάτζα, καμία σοβαρή εταιρεία δεν το κάνει αυτό, το παν είναι ο σχεδιασμός και το πλάνο. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση το pc gaming θα πεθάνει. Ποιός developer θα βγάλει το καινούριο του παιχνίδι στο pc; Να το παίξει ποιός και με ποιά gpu; Οι υπάρχουσες σιγά σιγά απαρχαιόνονται και χαλάνε. Προφανώς για τις AMD και η NVIDIA που πολλές φορές συμμετέχουν στο development πολλών παιχνιδιών αυτή είναι μια ανεπιθύμητη κατάσταση. Θα μου πείτε ότι θα τα βγάλουν από τις κονσόλες. Εν μερει ναι (δεν ξέρω και τι περιθώρια κέρδους έχουν από εκεί, λογικά πολύ μικρότερα) αλλά όπως και νά χει θα χάσουν μια σημαντική (και σταθερή τονίζω) πίτα των εσόδων τους.

Κάπου το έχασες, οι εταιρείες δεν αυξάνουν την παραγωγή γιατί πολύ απλά με αυτούς τους ρυθμούς είχαν υπολογίσει τα πάντα και κυρίως τα fab factories.

Από την άλλη όποιο περιθώριο και να είχαν για αύξηση παραγωγής φυσικά και το βλέπουν διστακτικά μιας και με την έλευση νέας γενιάς θα γεμίσει η αγορά με μτχ κάρτες οι οποίες δεν θα είναι τόσο από τους μεγάλους miners όσο από τους μικρότερους οι οποίες θα κάνουν ζημιά στις νέες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντε οι χαι εντ καρτες που στοχευουν τους ενθουζιαστ έχουν γίνει απλησίαστες γιατί έχουν ζήτηση για μαινινν ,έτσι είναι η αγορά, μπλα μπλα μπλα.Τα "ψοφίμια"  560 και 1050 που προορίζονται για τον λαουτζίκο γιατί παρουσιάζουν αυξήσεις που φτάνουν εως και 80%;Κι αυτές είναι κατάλληλες για μαινινν ή έχουμε να κάνουμε με καρτελοποίηση της όλης αγοράς;Θέλω να αλλάξω την 6850 που έχω ,αλλά να πληρώσω διπλάσια λεφτά από την επίσημη τιμή τους ούτε για πλάκα.Τέρμα το pc gaming -νταξ μεγάλωσα κιόλας.

(φυσικά ,δεν περιμένω κάποια παρέμβαση από την επιτροπή ανταγωνισμού της Ε.Ε καθώς το θέμα δεν είναι πολιτικά πιασάρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, savvas1340 είπε

Αντε οι χαι εντ καρτες που στοχευουν τους ενθουζιαστ έχουν γίνει απλησίαστες γιατί έχουν ζήτηση για μαινινν ,έτσι είναι η αγορά, μπλα μπλα μπλα.Τα "ψοφίμια"  560 και 1050 που προορίζονται για τον λαουτζίκο γιατί παρουσιάζουν αυξήσεις που φτάνουν εως και 80%;Κι αυτές είναι κατάλληλες για μαινινν ή έχουμε να κάνουμε με καρτελοποίηση της όλης αγοράς;Θέλω να αλλάξω την 6850 που έχω ,αλλά να πληρώσω διπλάσια λεφτά από την επίσημη τιμή τους ούτε για πλάκα.Τέρμα το pc gaming -νταξ μεγάλωσα κιόλας.

(φυσικά ,δεν περιμένω κάποια παρέμβαση από την επιτροπή ανταγωνισμού της Ε.Ε καθώς το θέμα δεν είναι πολιτικά πιασάρικο)

Πόσο χρονών εισαι αν επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι απαισιόδοξος για το μέλλον... η συγκεκριμένη κατάσταση ειναι win win situation για τις εταιρίες.... υψηλό κέρδος χωρίς ρίσκο (αύξηση παραγωγής), για ποιο λόγο να αλλάξει κάτι? Σκοπός είναι η πώληση, δεν ενδιαφέρει κανέναν αν αυτή η πώληση γίνεται σε Miner, σε Εσκιμώους, σε εξωγήινους.... Να θυμίσω τις πλημμύρες του 2011 και την τραγική αύξηση τιμών στους σκληρούς δίσκους... Λίγο πριν το συμβάν είχα αγοράσει εναν samsung 2TB στα 60€... 7 χρόνια μετά ο φθηνότερος 2TB κοστίζει 55€, βγάλτε τα συμπεράσματα σας    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mesfigas είπε

εγω ειμαι 44 και αν δεν προλαβενα στο τσακ να παρω rx 580 θα σκεφτομουνα με τον ιδιο τροπο οπως και ο Σαββας.

Το Gaming δεν έχει ηλικία

( 36 είμαι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savvas1340 είπε

Τα "ψοφίμια"  560 και 1050 που προορίζονται για τον λαουτζίκο γιατί παρουσιάζουν αυξήσεις που φτάνουν εως και 80%;Κι αυτές είναι κατάλληλες για μαινινν ή έχουμε να κάνουμε με καρτελοποίηση της όλης αγοράς;

Τον νομο προσφορας και ζητησης τον εχεις ακουστα?Οταν πλεον μεχρι και η 1060 3gb εχει φτασει τα 300+ευρω,μαντεψε σε ποιες καρτες θα στραφουν ολοι. Ναι το πετυχες στις φθηνοτερες 1050 τουλαχιστον να κανουν την δουλεια τους μεχρι να βελτιωθει καπως η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Fulgore είπε

Την εννοια του να προσγειωθουμε στην πραγματικοτητα την ξερουμε?

Εχετε μηπως την εντυπωση οτι τα 10ατομα που διαβαζουν το θεμα αυτο(και τα αλλα παρομοια θεματα των αλλων Ελληνικων τεχνολογικων forum αλα insomnia)αντιπροσωπευουν καποιο μεγαλο κομματι της αγορας?

Κοινως αν δεν αγορασουμε τα 50-100ατομα που ασχολουνται στην Ελλαδα περισσοτερο απο τον μεσο ορο θα γινει κατι?

Αφου αρκετοι που σχολιαζουν και κραζουν την ολη κατασταση εχουν απο πισω συστημα που κανει mining,ποιον κοροιδευουμε τωρα?

Επισης ενα αλλο παραδειγμα ειναι γιατι δεν αγοραζε ο κοσμος οταν οι τιμες ειχαν πεσει στις πρασινες?Εβρισκες 1070 απο Ελλαδα και εξωτερικο(αναλογα την περιοδο)μεχρι και κοντα 350-380ευρω(αναλογη υλοποιηση βεβαια).

Οκ ατυχη ειναι η περιπτωση του συμφορουμιτη πιο πανω που του καηκε η καρτα ή αν θελει καποιος να φτιαξει ολοκληρο pc αυτο τον καιρο που ειναι ετσι τα πραγματα αλλα οι περισσοτεροι που κανουν παραπονα τοσο καιρο(με ηδη υπαρχοντα συστηματα)γιατι δεν αναβαθμιζαν?Τωρα ξαφνικα τους ηρθε σε ολους η φωτιση για gaming pc?

Ουτως ή αλλως τα δημοφιλεστερα παιχνιδια τυπου pugb,fortnite,moba,overwatch,fighting παιχνιδια κλπ τρεχουν σε 1080p και κατω που εχει η πλειοψηφια με βαση το steam ακομα και στις αδυναμες 1050 και 1050ti τρεχουν μια χαρα(ή στην 1060 3gb οσο κοστιζε 200-230ευρω τοσο καιρο).

Φυσικα σεβομαι απολυτα το οτι καποιος για δικους του λογους δεν ηθελε νωριτερα να αγορασει καρτα(δικαιωμα του)αλλα πολλοι απο αυτους που κραζουν τωρα απλα κραζουν για να κραζουν(ή γιατι και αυτοι θελουν να στησουν φθηνο mining συστημα και δεν μπορουν...).

http://store.steampowered.com/hwsurvey/

Πως γινεται δηλαδη η 750ti να εχει 3πλασια νουμερα απο την 1050?

Τα παραπανω τα αναφερω καθαρα και μονο σαν σκεψεις για αυτα που γραφονται ανα καιρους για τους καημενους pc gamers κυριως.

Το μπουκοταζ δεν ειναι απαραιτητα συντονισμενο.

Γινεται και αυτοματα

Με αυτες τις τιμες πολλοι αδυνατουν να αγορασουν VGA, οποτε δεν θα παρουν.

Απλα περιμενουμε το πιστολι απο το bitcoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τον νομο προσφορας και ζητησης τον εχεις ακουστα?Οταν πλεον μεχρι και η 1060 3gb εχει φτασει τα 300+ευρω,μαντεψε σε ποιες καρτες θα στραφουν ολοι. Ναι το πετυχες στις φθηνοτερες 1050 τουλαχιστον να κανουν την δουλεια τους μεχρι να βελτιωθει καπως η κατασταση.

υποτιθεται ότι  η τιμή  πέφτει αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Πόσο χρονών εισαι αν επιτρέπεται; 

κλαψ....τα περασα τα ..σαραντα

Επεξ/σία από savvas1340
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζήτηση πάντα επηρεάζει ανάλογα την τιμή, η προσφορά είναι που την επηρεάζει αντιστρόφως ανάλογα.

Κοινώς, όχι, υποτίθεται ότι η τιμή πέφτει όταν πέφτει η ζήτηση ή όταν ανεβαίνει η προσφορά. Με τις κάρτες και τις μνήμες έχουμε το χειρότερο απ'τα πιθανά σενάρια, δλδ αυξημένη ζήτηση και μειωμένη προσφορά, οπότε έχουμε και τις τιμές που βλέπουμε.

Υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, savvas1340 είπε

υποτιθεται ότι  η τιμή  πέφτει αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

 

το ανάποδο ισχύει....

Σκέψου το σαν μια δημοπρασία... τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Σκέψου το σαν μια δημοπρασία... τι γίνεται όταν υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι ?

Άτοπη η σύγκριση. Στη δημοπρασία πωλούνται μοναδικά αντικείμενα, όχι GTX 1070 που κατασκευάζονται κατά δεκάδες και εκατοντάδες χιλιάδες.

Έχει λογική όταν ο κόσμος αγοράζει και οι εταιρείες πουλάνε με σεβαστούς ρυθμούς, οι τιμές να έχουν την τάση να πέφτουν.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...