Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΘΕΟ


DJGV2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα γίνει με αυτές τις απίστευτα υψηλές τιμές στις κάρτες γραφικών θα πέσουν κάποια στιγμή να πάρουμε καμία καλή κάρτα;;;

μας έχουν τρελάνει με αυτές τις τιμές ΕΛΕΟΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Όχι δεν πρόκειται να πέσουν αντιθέτως θα ανέβουν και άλλο. Με τις καινούργιες ίσως κάτι να γίνει αλλα μην περιμένετε πολλά. 

συμφωνω, ειδικα τωρα που μπηκε και η samsung στην φουσκα.......θα αργησει αρκετα να σκασει το mining

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, riptor01 είπε

συμφωνω, ειδικα τωρα που μπηκε και η samsung στην φουσκα.......θα αργησει αρκετα να σκασει το mining

Εγώ πήρα κάρτα για Gaming και ταυτόχρονα μου βγήκε και κάνω mining. Με μια μόνο. Ένας που έχει 10 20 βγάζει ένα καλό μηνιάτικο οπότε καταλαβαίνετε ότι έχει ψωμί η δουλειά για αυτό και τέτοιος χαμός. Φούσκα δεν είναι στο μέλλον πιστεύω ότι θα επικρατήσουν τα συγκεκριμένα νομίσματα απλά όπως πάντα το 1% θα προλάβει να πλουτισει η υπόλοιποι απλά παίζουμε και ίσως βγάλουμε 1 2 χιλιάρικα το πολύ από όλη την ιστορία. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, riptor01 είπε

συμφωνω, ειδικα τωρα που μπηκε και η samsung στην φουσκα.......θα αργησει αρκετα να σκασει το mining

Η samsung κατασκευαζει καποιους sha256 asic miners για τριτους, οπως π.χ. η tsmc τις gpu της nvidia, δεν σχεδιασε και δεν κατασκευαζει δικο της asic miner και ποσο μαλλον gpu ειδικη για καποιον αλγοριθμο που δεν γινεται mining με asics.

Οσο για τις καρτες, αν δεν παρουν αποφαση και ρισκο να παραγουν 10εκ. επιπλεον mid to hi end καρτες, με ρισκο να μεινουν απουλητες, δεν προκειται να στρωσει το πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως μόλις παρέλαβα σήμερα τις προπαραγγελίες μου απο αμαζον σε msrp τιμη :P

απο ότι κατάλαβα θελει συνεχώς refresh η σελιδα στο αμαζον καποια στιγμή εμφανίζονται καρτες και εξαφανίζονται σε λιγα λεπτα.

 

 

1080tiSLI.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΆΝΤΕ έχουμε μείνει από GPU και δεν μπορούμε να αγοράσουμε καμιά καλή κάρτα τώρα που έχουν διπλασιαστεί οι τιμές

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ MINING !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να παίξω με καμία dslr που έχουν καλές τιμές τώρα ! Όταν γίνουν λογικές οι τιμές στo pc hardware  , θα ασχοληθώ πάλι !!!!!

Υπάρχουν πολλά games μέχρι το 2015 που δεν τα έχω τελειώσει !!!!!!!

 

Όσο αγοράζει κόσμος σε μαυραγορίτικες τιμες, τόσο περισσότερο θα αργήσουν να πέσουν οι τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι αν όχι όλοι που πρόλαβαν και αγόρασαν κάρτες σε msrp τιμές πριν την αύξηση και τις παραλαμβάνουν τώρα τις πουλάνε 400 και 500 ευρώ πάνω από τη τιμή που τις αγόρασαν. ναι καταλαβαίνω θέλουν να βγάλουν κάποιο κέρδος μέσα στο χαμό που γίνεται. αλλά πόσο πια ρε παιδιά; αν είναι δυνατόν. αγόρασες την κάρτα στα 800 ευρώ. πούλα τη 1000 όχι 1300 1400 κλπ. αυτό είναι τραγικό γιατί στην ελλάδα το 80% που θα θελήσουν να αγοράσουν κάρτα είναι gamers και όχι miners. οπότε θα σου μείνει πολύ καιρό στο ράφι γιατί οι περισσότεροι miners πρόλαβαν και αγόρασαν τις κάρτες σε msrp όπως εσύ. και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο όπως και το καλοκαίρι που μας πέρασε. τυχοδιώκτες της στιγμής και αποτυχημένοι miners πουλούσαν amd κυρίως κάρτες γραφικών σε τρελές τιμές και μαντέψτε τι συνέβη. το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς δεν κατάφερε να τις πουλήσει και μόλις έσπασε λίγο η τρέλα με το etherium ξαφνικά αυτοί που πουλούσαν μια rx480 700 ευρώ την έδιναν 200 και χαμηλότερα. λίγους μήνες μετά και άντε πάλι τα ίδια. να βρισκόμασταν την αμερική, κίνα και σε χώρες με μεγαλύτερο πληθυσμό όπου εκεί πραγματικά ο κόσμος ασχολείται με το είδος και υπάρχει και τεράστιο κοινό να αγοράσει σε αυτές τις τιμές να το καταλάβω αλλά στην ελλάδα; για 200 300 άτομα που ασχολούνται με το Mining να κάνεις τέτοια ζημιά σε όλους τους υπόλοιπους. και δεν είναι και 200 300. όσο καιρό παρακολουθώ αυτή την τρέλα είναι λιγότεροι και οι ίδιοι. και αυτοί που πουλάνε εδώ είναι επίσης οι ίδιοι με διαφορετικούς λογαριασμούς. αν δε κατάφερες να πουλήσεις 8 μήνες πριν τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις τώρα; και αυτό συμβαίνει γιατί όπως προανέφερα το αγοραστικό κοινό στην ελλάδα για κάτι τέτοιο είναι υπερβολικά μικρό για τέτοιες τιμές. αλλά κάποιοι νομίζουν ότι είμαστε στην αμερική και ισχύουν τα ίδια. δεν θέλω να διαφωνήσω με άτομο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί. ο καθένας έχει το δικαίωμα να πουλήσει κάτι όσο θέλει. τουλάχιστο όμως αν θέλει να βρει αγοραστή να τον σεβαστεί. προσωπικά αν ήθελα να αγοράσω τώρα μια κάρτα ας πούμε μια 1080ti που σε msrp παίζει στα +/- 800 ευρώ και την έβρισκα στα 1000 θα την αγόραζα χωρίς να έχω κόλλημα γιατί το κατανοώ πως ο πωλητής θέλει να βγάλει και μια τέτοια διαφορά είναι δίκαια πιστεύω και για τους δύο λόγω των ημερών. είπαμε όμως να βγάλει όχι να χ***εί (με συγχωρείτε για την έκφραση).. αλλά και πάλι αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη που μπορεί να είναι λανθασμένη φυσικά όμως αυτό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σας καταλαβαίνω είναι πικρα πολύ αυτό με τις τιμές και εγώ πάνω που είπα να φτιάξω κάτι έγιναν όλα αυτά και κάθομαι με τον c2d μου, αλλά μην ανοίγεται συνέχεια καινούργια θέματα γράψτε τουλάχιστον στα ήδη υπάρχοντα. Καλοπροαίρετα πάντα η παρατήρηση μου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα να δεις φιλε μου....

θεμα με τιτλο οι τιμες στον θεο δεν ειχαμε οποτε γιατι να μην ανοιχτουν νεα θεματα;

μπορεις καποιος απο ολους εμας να παει και καμμια εκκλησια να αναψει κανα κερακι και να πεσουνε οι τιμες.

η να γινει καλογερος μιας και οι τιμες δεν θα πεσουνε συντομα

Επεξ/σία από mesfigas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mesfigas είπε

κοιτα να δεις φιλε μου....

θεμα με τιτλο οι τιμες στον θεο δεν ειχαμε οποτε γιατι να μην ανοιχτουν νεα θεματα;

μπορεις καποιος απο ολους εμας να παει και καμμια εκκλησια να αναψει κανα κερακι και να πεσουνε οι τιμες.

η να γινει καλογερος μιας και οι τιμες δεν θα πεσουνε συντομα

Γιατι πρεπει να υπαρχει καποιος ουσιαστικος λογος για τον οποιο ανοιγεται ενα θεμα.Αν θελει καποιος να το ριξει στην κουβεντα,υπαρχει η ενοτητα του Μπλα Μπλα.

Τι ειμαστε εμεις μαγοι να βγαλουμε την κρυσταλλινη σφαιρα να δουμε ποτε και ποσο(και αν)θα πεσουν οι τιμες στις καρτες γραφικων?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει τεχνολογικό ενδιαφέρον το θέμα. Σήμερα από τις αγγελίες έμαθα ότι η GTX 970 είναι καλύτερη από την 1060 6GB απλά και μόνο λόγω specs, όπως bus, texture units κτλ. Παραδέχεται βέβαια ότι βγάζουν τα ίδια fps (όχι λιγότερα η 970, δεν γίνονται αυτά) αλλά και πάλι είναι καλύτερη η προηγούμενη γενιά και αξίζει να πουλάς 330€ την μια κάρτα (η αγγελία αφορούσε 2 κάρτες και για λίγο πίστεψα ότι η τιμή ήταν και για τις δύο :) ).

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...