Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΘΕΟ


DJGV2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει με την HD 4000; :Ρ

Πλάκα-πλάκα, είναι μια ευκαιρία για μερικούς να πιάσουμε παλιά αριστουργήματα, π.χ. εγώ ίσα που έχω ακουμπήσει το Gabriel Knight 2: The Beast Within.

Mafia (1) εννοείται ότι θα γίνει revisit στο εγγύς μέλλον.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πολυ απλα αγοραζεις μια 1030-1050-rx 560 να μπορεις να παιξεις και κανενα παιχνιδι(η 1030 των 73ευρω μεχρι και overwatch σηκωνει)μεχρι να φτιαξει η κατασταση,γιατι τα Intel hd graphics μονο για....insomnia κανουν.

Με την κλαψα στα διαφορα θεματα που ανοιγονται δεν κερδιζει κανεις τιποτα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ετοιμαζόμαστε για περισσότερη κλάψα. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βγάλει νέες κάρτες η nvidia, με μεγαλύτερες επιδόσεις και η 2080 , ή όπως θα λέγεται όπως σχολιάζει και το tweaktown σε νέο άρθρο μπορεί να είναι στα 1500 δολάρια.https://www.tweaktown.com/news/61023/nvidia-price-geforce-gtx-2080-up-1499/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η πολυ απλα αγοραζεις μια 1030-1050-rx 560 να μπορεις να παιξεις και κανενα παιχνιδι(η 1030 των 73ευρω μεχρι και overwatch σηκωνει)μεχρι να φτιαξει η κατασταση,γιατι τα Intel hd graphics μονο για....insomnia κανουν.

Είναι ανάλογα πώς το βλέπει ο καθένας. Εγώ ας πούμε που είχα συνηθίσει σε High προς Very High settings, προτιμώ να παίξω παλιότερα παιχνίδια (που μεταξύ μας, αν εξαιρέσεις τον οπτικό τομέα κάποια από αυτά είναι μίλια μακριά από τα νεότερα), παρά να πέσω αρκετά σε settings (κοίτα να δεις που γίνομαι graphics whore :Ρ).

Φυσικά έτσι το βλέπω τώρα που είναι φρέσκια η απώλεια της 970, όταν καταλαγιάσει η ξενέρα μπορεί να το εξετάσω πιο ήρεμα το πράγμα.

Και απ' ότι είδα, δεν είναι και μόνο για το forum η HD 4000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είναι ανάλογα πώς το βλέπει ο καθένας. Εγώ ας πούμε που είχα συνηθίσει σε High προς Very High settings, προτιμώ να παίξω παλιότερα παιχνίδια (που μεταξύ μας, αν εξαιρέσεις τον οπτικό τομέα κάποια από αυτά είναι μίλια μακριά από τα νεότερα), παρά να πέσω αρκετά σε settings (κοίτα να δεις που γίνομαι graphics whore :Ρ).

Φυσικά έτσι το βλέπω τώρα που είναι φρέσκια η απώλεια της 970, όταν καταλαγιάσει η ξενέρα μπορεί να το εξετάσω πιο ήρεμα το πράγμα.

Και απ' ότι είδα, δεν είναι και μόνο για το forum η HD 4000.

Οταν εχεις μια καρτα γραφικων των 70ευρω που μπορει να τρεχει καινουργια παιχνιδια οπως το Overwatch και BF1 τοτε να με συγχωρεις αλλα τα Intel hd graphics ειναι σε συγκριση μονο για ...forums. Βεβαια οπως βολευεται ο καθενας αλλα να μην βγαινει ο καθενας μετα καθε 3 και λιγο και να κλαιγεται που δεν βελτιωνεται η κατασταση και ειναι με τα hd graphics.

Κοιτα εδω και το''σαπακι'' την απλη 1050(αρα λιγο καλυτερη και η ti)των 130-135πλεον ευρω ποσα καινουργια παιχνιδια παιζει σε 1080p medium/high settings.

 

4 ώρες πριν, savvas1340 είπε

Τα "ψοφίμια"  560 και 1050 που προορίζονται για τον λαουτζίκο γ

Αλλα ειναι καρτες που προοριζονται για τον λαουτζικο που λεει και ο συμφορουμιτης δεν ειναι καρτες για την pc master race που ολοι ειναι με 240hz monitor....

Ας ανοιγονται καλυτερα νεα θεματα με κλαψα για την κατασταση στις καρτες γραφικων,σιγουρα βοηθαει περισσοτερο την κατασταση...not.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, και εν μέρει έχεις απόλυτο δίκιο.

Για την περίπτωσή μου τουλάχιστον όμως (1440p), δεν είναι τόσο απλό, συν ότι δε συνυπολογίζεις και τον ψυχολογικό παράγοντα: όταν π.χ. εγώ είμαι με την integrated του 3770Κ, μπαίνω στη διαδικασία να ξεχάσω τη συντριπτική πλειοψηφία των τελευταίων ΑΑΑ games (μεταξύ μας, δε θα πάθω και κανένα μεγάλο κακό) και είτε θα ασχοληθώ με παλιότερα που τα γουστάρω ούτως ή άλλως, είτε δε θα ασχοληθώ καν για ένα χρονικό διάστημα.

Αν όμως πάω και δώσω π.χ. 90€ για μια 1030, ή 190€ για μια 1050 Ti, αφού περάσει η αρχική ευχαρίστηση του να παίζω πάλι καινούργια παιχνίδια (με τις όποιες υποχωρήσεις), όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσει να φαίνεται η αδυναμία της, ενώ παράλληλα δεν είναι απίθανο να έχουν ανέβει κάπως οι απαιτήσεις μου (σκεπτόμενος ότι αφού τα πάει ψιλοκαλά στο Χ, γιατί να μην τα πάει και στο Ψ).

Οπότε σκέψου να έχω δώσει ~200€ (που δεν το λες και ψίχουλα), και να τραβάει ζόρια. Αν μου τη χάριζαν τα ίδια ζόρια θα τραβούσε, αλλά δε θα 'χα δώσει φράγκο και θα μάζευα για 1070. 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, και εν μέρει έχεις απόλυτο δίκιο.

Για την περίπτωσή μου τουλάχιστον όμως (1440p), δεν είναι τόσο απλό, συν ότι δε συνυπολογίζεις και τον ψυχολογικό παράγοντα: όταν π.χ. εγώ είμαι με την integrated του 3770Κ, μπαίνω στη διαδικασία να ξεχάσω τη συντριπτική πλειοψηφία των τελευταίων ΑΑΑ games (μεταξύ μας, δε θα πάθω και κανένα μεγάλο κακό) και είτε θα ασχοληθώ με παλιότερα που τα γουστάρω ούτως ή άλλως, είτε δε θα ασχοληθώ καν για ένα χρονικό διάστημα.

Αν όμως πάω και δώσω π.χ. 90€ για μια 1030, ή 190€ για μια 1050 Ti, αφού περάσει η αρχική ευχαρίστηση του να παίζω πάλι καινούργια παιχνίδια (με τις όποιες υποχωρήσεις), όσο περνάει ο καιρός θα αρχίσει να φαίνεται η αδυναμία της, ενώ παράλληλα δεν είναι απίθανο να έχουν ανέβει κάπως οι απαιτήσεις μου (σκεπτόμενος ότι αφού τα πάει ψιλοκαλά στο Χ, γιατί να μην τα πάει και στο Ψ).

Οπότε σκέψου να έχω δώσει ~200€ (που δεν το λες και ψίχουλα), και να τραβάει ζόρια. Αν μου τη χάριζαν τα ίδια ζόρια θα τραβούσε, αλλά δε θα 'χα δώσει φράγκο και θα μάζευα για 1070. 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Οχι δεν μπορω να καταλαβω τι θες να πεις. Και εγω που ειχα την 1070 οταν επαιζα παιχνιδια στην 4κ τηλεοραση εριχνα αναλυση γιατι δυστηχως δεν ειναι καρτα για 4κ gaming.Ουτε επαθα τιποτα απο την χαμηλοτερη αναλυση,και μια χαρα επαιζα οτι καινουργιο εχει βγει.

Επισης δεν καταλαβαινω το ολο point των καρτων αυτων με βαση το σημερα δεν ειναι για να μην αγορασεις 1070,2070 ή δεν ξερω και εγω τι. Ειναι για να παρεις μια καρτα να κανεις την δουλεια σου ανετα(εστω και σε 1080p)και οταν βγουν οι επομενες καρτες σε λογικες παντα τιμες να την πουλησεις και να αγορασεις την καρτα που θες. Επισης επειδη την ειχα την εν λογω καρτα,ουτε η 970 που ειχες ηταν ικανη για να τρεχει οτι κυκλοφορει σε 1440P σε υψηλες ρυθμισεις σε 60fps. Αν λοιπον ειχες τετοιες απαιτησεις οπως λες,θα την ειχες δωσει την 970 εδω και καιρο πριν παρουν οι 1070 την πανω βολτα απο πλευρας τιμων.

Ρωτησε και τον psycho που και αυτος ειναι σε 1440p και την ειχε την 970 αν εκανε για 1440p.

Η 1050ti οντως δεν αξιζει στα 200+ευρω γιατι τα παραπανω 2gb vram δεν μπορει να τα αξιοποιησει πληρως,γιαυτο και σε ορισμενα παιχνιδια εχει μολις 4-5fps διαφορα απο την 1050.

Το ολο θεμα ομως ειναι οτι δεν γνωριζουμε ουτε ποτε και αν ξαναδουμε πχ 1070 σε τιμες τυπου 450ευρω,ουτε βεβαια ποτε και ποσο θα κοστιζουν νεες καρτες.

Ουτε εμενα προσωπικα μαρεσει η ολη κατασταση με τις καρτες γραφικων,ουτε να πληρωσω ακριβοτερα μια 1050 πχ αλλα απο την στιγμη που μιλαμε με φημες και υποθεσεις,αναγκαστικα συμβιβαζομαστε με βαση αυτα που εχουμε τωρα.

Αλλοι οπως βλεπεις αγορασαν κονσολα αντι για καρτα γραφικων.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, είναι πολυδιάστατο το θέμα όπως το εξετάζουμε. Η 970 όντως δε φυσούσε σε 1440p, αλλά κι εγώ δεν ήμουν σε φάση 60+ fps or nothing. Υπάρχουν παιχνίδια που με 40-45 fps παίζεις αξιοπρεπέστατα.

Όντως λόγω προτεραιοτήτων καθυστέρησα την αναβάθμιση και όχι, δε μου ήρθε να αναβαθμίσω τώρα που δε μπορώ. Προφανώς και μπορώ να κάνω υπομονή, αυτό που συζητάμε εδώ (μεταξύ άλλων), είναι πού μπορεί να οδηγηθεί η κατάσταση μακροπρόθεσμα. Δεν είναι όλα γκρίνια επειδή «κάρτα θέλω, τώρα που δε μπορώ να την πάρω την εθέλω».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

αυτό που συζητάμε εδώ (μεταξύ άλλων), είναι πού μπορεί να οδηγηθεί η κατάσταση μακροπρόθεσμα.

Εκει ακριβως θελω να καταληξω.Οτι δεν ειναι ενα θεμα για κουβεντα/συζητιση οταν δεν γνωριζουμε απολυτως τιποτα.

1-2 προβληματισμοι θα γινουν για την ολη κατασταση(σε 1 θεμα)και μεχρι εκει.

Στις 27/2/2018 στις 10:39 ΠΜ, ~Palpatin~ είπε

Αν ο κάθε πικραμένος μπαίνει εδώ και ανοίγει θέμα το μαμησαμε το φόρουμ. Το ότι μπαίνουν και γράφουν (συνεχίζουν) μερικοί το αφήνω στην άκρη!!!

Εξου και το παραπανω πετυχημενο σχολιο. Αυτο εσενα σου φαινεται σαν κουβεντα? Και για τις μνημες ram αναλογα θεματα ειχαν ανοιχτει,τον τελευταιο καιρο που επεσαν αισθητα οι τιμες σε φθηνοτερα μοντελα ομως δεν εγραψε κανεις τιποτα. Αρα ναι απο κλαψα εχουμε χορτασει στο forum(γενικα μιλωντας).

https://www.skroutz.gr/s/4017289/G-Skill-Ares-16GB-DDR3-2400MHz-F3-2400C11D-16GAB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αν εξαιρέσεις κάποια γραφικά και γλαφυρά posts, δεν καταλαβαίνω γιατί τα υπόλοιπα τα βλέπεις ως κλάψα.

Εγώ το βλέπω περισσότερο σαν έναν εξωτερικευμένο προβληματισμό.

Αν το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε «μαντρωθεί» όλοι σε ένα thread, μα αλωνίζουμε εδώ κι εκεί, συμφωνώ. Μέχρι εκεί όμως.

Εμένα δε μ' αρέσει αυτό το «βολέψου τώρα με μια μέτρια και μη μιλάς».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ: ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΠΡΟΒΗΛΑ = τις GPU

 

Οι    Ram ;;;

Εκεί δεν υπάρχει επαναλαμβάνω καμία δικαιολογία. Ούτε της πλάκας. Τα περί κινητών είναι για κρετίνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εντάξει, αν εξαιρέσεις κάποια γραφικά και γλαφυρά posts, δεν καταλαβαίνω γιατί τα υπόλοιπα τα βλέπεις ως κλάψα.

Γιατι τα περισσοτερα σχολια που γραφονται στα θεματα αυτα ειναι απο ατομα με μονοψηφια ή 2ψηφια(μεχρι 50 ξερω γω)σχολια(συνολικη συμμετοχη)και που μονο τωρα τους βλεπεις να γραφουν την λεξη ''gaming''.

Να καταλαβω να κραξει ο psycho πχ που εχει συμμετοχη στο forum και στα θεματα παιχνιδιων και αναλογο monitor  που αναγκαστικα κοιταζει σε συγκεκρικεμες high end καρτες.Το ιδιο και αλλοι συμφορουμιτες.

Αλλα οταν βλεπω ατομα με 30σχολια συνολικα στο forum να κανουν γενικη κλαψα για τις τιμες σε καρτες γραφικων και να βαζουν και την σταμπα του gamer(χωρις να ξερουμε καν αν παιζουν παιχνιδια,σε τι αναλυση,τι συστημα εχουν κλπ)τι θες να πω?Αρκετοι απο αυτους το forum το εχουν μονο για τις αγγελιες με λιγα λογια....

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εμένα δε μ' αρέσει αυτό το «βολέψου τώρα με μια μέτρια και μη μιλάς».

Ουτε εμενα μαρεσει αυτο αλλα κανε και αλλιως.Η μαλλον υπαρχει το αλλιως, δωσε 650 περιπου ευρω για 1070 https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694691/toulachiston-8gb.html?keyphrase=1070&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Πάντως ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ: ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΠΡΟΒΗΛΑ = τις GPU

Οι    Ram ;;;

Εκεί δεν υπάρχει επαναλαμβάνω καμία δικαιολογία. Ούτε της πλάκας. Τα περί κινητών είναι για κρετίνους.

Οι ραμ πεφτουν σιγα σιγα ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Οι ραμ πεφτουν σιγα σιγα ομως...

250 ευρώ , δύο ντιμ των 8gb (έκαστο) στα 4000MHz (corsair τα κόκκινα) δεν το θεωρώ φτηνά !!!!  Όταν πάει 100 ευρώ το σετάκι θα αγοράσω.

Άντε 120 , αν με πιάσουν στο τσακίρ κέφι . ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

 

(στο μεταξύ έχει 225 ευρώ στο skroutz ο 8600Κ , χώμα τιμή , αλλά τι να τον κάνω σκέτο)

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση του phanispal και οποιου δε προλαβε να παρει καρτα σε νορμαλ τιμη,θα τσιμπουσα ενα ps4 pro και μεχρι να τελειωσω τα exclusives του θα ειχε ξεκαθαρισει για το που παει η φαση με το hardware γενικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...