Προς το περιεχόμενο

Η ASUS εξοπλίζει με GeForce το εξαιρετικά λεπτό ZenBook 13 της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ASUS επέδειξε το εξαιρετικά λεπτό και ελαφρύ ZenBook 13 στην έκθεση CES στις αρχές του νέου έτους, όμως από τη σύνθεση του απουσίαζε ένα βασικό συστατικό για να είναι ελκυστικό σχεδόν σε… όλους: μία διακριτή κάρτα γραφικών.

Τώρα ωστόσο, το ZenBook 13 UX331 με την 13,3 ιντσών οθόνη αφής FHD προσφέρει τα πάντα σε αυτό το ιδιαίτερα κομψό και ποιοτικό σασί που έχει πάχος 1,194-1.397cm και βάρος 1,12kg.

Η GPU είναι η Nvidia GeForce MX150 που εξοπλίζεται με 2GB μνήμης GDDR5, και η οποία παρέχει πρόσθετη απόδοση σε παιχνίδια ή άλλες GPU-intensive εφαρμογές σε σχέση τις λύσεις Intel HD που βρίσκουμε σε ανταγωνιστικές προτάσεις.

Η ASUS υποστηρίζει ότι είναι το λεπτότερο laptop στο κόσμο με ανεξάρτητο/ διακριτό σύστημα γραφικών. Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει ρόλο και θα βοηθήσει την ASUS να αυξήσει τις πωλήσεις των υπολογιστών για gaming φέτος –η ASUS εκτιμάει πως θα αυξήσει τις πωλήσεις της κατά 33%- ενδεχομένως να φανεί ελκυστικό στους business users που είναι και casual gamers.

Το ASUS ZenBook 13 UX331 διαθέτει επίσης δύο υποδοχές USB 3.0, microSD card reader, dual band WiFi 802.11ac, headphone-out και audio-in καθώς και μπαταρία 50Wh, η οποία μπορεί να φορτίσει στο 60% μέσα σε 49 λεπτά. Είναι διαθέσιμο με τιμή $999,9.

zenbook-13.jpg.5aa028e9e218a8709cdb978239f2daff.jpg

Engadget


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Δεν θα έπαιρνα ποτέ Asus λαπτοπ . Έχω ακούσει ότι στην διετία είναι για πέταμα . 

Και εγώ ακουσα πως παλιά η γιαγιά μου ηταν άντρας αλλα τώρα εχω αμφιβολίες.

  • Like 11
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsonta είπε

Και εγώ ακουσα πως παλιά η γιαγιά μου ηταν άντρας αλλα τώρα εχω αμφιβολίες.

εσυ με αυτο το user name δεν πρεπει να μιλας καθολου :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλειδί είναι εδώ

Αναφορά σε κείμενο

ενδεχομένως να φανεί ελκυστικό στους business users που είναι και casual gamers.

Νομίζω είναι θέμα (σωστού όμως) μαρκετιν αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να την "πατήσει" (ας πούμε πατήσει).

Ένα gamer δεν έχει καμιά δουλειά να πάρει στιλάτο 13άρι λάπτοπ που είναι για άλλες δουλειές. Υπάρχει casual gamer που είναι και business user? Και να υπάρχει έχει μάλλον δεύτερο εξοπλισμό για αυτή τη δουλειά οπότε;

Έστω ότι μπορεί με αυτό να αντικαταστήσει τα δύο και να τα κάνει ένα.. Δεν με πείθει και υπάρχει και ρίσκο. Ασθενής ψύξη θα οδηγήσει με καλή πιθανότητα σε ξεκολλημένες VGA (όταν πιεστούν) και μετά πάπαλα το laptop. Θα θέλει re-flow με heatguns και προσευχές να φτιάξει. Είναι περίπου ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΟ ότι laptop με "καλές" (πλην θερμές) VGA έχουν σοβαρά προβλήματα βιωσιμότητας (καίγονται λόγω "αποκόλλησης" GPU) σε σχέση με ταπεινά λαπτοπ με μπαζο-"intel" (που όμως είναι μια χαρά για γραφείο). Και να μην καεί θα το "φυσάτε και δε θα κρυώνει" καθώς η φυσική είναι αμείλικτη με το θέμα επαγωγή θερμότητας και όγκος και εδώ θέλουν πίτα ολόκληρη (μικρό κομψό) και σκύλο χορτάτο (δροσερό λαπτοπ και καλή gpu).

Όποιος έχει πάθει με "λεπτά laptop" που έχουν καυτές GPU έχει μάθει και δεν το ξανακάνει. Όποιος όχι ακόμα ίσως το αγοράσει να "μάθει". Κανείς βέβαια δεν μπορεί να ξέρει πόσο καλή δουλειά θα κάνουν και πάντα κυκλοφορεί ο μύθος ότι τα "νέα" λαπτοπ δεν έχουν προβλήματα παλιών αλλά μάλλον είναι μύθος γιατί ακόμα συμβαίνουν. 

Υπάρχει και η θεωρία να μην το πιέσουμε το laptop, που τελικά θα είναι και το κοινό αυτού του υλικού, που θα "γουστάρει"  που έχει γ..μάτη GPU αλλά ποτέ δε θα τρέχει κάτι παραπάνω από πασιέντζα. Υπάρχει και σε μεγαλύτερα λαπτοπ και όχι μόνο (πχ κινητά_ και είναι οι Φιλο-specs τύποι που σε ένα βαθμό όλοι ήμαστε και ας μην το παραδεχόμαστε (φτιαχνόμαστε να έχουμε κάτι πολύ καλό και ας μην το χρειαζόμαστε δλδ ποτέ δεν το "πατάμε" να τρέξει)

Όμορφο ωστόσο και αν σε απλή χρήση δεν ζεσταίνεται θα το αγόραζα (καυχώμενος ότι έχει nvidia :lol: και παίζοντας κανα friv). Με απλή χρήση στα γραφικά μάλλον δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν και το ρίσκο θα παραμείνει πιο μεγάλο. Επίσης έχει 3 usb, (2 type A, 1 type C) hdmi, micro sd, και οθόνη 1080p και μάλλον ips. Ευτυχώς για τα usb δεν ακολουθεί τον παραλογισμό των 1 και usb-c κάποιων και έχει και hdmi. 

sides.jpg

από εδώ

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την εμπειρία μου, με αρκετά λάπτοπ να έχουν περάσει από τα χέρια μου, πιστεύω ότι τα λαπτοπ με discrete καρτα γραφικών, με την πλειοψηφία να είναι nvidia,  να θέλουν reballing ή reflow μετά από 3-4 χρόνια λόγω θερμοκρασιών ανεξαρτήτως μάρκας... Εγώ γενικά δε θα αγόραζα ξανά καθώς το έχω πάει ήδη μία φορά το προσωπικό μου και έχω στείλει αρκετά άλλων... Τώρα το συγγεκριμένο φαίνεται όμορφο και αξιοπρεπές.

Επεξ/σία από mordred
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panosveto12 είπε

Δεν θα έπαιρνα ποτέ Asus λαπτοπ . Έχω ακούσει ότι στην διετία είναι για πέταμα . 

εγω παλι πιστευω οτι ειναι απο τις TOP μαρκες. με αξιολογο SERVICE (εχοντας πολλαπλες εμπειριες με laptop της)

οτι εχω παρει εχει βγει σκυλι!

2 ώρες πριν, mordred είπε

Από την εμπειρία μου, με αρκετά λάπτοπ να έχουν περάσει από τα χέρια μου, πιστεύω ότι τα λαπτοπ με discrete καρτα γραφικών, με την πλειοψηφία να είναι nvidia,  να θέλουν reballing ή reflow μετά από 3-4 χρόνια λόγω θερμοκρασιών ανεξαρτήτως μάρκας... Εγώ γενικά δε θα αγόραζα ξανά καθώς το έχω πάει ήδη μία φορά το προσωπικό μου και έχω στείλει αρκετά άλλων... Τώρα το συγγεκριμένο φαίνεται όμορφο και αξιοπρεπές.

ισως να εχεις και δικαιο! πλεον τα μονα προβληματα που μου εχουν βγαλει τα integrated gpu λαπτοπ της , ειναι ισως καποια σπασμενα usb port αντε και καμια καλωδιοταινια της lcd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευρώ για να μπορείς να παίξεις lol... οκ... Και για να έχεις μια εξαιρετική θερμοφόρα για τα χέρια το χειμώνα... και αν τον βγάλει και αυτόν... ρε που πάμε ρε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώνει  και δινει εμφαση σε καρτα γραφικων αλλα η οθονη 13 ιντσες ειναι μικρη.

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από arislimp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...