Προς το περιεχόμενο

Video teasers αποκαλύπτουν τις δυνατότητες slow-mo, την απόδοση σε low-light και τα 3D emojis των Samsung Galaxy S9 και S9+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Συγνώμη αλλά εσύ έθεσες ζήτημα μπαταριας και λεπτότητας, όχι εγώ. Άν δεν σου βγήκε το επιχείρημα αυτό είναι άλλο θέμα.

Όπως βλέπεις αυτό δεν ισχύει. Και για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους η εμφάνιση του κινητού, έτσι όπως σας έχουν κάνει οι εταιρείες δεν παίζει κανένα ρόλο, μα κανένα. Διαβάζω ένα σωρό σχόλια για την εμφάνιση π.χ του Iphone X και βλέπω άτομα να αγοράζουν 15 θήκες των 40+ ευρώ για να τα ντύσουν σαν εσκιμώους! Ποτέ δεν τα χαίρεστε γιατί φοβάστε μην σας γραντζουνηθεί και παλεύετε μετά με τα ψυχολογικά σας ή δεν μπορέσετε του χρόνου να το μεταπωλήσετε. Και ερωτώ...

Τότε γιατί δίνετε 1000++ ευρώ για κινητά που τα ακουμπάτε στα κρεβάτια σας το βράδυ και τα ντύνετε σαν τον robocop;

Οι εταιρείες σας παίζουν όπως θέλουν γεμίζωντας τα χαρτοφυλάκια τους και, τις τράπεζες οδηγώντας σας με τα χαρακτηριστικά που αυτοί θέλουν για να σας έχουν διαρκούς πελάτες και, εσείς ψάχνετε δικαιολογίες της κάθε αγορά σας. Ψέματα είναι; Δεν νομίζω...

Οι εταιρείες δεν κάνουν έρευνες απλά παίζουν με την ψυχολογία σας και το μάρκετινγκ. Σας πασάρουν ότι αυτοί θέλουν και σας το κάνουν και αναγκαίο απο το πουθενά. Το κινητό είναι για δουλειά και συχνή χρήση. Σας το έχουν κάνει πλέον ως είδος πολυτελείας και κοινωνικής "καταξίωσης". Τραγικά λυπηρό για νέους ανθρώπους και μορφωμένους να πέφτετε στο επίπεδό τους και την φάκα τους.

Όταν φτάνουμε στο σημείο του να θεωρείτε ο ίδιος ο άνθρωπος καταναλωτικό προιόν έιναι άστο καλύτερα.

Αμεεε, τους εχεις παρει χαμπαρι ρε γατονι...αλλοιμονο σε μας τα κοροιδα που δεν φτανει εκει το μυαλο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Αμεεε, τους εχεις παρει χαμπαρι ρε γατονι...αλλοιμονο σε μας τα κοροιδα που δεν φτανει εκει το μυαλο μας.

Εσύ το είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Εσύ το είπες.

Τι να κανουμε, τα χαλαμε στα χομπια με τις ναυαρχιδες και ολα τα καλουδια, στα κυνηγια με τις καραμπινες αλλα η τσεπη παραμενει γεματη...λογω οτι ειμαστε κοροιδα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Τι να κανουμε, τα χαλαμε στα χομπια με τις ναυαρχιδες και ολα τα καλουδια, στα κυνηγια με τις καραμπινες αλλα η τσεπη παραμενει γεματη...λογω οτι ειμαστε κοροιδα.
 

Εσύ το λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kirileman είπε

Η Samsung έχει πάψει να ακούει τους οπαδούς της. Ο κόσμος θέλει αποσπώμενη μπαταρία, sd card reader, υπέρυθρες και ραδιόφωνο. Κρίμα.

Εγω νομιζα ότι κανατε πλακα .... οντος θελει ο κοσμος παλιες τεχνολογιες ξανα ? ΔΛΔ αποσπομενες μπαταριες με καπακια τριγμούς όπως πρην κατι χρονια ?  SD card reader όπως παλια  , υπέρυθρες? υπαρχουν ακομα υπερθρες?  Ραδιοφωνο τι με κεραία ? νομιζα ότι ολοι πλεον ακουνε ιντερνετικο ραδιο, ποιος ο λογος να ακουμε ραδιο με παρασιτα όπως παλια ? με αυτή την λογικη πρεπει να βαλουν και audio jack και Ethernet στα κινητα .

Δεν λεω ωραιο είναι να ειμαστε ρομαντικοί όμως για αυτό το λογο υπαρχουν άλλες επιλογες ακομα και από την ιδια την Samsung . υποτιθετε ότι κανουμε άλματα μπροστα και όχι πισω  .

Το να μην είναι ένα κινητο αδιαβροχο η να μην εχει Gorila Glass η κατι παρομοιο είναι κατά την γνωμη μου απαραδεκτο , μιας και η υγρασια και η πτωση ενός κινητου είναι από τους πρωτους λογους καταστροφης .

 

Τωρα αν πρεπει η Samsung και κάθε Samsung να ακουει τους καταναλωτες , και ΝΑΙ και ΟΧΙ διοτι σαφος οι ανάγκες του καταναλωτή πρεπει παντα να ακούγονται , όμως αυτό που δεν γνωριζει ο καταναλωτης είναι τεχνικες λεπτομεριες και γνωσεις κατασκευης που ορισμένες φορες είναι ψιλα γραματα , και προφανος κανενας δεν ξερει καλυτερα από αυτόν που είναι η δουλεια του χρονια τωρα . 

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Γ αυτό στιριζουν ο καθένας κατασκευαστές που έχουν όλα όσα χρειάζεται ... πχ Αν θες audio jack δεν θα πάρεις iPhone ... Εμένα προσωπικά δεν μ λείπει τπτ από το σ8.... Έχει τα πάντα που χρειάζομαι ... Προτιμώ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αδιάβροχο ... Δεν νομίζω ότι εκανβακανενα συμβιβασμό ... Αλλά εντάξει καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του 

Κάνει συμβιβασμό, με το λειτουργικό. Το καλύτερο κινητό ever, θα ήταν ένα S8 Google Play edition, με κάμερα από το Pixel (που έβαλε τα γυαλιά σε όλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/14/2018 στις 9:50 ΜΜ, Expecto Patronum είπε

Χίλιες φορές αποσπώμενη παρά αδιάβροχοποιηση. Ποτέ δεν μου χρειάστηκε και ούτε με ενδιαφέρει. Πήγαινε να δεις ποσό καλά περνάνε όλοι με μη αποσπώμενη μπαταρία. Να ξηλώνεις τα σωθικά του κινητού για κάτι φυσιολογικό, απαράδεκτο και σε εργασία και σε κόστος. Μετά παίρνουν φωτιά ή ψάχνουν επίσημα service για αλλαγή μπαταρίας.

Αν ενδιαφέρεται για τους πελάτες της ας βγάλει δυο εκδόσεις να δούμε ποια θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι.

Ας βγάλει ένα Note 9 με αποσπώμενη και ράδιο και χωρίς αποσπώμενη και ράδιο. Ποιο νομίζεις θα πουλήσει;

Επειδη σας οδηγούνε αυτοί με τις επιλογές τους τα θεωρείτε μονόδρομο. Χειρότερη και από την Apple κατήντησε.

Παλι καλά που έχει microsd επειδη είχε πάτωσει με το Note 5 και την ξανάβαλε.

Δεν ακούει καθόλου τους πελάτες της.

Αποσπωμενη, ράδιο, microsd και δυνατότητα να κάνει απεγκατάσταση κανείς τις αχρείαστες εφαρμογές. Να δεις ποσά κομμάτια θα πουλούσε.

Η Apple με τηλεσκόπιο θα την έβλεπε. Αλλά που...

Το DevX είναι στα θετικότατα χωρίς αμφιβολία. Αν βγάλει ένα νοτελη όπως είπα θα το πάρω και ας έχει 1500...αλλά ξέρω ότι θα το έχω για πολλά χρόνια.

Λες ασυναρτησίες.Η Apple που λες εσύ ακούει τους πελάτες της ε; Το να μην ενδιαφέρει εσένα είναι το ελάχιστο που ενδιαφέρει μια εταιρία.

Μη έχοντας ΠΟΤΕ samsung πριν το S7 και το S8 θέλω να σου πω ότι παίρνω σχεδόν κάθε φορά που κάνω μπάνιο το κινητό μαζί μου.Τι σημαίνει αυτό ότι επειδή ενδιαφέρει μένα ΟΛΕΣ οι άλλες εταιρίες δε με ακούν;

Στο ράδιο ένα δίκιο το έχεις αν και τώρα που το σκέφτομαι τα τελευταία 2 χρόνια δε θυμάμαι να το χρειάστηκα και ποτέ.

Κανένα κινητό δεν πήρε φωτιά γιατί είχε ενσωματωμένη μπαταρία...Κατασκευαστικό λάθος ναι.

Και να το κλείσω εδώ θέλω να ξέρεις ότι ως ιδιοκτήτης 2 καταστημάτων επισκευών κινητής τηλεφωνίας στη Βόρεια Ιρλανδία δεν έχει έρθει ΠΟΤΕ πελάτης και ανάμεσα στα τηλέφωνα που πουλάμε να μας πει ότι δεν παίρνω πχ s7edge γιατί δε βγαίνει η μπαταρία...Όταν δίνεις 500-600-700 ευρώ για ένα τηλέφωνο δεν είναι πρόβλημα τα 60 ευρώ που θα δώσεις μετά από 2 χρόνια για μια καινούρια ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ μπαταρία.

Είναι σαν να έχεις τα λεφτά για ferrari και να πεις δεν την παίρνω γιατί άμα χαλάσει η τρόμπα βενζίνης θα πρέπει να πάω στη ferrari και όχι στο μπάμπη το μηχανικό.

Επεξ/σία από alex1_kgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Καλά συγγνώμη τώρα, νομίζεις πως το θέμα που συζητάμε ή συζητάνε αυτοί που μιλάνε για αποσπώμενη μπαταρία, είναι η αλλαγή της ή και το κόστος αλλαγής;

Αλλά, γιατί; Μη μου πεις για να έχουν μια δεύτερη φορτισμένη να την αλλάζουν γιατί είμαστε 2018 και τα power banks πωλούνται και στα περίπτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

 

Είναι σαν να έχεις τα λεφτά για ferrari και να πεις δεν την παίρνω γιατί άμα χαλάσει η τρόμπα βενζίνης θα πρέπει να πάω στη ferrari και όχι στο μπάμπη το μηχανικό.

Στα υπόλοιπα και εσύ ασυναρτησίες λές αλλά είναι η άποψή σου.

Στο τελευταίο σκέλος, πήγαινε να δείς πόσοι αγοράζουν Iphones των 1000+ και όχι μόνο και με την πρώτη βλάβη ακούγωντας το ποσό επισκευής εκτός εγγύησης ψάχνουν παραμάγαζα...του φθηνού. Άλλοι τα πουλάνε για ανταλλακτικά και άλλοι στα ράφια.

Το θέμα είναι τα δίνεις στην αγορά, αλλά ΠΩΣ τα δίνεις και άν έχεις μετά για ότι χρειαστεί η "ferrari" πρός επισκευή (αλλάξτε καραμέλλα πάλιωσε).

Να συγκρίνεις ferrari επισκευή με κινητό είναι επιπέδου νοημοσύνης "βρέφους". Δηλαδή , εντάξει... Στην πρώτη περίπτωση μιλάς για δεκάδες χιλιάδες ευρώ (και φυσικά άλλο κοινό) και για κινητά που τα αγοράζει με διάφορους τρόπους και η κουτσή Μαρία. Όταν στα ζητάει μετά τοις μετρητοίς το service μετά λακίζουν.

Λέτε κάτι πράγματα μερικοί λές και ζείτε σε άλλο πλανήτη.

 

 

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, what_if είπε

αυτη η εταιρεια εχει καταντησει κακεκτυπο της απλ

Πραγματικά, κακέκτυπο. Πάει να γίνει Apple εντός του Android και μου τη βαράει αυτό. Κινήσεις σαν την Bixby αυτό μου δείχνουν. Θα ακούσω επιχειρήματα "μα συγγνώμη, το iPhone έχει την Siri γιατί να μην έχει την Bixby (χμμμ το όνομα σαν να μοιάζει φωνητικά, έτσι δεν είναι; ) στο Samsung;". Μα αφού είσαι στο android που έχει Google assistant!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Expecto Patronum είπε

 

18 ώρες πριν, Expecto Patronum είπε

Συγνώμη αλλά εσύ έθεσες ζήτημα μπαταριας και λεπτότητας, όχι εγώ. Άν δεν σου βγήκε το επιχείρημα αυτό είναι άλλο θέμα.

Όπως βλέπεις αυτό δεν ισχύει. Και για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους η εμφάνιση του κινητού, έτσι όπως σας έχουν κάνει οι εταιρείες δεν παίζει κανένα ρόλο, μα κανένα. Διαβάζω ένα σωρό σχόλια για την εμφάνιση π.χ του Iphone X και βλέπω άτομα να αγοράζουν 15 θήκες των 40+ ευρώ για να τα ντύσουν σαν εσκιμώους! Ποτέ δεν τα χαίρεστε γιατί φοβάστε μην σας γραντζουνηθεί και παλεύετε μετά με τα ψυχολογικά σας ή δεν μπορέσετε του χρόνου να το μεταπωλήσετε. Και ερωτώ...

Τότε γιατί δίνετε 1000++ ευρώ για κινητά που τα ακουμπάτε στα κρεβάτια σας το βράδυ και τα ντύνετε σαν τον robocop;

Οι εταιρείες σας παίζουν όπως θέλουν γεμίζωντας τα χαρτοφυλάκια τους και, τις τράπεζες οδηγώντας σας με τα χαρακτηριστικά που αυτοί θέλουν για να σας έχουν διαρκούς πελάτες και, εσείς ψάχνετε δικαιολογίες της κάθε αγορά σας. Ψέματα είναι; Δεν νομίζω...

Οι εταιρείες δεν κάνουν έρευνες απλά παίζουν με την ψυχολογία σας και το μάρκετινγκ. Σας πασάρουν ότι αυτοί θέλουν και σας το κάνουν και αναγκαίο απο το πουθενά. Το κινητό είναι για δουλειά και συχνή χρήση. Σας το έχουν κάνει πλέον ως είδος πολυτελείας και κοινωνικής "καταξίωσης". Τραγικά λυπηρό για νέους ανθρώπους και μορφωμένους να πέφτετε στο επίπεδό τους και την φάκα τους.

Όταν φτάνουμε στο σημείο του να θεωρείτε ο ίδιος ο άνθρωπος καταναλωτικό προιόν έιναι άστο καλύτερα.

Εκτος απο οτι δεν μπορεις να καταλαβεις βασικα πραγματα για τον σχεδιασμο των κινητων και αρνεισαι να το ψαξεις παραπανω, υπαρχει μαλλον και ενα θεμα στην κατανοηση απλου κειμενου.

Γραφεις για εμφανιση, "για κινητά που τα ακουμπάτε στα κρεβάτια σας το βράδυ και τα ντύνετε σαν τον robocop" κλπ.

Ενα παιδι 10 χρονων με λιγη κριτικη σκεψη θα μπορουσε να καταλαβει το παρακατω και να μην γραφει ακαιρα πραγματα:

20 ώρες πριν, haHa είπε

Προσωπικα προτιμω πια συσκευη με μη-αποσπωμενη μπαταρια γιατι:

1) ειναι λεπτοτερες

2) ευκολοτερη αδιαβροχοποιηση

3) χωραει μεγαλυτερη μπαταρια λογω οτι ειναι ενσωματωμενη

4) λογω του 3, η μπαταρια κανει συνολικα λιγοτερες φορτισεις στο κυκλο ζωης της, οποτε κραταει λιγο παραπανω πριν χρειαστει αλλαγη

5) ειναι πιο ακαμπτο και στιβαρο το κινητο

Κατανοω οτι μερικοι μπορει να θελουν αποσπωμενη μπαταρια, αλλα ειναι μειοψηφια και ειμαι σιγουρος πως οι εταιρειες εχουν κανει τις ερευνες τους και εχουν δει οτι ο περισσοτερος κοσμος προτιμα τις μη-αποσπωμενες μπαταριες και τα πλεονεκτηματα που προσφερουν.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε πάλι...που είδες συσκευές με μη αποσπωμενες λεπτότερες όταν με αποσπώμενη είναι λεπτότερη; Πάσχεις από έλλειψη λογικής; Δεν στέκει αυτό που λες και σου το απέδειξα. Διότι και λεπτότερη μπαταρία να βάλεις σε συσκευή με αποσπώμενη πίσω όψη πάλι μπορεί να τοποθετηθεί.

Το όλο θέμα είναι καθαρά η αδιαβροχοποιηση που προσωπικά αδιαφορώ.

Η αντοχή επίσης είναι πολύ μεγάλη ήδη αλλά μπορεί να ενισχυθεί  αν στο περιμετρικό πλαίσιο του αλουμινίου μπει ισχυρότερο κράμα. 

Τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα στις συσκευές με πλήρως σώμα αλουμινίου διότι η επισκευή βγαίνει Κούκου...να ξεκινήσουμε από το γυαλί και το αλουμίνιο;

Και φτάνεις μετά στο σημείο του robocop...

Παιρνετε συσκευές που δεν μπορείτε να αγγίξετε και να τις χαρείτε και ψαχνεις άσκοπες δικαιολογίες.

Ενα παιδί 10 χρόνων όντως θα καταλάβει και θα πειστεί με αυτά που λες γιατί απλά έχει λιγότερη κριτική σκέψη όπως λες.B)

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, Expecto Patronum said:

Παιρνετε συσκευές που δεν μπορείτε να αγγίξετε και να τις χαρείτε και ψαχνεις άσκοπες δικαιολογίες.

"Νιώθει" διαφορετικά η συσκευή όταν την αγγίζεις απ'εξω από όταν της "βάζεις χέρι" πιο μέσα στην μπαταρία της? :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

"Νιώθει" διαφορετικά η συσκευή όταν την αγγίζεις απ'εξω από όταν της "βάζεις χέρι" πιο μέσα στην μπαταρία της? :wub:

Δεν ξέρω...εσυ τι λες Μπιλ; Να δίνεις 1400 για να μην το αγγίζεις ποτέ το βρίσκεις πιο νορμαλ; Τότε ποιος ο λόγος της ποιότητας υλικών του σχεδιασμού και όλη αυτή την παραμύθα; Το μόνο κινητό που ευχαριστήθηκε ποτέ άνθρωπος είμαι βέβαιος ότι ήταν το 3310.^_^

Μετα το χάος...με τα robocop cases.(είναι και τσουχτερά, χωριά με την άλλη μόδα των skins). Ένα κάρο χρήματα για συσκευή που δεν αγγίζετε παρά μόνο στα  κρεβάτια σας πραγματικά με ξεπερνά. Εγώ κυκλοφορώ χωρίς θήκη. Αυτή είναι η μαγκιά. Δεν θα με θάψουν με αυτήν ούτε θα την έχω για 40 χρόνια.

Διαφορετικα άστο. Τσάμπα ότι δίνετε. Μια οθόνη μόνο βλέπετε.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...