Προς το περιεχόμενο

προστασία από το facebook -υπάρχει;


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, eliasjuve είπε

Λύσεις για τα cookies είναι να βάλεις έναν adblocker με φίλτρο για τα social media ή και ένα privacy protection addon σαν το ghostery να κόβει τα πάντα.

 

εχω καλές ρυθμίσεις για privacy σου λέω.

login είχα μόνο στο ινσόμνια εκείνη τη στιγμή και στο email που δεν έχει καμία σχέση με αυτό του ινσόμνια. Άντε να χα και κανένα amazon, pay pal, για λίγο.

Ενδιαφέρουσα συζήτηση πάντως.

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, McNerd είπε

Τις προάλες απάντησα εδώ στο ινσόμμνια σε ένα τόπικ, νομίζω στα Νέα ήταν, και πρόσθεσα τη φράση "ούτε εγώ έχω πια FB"

Αποτέλεσμα: Το ίδιο βράδυ έλαβα email από το FB -για πρώτη φορά από τότε που έκλεισα το λογαρ- που μου έλεγε αν θέλω να ξαναγυρίσω στην πλατφόρμα αρκεί μόνο να πάω στο τάδε λινκ.

ΤΙ φάση; 

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο,μην ακους κανεναν.
Εαν κανεις αναζητηση στο google για βιβλια,μετα απο λιγο το fb θα σου βγαλει διαφημιση σχετικη με οτι εψαξες.
Εαν ψαχνεις στο google για ταξιδιωτικα σκηνικα,θα σου προτεινει κατι αναλογο.

Τσεκαρισμενα αυτα τα 2.

Το πιο κουλο που μου ετυχε εμενα ηταν το εξης:
Μολις ειχα μετακομισει σε μια γειτονια και ειχα γνωριστει με μια κοπελα που εμενε ακριβως διπλα μου,ειχαμε και οι 2 σκυλια και πιασαμε κουβεντα.
Αν θυμαμαι καλα μετα απο 1-2 μερες το fb μου την εβγαλε ως προτεινομενη φιλη,χωρις να εχουν καμια απολυτως σχεση οι "κοσμοι" μας,μιας και εκεινη ηταν πολυ μικροτερη και δεν ειχε πολλα πολλα με την πολη καθως εμενε πολυ συχνα στο χωριο της.
Δεν ειχαμε κανεναν κοινο φιλο και τιποτα κοινο,παρ'ολα αυτα πιθανοτατα επειδη τα κινητα μας ηταν συνδεδεμενα στο Fb οταν μιλουσαμε,το fb μας κατασκοπευσε και μας...συνεστησε ως φιλους..Δεν πολυπιστευω σε συμπτωσεις..

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Νομίζω δεν γίνεται μόνιμη διαγραφή.

Δεν μου κάνει εντύπωση, εδώ δείχνουν διαφημίσεις σύμφωνα με το τι τι λέμε!

Ετσι ακριβως.Διαβασε πιο πανω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, eliasjuve said:

Φυσικά και κάνει tracking στα cookies. Δεν διαβάζει τα μέηλ σου.

https://www.theguardian.com/technology/2015/mar/31/facebook-tracks-all-visitors-breaching-eu-law-report

Δεν κάνει tracking στα cookies. Κάνει tracking με δικά του cookies. Η διαφορά είναι αστρονομικής κλίμακας.

Έγραψες πριν "Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου."

Αυτό δε βγάζει νόημα επειδή

  1. Δεν υπάρχει ρεαλιστική περίπτωση στο mail του να υπάρχει οτιδήποτε που πραγματοποιεί HTTP requests στο facebook, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως παρουσιάστηκε.
  2. Ακόμα και να υπήρχε, δεν υπάρχει μαθηματικά καμία περίπτωση να έμαθε το facebook τη διεύθυνση email διαβάζοντας οποιοδήποτε τρίτο cookie, επειδή δεν μπορεί να διαβάσει cookies τρίτων.

Ευχαριστώ για το άρθρο αλλά ευτυχώς δεν είμαι στη φάση που χρειάζεται ή είναι και πρακτικά δυνατόν να πληροφορηθώ λεπτομέρειες για τεχνικά θέματα από εφημερίδες.

10 minutes ago, webparts said:

Δεν ειχαμε κανεναν κοινο φιλο και τιποτα κοινο,παρ'ολα αυτα πιθανοτατα επειδη τα κινητα μας ηταν συνδεδεμενα στο Fb οταν μιλουσαμε,το fb μας κατασκοπευσε και μας...συνεστησε ως φιλους..Δεν πολυπιστευω σε συμπτωσεις..

Ή είχατε "κάτι κοινό" αλλά δε μπορείς να φανταστείς τι ήταν αυτό επειδή ενδεχομένως

  • δεν είναι η δουλειά σου και δεν το σκέφτηκες όπως αν εξαρτώταν ο μισθός σου απ' αυτό
  • πέρασε απαρατήρητο (εκτός αν έχεις φωτογραφική μνήμη απεριόριστης χωρητικότητας)
  • δεν πέρασε ποτέ μπροστά από τα μάτια σου
  • δεν έχεις το επαγγελματικό υπόβαθρο για να αναγνωρίσεις το κάτι κοινό

Κι εγώ δεν πιστεύω σε συμπτώσεις, αλλά δεν πιστεύω και στη μαγεία και τις θεωρίες κατασκοπείας.

Το πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ελεγχόμενη επανάληψη του πειράματος με τη βοήθεια κάποιου αγνώστου για να δεις αν θα γίνει το ίδιο. Δε θα γίνει.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν κάνει tracking στα cookies. Κάνει tracking με δικά του cookies. Η διαφορά είναι αστρονομικής κλίμακας.

Έγραψες πριν "Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου."

Αυτό δε βγάζει νόημα επειδή

  1. Δεν υπάρχει ρεαλιστική περίπτωση στο mail του να υπάρχει οτιδήποτε που πραγματοποιεί HTTP requests στο facebook, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως παρουσιάστηκε.
  2. Ακόμα και να υπήρχε, δεν υπάρχει μαθηματικά καμία περίπτωση να έμαθε το facebook τη διεύθυνση email διαβάζοντας οποιοδήποτε τρίτο cookie, επειδή δεν μπορεί να διαβάσει cookies τρίτων.

Ευχαριστώ για το άρθρο αλλά ευτυχώς δεν είμαι στη φάση που χρειάζεται ή είναι και πρακτικά δυνατόν να πληροφορηθώ λεπτομέρειες για τεχνικά θέματα από εφημερίδες.

Να συμφωνήσω μ'αυτά που λες, αλλά εξήγησέ μου τότε πως κάνει tracking το προφίλ σου όταν είσαι logout;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Facebook μού έκανε κάτι πιο παράξενο.  

Είχα πάει για καφέ με μια φίλη μου ,η οποία σχεδίαζε να πάει ταξίδι στην Ιταλία.  

Την επόμενη φορά που μπήκα στο Facebook, μου εμφανίζει πρώτο-πρώτο ένα άρθρο της lifo σχετικό με με την Ιταλία.  

Δεν έκανα καμία αναζήτηση στο Google, ούτε κάποια άλλη κίνηση που θα κρατήσει cookie σχετικό με την Ιταλία. 

Αυτό αποδεικνύει ότι το matrix είναι υπαρκτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν κάνει tracking στα cookies. Κάνει tracking με δικά του cookies. Η διαφορά είναι αστρονομικής κλίμακας.

Έγραψες πριν "Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου."

Αυτό δε βγάζει νόημα επειδή

  1. Δεν υπάρχει ρεαλιστική περίπτωση στο mail του να υπάρχει οτιδήποτε που πραγματοποιεί HTTP requests στο facebook, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως παρουσιάστηκε.
  2. Ακόμα και να υπήρχε, δεν υπάρχει μαθηματικά καμία περίπτωση να έμαθε το facebook τη διεύθυνση email διαβάζοντας οποιοδήποτε τρίτο cookie, επειδή δεν μπορεί να διαβάσει cookies τρίτων.

Ευχαριστώ για το άρθρο αλλά ευτυχώς δεν είμαι στη φάση που χρειάζεται ή είναι και πρακτικά δυνατόν να πληροφορηθώ λεπτομέρειες για τεχνικά θέματα από εφημερίδες.

Ή είχατε "κάτι κοινό" αλλά δε μπορείς να φανταστείς τι ήταν αυτό επειδή ενδεχομένως

  • δεν είναι η δουλειά σου και δεν το σκέφτηκες όπως αν εξαρτώταν ο μισθός σου απ' αυτό
  • πέρασε απαρατήρητο (εκτός αν έχεις φωτογραφική μνήμη απεριόριστης χωρητικότητας)
  • δεν πέρασε ποτέ μπροστά από τα μάτια σου
  • δεν έχεις το επαγγελματικό υπόβαθρο για να αναγνωρίσεις το κάτι κοινό

Κι εγώ δεν πιστεύω σε συμπτώσεις, αλλά δεν πιστεύω και στη μαγεία και τις θεωρίες κατασκοπείας.

Το πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ελεγχόμενη επανάληψη του πειράματος με τη βοήθεια κάποιου αγνώστου για να δεις αν θα γίνει το ίδιο. Δε θα γίνει.

Μου ανεφερε το ιδιο ακριβως ενας φιλος πριν 3 μερες,του εβγαλε προτεινομενη μια πελατισσα της κουριερ η οποια μενει 50 χλμ μακρια,σε χωριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ψάξει κάποιος που δεν είναι στους φίλους σου , σου τον εμφανίζει εσένα στους προτεινόμενους την επόμενη που θα μπεις στο Facebook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theoritikos είπε

Αν σε ψάξει κάποιος που δεν είναι στους φίλους σου , σου τον εμφανίζει εσένα στους προτεινόμενους την επόμενη που θα μπεις στο Facebook?

Παίζει αυτό ναι , οι stalkers καρφώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, eliasjuve said:

Να συμφωνήσω μ'αυτά που λες, αλλά εξήγησέ μου τότε πως κάνει tracking το προφίλ σου όταν είσαι logout;

Ω καλά, από πού να αρχίσω και που να τελειώσω.

Καταρχήν τι σε κάνει να πιστεύεις πως όταν "είσαι logout" όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, το facebook αλτρουιστικά αποφασίζει να ξεχάσει ότι ξέρει ποιός είσαι από πριν που ήσουν logged in?

 

14 minutes ago, webparts said:

Μου ανεφερε το ιδιο ακριβως ενας φιλος πριν 3 μερες,του εβγαλε προτεινομενη μια πελατισσα της κουριερ η οποια μενει 50 χλμ μακρια,σε χωριο.

Υποθέτω εννοείς φίλος που δουλεύει εκεί.

Τι πιο απλό και κατανοητό από το

  • έχουν και οι δύο like την κούριερ
  • μένουν "κοντά" και το facebook το ξέρει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, defacer είπε

Ω καλά, από πού να αρχίσω και που να τελειώσω.

Καταρχήν τι σε κάνει να πιστεύεις πως όταν "είσαι logout" όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, το facebook αλτρουιστικά αποφασίζει να ξεχάσει ότι ξέρει ποιός είσαι από πριν που ήσουν logged in?

Υποθέτω εννοείς φίλος που δουλεύει εκεί.

Τι πιο απλό και κατανοητό από το

  • έχουν και οι δύο like την κούριερ
  • μένουν "κοντά" και το facebook το ξέρει

Πως εξηγεις οτι του εμφανισε την πελατισσα την ιδια μερα που της παρεδωσε το δεμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, defacer είπε

Ω καλά, από πού να αρχίσω και που να τελειώσω.

Καταρχήν τι σε κάνει να πιστεύεις πως όταν "είσαι logout" όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, το facebook αλτρουιστικά αποφασίζει να ξεχάσει ότι ξέρει ποιός είσαι από πριν που ήσουν logged in?

 

Αν είναι για διακοσμητικούς λόγους το κουμπάκι logout τότε οκ. Πάντως με την λογική σου το facebook γνωρίζει τα πάντα για εμάς και τους φίλους μας χωρίς να μας παρακολουθεί επειδή το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν κάνει tracking στα cookies. Κάνει tracking με δικά του cookies. Η διαφορά είναι αστρονομικής κλίμακας.

Έγραψες πριν "Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου."

Αυτό δε βγάζει νόημα επειδή

  1. Δεν υπάρχει ρεαλιστική περίπτωση στο mail του να υπάρχει οτιδήποτε που πραγματοποιεί HTTP requests στο facebook, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως παρουσιάστηκε.
  2. Ακόμα και να υπήρχε, δεν υπάρχει μαθηματικά καμία περίπτωση να έμαθε το facebook τη διεύθυνση email διαβάζοντας οποιοδήποτε τρίτο cookie, επειδή δεν μπορεί να διαβάσει cookies τρίτων.

Ευχαριστώ για το άρθρο αλλά ευτυχώς δεν είμαι στη φάση που χρειάζεται ή είναι και πρακτικά δυνατόν να πληροφορηθώ λεπτομέρειες για τεχνικά θέματα από εφημερίδες.

Ή είχατε "κάτι κοινό" αλλά δε μπορείς να φανταστείς τι ήταν αυτό επειδή ενδεχομένως

  • δεν είναι η δουλειά σου και δεν το σκέφτηκες όπως αν εξαρτώταν ο μισθός σου απ' αυτό
  • πέρασε απαρατήρητο (εκτός αν έχεις φωτογραφική μνήμη απεριόριστης χωρητικότητας)
  • δεν πέρασε ποτέ μπροστά από τα μάτια σου
  • δεν έχεις το επαγγελματικό υπόβαθρο για να αναγνωρίσεις το κάτι κοινό

Κι εγώ δεν πιστεύω σε συμπτώσεις, αλλά δεν πιστεύω και στη μαγεία και τις θεωρίες κατασκοπείας.

Το πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ελεγχόμενη επανάληψη του πειράματος με τη βοήθεια κάποιου αγνώστου για να δεις αν θα γίνει το ίδιο. Δε θα γίνει.

Defacer αν δεν κάνω λάθος έχουν παραδεχτεί ότι χρησιμοποιούν και το μικρόφωνο των συσκευών για τέτοιους διαφημιστικούς λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, webparts said:

Πως εξηγεις οτι του εμφανισε την πελατισσα την ιδια μερα που της παρεδωσε το δεμα;

Location on και ενεργοποιημένο για το messenger στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, eliasjuve said:

Αν είναι για διακοσμητικούς λόγους το κουμπάκι logout τότε οκ. Πάντως με την λογική σου το facebook γνωρίζει τα πάντα για εμάς και τους φίλους μας χωρίς να μας παρακολουθεί επειδή το ξέρει.

Το κουμπάκι προφανώς κάνει αυτό που του λέει το facebook να κάνει, όπως και το submit reply στο insomnia κάνει ότι του λέει το insomnia να κάνει.

Δε θα έλεγα ότι το "αν ανοίξει κάποιος το browser δε θα είναι ήδη μέσα στο προφίλ σου" είναι διακοσμητικό.

1 minute ago, webparts said:

Αρα που καταληγουμε;

Στο ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να συνδέσει κάποιος δύο άτομα.

Στο παρελθόν έκανα έρευνα πάνω στο τι παίζει για κάποια δουλειά και θυμάμαι πως σε κάποιες φάσεις έμεινα έκπληκτος παρόλο που οι κινήσεις μου ήταν πολύ μετρημένες και προσεκτικές όταν μου έβγαζε friend suggestion ανάμεσα σε κάποια από τα dummy accounts που χρησιμοποιούσα. Όταν όμως εκ των υστέρων καθόμουν να σπάσω το κεφάλι μου τι έγινε, πάντα στο τέλος κατέληγα σε κάτι που είναι "προφανές" αν το σκεφτείς έχοντας δει το αποτέλεσμα.

9 minutes ago, zio10 said:

Defacer αν δεν κάνω λάθος έχουν παραδεχτεί ότι χρησιμοποιούν και το μικρόφωνο των συσκευών για τέτοιους διαφημιστικούς λόγους. 

Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά δυσκολεύομαι πάρα μα πάρα πολύ να πιστέψω πως αυτό που λες σημαίνει αυτό που καταλαβαίνει κάποιος στην καφετέρια όταν το ακούει. Και για πρακτικούς αλλά και για λόγους PR.

Αν βρει κάποιος σχετική αναφορά το συζητάμε περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...