Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι απιστευτο αυτο που εχουν κανει οι δημιουργοι της σειρας.Εχουν παρει ενα γλυκαναλατο franchise που αντικειμενικα περα απ τον Μιγιαγκι δεν ειχε να προσφερει τιποτα το ιδιαιτερο κ εχουν καταφερει ν αναπτυξουν υποδειγματικα ολους τους χαρακτηρες της σειρας,να το φερουν στα μετρα της τωρινης εποχης και με τρομερες μουσικαρες,συγχρονη σκηνοθεσια να βγαζουν επεισοδια που να μην σ αφηνουν λεπτο να εισαι σε ησυχια.Ο τροπος που πυροβολαει αυτη η σειρα ειναι κατι που δεν εχω ξαναδει.Επισης νομιζω οτι ειναι κλειδι στην επιτυχια  η χρονικη διαρκεια των επεισοδιων.Δεν νομιζω να γινονταν να βγαζουν τετοιο αποτελεσμα με επεισοδια 50 λεπτων πχ.

Μπραβο τους και ειναι παραδειγμα για ολους για το πως δουλευεις ενα τετοιο concept.Δεν το αρμεγεις οπως κανουν ολοι.Το κανεις τελειως φρεσκο σεβομενος την ιστορια του.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουν πεί όλα σχεδόν οι προλαλήσαντες, ευχαριστήθηκα πολύ και τους 2 κύκλους και πρίν λίγο ξεκίνησα και τον 3ο βλέπω 2 επεισόδια την μέρα για να μην το κάψω βλέποντας τα όλα μαζί,εξαιρετική δουλεία που δείχνει αγάπη σε αυτό που κάνουν και σεβασμό και στούς θεατές και τους αρχικούς δημιουργούς αφού κρατάει αλλά ταυτόχρονα επεκτείνει την ατμόσφαιρα και το ύφος των ταινιών. 👍

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ξεκίνησα να διαβάζω πάλι το thread απ' την αρχή και γελούσα με τα πρώτα καταδικαστικά posts (και με το δικό μου).

Πώς μας πετσόκοψαν έτσι οι τύποι;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη σαβούρα που έχουν δει τα ματάκια μας τα τελευταία χρόνια ή έστω μέτρια αυτή σειρά φαντάζει ονειρική. 

΄Εχω δει σε δύο μέρες τα 9 επεισόδια άφησα έτσι το 10ο το οποίο μάλλον θα δω μέχρι το βράδυ και θα περιμένουμε με αγωνία τον επόμενο κύκλο. Κάτι μου λέει ότι θα βγει πολύ νωρίτερα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταστική σειρά! Ειδικα η τρίτη σεζόν. Μπράβο τους! Δεν το περιμενα με τιποτα. Κράτησαν όλα τα καλά απ τις ταινίες, με μεγαλύτερο απ όλα την ατμόσφαιρα, και πρόσθεσαν ένα σωρό βελτιώσεις. Πχ όλοι οι χαρακτήρες έχουν βάθος. Δεν είναι απλά καλοί ή κακοί. Μπράβο τους και πάλι!

23 ώρες πριν, Arkin είπε

Aρα η σκηνη που εδειξε στο flashback που αγκαλιασε τον Κρις ηταν τελικα ο Silver. Θυμαστε αν ειχε αναφερθει καπου στα πρωτα 3 karate kid οτι ο silver ειχε απο παλια σχεση με τον Κρις απο τον στρατο? Θα δουμε ωραια κοντρα ελπιζω να βγει παλι αρχες του αλλου χρονου και μην παει πιο πισω.

Στο νούμερο 3 ο Σίλβερ λέει στον Κρις πως του χρωστάει, επειδη του έσωσε πολλές φορές τη ζωή. Είναι στην αρχή της ταινίας, καθώς πηγαίνει τον Κρις στο αεροδρόμιο.    :)

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Ε ρε γμτ, τίγκα στα σπόιλερς είστε!!!

Για αυτό πάντα σε τέτοια ποστ θα μπαίνεις ενώ έχεις δεί την σεζον (σοβαρά το λέω και εγώ την τελείωσα και τώρα μπήκα να δώ τα σχόλια :D )

Καταπληκτική όπως λένε οι περισσότεροι , το αίσθημα που σου βγάζει και η ιστορία πίσω απο τους χαρακτήρες , μουσική , ίδιοι ηθοποιοί απο τις ταινίες , χιουμοριστικές αναφορές

Spoiler

Μόνο το υπερβολικό ξύλο της 2ης και της 3ης σεζόν δεν μου άρεσαν καθόλου. Ειδικά στη 3η σεζόν που μπουκάρουν μέσα στο σπίτι και πλακώνονται τόση ώρα το θεωρώ υπερβολή.

Άντε να περιμένουμε την επόμενη

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 ετών. Τρία παιδιά. 
κολλησα.

πειτε μου ότι βγαίνει τεταρτη σεζόν σε δυο μήνες. Μπραβο τους.

Οι μεσήλικες ηθοποιαρες! Δεν το περίμενα να εξελιχθούν έτσι καλά στην υποκριτική τους δεδομένου ότι ήταν teen movie τότε και δημιούργησε πολλά κλισέ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ένα κατά πολλούς πεθαμένο franchise, το οποίο πήγαν να αναβιώσουν το 2010 με τον Jaden Smith σε μία meh ταινία, θα έλεγε κανείς ότι δεν έχει άλλη ελπίδα να ξαναζωντανέψει. Κι όμως το Cobra Kai τα κατάφερε με τεράστια επιτυχία! Είναι καλογραμμένο, έχει χιούμορ και πάνω απ' όλα δεν κουράζει. Έβαλα να δω την πρώτη σεζόν όταν βγήκε από περιέργεια και από τότε κάθε φορά που βγαίνει σεζόν φεύγει μέσα σε ένα 24ωρο!

 

Spoiler

Χειρίστηκαν πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου την κατάσταση του Miguel μετά το τέλος της 2ης σεζόν. Πίστευα ότι θα κουράσει λίγο το πώς θα τον επαναφέρουν στην ενεργό δράση, το πώς θα γίνει το χειρουργείο, η ανάρρωση κτλ. Πάλι καλά το ξεπέταξαν γρήγορα μέσα σε 1 επεισόδιο πόσο μάλλον όταν το συνδύασαν με τις χιουμοριστικές μεθόδους του Johny.

 

Spoiler

Το τέλος ήταν όλα τα λεφτά...Johny και Daniel στο ίδιο dojo να διδάσκουν παρέα ήταν κάτι που έπρεπε να συμβεί! Ο ένας να διδάσκει την ήρεμη πλευρά του καράτε με περισσότερη αυτοσυγκέντρωση και ο άλλος την πιο επιθετική πλευρά! Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό θα κυλήσει τελείως ομαλά χωρίς εσωτερικές διαμάχες μεταξύ τους αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν μπορώ να περιμένω την 4η σεζόν!

 

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το KK με τον Jayden ηταν μεγαλη επιτυχια παντως. απεδειξε οτι το property παρεμενε αγαπητο (και κερδοφορο) μετα απο τοσα χρονια. 

Αναφορά σε κείμενο

Οι μεσήλικες ηθοποιαρες! Δεν το περίμενα να εξελιχθούν έτσι καλά στην υποκριτική τους δεδομένου ότι ήταν teen movie τότε και δημιούργησε πολλά κλισέ.

ο Μacchio εχει κανει καριερα στο Broadway εδω και χρονια, δεν ξερω για τον ξανθο. oλοι οι καλοι ηθοποιοι, αν τους δωσεις το σωστο υλικο, θα κανουν παπαδες. μην κοιτας που οι περισσοτεροι εχουν τυποποιηθει σε συγκεκριμενους ρολος στο HW.

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Χθες ξεκίνησα να διαβάζω πάλι το thread απ' την αρχή και γελούσα με τα πρώτα καταδικαστικά posts (και με το δικό μου).

Πώς μας πετσόκοψαν έτσι οι τύποι;

λογω κακης προιστοριας του Hollywood. οταν εχουν καταστρεψει σχεδον ολα τα  κλασικα franchises με τα μοντερνα αθλια woke reboots τους (SW,Terminator,ST,κοκ), με τους παλιους ηθοποιους να τους φερνουν πισω μονο για να παιξουν τους εμβληματικους ρολους τους ως γελοιες καρικατουρες,  και την ολοφανερη απεχθεια που εχουν τα corporate suits απεναντι στα fandoms (δες δηλωσεις της Kennedy), πως ειναι δυνατον καποιος να πιστευε οτι μια σειρα του Youtube που θα βασιζοταν σε ενα απο τα πιο αγαπημενα 80s franchises, θα εβγαινε τοσο καλη οταν ανακοινωθηκε; και το κυριοτερο οτι θα σεβοταν το source material?

ευτυχως ολοι διαψευτηκαμε, και ειλικρινα μακαρι να βγαινουμε παντα λαθος στις κασσανδρειες προβλεψεις μας (οπως εγινε και με το Mandalorian), παρα να επιβεβαιωνομαστε. φυσικα το θεμα ειναι το Hollywood επιτελους να καταλαβει πως πρεπει να γινονται οι σωστες εκμοντερνισεις των παλιων properties, διαφορετικα σειρες οπως το Mano και το KK θα παραμεινουν οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωσα και γω την 3η σεζον...Αργα πιεζα τον εαυτο μου να το κλεινει για να μην τελειωσει γρηγορα..Ε σημερα ειδα το 9+10 καπακι...Ακομα ταραγμενος ειμαι...Σηκωνομουνα καθομουν κουνιομουν το ζουσα το ρημαδι...Του χρονου παει πολυ μακρια...Κατι πρεπει να γινει να βγουν σε λιγους μηνες τα επεισοδια της 4ης σεζον

Εκει με την Μιλς θυμηθηκα και γω την πρωην μου😔

Πως περνουν τα χρονια...

Ασπρο κουστουμι και μακαρονια με κυμα ολοι το ιδιο σκεφτηκαμε ε???😋

Ουφ ωραιο ηταν

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...