Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα καλύτερα στοιχεία του cobra kai είναι ο τρόπος που έχει διαχειριστεί την απώλεια του Πατ Μοριτα.

Σωματικά απών αλλά παρών σε όλη την σειρά.

Ηταν, είναι και θα ειναι ολη η σειρά, χωρίς να ειναι παρών. 

Και αυτο σωζει και τον χαρακτήρα του Λαρουσο ως διαχειριστή της κληρονομιάς του Μιγιαγκι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ASFE είπε

Κατι πρεπει να γινει να βγουν σε λιγους μηνες τα επεισοδια της 4ης σεζον

Και εγώ από τη μία αυτό σκέφτομαι...μάλιστα αν θυμάμαι καλά διάβασα πριν λίγες μέρες ότι το netflix "πιέζει" για σύντομη 4η σεζόν. Από την άλλη, όπως είπαμε σχεδόν όλοι, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που κανένας δεν ζήτησε...κανένας δεν περίμενε και μάλιστα δεν το πήραμε με θετική ματιά αρχικά...και λογικό είναι αν σκεφτείς ότι έχουν χαντακώσει άλλα κι άλλα franchise, ποιος να περίμενε ένα franchise  30 ετών που πραγματεύεται καράτε θα μπορούσε να έχει τέτοια επιτυχία. Παρόλα αυτά είναι μια καλογραμμένη σειρά η οποία ξέρει πότε να γίνει σοβαρή, πότε να κάνει χιούμορ και μέχρι που να το τραβήξει με αποτέλεσμα να μην γίνεται κουραστική. Αν όλοι αρχίζουν να πιέζουν για γρηγορότερο release (που για μένα 2η με 3η σεζόν μια χαρά ήταν ο χρόνος) ίσως χαθεί η μαγεία και καταντήσει προχειροδουλειά (δικαιολογημένα αν όλοι πέσουν πάνω τους και πιέζουν), με αποτέλεσμα να είμαστε εδώ και να κράζουμε πάλι. Ας γίνει όπως πρέπει!  

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Και εγώ από τη μία αυτό σκέφτομαι...μάλιστα αν θυμάμαι καλά διάβασα πριν λίγες μέρες ότι το netflix "πιέζει" για σύντομη 4η σεζόν. Από την άλλη, όπως είπαμε σχεδόν όλοι, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που κανένας δεν ζήτησε...κανένας δεν περίμενε και μάλιστα δεν το πήραμε με θετική ματιά αρχικά...και λογικό είναι αν σκεφτείς ότι έχουν χαντακώσει άλλα κι άλλα franchise, ποιος να περίμενε ένα franchise  30 ετών που πραγματεύεται καράτε θα μπορούσε να έχει τέτοια επιτυχία. Παρόλα αυτά είναι μια καλογραμμένη σειρά η οποία ξέρει πότε να γίνει σοβαρή, πότε να κάνει χιούμορ και μέχρι που να το τραβήξει με αποτέλεσμα να μην γίνεται κουραστική. Αν όλοι αρχίζουν να πιέζουν για γρηγορότερο release (που για μένα 2η με 3η σεζόν μια χαρά ήταν ο χρόνος) ίσως χαθεί η μαγεία και καταντήσει προχειροδουλειά (δικαιολογημένα αν όλοι πέσουν πάνω τους και πιέζουν), με αποτέλεσμα να είμαστε εδώ και να κράζουμε πάλι. Ας γίνει όπως πρέπει!  

Μόλις τώρα προσφάτως τελείωσε η συγγραφή του σεναρίου της 4ης σεζόν. Οπότε. Αρχές 22 θα τη δούμε.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akiz90 ετσι που το γραφεις δεν εχεις και αδικο...Ισως ειναι που ειναι πολυ φρεσκη η 3η σεζον και ολοι ανυπομονουμε για την συνεχεια...Οποτε ας παρουν τον χρονο τους να βγαλουν μια ακομα σεζον διαμαντακι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τίμια σεζόν κυρίως για το πως διαχειρίστηκαν τις επιστροφές των παλιών χαρακτηρων αλλά και για το backstory του kreese.Αλλά ρε γαμωτο μακάρι να είχαν ηθοποιούς που μπορούσαν να κάνουν καμία χορογραφία της προκοπής(μιλάω για τους νεότερους όχι για τους παλαίμαχους). Πιο πολύ μου αρέσει το ξύλο που δίνει ο hawk που είναι πιο επιθετικό αλλά γενικά πολύ μέτρια τα πράγματα στο θεμα του karate.

Απο πλευράς πλοκής νομίζω έκανε μπαμ πως θα πήγαινε το πράγμα, πάντως μονορούφι έφυγε η σεζόν χωρίς να κουράσει καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Γενικά τίμια σεζόν κυρίως για το πως διαχειρίστηκαν τις επιστροφές των παλιών χαρακτηρων αλλά και για το backstory του kreese.Αλλά ρε γαμωτο μακάρι να είχαν ηθοποιούς που μπορούσαν να κάνουν καμία χορογραφία της προκοπής(μιλάω για τους νεότερους όχι για τους παλαίμαχους). Πιο πολύ μου αρέσει το ξύλο που δίνει ο hawk που είναι πιο επιθετικό αλλά γενικά πολύ μέτρια τα πράγματα στο θεμα του karate.

Απο πλευράς πλοκής νομίζω έκανε μπαμ πως θα πήγαινε το πράγμα, πάντως μονορούφι έφυγε η σεζόν χωρίς να κουράσει καθόλου. 

 

 Μου άρεσε το backstory του Kreese, μια λιγότερο καλογραμμένη σειρά δεν θα εμβάθυνε καν, θα σου τον πέταγε σαν antagonist γιατί απλά πρέπει να έχουμε και έναν "κακό". Είναι ωραίο που έκανε ένα γρήγορο πέρασμα από τα γεγονότα που τον έκαναν σκληρό και ανελέητο, οπότε μέχρι ένα σημείο μπορείς να δικαιολογήσεις τις πράξεις του.

Spoiler

Βέβαια το ότι βγάζει τα σπασμένα του στρατού εν καιρό πολέμου σε σχολιαρόπαιδα είναι λίγο κάπως...αλλά οκ τους το δίνω...μια ψευτοεξήγηση την έδωσαν. 

 

 Ο Hawk και εγώ πιστεύω το 'χει πιο πολύ απ' όλους τους νέους και δεν εννοώ μόνο στο καράτε, αλλά και στην δουλειά του γενικότερα. Από όσο έχω διαβάσει είναι αρκετά ψαγμένος και προσπαθεί.

Spoiler

 Δεν ξέρω αν οι άλλοι απλά δεν το 'χουν ή αν κρατάνε τις καλές σκηνές για μετά το τέλος της εκπαίδευσης από Johny και Daniel. Βγάζει ένα νόημα...αν δείξουν από τώρα τα "καλά" δεν θα φανεί τόσο η διαφορά στην προπόνησή τους.

 

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το backstory του Kreese το βρήκα πολύ ταιριαστό και εξηγεί γιατί είναι τόσο κολλημένος.

 Μέσα από το μότο strike first, strike hard, no mercy επιβίωσε (κυριολεκτικά).

Θαρρώ πως του δίνει βάθος και δε τον ξεπλένει.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Αλλά ρε γαμωτο μακάρι να είχαν ηθοποιούς που μπορούσαν να κάνουν καμία χορογραφία της προκοπής(μιλάω για τους νεότερους όχι για τους παλαίμαχους). Πιο πολύ μου αρέσει το ξύλο που δίνει ο hawk που είναι πιο επιθετικό αλλά γενικά πολύ μέτρια τα πράγματα στο θεμα του karate.

Απ' την άλλη είναι και πιο ρεαλιστικό το πώς παίζουν.

Σιγά μη μάθαιναν μέσα σε 2 χρόνια να παλεύουν με το στυλ του Βαν Νταμ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Απ' την άλλη είναι και πιο ρεαλιστικό το πώς παίζουν.

Σιγά μη μάθαιναν μέσα σε 2 χρόνια να παλεύουν με το στυλ του Βαν Νταμ.

Καλά προφανώς δεν περιμένω να το παίξουν τσακι τσαν ή να κάνουν  χορογραφίες του the raid απλά εννοώ ότι μερικοί ηθοποιοί δεν μπορούν να κουνηθουν. Πάνε να κάνουν στριφογυριστη κλωτσιά και περνάει λεπτό μέχρι να κάνει την στροφή 360 μοιρών. Γιαυτό πριν ανέφερα τον hawk ο οποίος το νιώθει ρίχνει βρωμοξυλο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Και η Tory ρίχνει βρωμόξυλο.

Η οποία μου βγάζει τρέλα όμοια του Barnes από το 3!

Να σου πω την αλήθεια όταν παίζει σε σκηνή η τορι κάτι άλλο παρακολουθώ :P

Πάντως ναι και αυτή ρίχνει ξύλο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύλο δε το ρίχνουν οι ίδιοι αλλά οι διπλοί τους έτσι, κατά κύριο λόγο. Τουλάχιστον έτσι έγινε η μεγάλη τελευταία σκηνή στη σεζόν 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Υπήρχε η φήμη ότι η Elisabeth Shue θα επέστρεφε ως Dr. Ali Mills για να χειρουργήσει τον Miguel. Όταν λοιπόν στο 3ο επεισόδιο (της 3ης σαιζόν) δείχνουν τη γιατρό απο μακρυά, (σε εμένα τουλάχιστον) δημιουργήθηκε κατευθείαν η εντύπωση ότι ήταν αυτή αφού υπήρχαν ομοιότητες (φιγούρα, μαλλιά). Φυσικα δεν είναι και λέω οκ δεν τα βρήκανε και δεν την επαναφέρανε τελικά. Οπότε μετα στο 9ο επεισόδιο η εκπληξη ήταν ακόμα πιο μεγάλη! Δν ξέρω αν το πρόσεξε κανεις άλλος αυτό..

Προσωπικά είχα να πετύχω σειρά με τέτοιο 'feel' και ποιότητα από εποχες Breaking Bad και House MD στα καλά του. Σε όσους την έχω προτείνει με έχουν ευχαριστήσει μετά!! (ενώ η πρώτη σκέψη -και δική μου- ήταν πάντα 'ρε ποιο Καράτε Κιντ τώρα, πλάκα κάνουμε?...'

Επίσης, έχω δει πολλές συνεντεύξεις των συντελεστών να λένε ότι 'ναι, την είχαμε την ιδέα για πολλά χρόνια.. και περιμέναμε την κατάλληλη στιγμή.. κλπ κλπ'.. Πιστεύω όμως ότι χωρίς τον Barney του How I met Your Mother δεν θα υπήρχε Cobra Kai. Εκεί ήταν το ξεκίνημα!


 

Spoiler

 

Κάτι ακόμα για όσους είδαν όλες τις σαιζόν (αν και δεν πολυέχει spoilers) Στο συγκεκριμένο κανάλι έχει και άλλα.. κλασσικά reunion. Αξίζει ένα ψάξιμο.. 


 

 

Επεξ/σία από manos315
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τελείωσα και εγώ τον 3ο κύκλο.

Εντάξει, τα είχε όλα μέσα, πάρα πολύ πλούσιος σε περιεχόμενο και τελειώνει με αυτό το ωραίο συναίσθημα.

Από ότι φαίνεται, ο 4ος κύκλος θα είναι ο τελευταίος, εκτός και αν τον τραβήξουν σε 2 κύκλους μέχρι την τελική μάχη.

Δεν θα με χαλούσε.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...