Προς το περιεχόμενο

Cobra Kai (Karate Kid)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/1/2022 στις 5:12 ΜΜ, Arkin είπε

Έρχεται και η swank στην πέμπτη. Νομίζω ξεκίνησε να γράφετε και η έκτη σεζόν οπότε δεν ξέρω αν κλείσει στην 5η.

Κοινο μυστικό. Απ' τη γ σεζόν το ξέραμε ότι κάποια στιγμή θα τους εμφανίσουν όλους.

 

Η σειρά πήγε ανέλπιστα καλά οπότε μόνο κακό δε θα κάνει σε μια οσκαρική ηθοποιό να λάβει μέρος. Και σίγουρα δε θα έχει ρόλο κομπάρσου.

 

Συμφωνώ ότι θα το πάνε σε happy ending. Δεν γίνεται να κάνουν κάτι άλλο διότι όλα τα καράτε κιντ είχαν αυτή τη φιλοσοφία. Ο ένας εκ των πρωταγωνιστών ήταν "κακός" που έγινε καλός (Τζόνι) ο Τσοζεν ήταν η έκπληξη της γ σεζόν και ήδη βλέπουμε πως ο Κριζ έχει αρχίσει και καταλαβαίνει τα λάθη του.

 

Επίσης έχουμε δει πολλούς χαρακτήρες να είναι απντη μια σκληροί και κακοί και απ' την άλλη να έχουν ευαισθησίες. Πχ η Τόρι και καλά η κακιά ενώ η μικρή Λαρουσο συμπεριφέρεται εξίσου κακα ορισμένες φορές, δείχνοντας πως κανείς δεν είναι τέλειος.

 

Στα μελλοντικά με κάποιο τρόπο πιστεύω ότι θα καταλάβουν ότι το cobra kai και το miyagi do είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα και ότι πίσω απ' όλα κρύβεται κάποιος πρόγονος του Μιγιαγκι. Προβλέπω φάση πως ο αδελφός του Μιγιαγκι (δάσκαλος του Τσοζεν ντε) να ήταν ο δάσκαλος που έμαθε καράτε στον δάσκαλο του Κριζ και ότι αυτό θα το αποκαλύψει ή κανας Τσοζεν η καμία swank.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 760
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2022 στις 11:06 ΠΜ, adi32 είπε

Τα ίδια και τα ίδια. Έχει καταντήσει σκανδαλιες στο γυμνάσιο Ντεγκρασι 

Ετσι ακριβως.
Σα να βλεπω Νεανικες ανησυχιες,εχω ξενερωσει λιγο.

Ειδα 2-3 επεισοδια,μετα ολα τα υπολοιπα,και ακομα δεν εχω δει το τελευταιο.

 

Στις 12/1/2022 στις 3:45 ΜΜ, Arkin είπε

επειδη ακομα δεν εχω δει Matrix 1 αρχοντα των δαχτυλιδιων 2/3 godfather 2/3 κανενα rocky σε καταλαβαινω απλα δεν ετυχε

Το οτι εχεις δει τον 1ο αρχοντα και δεν εχεις δει τους αλλους 2 δε μπορω να το καταλαβω με τιποτα,οχι μονο επειδη ειναι επικες ταινιες,αλλα και επειδη ειναι 3 "επεισοδια" ας πουμε.

Για τα godfather δε μπορω να μιλησω,τα εχω κατεβασει,ολο λεω να τα δω κι ολο δεν τα βλεπω.

Αναμεσα σε αυτα,εχεις δει τα αλιεν 15 φορες;;;;

Τα matrix και ροκυ μπορει να ζησει καποιος χωρις να τα δει,κακως τα εβαλες διπλα στις αλλες ταινιαρες.

Στις 6/1/2022 στις 3:16 ΜΜ, phanispal είπε

Απλά να δούμε αν και πότε θα αρχίσει η κάθοδος.

Τι εννοεις;

Αν εξαιρεσεις τους μεγαλους και τη συνδεση που εχουν με τις ταινιες,οι υπολοιποι δεν παλευονται,ολη η βλακεια μαζεμενη στα πιτσιρικια.

Dawsons Creek καταντησε στην 4η.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε μερικές ωραίες πινελιές με τον γιο του Λαρούσο και τον Σίλβερ αλλά εμένα η σεζόν δεν με κράτησε πλην του τελευταίου επεισοδίου, όλη η σειρά είναι η προσμονή τι θα γίνει στο τέλος και τίποτα άλλο. Αλλά το τέλος ήταν πολύ καλό,.

Τι θα γίνει άραγε με τον Κριζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Είχε μερικές ωραίες πινελιές με τον γιο του Λαρούσο και τον Σίλβερ αλλά εμένα η σεζόν δεν με κράτησε πλην του τελευταίου επεισοδίου, όλη η σειρά είναι η προσμονή τι θα γίνει στο τέλος και τίποτα άλλο. Αλλά το τέλος ήταν πολύ καλό,.

Τι θα γίνει άραγε με τον Κριζ;

Το γιο του Τζονι εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 4:45 ΠΜ, StamTheMan είπε

Το οτι εχεις δει τον 1ο αρχοντα και δεν εχεις δει τους αλλους 2 δε μπορω να το καταλαβω με τιποτα,οχι μονο επειδη ειναι επικες ταινιες,αλλα και επειδη ειναι 3 "επεισοδια" ας πουμε.

Γούστα ειναι αυτά, προσωπικά προσπάθησα 3 φορές να δω την πρώτη ταινία, ε κάθε φορά μετά από 15-20 λεπτά την σταμάτησα, δεν βλεπόταν για μένα, ένα παραμυθάκι για παιδάκια, τίποτα παραπάνω. Αστεία σε τραγικό βαθμό. 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα το cobra Kai πριν 4 χρόνια μου χαν πέσει τα σαγόνια στο πάτωμα. Ανυπομονούσα για την επόμενη κλπ κλπ. Πλέον, τελειώνοντας τη τέταρτη σεζόν σήμερα θα πω ότι έχει αρχίζει και με κουράζει το συνεχές αλισβερίσι των μαθητών που αλλάζουν συνέχεια ντοτζο. Μια συνεχόμενη ανακύκλωση γίνεται τις τελευταίες δύο σεζόν. Το τελευταίο επεισόδιο ήταν μεν δυνατό αλλά δείχνει ότι θα συνεχίσει στο ίδιο μονοπάτι με τα παιδιά να αλλαξοπιστουν και ξανά και ξανά, και οι καλοί να γίνονται κακοί και πάλι τουμπαλιν. Και οι είσοδος νέων χαρακτήρων, όπως ο πιτσιρικάς ο Πέιν, απλά δίνουν περισσότερο καύσιμο για να συμβεί αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Moλις την τελειωσα.Δεν θα πω οτι δεν περασε ωραια η σεζον αλλα σιγουρα δεν μ αρεσε οπως οι υπολοιπες.

Βασικα μου φανηκε για σεζον που βγηκε μονο για το αρμεγμα λογω την επιτυχιας της.Δηλαδη τα τελευταια επειδοδια δεν εχουν κανενα νοημα κ καμια σχεση με το υφος που ειχε η σειρα μεχρι τωρα.Ντανιελ στην κοσμαρα του νομιζοντας οτι η μαστιγα του μπουλιγκ θα νικηθει μεσω του καρατε και ενω παντελονατα ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ οτι οποιος χασει θα κλεισει το ντοτζο,αυτος ενω μας τσαμπουναει για τις αξιες που εμαθε απ τον Μιγιαγκι θα το ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙ.Τζονι σε πιθανο crossover με Ναρκος θα φυγει για Μεξικο ψαχνοντας τον Μιγκελ στα στενα της Τσιουαουα.Κριζ μπαινει μεσα επειδη του την εστησε ο Σαλαχις με τον Σιλβερ ενω τον εχει κανει ο ιδιος μπαουλο σ εναν χωρο ΜΕ 20 ΚΑΜΕΡΕΣ.ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΡΕΛΑ.

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.Σεναριογραφοι σε πανικο κ κατακρεουργισμος των εξαιρετικων τριων πρωτων κυκλων κ χαρακτηρων που οι ιδιοι φτιαξανε με μαεστρια.Εχουμε πει τα καλυτερα για την σειρα,πιστευω να μην καταληξει σαν τις πιο πολλες που απλα βγαινουν για να βγαινουν χωρις καμια ουσια.Το μονο που απολαυσα ειναι η κουκλαρα η Τορι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι και εγω fan της σειρας και παρα τις "τρυπες" στο σεναριο μου αρεσε και η τεταρτη σαιζον.Αυτο που με με ενοχλει λιγο ειναι οτι ενω η σειρα βασιζεται στο μοτο του CK (no mercy κλπ) κατι τετοιο δεν φαινεται στις σκηνες μαχης (που σε γενκες γραμμες ειναι ομορφα γυρισμένες χωρις shaky cam κλπ).Στo πρωτο ΚΚ ο Johnny/Zabka ηταν πολυ δυναμικος και φαινοταν οτι ειχε δουλεψει  πανω στο Kyokushin Karate (το πιο aggressive στυλ καρατε).Τωρα  οι σκηνες μαχης με τα παιδια του Cobra Kai dojo,που ειναι στην ιδια ηλικία που ειχε ο Johnny τοτε,ειναι μερα με την νυχτα δεν εχουν τιποτα απο την aggressiveness του νεαρου Johnny.Τωρα ειναι πολυ...clean.Φαινεται οτι και το Karate επεσε κι αυτο θυμα του Political correctness....να μην δείχνουμε τετοια στα παιδια κλπ αν και τo καναμε στα 80ς.Oh well...

 

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 4:29 ΜΜ, jmmys είπε

Γούστα ειναι αυτά, προσωπικά προσπάθησα 3 φορές να δω την πρώτη ταινία, ε κάθε φορά μετά από 15-20 λεπτά την σταμάτησα, δεν βλεπόταν για μένα, ένα παραμυθάκι για παιδάκια, τίποτα παραπάνω. Αστεία σε τραγικό βαθμό. 

 

Η τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών είναι μία πάρα πολύ καλή μεταφορά των αντίστοιχων βιβλίων του Tolkien, ο οποίος δεν είναι παραμυθάς φίλε μου. Είναι μυθοπλάστης, και κατάφερε να πάρει όλους τους αποσπασμένους μύθους της Ευρώπης και να τους πλέξει σε ένα μεγαλειώδες έργο, με αποτέλεσμα να καταφέρει μόνος του να φτιάξει κάτι αντίστοιχο της πανέμορφης και επικότατης Ελληνικής μυθολογίας. 

Όλα τα βιβλία επικής φαντασίας έκτοτε, όλα τα παιχνίδια που παίζουμε τώρα με μάγους, elves, δράκους κλπ, όλα αυτά είναι βαθιά επηρεασμένα από τον Tolkien. Πολλά από αυτά που θεωρείς δεδομένα, προέρχονται από τα βιβλία του Tolkien.

Τώρα, με 15-20 λεπτά που ξεκινάει η πρώτη ταινία με τις χαριτωμενιές στο στρουμφοχωριό, είναι αδύνατον να βγάλεις συμπέρασμα, και σε καμία περίπτωση δεν είναι παραμυθάκι για παιδάκια.

<---------------------------------------------------------->

Για το Cobra Kai τώρα:

Τελείωσα και εγώ τη σεζόν. ΟΚ, είναι κατανοητό ότι στην 4η σεζόν είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις τη φρεσκάδα της 1ης. Ήταν αρκετά καλή. Ναί είχε αυτά τα πήγαινε-έλα, οι καλοί γίνονται κακοί, οι κακοί καλοί, οι αδιάφοροι ενδιαφέροντες, οι ενδιαφέροντες αδιάφοροι, αλλά κύλισε καλά η σειρά.

Μου άρεσε το καράτε που είδα. Οι τελευταίες μάχες ήταν ενδιαφέρουσες και κατά το ήμιση με απρόβλεπτο αποτέλεσμα.

Ο Hawk και η Τόρι όλα τα λεφτά σε αυτή τη σεζόν.

Πιστεύω οι σεναριογράφοι σπάνε τα κεφάλια τους να καταλήξουν την ιστορία σε κάποια χρυσή τομή, όπου όλοι μαθαίνουν από τα λάθη τους και εξελίσσονται σε κάτι καλύτερο. Εκτός από τον super κακό 😛

Και μετά ζούνε όλοι μαζί καλά και εμείς καλύτερα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 5:43 ΜΜ, Edel είπε

Όταν ξεκίνησα το cobra Kai πριν 4 χρόνια μου χαν πέσει τα σαγόνια στο πάτωμα. Ανυπομονούσα για την επόμενη κλπ κλπ. Πλέον, τελειώνοντας τη τέταρτη σεζόν σήμερα θα πω ότι έχει αρχίζει και με κουράζει το συνεχές αλισβερίσι των μαθητών που αλλάζουν συνέχεια ντοτζο. Μια συνεχόμενη ανακύκλωση γίνεται τις τελευταίες δύο σεζόν. Το τελευταίο επεισόδιο ήταν μεν δυνατό αλλά δείχνει ότι θα συνεχίσει στο ίδιο μονοπάτι με τα παιδιά να αλλαξοπιστουν και ξανά και ξανά, και οι καλοί να γίνονται κακοί και πάλι τουμπαλιν. Και οι είσοδος νέων χαρακτήρων, όπως ο πιτσιρικάς ο Πέιν, απλά δίνουν περισσότερο καύσιμο για να συμβεί αυτό. 

Ακριβός την ίδια άποψη έχω.

Το σενάριο τελευταία μπάζει και μάλιστα αρκετά! πολλά Αν τα σκεφτείς δεν βγάζουν καν νόημα.

Εδώ ο Τζόνι τα έβαλε να κάνουν παρκουρ από ταράτσα σε ταράτσα και το άλλο ήταν υπέρβαρο :D:D :D , οκ δέχομαι ότι έχει πάθος με αυτό που ξεκίνησε (αλλά όταν παρουσιάζεις κάτι τέτοιο δείχνεις ότι ο χαρακτήρας είναι ψυχικά ασταθής ) στην ταινία ο Τζόνι δεν ήταν χαζός!!! Κωλόπαιδο ήταν (άλλο το ένα και άλλο το άλλο). 

Συμμορίες , ξύλο σε δρόμους σε πλατείες και όλα στο φανερό  ...οικογένειες δεν έχουν ? δλδ βλέπουν το παιδί τους μαύρο και δεν τρέχει κάστανο ;  

Αρκετή ανακύκλωση στο θέμα Λαρούσο - Τζόνι (το οποίο δεν πρόκειται και να το τελειώσουν) και οι μαθητές ούτε Πάπιες έτσι  (ψωμί να πετάς και έρχονται μαζί σου)

Αλλιώς ξεκίνησε και αλλού έχει πάει η δουλειά.

Οι ταινίες είχαν κάτι να μας πουν , άσε που στο 1ο έβλεπες αλητεία όπως την ξέραμε μηχανές (on-off) μπύρες , μουσικές σε παραλίες και ξύλο στα κρυφά.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...