Προς το περιεχόμενο

Το Nvidia Turing είναι ένα crypto-mining chip που έφτιαξε ο Jen-Hsun Huang για να σώσει το PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Nvidia παρουσίασε την αρχιτεκτονική “Volta” τον περασμένο Μάϊο όταν και έκανε την εμφάνιση της στο chip GV100 που αποτέλεσε τη καρδιά του επιταχυντή Tesla V100 που είχε στόχο των αγορά των κέντρων δεδομένων έχοντας στο εσωτερικό του τόσο πυρήνες CUDA όσο και πυρήνες Tensor που σχεδιάστηκαν για να επιταχύνουν ροές εργασίας AI.

Η συγκεκριμένη GPU δεν πρόκειται να κάνει την εμφάνιση της στην αγορά PC gaming, και η Nvidia πρόκειται να παρουσιάσει κατά τα τη διάρκεια του GPU Technology Conference (GTC) που ξεκινάει στις 26 Μαρτίου ένα νέο chip με τη κωδική ονομασία “Turing”.

Όμως υπήρξε από ότι φαίνεται μία σύγχυση σε διάφορες ιστοσελίδες σχετικά με το Turing και το Ampere, με το δεύτερο να προορίζεται να αποτελέσει τη βάση για τη νέα σειρά καταναλωτική σειρά καρτών γραφικών της εταιρείας που πρόκειται να αντικαταστήσει την Pascal-based  σημερινή GeForce GTX 10-series. Το chip GV104 μάλιστα πρόκειται να εξυπηρετήσει ως τη νέα high-end λύση της εταιρείας με τις νέες κάρτες γραφικών του είδους να αναμένεται να λανσαριστούν στην αγορά τις 12 Απριλίου. Το GV104 πρόκειται να αποτελέσει τη βάση για τις επερχόμενες GeForce GTX 2080 και 2070 ενώ το GV102 πρόκειται να τροφοδοτήσει τις GeForce GTX 2080 Ti καθώς και την νέα Titan.

Το Turing ωστόσο προορίζεται για μία άλλη αγορά σύμφωνα με πληροφορίες. Το συγκεκριμένο chip της Nvidia πήρε το όνομα του από τον Βρετανό μαθηματικό και κρυπτογράφο Alan Turing, που θεωρείται ο “πατέρας της επιστήμης των υπολογιστών” και που κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου ανέλαβε να αποκωδικοποιήσει την γερμανική κρυπτογραφική συσκευή Enigma. Το Nvidia Turing είναι ένας crypto-mining και blockchain compute accelerator.

Ο επιταχυντής της Nvidia κατασκευάστηκε -όχι ακριβώς από τον ίδιο τον CEO της εταιρείας, Jen-Hsun Huang όπως γράφουμε στον τίτλο- για να είναι μικρός σε μέγεθος και συμπαγής, αποδοτικός και έτοιμος να αναπτυχθεί σε “φάρμες” εξόρυξης κρυπτονομισμάτων ακόμα και βιομηχανικής κλίμακας. Το Nvidia Turing θα μπορούσε να κατασκευαστεί με χαμηλό κόστος έναντι των προϊόντων GeForce και σε μεγάλη κλίμακα, με στόχο να μειώσει τις τιμές των καρτών γραφικών που χρησιμοποιούνται σήμερα ως επιταχυντές blockchain και εξόρυξης κρυπτονομισμάτων και να σώσει το οικοσύστημα του PC gaming.

Έχοντας έναν disruptive τύπου ASIC αντίκτυπο στην αγορά των καρτών γραφικών, θα μπορούσε να κάνει την εξόρυξη με τις κάρτες γραφικών λιγότερο συμφέρουσα και άρα βιώσιμη, μειώνοντας το κόστος τους. 

Με τις τιμές των high-end καρτών γραφικών να πωλούνται με αυξημένη κατά 200% με 400% τιμή λόγω της δημοφιλίας της εξόρυξης κρυπτονομισμάτων, το PC gaming απειλείται αφού οι gamers οδηγούνται προς τα νέας γενιάς οικοσυστήματα παιχνιδοκονσολών, των οποίων ηγούνται τα PlayStation 4 Pro και Xbox One X. Ακόμα δεν γνωρίζουμε σε ποια αρχιτεκτονική θα βασίζεται το Turing –σε Pascal ή σε Volta. H Nvidia πρόκειται να λανσάρει την επόμενη γενιά καρτών γραφικών GeForce GTX 2000-series “Volta” μέσα στο 2018.  

TechPowerUp

DigitalTrends


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κίνηση της Nvidia είναι χειρουργική.

ΚΑΙ θα αυξήσει έδωσα λόγο του ότι γίνεται mining σε τεράστια κλίμακα από πολλούς και θα αγοράσουν τα συγκεκριμένα μοντέλα -πόσο μάλλον αν είναι και σε πολύ καλή τιμή σε σχέση με gpus- ΚΑΙ θα δώσει ανάσα την κατηγορία του gaming. 

Αυτό θα πει παρακολουθώ την αγορά και δημιουργώ προσφορά στη ζήτηση.

Nice move. MSSB approves :D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω.

Την gtx 2000 series που δεν θα είναι με volta αρχιτεκτονική αλλά με refresh της pascal θα την ονομάσουν  series “Volta” μέσα στο 2018.

Ότι να ναι.

Έχουν έτοιμα τα chip και δεν τα δίνουν λόγω απουσίας ανταγωνισμού.

Μοντέλο ιντέλ κανονικά... 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απορώ, πέρα από τις χώρες που έχουν πάμφθηνο ηλεκτρικό ρεύμα, ποιος ασχολείται ακόμα με mining σε GPU;; Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση, απλά μου δημιουργείται η απορία μιας και έχω παρατήσει εδώ και χρόνια τις εξελίξεις στο συγκεκριμένο θέμα. Θα μου πει κανείς και μόνο στη Κίνα να ασχολούνται αρκεί, σωστό αλλά στην Κίνα δεν σκάβουν με GPUs από όσο θυμάμαι.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Εγώ απορώ, πέρα από τις χώρες που έχουν πάμφθηνο ηλεκτρικό ρεύμα, ποιος ασχολείται ακόμα με mining σε GPU;; Δεν είναι ειρωνική η ερώτηση, απλά μου δημιουργείται η απορία μιας και έχω παρατήσει εδώ και χρόνια τις εξελίξεις στο συγκεκριμένο θέμα. Θα μου πει κανείς και μόνο στη Κίνα να ασχολούνται αρκεί, σωστό αλλά στην Κίνα δεν σκάβουν με GPUs από όσο θυμάμαι.

Αμα κοπούν τα "κοινωνικα" τιμολόγια από τους πισινάτους να δεις για πότε αλλάζουν χόμπι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα... και η Nvidia σε dedicated μονάδα για εξόρυξη!!!... Το έλεγα ότι όλη η ιστορία είναι από τις μεγαλύτερες απάτες όλων των εποχών!. Φυσικά οι θερμόαιμοι δεν εννοώ ότι δεν θα επικρατήσει σαν νόμισμα αλλά οι εγκέφαλοι των κρατών το σκέφτηκαν για ομαλή μετάβαση από το ένα οικοσύστημα στο άλλο να τσιμπήσουν και μερικά εκατομμύρια να γίνει ο χαμός στην ρεμούλα.

Δηλαδή τώρα πάρα πολύ απλά. Τα πανάκριβα συστήματα θα τα έχουν οι γίγαντες που θα μπορούν να βγάλουν πραγματικό χρήμα από αυτά και οι απλοί users θα έρθουν σε ένα επίπεδο όπου θα είναι παντελώς ασύμφορο για να κάνουν εξόρυξη. Του δίνω 2-3 χρονάκια όσπου να εκπνεύσει εντελώς η μανία και θυμηθείτε τα λόγια μου !!!

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων όπως έχω πει ξανά την γνώμη μου. ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΡΥΞΗ για όσο σας δίνει χρήματα στην τσέπη σας. Όμως ΜΗΝ ΕΠΕΝΔΥΕΤΑΙ σε αυτήν και μην τζογάρετε γιατί κατά 99% θα χάσετε. Αν έχετε μαζέψει μπόλικο πράγμα είναι η καταλληλότερη στιγμή προς αποχώρηση (εννοώ εξαργύρωση και μετά συνέχιση εξόρυξης...)! Γιατί αυτά που είναι πασιφανές σε αυτή την ιστορία είναι και η μεγάλη ΠΑΓΙΔΑ. Φιλικότατη συμβουλή είναι κανονικό καζίνο και βρωμάει από μακριά. Withdraw ότι βγάζετε.

Οι επιστήμονες μην με πάρουν με τις τομάτες. Αν δεν σας αρέσει αυτό που γράφω απλά αγνοήστε το και ο χρόνος θα δείξει αν έχω δίκιο η όχι.

  • Like 21
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη και καπως κλασσικη, το ζητησατε?? Παρτε το! (οπως η intel με τους Κ) Τωρα θα βγαζει λεφτα και απο κει και καλα κανει, ωραιο και σωστο μαρκετινγκ..το θεμα ειναι οτι για να κανει αυτη τη κινηση, ποσο φουσκα τελικα ειναι τα  κρυπτονομισματα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Και πάω που θα ξεκινούσα να ψάχνω για κάρτα γραφικών .....απρίλιε σε περιμένουμε...:)

μεσα στο 2018 σημαινει καποια στιγμη μεχρι το τελος του χρονου, απο εκεινη την στιγμη δωσε αλλους 1-2 μηνες μεχρι να ερθει στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε καμιά άσπρη μέρα !!!

Προς το παρόν η καλύτερη λύση είναι να βρεις μεταχειρισμένη GTX 660 ή 760 γιατί οι σημερινές GTX 10-series δεν αξίζουν !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...