Προς το περιεχόμενο

Το Nvidia Turing είναι ένα crypto-mining chip που έφτιαξε ο Jen-Hsun Huang για να σώσει το PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Για να καταλάβω.

Την gtx 2000 series που δεν θα είναι με volta αρχιτεκτονική αλλά με refresh της pascal θα την ονομάσουν  series “Volta” μέσα στο 2018.

Ότι να ναι.

Έχουν έτοιμα τα chip και δεν τα δίνουν λόγω απουσίας ανταγωνισμού.

Μοντέλο ιντέλ κανονικά... 

Το GV104 που θα χρησιμοποιηθεί για τη σειρά 20xx είναι Volta και όχι Pascal. Ή μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; Μπορείς να εξηγήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομ

1 λεπτό πριν, ixthy είπε

Το GV104 που θα χρησιμοποιηθεί για τη σειρά 20xx είναι Volta και όχι Pascal. Ή μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; Μπορείς να εξηγήσεις; 

Νομίζω πως το ονομάσανε ampere και είναι pascal refresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Νομ

Νομίζω πως το ονομάσανε ampere και είναι pascal refresh.

Γιάννη δες λίγο εδώ: https://forum.level1techs.com/t/nvidia-volta-dead-ampere-coming-but-with-issues/124424

Απ' ότι φαίνεται volta είναι, αλλά υπάρχουν φήμες για μετακίνηση σε ακόμα πιο εξελιγμένο chip, το Ampere...

Μιλάμε πάντα για gaming gpu... όχι το στυλ asic chip...

Επεξ/σία από ixthy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτα η nvidia μας ελεγε οτι δεν θελει να ασχοληθει με αυτη την αγορα, ως μικρη και ανουσια, τωρα που σε μερικους μηνες εξαφανισαν και τις κατωτερες τις καρτες (για mining), ειδε και τα οικονομικα της στοιχεια να απογειωνονται, τους αρεσε σαν ιδεα, αλλα γιατι να σπρωχνεις ακριβο gv104 με ενα σκασμο cuda cores και 8gb+ μνημες;

Κατασκευαζεις ενα μικροτερο chip, προσαρμοσμενο 100% πανω στο equihash αλγοριθμο, σου στοιχιζει πολυ λιγοτερα, βαζεις και 2gb ram, 1gb θελει ολο και ολο ο equihash αλγοριθμος, επιλεγεις μια πολυ γρηγορη gddr6 μνημη και οριστε, με το μισο κοστος, κατασκευαζεις κατι πολυ πιο γρηγορο και το πουλας για 1500$ μονο μαζικες παραγγελιες στους κινεζους και στους ρωσους.

Βεβαια υπαρχει ενα θεμα, ποσα μπορει να κατασκευασει και ποσο πιο γρηγορα ειναι, γιατι οι κινεζοι και οι ρωσοι ειναι ικανοι απλα να συνεχισουν να σκουπιζουν ΚΑΙ τις hi end καρτες γραφικων.

Επισης αν ειναι τοσο καλυτερο, οσο λεει και μπορει οντως να το παραγει σε πολλα εκατομμυρια μοναδες, θα πλημμυρισει ο τοπος φθηνες gp104, και θα της δημιουργησει θεμα με τις πωλησεις των νεων καρτων, γιατι να σκαει ο κοσμος τα 4πλασια για να παρει gv104, οταν με 200€ θα βρισκει 1080 στο ebay.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα μην βιάζεστε να πανηγυρίσετε ,εγω αν δεν δω πρώτα να πωλούνται κάρτες σε νορμάλ τιμές δεν πιστεύω τιποτα.

Επεξ/σία από Votritis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει πριν από 2 εβδομάδες σε άλλο θέμα συζήτησης στο παρόν φόρουμ:

«Είναι θέμα χρόνου να βγουν ηλεκτρονικές κάρτες στην αγορά που θα είναι βελτιστοποιημένες για mining αλγορίθμους και θα επανέρθει η αγορά των καρτών γραφικών στη κανονική της ζήτηση. Μέχρι τότε, σίγουρα θα παραμείνουν οι δεύτερες σε υψηλές τιμές.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι δεν μου αρέσει έμενα σε αυτήν εδώ την είδηση...

οι mining GPU's θα φάνε wafers και vram που θα προορίζονται για τις κανονικές GPU's οπότε θα υπαρχή χαμηλότερη παραγωγή για GPU's που θα προορίζονται για gameing οπότε πάλι μια από τα ίδια θα είναι οι τιμές και η διαθεσιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην κλωτσίσουν την κανάτα με το γάλα.

Οπως πήγαιναν θα συνεχίσουν.

Ακριβές mid-high gpu γιατί βγάζουν μέσω mininng και εχουν ζήτηση.

 

Στην τελική δεν καταλαβαίνω προς τι το bitching?

Τι να πάρεις την 1080ti 600 ευρό και να μην μπορείς να βγάλεις φράγκο απο αυτήν μετά,

τί να την πάρεις 1200 και με λίγο mining  στο χρόνο να είσαι στα λεφτά σου...

Το ampere δεν είναι βελτίωση του volta, ενδιάμεση κατάσταση είναι και milking στην ουσία.

όταν ανακοίνωναν volta μίλαγαν για 2 με 2,5 φορές αύξηση επιδόσεων.

Τώρα απλά λένε

2070 -> 1080

2060 -> 1070

κ.ο.κ. 

Κανά 30-40% δλδ

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους κατοχους 1080 που την πηραν σε νορμαλ τιμη δλδ γυρω στο 500αρικο σαν και μενα δλδ και αρκουνται σε 1440p 60 fps πραγματικα δεν υπαρχει σχεδον κανενας λογος να προβουν σε Upgrade. Η 1080 ειναι υπεραρκετη για 2-3 χρονια ακομα σε αυτες τις αναλυσεις δεδομενου του οτι ο κοινος χαμηλοτερος παρανομαστης του hardware που κυκλοφορουν τα παιχνιδια ειναι το PS4 και το Χbox που ειναι 2 γενιες πισω. 

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, forgotten είπε

αντε επιτελους ,να δουμε καρτες σε λογικες τιμες που η rx vega 64 μου πηγε 1000 ευρω...

Ναι ρε 650€ την πήρα την Vega 64 LC και τώρα έχει 1000-1200+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...