Προς το περιεχόμενο

Το Nvidia Turing είναι ένα crypto-mining chip που έφτιαξε ο Jen-Hsun Huang για να σώσει το PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Σιγά μην κλωτσίσουν την κανάτα με το γάλα.

Οπως πήγαιναν θα συνεχίσουν.

Ακριβές mid-high gpu γιατί βγάζουν μέσω mininng και εχουν ζήτηση.

Στην τελική δεν καταλαβαίνω προς τι το bitching?

Τι να πάρεις την 1080ti 600 ευρό και να μην μπορείς να βγάλεις φράγκο απο αυτήν μετά,

τί να την πάρεις 1200 και με λίγο mining  στο χρόνο να είσαι στα λεφτά σου...

Το ampere δεν είναι βελτίωση του volta, ενδιάμεση κατάσταση είναι και milking στην ουσία.

όταν ανακοίνωναν volta μίλαγαν για 2 με 2,5 φορές αύξηση επιδόσεων.

Τώρα απλά λένε

2070 -> 1080

2060 -> 1070

κ.ο.κ. 

Κανά 30-40% δλδ

30% σύμφωνα με την Nvidia η νέα Titan V. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε μπας και δούμε άσπρη μέρα, τα κουβαδάκια σας και σ' άλλη παραλία. Σοβαρά τώρα, μακάρι να πιάσει αυτό που ξεκίνησε η Nvidia και να ακολουθήσει και η AMD, Θα είναι win-win situation για όλους (miners, pc-gamers, εταιρίες). Και μετά παλικάρια κάντε mining με την ψυχή σας, σκάψτε τα όλα, μην αφήσετε τίποτα όρθιο, αλλά μην καταστρέφεις την διασκέδαση του άλλου για να βγάλεις εσύ τα όποια -λίγα ή πολλά- φράγκα. 

6 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Σιγά μην κλωτσίσουν την κανάτα με το γάλα.

Οπως πήγαιναν θα συνεχίσουν.

Ακριβές mid-high gpu γιατί βγάζουν μέσω mininng και εχουν ζήτηση.

 

Στην τελική δεν καταλαβαίνω προς τι το bitching?

Τι να πάρεις την 1080ti 600 ευρό και να μην μπορείς να βγάλεις φράγκο απο αυτήν μετά,

τί να την πάρεις 1200 και με λίγο mining  στο χρόνο να είσαι στα λεφτά σου...

Το ampere δεν είναι βελτίωση του volta, ενδιάμεση κατάσταση είναι και milking στην ουσία.

όταν ανακοίνωναν volta μίλαγαν για 2 με 2,5 φορές αύξηση επιδόσεων.

Τώρα απλά λένε

2070 -> 1080

2060 -> 1070

κ.ο.κ. 

Κανά 30-40% δλδ

Το ενδεχόμενο να μην θέλω φίλε μου να ασχοληθώ με mining για x,y,z λόγους το έχεις σκεφτεί; Και όχι για να σε προλάβω ούτε κονσόλα θέλω να πάρω. Γουστάρω pc-gaming και να γυρνάω από τη δουλειά και να αράζω να παίζω με μια GTX 1080, που να μην την έχω πληρώσει διπλή, σαν κανονικός άνθρωπος. Ζητάω πολλά ε; :P Φιλικά πάντα!

Επεξ/σία από Mr.Calavera
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Mr.Calavera είπε

Άντε μπας και δούμε άσπρη μέρα, τα κουβαδάκια σας και σ' άλλη παραλία. Σοβαρά τώρα, μακάρι να πιάσει αυτό που ξεκίνησε η Nvidia και να ακολουθήσει και η AMD, Θα είναι win-win situation για όλους (miners, pc-gamers, εταιρίες). Και μετά παλικάρια κάντε mining με την ψυχή σας, σκάψτε τα όλα, μην αφήσετε τίποτα όρθιο, αλλά μην καταστρέφεις την διασκέδαση του άλλου για να βγάλεις εσύ τα όποια -λίγα ή πολλά- φράγκα. 

Το ενδεχόμενο να μην θέλω φίλε μου να ασχοληθώ με mining για x,y,z λόγους το έχεις σκεφτεί; Και όχι για να σε προλάβω ούτε κονσόλα θέλω να πάρω. Γουστάρω pc-gaming και να γυρνάω από τη δουλειά και να αράζω να παίζω με αξιοπρέπεια με μια GTX 1080, που να μην την έχω πληρώσει διπλή, σαν κανονικός άνθρωπος. Ζητάω πολλά ε; :P Φιλικά πάντα!

Όσο γουστάρεις εσυ να παίζεις videogames, άλλο τόσο γουστάρουν κάποιοι άλλοι να παίζουν με τα cryptos.

Και ξέρεις και το καλύτερο.

Εχουν και τα λ7 που εσένα σου λείπουν.:P:P:P 

So stop bitching and start mining.

Όσο ανεβαίνει αποσβαίνεις την κάρτα όσο δεν παίζεις και αν σκάσει (μπορεί να πάρει και χρόνια) μπορείς κάλλιστα να αναβαθμιστείς και σε κάτι καλύτερο τότε.

Win win situation.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Thanks 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Όσο γουστάρεις εσυ να παίζεις videogames, άλλο τόσο γουστάρουν κάποιοι άλλοι να παίζουν με τα cryptos.

Και ξέρεις και το καλύτερο.

Εχουν και τα λ7 που εσένα σου λείπουν.:P:P:P 

Ωραία λογική... Κάνε το κομμάτι σου και άσε τους άλλους να....... Με κάλυψες απόλυτα. Και όσο για τα λεφτά που ανέφερες για κάρτα γραφικών μιλάμε, δεν μιλάμε για Ferrari, yiannis_1. Άμα μου χρειαστεί θα την πάρω. Το ότι έχω όμως εγώ ή κάποιος άλλος την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει μια hyper-over-priced GPU δεν σημαίνει ότι είναι καλό αυτό που συμβαίνει ή ότι δεν θα έπρεπε να με νοιάζει η κατάσταση σαν pc-gamer και μέλος ενός community. Αλλά ξέχασα... Άσε τους άλλους να...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/in and off topic 

Το συγκεκριμένο chip της Nvidia πήρε το όνομα του από τον Βρετανό μαθηματικό και κρυπτογράφο Alan Turing, που θεωρείται ο “πατέρας της επιστήμης των υπολογιστών” και που κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου ανέλαβε να αποκωδικοποιήσει την γερμανική κρυπτογραφική συσκευή Enigma.

Σημαντικός άνθρωπος, χωρίς αυτόν μάλλον σβαστικες θα είχαμε και εικονίσματα του Φυρερ κάνω από τα κρεβάτια μας.

Οποιος βέβαια ως άθεος και ομοφυλόφιλος, (που θεωρούνταν ανώμαλος και παιδόφιλος εκείνη την εποχή) υπεβλήθη σε χημικό ευνουχισμό για να μην μπει φυλακή μετά το πέρας του πολέμου. Δεν αποκαλύφθηκε η ταυτότητα του και το έργο του ποτέ, παρά μόνο το 2012 αν θυμάμαι καλά, το ανέφεραν οι Άγγλοι πρώτη φορά και  ότι χαρις Σε αυτόν κέρδισαν την απόβαση της Νορμανδίας που ήταν καθοριστική μάχη για τους συμμάχους, γιατί είχαν σπάσει τον κώδικα επικοινωνίας και ήξεραν ότι θα λείπουν μεγαλα τμήματα του ναζιστικου στρατεύματος εκείνες τις μέρες.

Αμα σας αρέσουν οι υπολογιστές και τα Bitcoin είναι επειδή μια ”άθεη αδερφή” πρώτο συνέλαβε την ιδέα...!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η NVIDIA το performance που δίνει κάθε φορά είναι stadar εδώ και χρόνια.

Δηλαδή τώρα θα έχουμε

2070 = 1080Ti

2080 = 1080Ti + 20-25%

2080Ti = 1080Ti + 70-80%

Ακριβώς τα ίδια νούμερα ισχύουν και για τις προηγούμενες γενιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το καλο να μας ερθουν 2080 να δω καποοι τη θα κανουν τυπου 1080 $800 και 400 για rx480 δεν παμε καλα καθολου καλα μονο καινουρια καρτα οταν βγουνε 2080 γιατι πολυ απλα οποιος παρει απο mininng ειναι κοροιδο γιατι πολυ απλα το mininng με gpu θα φταστει στο τελος του δισκολευη η εκσορυηξ και θα βλεπουμε τυπου 1080 400ευρω μια καρτα οταν τρεχει 99% 24 ωρες το 24 για μηνες απλα δεν θα σε βγαλει πανω απο δυο χρονια 

Επεξ/σία από giannis2156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Mr.Calavera είπε

Ωραία λογική... Κάνε το κομμάτι σου και άσε τους άλλους να....... Με κάλυψες απόλυτα. Και όσο για τα λεφτά που ανέφερες για κάρτα γραφικών μιλάμε, δεν μιλάμε για Ferrari, yiannis_1. Άμα μου χρειαστεί θα την πάρω. Το ότι έχω όμως εγώ ή κάποιος άλλος την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει μια hyper-over-priced GPU δεν σημαίνει ότι είναι καλό αυτό που συμβαίνει ή ότι δεν θα έπρεπε να με νοιάζει η κατάσταση σαν pc-gamer και μέλος ενός community. Αλλά ξέχασα... Άσε τους άλλους να...

Φίλε μου καλέ μου φίλε απο το nick σου βλέπω πως έχεις και γούστο στα pc games.

Και εγώ μαζί σου.

Αλλά οι δυνάμεις της αγοράς είναι αμείλικτες αυτή τη στιγμή, ειδικά αν δεν παίξεις το παιχνίδι του mining.

Το σύστημα είναι ενα και είναι καπιταλιστικό και όσα κορκοδείλια δάκρυα και να δω απο τα τμήματα marketing τους δεν μου βγάζεις απο το μυαλό ότι nvidia και ati αυτή την στιγμή τρίβουν τα χέρια τους με ικανοποίηση.

Όμως απο τη στιγμή που μου δίνεται η δυνατότητα να πάρω πίσω το κομμάτι της τιμής που οφείλεται στο mining hype δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλαψουρίζω αντί να βάλω το pc μου για 3 μήνες στο nicehash και να είναι σαν να πήρα την 1060 στα 200 ευρώ και όχι στα 330.

 

Και γιατί όχι να το συνεχίσω και άλλους 9 μήνες και να πάρω του χρόνου την 2070 for free... (αν πουλήσω και την 1060)

 

Απο την κατάσταση προς το παρόν ευνοούνται όλοι οι άλλοι εκτός απο μένα σαν καταναλωτής, nvidia-amd οι διάφοροι vendors όλοι τρίβουν τα χέρια τους.(δύσκολο να συνεχιστεί για πάντα...)

Για όσο όμως συνεχίζει, κάντε αυτό το άπληστο hype οπως λέτε ευκαιρία για σας. 

Δεν μιλάμε για να βγάλεις περιουσία απλά αν μπορείς να αναβαθμίσεις την κάρτα σου for free why not...

Όταν και αν σκάσει το graphics card mining (δεν είναι ανάγκη να εξαφανιστούν τα cryptoνιμίσματα για να συμβεί αυτό) θα είναι αλλού παππά ευαγγέλιο και τότε θα δωθούν στους gamers άπειρες ευκαιρίες για πολύ φτηνότερη απο το φυσιολογικό επεξεργαστική δύναμη για να χαρούν τα games τους.

Ευκαιρίες που χωρίς το gpu mining δεν θα υπήρχαν καν.

Βασικά χωρίς το gpu mining οι κάρτες που θα είχαν παραχθεί ειδικά οι hi end 1080-1080ti δε θα ταν ούτε το 1/10 απο αυτές που τελικά βγήκαν απο την παραγωγή.

Άρα τελικά βλάπτει το mining το gaming ή το αντίθετο??? 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η NVIDIA το performance που δίνει κάθε φορά είναι stadar εδώ και χρόνια.

Δηλαδή τώρα θα έχουμε

2070 = 1080Ti

2080 = 1080Ti + 20-25%

2080Ti = 1080Ti + 70-80%

Ακριβώς τα ίδια νούμερα ισχύουν και για τις προηγούμενες γενιές.

:Αυτά λιγο πολύ ισχύουν σε περίπτωση νέας αρχιτεκτονικής. Αν κάνει ένα refresh του Πασχάλη με gddr6 πχ από τα 16nm στα 14nm αυτό που θα δεις είναι όπως και τότε με τις gtx6xx->gtx7xx κάπου 20-30% plus ανά μοντέλο (δηλαδή η 2070 να είναι στα επίπεδα της 1080 και να έχει μικρότερη κατανάλωση).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Βασικά χωρίς το gpu mining οι κάρτες που θα είχαν παραχθεί ειδικά οι hi end 1080-1080ti δε θα ταν ούτε το 1/10 απο αυτές που τελικά βγήκαν απο την παραγωγή.

Εάν υπήρχε τέτοιο σενάριο θα όδευαν καθαρά σε διαφορετική marketing προσέγγιση και υλοποιήσεις συγκεκριμένων καρτών για το target group των miners που θα πούλαγαν σε διπλάσια τιμή + από την κάθε 1080. 
 

Αναφορά σε κείμενο

So stop bitching and start mining

τον λογαριασμό της ΔΕΗ τον πληρώνεις εσύ;  

 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ευθύνη οι εταιρείες που δεν αυξάνουν την παραγωγή εφόσον υπάρχει ζήτηση απλά θέλουν να κόψουν την κίνηση στις αρκετές μεταχειρισμενες προηγούμενης γενιάς για να πουλάνε τις νέες σε τιμές premium

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aris1986 είπε

/in and off topic 

Σημαντικός άνθρωπος, χωρίς αυτόν μάλλον σβαστικες θα είχαμε και εικονίσματα του Φυρερ κάνω από τα κρεβάτια μας.

Οποιος βέβαια ως άθεος και ομοφυλόφιλος, (που θεωρούνταν ανώμαλος και παιδόφιλος εκείνη την εποχή) υπεβλήθη σε χημικό ευνουχισμό για να μην μπει φυλακή μετά το πέρας του πολέμου. Δεν αποκαλύφθηκε η ταυτότητα του και το έργο του ποτέ, παρά μόνο το 2012 αν θυμάμαι καλά, το ανέφεραν οι Άγγλοι πρώτη φορά και  ότι χαρις Σε αυτόν κέρδισαν την απόβαση της Νορμανδίας που ήταν καθοριστική μάχη για τους συμμάχους, γιατί είχαν σπάσει τον κώδικα επικοινωνίας και ήξεραν ότι θα λείπουν μεγαλα τμήματα του ναζιστικου στρατεύματος εκείνες τις μέρες.

Αμα σας αρέσουν οι υπολογιστές και τα Bitcoin είναι επειδή μια ”άθεη αδερφή” πρώτο συνέλαβε την ιδέα...!

 

Οκ. Αλλα δεν καταλαβαινω το point σε ολα αυτα.

Αυτοι που καναν την enigma δεν ειχαν αδερφες στην ομαδα τους? Παιδοφιλους δεν ειχε η ναζιστικη γερμανια? Χημικους ευνουχισμους κ αυτοι δεν καναν? (μαλιστα φεραν κ την μοδα της χημικης στειρωσης, που μετα ακολουθησαν κ οι υπολοιποι). Αρα, κ να μην ειχε σπασει αυτος τον κωδικα, παλι τα ιδια πανω-κατω δεν θα γραφαμε σημερα?

Κ τωρα που δεν εχουμε την σβαστικα κ την φατσα του φυρερ, αλλα τις φωτο του Σωρος με τα μαυρο-κοκκινα σημαιακια, ποια η μεγαλη διαφορα? Αθεοι δεν θα γινομασταν κ με τα δυο συστηματα, ετσι κ αλλοιως? Η δλδ ειναι η πρωτη εφευρεση που κανει καποιος που κοινωνικα θεωρειται "ακραιος"? 

Την αληθεια γραφεις, αλλα τι θες να πεις? 

8 ώρες πριν, Mr.Calavera είπε

Ωραία λογική... Κάνε το κομμάτι σου και άσε τους άλλους να....... Με κάλυψες απόλυτα. Και όσο για τα λεφτά που ανέφερες για κάρτα γραφικών μιλάμε, δεν μιλάμε για Ferrari, yiannis_1. Άμα μου χρειαστεί θα την πάρω. Το ότι έχω όμως εγώ ή κάποιος άλλος την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει μια hyper-over-priced GPU δεν σημαίνει ότι είναι καλό αυτό που συμβαίνει ή ότι δεν θα έπρεπε να με νοιάζει η κατάσταση σαν pc-gamer και μέλος ενός community. Αλλά ξέχασα... Άσε τους άλλους να...

Πως λεγεται το μηχανημα? Υπολογιστης- οχι παιχνιδομηχανη.

Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. 

Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε. Τωρα αν εμεις το χρησιμοποιουμε για να καπινουμε αερα κοπανιστο (γιατι αδερφε αυτο κανουμε οταν παιζουμε), μαγκια μας, αλλα να μην ξεχναμε οτι εμεις οι gamers σφετεριζομαστε την αγορα των κανονικων χρηστων κ ανεβαζουμε τις τιμες σε ολα, κ οχι the other way around!!!

Καπου εχουμε διαστρεβλωσει την πραγματικοτητα. Ο υπολογιστης ειναι για πληροφορηση, δουλειες γραφειου, ερευνα, επικοινωνια, μυνηματα, παραγωγη οπτικοακουστικου υλικου κλπ κλπ κλπ. Δουλειες πραγματικες, με λιγα λογια. Οχι για να καθομαστε εμεις να τα ξυνουμε με gta5 κ  minecraft. Κ αν ειχαμε αφησει τους απλους χρηστες μονους τους να κανονισουν τις τιμες, ξερεις ποσο θα καναν οι καρτες γραφικων τωρα??? 100Ε η 1080 θα εκανε!!! (γιατι ο απλος χρηστης ΔΕΝ θα ξεσκιζοταν να την αγορασει= η τιμη θα εμενε σε λογικα ορια)

Ολη η βιομηχανια επεξεργαστων, μνημων, ssd, τροφοδοτικων, κουτιων, καρτων ηχου/γραφικων κ ολων οσων χρησιμοποιουμε βασιζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους gamers. Κανενας μα κανενας πελατης μου ΠΟΤΕ δεν θελησε να δωσει τρελα λεφτα για τιποτα απ ολα αυτα, οσα χρονια ειμαι σε αυτη την δουλεια. Μονο εμεις τα κοροιδα τα ακουμπαμε σαν... κοροιδα. Κ θες να μου πεις οτι τωρα που εμφανιστηκε κ αλλη μια κατηγορια κοροιδων, οτι σε πειραξε????? Μωρε τι μας λες!!! Σοβαρα???? 3 δεκαετιες τωρα πως ανεβαιναν οι τιμουλες ΣΕ ΟΛΑ (οχι μονο στα γραφικα), αφου δεν υπηρχαν miners??? Η ιντελα κ η Νβιντια τα μαγαζακια τους στην πλατη ποιων ηλιθιων τα χτησαν???? Πανω στους ανυπαρκτους miners??? Κ για πες μου εσυ που πειραζεσαι απ τα κρυπτο που ανεβαζουν τιμες, οι ddr4 γιατι ειναι στον θεο, αφου κανενα κρυπτο δεν σκαβεται με αυτες???? Οι ssd μεχρι προτινως γιατι ηταν κ αυτοι στο θεο? Λογω bitcoin?

Ολα ειναι δικαιολογιες αδερφε, για να βαζουν μεγαλα νουμερα στα χαρτακια με τις τιμες. Προπερσυ οι καταιγιδες στην Ταυλανδη, περσυ η μικρη παραγωγη σε controlers, σημερα τα κρυπτο, αυριο το ΑΙ στα αυτοκινητα. ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει ενας λογος να κανουν αρπαχτη κ ΠΑΝΤΑ εμεις τα κοροιδα θα το καταπινουμε κ θα λεμε ευχαριστω. Γιατι να κολλαμε στις δικαιολογιες λοιπον?

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Οκ. Αλλα δεν καταλαβαινω το point σε ολα αυτα.

Αυτοι που καναν την enigma δεν ειχαν αδερφες στην ομαδα τους? Παιδοφιλους δεν ειχε η ναζιστικη γερμανια? Χημικους ευνουχισμους κ αυτοι δεν καναν? (μαλιστα φεραν κ την μοδα της χημικης στειρωσης, που μετα ακολουθησαν κ οι υπολοιποι). Αρα, κ να μην ειχε σπασει αυτος τον κωδικα, παλι τα ιδια πανω-κατω δεν θα γραφαμε σημερα?

Κ τωρα που δεν εχουμε την σβαστικα κ την φατσα του φυρερ, αλλα τις φωτο του Σωρος με τα μαυρο-κοκκινα σημαιακια, ποια η μεγαλη διαφορα? Αθεοι δεν θα γινομασταν κ με τα δυο συστηματα, ετσι κ αλλοιως? Η δλδ ειναι η πρωτη εφευρεση που κανει καποιος που κοινωνικα θεωρειται "ακραιος"? 

Την αληθεια γραφεις, αλλα τι θες να πεις? 

Πως λεγεται το μηχανημα? Υπολογιστης- οχι παιχνιδομηχανη.

Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. 

Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε. Τωρα αν εμεις το χρησιμοποιουμε για να καπινουμε αερα κοπανιστο (γιατι αδερφε αυτο κανουμε οταν παιζουμε), μαγκια μας, αλλα να μην ξεχναμε οτι εμεις οι gamers σφετεριζομαστε την αγορα των κανονικων χρηστων κ ανεβαζουμε τις τιμες σε ολα, κ οχι the other way around!!!

Καπου εχουμε διαστρεβλωσει την πραγματικοτητα. Ο υπολογιστης ειναι για πληροφορηση, δουλειες γραφειου, ερευνα, επικοινωνια, μυνηματα, παραγωγη οπτικοακουστικου υλικου κλπ κλπ κλπ. Δουλειες πραγματικες, με λιγα λογια. Οχι για να καθομαστε εμεις να τα ξυνουμε με gta5 κ  minecraft. Κ αν ειχαμε αφησει τους απλους χρηστες μονους τους να κανονισουν τις τιμες, ξερεις ποσο θα καναν οι καρτες γραφικων τωρα??? 100Ε η 1080 θα εκανε!!! (γιατι ο απλος χρηστης ΔΕΝ θα ξεσκιζοταν να την αγορασει= η τιμη θα εμενε σε λογικα ορια)

Ολη η βιομηχανια επεξεργαστων, μνημων, ssd, τροφοδοτικων, κουτιων, καρτων ηχου/γραφικων κ ολων οσων χρησιμοποιουμε βασιζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους gamers. Κανενας μα κανενας πελατης μου ΠΟΤΕ δεν θελησε να δωσει τρελα λεφτα για τιποτα απ ολα αυτα, οσα χρονια ειμαι σε αυτη την δουλεια. Μονο εμεις τα κοροιδα τα ακουμπαμε σαν... κοροιδα. Κ θες να μου πεις οτι τωρα που εμφανιστηκε κ αλλη μια κατηγορια κοροιδων, οτι σε πειραξε????? Μωρε τι μας λες!!! Σοβαρα???? 3 δεκαετιες τωρα πως ανεβαιναν οι τιμουλες ΣΕ ΟΛΑ (οχι μονο στα γραφικα), αφου δεν υπηρχαν miners??? Η ιντελα κ η Νβιντια τα μαγαζακια τους στην πλατη ποιων ηλιθιων τα χτησαν???? Πανω στους ανυπαρκτους miners??? Κ για πες μου εσυ που πειραζεσαι απ τα κρυπτο που ανεβαζουν τιμες, οι ddr4 γιατι ειναι στον θεο, αφου κανενα κρυπτο δεν σκαβεται με αυτες???? Οι ssd μεχρι προτινως γιατι ηταν κ αυτοι στο θεο? Λογω bitcoin?

Ολα ειναι δικαιολογιες αδερφε, για να βαζουν μεγαλα νουμερα στα χαρτακια με τις τιμες. Προπερσυ οι καταιγιδες στην Ταυλανδη, περσυ η μικρη παραγωγη σε controlers, σημερα τα κρυπτο, αυριο το ΑΙ στα αυτοκινητα. ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει ενας λογος να κανουν αρπαχτη κ ΠΑΝΤΑ εμεις τα κοροιδα θα το καταπινουμε κ θα λεμε ευχαριστω. Γιατι να κολλαμε στις δικαιολογιες λοιπον?

 

Οι τιμες δεν επηρεαζονται απο τιποτα, αναλογα με την ζητηση αυξανεται και η παραγωγη. Στην προκειμενη περιπτωση η παραγωγη δεν αυξηθηκε λογο της επερχομενης σειρας gpu, και λογο της αβεβαιωτητας που επικρατει στα crypto. Αν ανεβαζαν σημερα παραγωγη στις 1070-1080 και εσκαγε το cryptomining, οχι μονο θα εμενε τεραστιο στοκ, αλλα θα ειχαν επενδυσει λανθασμενα σε νεες μοναδες παραγωγης, και θα ειχαν ανταγωνισμο απο τις second hand gpu. Ειναι απλα τα πραγματα, παντα θα κοιτανε να μην εχουν απωλειες, οπως θα εκανε καθε σοβαρη εταιρια. Και κατι τελευταιο, το κερδος δεν παει ουτε στην AMD/Nvidia, ουτε στον OEM που αναλαμβανει την υλοποιηση του gpu. Το κερδος παει στους προμηθευτες/εισαγωγεις και λιανεμπορους, τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Asmo είπε

Οι τιμες δεν επηρεαζονται απο τιποτα, αναλογα με την ζητηση αυξανεται και η παραγωγη. Στην προκειμενη περιπτωση η παραγωγη δεν αυξηθηκε λογο της επερχομενης σειρας gpu, και λογο της αβεβαιωτητας που επικρατει στα crypto. Αν ανεβαζαν σημερα παραγωγη στις 1070-1080 και εσκαγε το cryptomining, οχι μονο θα εμενε τεραστιο στοκ, αλλα θα ειχαν επενδυσει λανθασμενα σε νεες μοναδες παραγωγης, και θα ειχαν ανταγωνισμο απο τις second hand gpu. Ειναι απλα τα πραγματα, παντα θα κοιτανε να μην εχουν απωλειες, οπως θα εκανε καθε σοβαρη εταιρια. Και κατι τελευταιο, το κερδος δεν παει ουτε στην AMD/Nvidia, ουτε στον OEM που αναλαμβανει την υλοποιηση του gpu. Το κερδος παει στους προμηθευτες/εισαγωγεις και λιανεμπορους, τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος.

Μη μου ξαναλες τις μπουρδες που μας λεν οι αντιπροσωποι τυπου αδερφε. Τα εχω ακουσει χιλιες φορες. Βλακιες ειναι.

Οσον αφορα παραγωγη κ ζητηση-> Αυτη την στιγμη κυκλοφορουν ανα τον κοσμο απο Ραντεον του 2005 εως 1080 του 2018. Ταυτοχρονα κ παντου. Τα ραφια ειναι γεματα ανα τον κοσμο, ασχετα αν εμεις ψαχνουμε συγκεκριμενα πραματα σε συγκεκριμενες τιμες. Οι παραγγελιες τους επιρεαζονται απο χιλιους δυο παραγοντες που οι περισοτεροι ΔΕΝ εχουν τιποτα να κανουν με την πελατεια (τιμες πρωτων υλων, μισθοδοσιες, εφοριες διαφορων κρατων, διακρατικες συμφωνιες, μεταφορικα, αλυσιδες λιανικης, ανταγωνιστικες εταιριες--- μονο για να σου αναφερω καποια χοντρικα). Τελευταιοι κ καταιδρωμενοι ερχομαστε εμεις κ η ζητηση μας. Στα κλ@π@ρχιδ@ τους μας εχουν. Μας κοπαναν 3 χιλιαρικα την μια κ μεις τους θερμοπαρακαλαμε για αλλο ενα. Πετανε μια κοτσανα που κ που, για να νοιωθουμε κ μεις ομορφα οταν θα μας ανακοινωσουν την τιμη στο σφαγειο. 

Αβεβαιοτητα κρυπτο κ σαχλαμαρες. Λες ο CEO της Νβιντια να μην ξερει κατα ποσο το κρυπτο ηρθε για να μεινει, η ειναι φοτσκα που θα φυγει? Πλακα μου κανεις? Να τον χεσω για αφεντικο αμα δεν γνωριζει!!!! Αλλα τι λεω... Αυτος -κ η Λιζα κ οι υπολοιποι φιλοι-  ξερουν πολυ καλα κ ποιος ειναι ο Νακαμοτο, κ που παει το ΑΙ, κ που χρησιμευει το "σκαψιμο" που κανουμε κ τα παντα. Λες να ειναι μεσα στην τεχνολογια (αυτοι να την οδηγουν βασικα) κ να μην γνωριζουν τι ειναι bitcoin????

Κ, ναι, το κερδος δεν παει σε αυτους... Πλακα μας κανεις παλι αδερφε, η καπνιζεις πολυ???

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...