Προς το περιεχόμενο

Το Nvidia Turing είναι ένα crypto-mining chip που έφτιαξε ο Jen-Hsun Huang για να σώσει το PC gaming


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που παντα με ξεπερνα σε αυτα τα θεματα ειναι οι εικασιες για τις τιμες των μεταχειρισμενων καρτων σε περιπτωση ανωτερων κλπ κλπ ,ειλικρινα προκειται για ονειρο θερινης νυκτας να δεις 1080 used 150ευρω λογω mining και ονειρο θερινης νυκτας κανεις να ελπιζει οτι αυτο το πραγμα θα σταματησει αποτομα απο τις εταιριες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Πως λεγεται το μηχανημα? Υπολογιστης- οχι παιχνιδομηχανη.

Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. 

Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε.

Φίλε μου υπερβάλλεις. Σκέψου ότι το gaming το συστήνουν σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας https://www.aplaceformom.com/blog/ways-video-gaming-benefits-older-adults/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, johntikis είπε

Εχουν ευθύνη οι εταιρείες που δεν αυξάνουν την παραγωγή εφόσον υπάρχει ζήτηση απλά θέλουν να κόψουν την κίνηση στις αρκετές μεταχειρισμενες προηγούμενης γενιάς για να πουλάνε τις νέες σε τιμές premium

Αδερφέ εάν δεν το γνωρίζεις τα εργοστάσια δουλεύουν στο 120% μην πω και παραπάνω και πάλι δεν προλαβαίνουν.
Ο λόγος ότι εκεί που κάποιος έπαιρνε μία κάρτα γραφικών να κάνει τη δουλειά του, σκάει ο miner Και σηκώνει 5 κάρτες με αποτέλεσμα να υπάρχει έλλειψη και οι λίγες που βγαίνουν να πουλιούνται στο Θεό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έδωσα το δικό μου σύστημα για να φτιάξω ένα καλύτερο πριν αρκετούς μήνες, μετά από 1 εβδομάδα είδα οτι άρχισαν και έπαιρναν επικύνδυνα την ανηφόρα οι τιμές στις GPU, προς το παρόν έχω πάρει το XONEX μέχρι να δούμε που στο καλό θα φτάσουμε και αν πέσουν τελικά οι τιμές γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί το χειριστήριο (αν και δεν μπορώ να πω, τα games τρέχουν απίστευτα καλά, με frames που παίζουν κοντά στα 60 και αρκετά καλά γραφικά μπορώ να πω), θέλω να γυρίσω πίσω στο κλασικό πληκτρολόγιο και ποντίκι με τα τρομερά FPS... Άντε να δούμε τελικά τι θα γίνει... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2018 στις 5:10 ΠΜ, SilverMachine είπε

Πως λεγεται το μηχανημα? Υπολογιστης- οχι παιχνιδομηχανη.

Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. 

Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε. Τωρα αν εμεις το χρησιμοποιουμε για να καπινουμε αερα κοπανιστο (γιατι αδερφε αυτο κανουμε οταν παιζουμε), μαγκια μας, αλλα να μην ξεχναμε οτι εμεις οι gamers σφετεριζομαστε την αγορα των κανονικων χρηστων κ ανεβαζουμε τις τιμες σε ολα, κ οχι the other way around!!!

Με το συμπάθειο αγαπητέ αλλα λες ο,τι να ναι. Επειδή δλδ λέγεται ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ κάνει αποκλειστικά να τον χρησιμοποιούμε για παραγωγικές δουλειές/δουλειές γραφείου; Σου χω νέα, ακόμα και όταν τον χρησιμοποιούμε για gaming υπολογισμούς κάνει. Δεύτερον, αν θεωρείς το gaming παιδιάρισμα και αέρα κοπανιστό δικαίωμα σου, διαφωνώ κάθετα, αλλά δικαίωμα σου. Άλλα με αυτή την λογική αέρας κοπανιστός και φούσκα μπορεί να θεωρηθεί το mining και τα cryptos και μάλιστα κάποιοι μπορούν να το θεωρήσουν και ανούσια σπατάλη ηλεκτρικής ενέργειας. Αφού λοιπόν τα λύσαμε αυτά συνεχίζουμε.

Η αύξηση των τιμών του hardware ευθύνεται σε πάρα πολλούς παράγοντες, to gaming είναι ένας πολύ μικρός όμως. Οι κυριότεροι είναι η απουσία ανταγωνισμού στις CPU ( η Intel ουσιαστικά μονοπωλούσε για χρόνια πριν τους Ryzen). Η αύξηση στις RAM οφείλεται στην αγορά των smartphone. Η αύξηση που λες στους SSD οφείλεται στην έλλειψη NAND. Τώρα αν κάποιος θέλει το pc για δουλειές γραφείου όπως λες ας μην πάρει το super-duper τροφοδοτικό 1000watt, ας μην πάρει το κουτί τσίρκο με τα φωτάκια που κοστίζει 200 euros, στην τελική κανένας δεν τον υποχρεώνει να αγοράσει gaming εξαρτήματα για να κάνει τη δουλειά του. Για να σου δώσω να καταλάβεις υπάρχουν οι ROG motherboards της ASUS που είναι αποκλειστικά για gamers και enthusiasts/overclockers και κοστίζουν 300 euros, υπάρχουν και απλές με 100 euros που μια χαρά κάνεις την δουλειά σου. Αφού όπως λες είσαι στο χώρο και έχεις πελάτες αυτά θα έπρεπε να τα ξέρεις.

Και για να το κλείσουμε όπως έγραψα και σε προηγούμενο post η κίνηση αυτή της Nvidia να βγάλει εξειδικευμένες GPU για mining είναι προς όφελος όλων και απορώ ή μάλλον δεν απορώ γιατί δεν το είχε κάνει νωρίτερα. Θα συμφωνήσω σε αυτό που έγραψες στην τελευταία παράγραφο, δικαιολογία ψάχνουν όλοι, αλλά κυρίως οι vendors στην παρούσα φάση να βγάλουν χρήμα και να ανεβάζουν τις τιμές.

Επεξ/σία από Mr.Calavera
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr.Calavera είπε

Με το συμπάθειο αγαπητέ αλλα λες ο,τι να ναι. Επειδή δλδ λέγεται ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ κάνει αποκλειστικά να τον χρησιμοποιούμε για παραγωγικές δουλειές/δουλειές γραφείου; Σου χω νέα, ακόμα και όταν τον χρησιμοποιούμε για gaming υπολογισμούς κάνει. Δεύτερον, αν θεωρείς το gaming παιδιάρισμα και αέρα κοπανιστό δικαίωμα σου, διαφωνώ κάθετα, αλλά δικαίωμα σου. Άλλα με αυτή την λογική αέρας κοπανιστός και φούσκα μπορεί να θεωρηθεί το mining και τα cryptos και μάλιστα κάποιοι μπορούν να το θεωρήσουν και ανούσια σπατάλη ηλεκτρικής ενέργειας. Αφού λοιπόν τα λύσαμε αυτά συνεχίζουμε.

Η αύξηση των τιμών του hardware ευθύνεται σε πάρα πολλούς παράγοντες, to gaming είναι ένας πολύ μικρός όμως. Οι κυριότεροι είναι η απουσία ανταγωνισμού στις CPU ( η Intel ουσιαστικά μονοπωλούσε για χρόνια πριν τους Ryzen). Η αύξηση στις RAM οφείλεται στην αγορά των smartphone. Η αύξηση που λες στους SSD οφείλεται στην έλλειψη NAND. Τώρα αν κάποιος θέλει το pc για δουλειές γραφείου όπως λες ας μην πάρει το super-duper τροφοδοτικό 1000watt, ας μην πάρει το κουτί τσίρκο με τα φωτάκια που κοστίζει 200 euros, στην τελική κανένας δεν τον υποχρεώνει να αγοράσει gaming εξαρτήματα για να κάνει τη δουλειά του. Για να σου δώσω να καταλάβεις υπάρχουν οι ROG motherboards της ASUS που είναι αποκλειστικά για gamers και enthusiasts/overclockers και κοστίζουν 300 euros, υπάρχουν και απλές με 100 euros που μια χαρά κάνεις την δουλειά σου. Αφού όπως λες είσαι στο χώρο και έχεις πελάτες αυτά θα έπρεπε να τα ξέρεις.

Και για να το κλείσουμε όπως έγραψα και σε προηγούμενο post η κίνηση αυτή της Nvidia να βγάλει εξειδικευμένες GPU για mining είναι προς όφελος όλων και απορώ ή μάλλον δεν απορώ γιατί δεν το είχε κάνει νωρίτερα. Θα συμφωνήσω σε αυτό που έγραψες στην τελευταία παράγραφο, δικαιολογία ψάχνουν όλοι, αλλά κυρίως οι vendors στην παρούσα φάση να βγάλουν χρήμα και να ανεβάζουν τις τιμές.

Αμα μιλαμε κ δεν καταλαβαινεις ελληνικα δεν φταιω εγω.

Επαναλαμβανω-> 

"""Παμε ξανα--> ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ. Που σημαινει οτι εχει βγει για να δουλευουμε, οχι να παιδιαριζουμε. Τωρα αν εμεις το χρησιμοποιουμε για να καπινουμε αερα κοπανιστο (γιατι αδερφε αυτο κανουμε οταν παιζουμε), μαγκια μας, αλλα να μην ξεχναμε οτι εμεις οι gamers σφετεριζομαστε την αγορα των κανονικων χρηστων κ ανεβαζουμε τις τιμες σε ολα, κ οχι the other way around!!!"""

Την λεξη "αποκλειστικα" την βαζεις εσυ οτι την λεω. Μην βαζεις λογια στο στομα των αλλων. Κακια συνηθεια φιλε.

Περα απο αυτο, νομιζω ειμαι κατανοητος κ ευκολος. Διατυπωνω την αποψη οτι οι ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ εχουν βγει για ΕΡΓΑΣΙΑ κ οχι παιχνιδι. Μαλιστα, ζουμε κ σε εποχη που εχουμε ΚΟΝΣΟΛΕΣ που ειναι οι κατ εξοχην ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΕΣ.  Οποτε καταληγω στο συμπερασμα οτι οι gamers βρηκαν τα μηχανηματα κ τα προσαρμοσαν στα γουστα τους. Πραγμα που δεν νομιζω να μπορεις να αρνηθεις δεδομενου οτι οι υπολογιστες ξεκινησαν ως κρυπτογραφικα μηχανηματα επι 2ου ΠΠ (για την αντικατασκοπεια), συνεχισαν ως μετεωρολογικα (κυριως για τον στρατο), προχωρησαν ως μηχανες βλητικης αναλυσης (για το πυροβολικο) κ φτασαν κα κανουν βαλιστικους υπολογισμους (για την αεροπορια/πυρηνικη αποτροπη). Α! ξεχασα κ την ΝΑΣΑ καποια στιγμη στα 60ς.                                                                                Οταν οι ενοπλες δυναμεις της αμερικης πηγαν ενα βημα παραπανω τεχνολογικα, επιτρεψαν τις διαφορες εταιριες να βγαλουν προιοντα βασισμενα στην προηγουμενη γενια (δεδομενου του ψυχρου πολεμου). Ετσι ξεκινησαν οι κονσολες (atari, amiga κλπ). Οποτε αδερφε μην μπερδευεσε. Τα κομπιουτερ ειναι για ολες τις δουλειες. Επειδη τα βαζουμε σε εξυπνα ψυγεια δεν παει να πει οτι βγηκαν για να κραταν θερμοκρασια σε καταψυξεις. (Btw νομιζεις οτι αν δεν ειχε πεσει το τειχος του βερολινου κ ειχαμε ακομα αντιπαραθεση με τους ανατολικους, θα βγαιναν "υπερμηχανημα" για μας τον απλο λαο? please.....)

Μετα, μην παιζεις με τα λογια φιλε μου. Φυσικα παντα υπολογισμους κανει ο υπολογιστης, ακομα κ οταν παιζει. Ολοι μας τελειωσαμε δημοτικο κ μπορουμε να το καταλαβουμε κ αυτο. Δεν χρειαζεται να μας εξηγησεις γιατι βγαινει ο ηλιος απο την ανατολη. Το συμπερασμα μου το βασιζω απο τα αποτελεσματα. Οχι τα Ο/1 που μετρα το μηχανημα. Για την ιστορια να σου αναφερω οτι αυτη η προσεγγιση ερχεται εκ του αποτελεσματος μοναχα. Αυτο που επισημαινεις ειναι η λειτουργικη εξηγηση. Δεν αναφερα αυτην- αρα αστοχος ο υπαινιγμος.

Οσο για μια απλουστατη συγκριση gaming-mining, να πουμε μονο οτι με το πρωτο κανεις καποιους αλλους πλουσιους, ενω με το δευτερο προσπαθεις να γινεις εσυ. Με το πρωτο ποτε δεν κανεις καρριερα (το πολυ να γινεις υπαλληλακος σε καμια εταιρια-που για ελλαδα το ξεχναμε φυσικα), ενω με το δευτερο μπορεις πραγματικα να κανεις. Αν δεν μπορεις να δεις τις διαφορες σε αυτα, δεν μπορω να σε βοηθησω. Οπως επισης, αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι οταν ΠΑΙΖΕΙΣ ενα ΠΑΙΧΝΙΔΙ (το λενε οι ιδιες οι λεξεις), απο μια ηλικια κ μετα (ας πουμε μετα τα 21? σου κανει?) παιδιαριζεις... δεν νομιζω να υπαρχει κοινος τοπος για να συνεννοηθουμε, το πιο πιθανο. 

Για τις μητρικες που λες, 99 στους 100 πελατες θα παρουν μητρικη των 40-50 ευρω (ουτε καν των 100 ΛΟΛ), κ ο ενας (ο πιτσιρικας που ξεκιναει να ασχολειται) θα μου ζητησει την κατοσταρα. Τα 300 κ 400 ευρω ΠΟΤΕ δεν ειναι παραγγελια. Αυτα τα απαρτια ειναι για πορωμενους κ τα αγοραζουν μονοι τους, ξερουν τι κανουν (ως εναν βαθμο), κ δεν ψαχνουν τεχνικο να τους στησει μηχανημα (ουτε ποτε εταιρια θα μου ζηταγε κατι τετοιο, οπως ελπιζω να μπορεις να καταλαβεις). Τα εκατομμυρια μητρικων που βγαινουν ειναι φτηνιαρικες μητρικες για τον λαο (που ουτε καν ξερει να προφερει το ονομα "gigabyte",  κ αν του πεις "asus" θα νομισει οτι του μιλας για κατι που τρωγεται). Κ επειδη "δεν ξερω τι λεω" -συμφωνα με σενα, να κ 2 λινκ να βγαλεις εσυ -που ξερεις τι λες- καποια συμπερασματα.

http://www.tomshardware.com/news/Asus-Gigabyte-Sales-Business-Motherboard,22078.html                                                                                                                               Εδω μας λεει ο αρθρογραφος οτι η asus πουλησε 5 εκατ. μητρικες για το 2012.  Η εταιρια ξεκινησε το 1989. Θες να υποθεσουμε οτι πουλαγε 5 εκατομυρια απ το 1989? Ας το πουμε λοιπον. 29 χρονια λοιπον επι 5 εκ. το χρονο= 145 εκ. μητρικες συνολο. Θες να πουμε τωρα οτι ολες αυτες ηταν μητρικες για gaming rigs? Ας το πουμε κ αυτο. 

 Παρε κ αυτο τωρα.  https://www.asus.com/Microsite/mb/ASUSMB1st/index.aspx                                                                                                                                                                                        Η Asus, συμφωνα με οτι λενε οι ιδιοι, εχει πουλησει 500 εκ. μητρικες !!! Οποτε αν τα 145 ειναι gaming, τα αλλα 355 τι ειναι? (ΛΟΛ φιλαρακι). Που φυσικα καταλαβαινεις οτι απο-και-κλειεται να ειναι ολα τα 5 εκ. για παιχνιδομηχανηματα καθε χρονο, ουτε παλαιοτερα φτιαχναν μητρικες προορισμενες για gaming, ουτε ξεκινησε να πουλαει κατευθειαν 5 μυρια το χρονο. Βαλε τωρα κ τις αλλες εταιριες μια απ τα ιδια. Α! Κ μην ξεχασεις την ECS που κανει μονο βιομηχανικες πλεον, κ την foxconn, που ειναι η μεγαλυτερη ολων κ κανει OEM  to 40% ολων των ηλεκτρονικων παγκοσμιως ( https://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn ), κ που ουτε το 0,05% απ τις μητρικες της δεν ειναι gaming.... 

Μπορει να εισαι μεσα στο gaming παρα πολυ κ να μην μπορεις να φανταστεις τα νουμερα που σου δινω για "αλλες χρησεις". Αν θες με πιστευεις (κ τα λινκ που σου βαζω). Παντως gamer ειμαι 3 δεκαετιες αδερφε, οποτε δεν εχω λογω να σου λεω οτι μου κατεβαινει. Οι υπολογιστες ηταν, ειναι κ θα ειναι για αλλες δουλειες, κ το gaming δεν ειναι παρα ενα μικρο κομματι της αγορας (αρα δεν δικαιουμαστε να φωναζουμε στους οποιους miners).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2018 στις 11:07 ΠΜ, yiannis_1 είπε

Για να καταλάβω.

Την gtx 2000 series που δεν θα είναι με volta αρχιτεκτονική αλλά με refresh της pascal θα την ονομάσουν  series “Volta” μέσα στο 2018.

Ότι να ναι.

Έχουν έτοιμα τα chip και δεν τα δίνουν λόγω απουσίας ανταγωνισμού.

Μοντέλο ιντέλ κανονικά... 

μοντελο του πρωτου κανονικα  :) οποις κιαν βρεθει στην πρωτη θεση το ιδιο θα κανει , ασχετα απο το τι χρωμα εχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/17/2018 at 10:51 AM, nectons said:

χαχαχαχαχα... και η Nvidia σε dedicated μονάδα για εξόρυξη!!!... Το έλεγα ότι όλη η ιστορία είναι από τις μεγαλύτερες απάτες όλων των εποχών!. Φυσικά οι θερμόαιμοι δεν εννοώ ότι δεν θα επικρατήσει σαν νόμισμα αλλά οι εγκέφαλοι των κρατών το σκέφτηκαν για ομαλή μετάβαση από το ένα οικοσύστημα στο άλλο να τσιμπήσουν και μερικά εκατομμύρια να γίνει ο χαμός στην ρεμούλα.

Δηλαδή τώρα πάρα πολύ απλά. Τα πανάκριβα συστήματα θα τα έχουν οι γίγαντες που θα μπορούν να βγάλουν πραγματικό χρήμα από αυτά και οι απλοί users θα έρθουν σε ένα επίπεδο όπου θα είναι παντελώς ασύμφορο για να κάνουν εξόρυξη. Του δίνω 2-3 χρονάκια όσπου να εκπνεύσει εντελώς η μανία και θυμηθείτε τα λόγια μου !!!

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων όπως έχω πει ξανά την γνώμη μου. ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΡΥΞΗ για όσο σας δίνει χρήματα στην τσέπη σας. Όμως ΜΗΝ ΕΠΕΝΔΥΕΤΑΙ σε αυτήν και μην τζογάρετε γιατί κατά 99% θα χάσετε. Αν έχετε μαζέψει μπόλικο πράγμα είναι η καταλληλότερη στιγμή προς αποχώρηση (εννοώ εξαργύρωση και μετά συνέχιση εξόρυξης...)! Γιατί αυτά που είναι πασιφανές σε αυτή την ιστορία είναι και η μεγάλη ΠΑΓΙΔΑ. Φιλικότατη συμβουλή είναι κανονικό καζίνο και βρωμάει από μακριά. Withdraw ότι βγάζετε.

Οι επιστήμονες μην με πάρουν με τις τομάτες. Αν δεν σας αρέσει αυτό που γράφω απλά αγνοήστε το και ο χρόνος θα δείξει αν έχω δίκιο η όχι.

Ακριβως τα ιδια ελεγε και καποιος "αναλυτης" καμποσο καιρο πριν,Ηταν οικονομολογος και στελεχος τραπεζας. Μου προτεινε να βαλω τα λεφτα μου στην κυπρο για μεγαλες αποδοσεις σε προθεσμιακες... Οτι οι καρτες γραφικων δεν εχουνε μελλον και οτι ειναι φουσκα τα coins, τελος το 2012 αυτα,Εγω εχω ακομα τις ATI 7990 και κοβουνε coins ασταματητα...

Φροντισε να Θυμασαι και εσυ τα λογια σου σε 2 χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα καραγκιοζιλίκια με τα bitcoin και τα κρυπτονομίσματα πρέπει να τελειώσουν κάποια στιγμή. άντε πότε θα σκάσει η φούσκα να τελειώνουμε

11 λεπτά πριν, tonycooper είπε

Ακριβως τα ιδια ελεγε και καποιος "αναλυτης" καμποσο καιρο πριν,Ηταν οικονομολογος και στελεχος τραπεζας. Μου προτεινε να βαλω τα λεφτα μου στην κυπρο για μεγαλες αποδοσεις σε προθεσμιακες... Οτι οι καρτες γραφικων δεν εχουνε μελλον και οτι ειναι φουσκα τα coins, τελος το 2012 αυτα,Εγω εχω ακομα τις ATI 7990 και κοβουνε coins ασταματητα...

Φροντισε να Θυμασαι και εσυ τα λογια σου σε 2 χρονια .

τα ίδια νόμιζαν και κάποια γατόνια την εποχή του μεγάλου Χρηματηστηρίου στην Ελλαδίτσα και τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ αυτά που έχασαν. Δυστυχώς όλα αυτά τα πράγματα είναι φτιαγμένα από 100 φορές πιο πονηρά μυαλά από τα δικά μας δεν χαρίζει κανένας λεφτά. κάποιοι θα την πατήσουν άσχημα με όλο αυτό το παραμύθι όταν σκάσει η φούσκα όπως γίνετε κάθε φορά επαναλαμβανόμενα με χιλιάδες παραδείγματα. Η παγίδα σε όλο αυτό είναι να νομίζει ο κόσμος ότι με μια κάρτα γραφικών και έναν υπολογιστή θα βγάζει λεφτά και θα κάνει περιουσία και θα αφήσουν οι μεγαλοκαρχαρίες τα ψαράκια να αλωνίζουν ελεύθερα. Τι να πω ο κόσμος δεν βάζει μυαλό κάθε φορά με αυτά τα πράγματα υπάρχουν τόσοι πολλοί ευκολόπιστοι και νομίζουν ότι ήρθε η ευκαιρία τις ζωής τους να γίνουν πλούσιοι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, neogeo1982 είπε

αυτά τα καραγκιοζιλίκια με τα bitcoin και τα κρυπτονομίσματα πρέπει να τελειώσουν κάποια στιγμή. άντε πότε θα σκάσει η φούσκα να τελειώνουμε

τα ίδια νόμιζαν και κάποια γατόνια την εποχή του μεγάλου Χρηματηστηρίου στην Ελλαδίτσα και τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ αυτά που έχασαν. Δυστυχώς όλα αυτά τα πράγματα είναι φτιαγμένα από 100 φορές πιο πονηρά μυαλά από τα δικά μας δεν χαρίζει κανένας λεφτά. κάποιοι θα την πατήσουν άσχημα με όλο αυτό το παραμύθι όταν σκάσει η φούσκα όπως γίνετε κάθε φορά επαναλαμβανόμενα με χιλιάδες παραδείγματα. Η παγίδα σε όλο αυτό είναι να νομίζει ο κόσμος ότι με μια κάρτα γραφικών και έναν υπολογιστή θα βγάζει λεφτά και θα κάνει περιουσία και θα αφήσουν οι μεγαλοκαρχαρίες τα ψαράκια να αλωνίζουν ελεύθερα. Τι να πω ο κόσμος δεν βάζει μυαλό κάθε φορά με αυτά τα πράγματα υπάρχουν τόσοι πολλοί ευκολόπιστοι και νομίζουν ότι ήρθε η ευκαιρία τις ζωής τους να γίνουν πλούσιοι  

Μην φας έχει γλάρο.

Να σε ενημερώσω ότι η φούσκα έχει σκάσει καμιά 15άρα φορές από το 2009, και μάντεψε.

Μια φιλική συμβουλή, ενημερώσου - διάβασε για να μην μείνεις τεχνολογικά αναλφάβητος ή τουλάχιστο πριν κρίνεις κάτι, να μπορείς να το βασίσεις και κάπου.

Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στα cryptos, αλλά στο decentralized database (blockchain) μοντέλο που θα αλλάξει κυριολεκτικά τα πάντα.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι, και αφιέρωσε λίγο χρόνο να ενημερωθείς.

Γατόνι μου εσύ :D

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok φίλε εσύ που έχεις πιάσει τον Θεό από τα @@@@ πρόσεξε μόνο μην ξανοίγεσαι και πολύ όπως άλλοι γιατί μετά θα κλαις όπως έχουν κλάψει άλλοι και άλλοι. Ξέρω πολύ καλά λόγο δουλειάς τι εστί κρυπτονόμισμα και με όσα σοβαρά άτομα έχω μιλήσει που γνωρίζουν απο προγραμματισμό και γενικά υπολογιστές μου έχουν πει μείνε μακριά. Τώρα τι να σου πω δεν καταλαβαίνεις απότι βλέπω και το παίζεις και έξυπνος. όταν γίνεις εκατομμυριούχος γράψε και κανένα άρθρο τύπου success story να ανοίξεις τα μάτια και σε εμάς τους κοινούς θνητούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/17/2018 στις 11:51 ΠΜ, nectons είπε

χαχαχαχαχα... και η Nvidia σε dedicated μονάδα για εξόρυξη!!!... Το έλεγα ότι όλη η ιστορία είναι από τις μεγαλύτερες απάτες όλων των εποχών!. Φυσικά οι θερμόαιμοι δεν εννοώ ότι δεν θα επικρατήσει σαν νόμισμα αλλά οι εγκέφαλοι των κρατών το σκέφτηκαν για ομαλή μετάβαση από το ένα οικοσύστημα στο άλλο να τσιμπήσουν και μερικά εκατομμύρια να γίνει ο χαμός στην ρεμούλα.

Δηλαδή τώρα πάρα πολύ απλά. Τα πανάκριβα συστήματα θα τα έχουν οι γίγαντες που θα μπορούν να βγάλουν πραγματικό χρήμα από αυτά και οι απλοί users θα έρθουν σε ένα επίπεδο όπου θα είναι παντελώς ασύμφορο για να κάνουν εξόρυξη. Του δίνω 2-3 χρονάκια όσπου να εκπνεύσει εντελώς η μανία και θυμηθείτε τα λόγια μου !!!

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων όπως έχω πει ξανά την γνώμη μου. ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΡΥΞΗ για όσο σας δίνει χρήματα στην τσέπη σας. Όμως ΜΗΝ ΕΠΕΝΔΥΕΤΑΙ σε αυτήν και μην τζογάρετε γιατί κατά 99% θα χάσετε. Αν έχετε μαζέψει μπόλικο πράγμα είναι η καταλληλότερη στιγμή προς αποχώρηση (εννοώ εξαργύρωση και μετά συνέχιση εξόρυξης...)! Γιατί αυτά που είναι πασιφανές σε αυτή την ιστορία είναι και η μεγάλη ΠΑΓΙΔΑ. Φιλικότατη συμβουλή είναι κανονικό καζίνο και βρωμάει από μακριά. Withdraw ότι βγάζετε.

Οι επιστήμονες μην με πάρουν με τις τομάτες. Αν δεν σας αρέσει αυτό που γράφω απλά αγνοήστε το και ο χρόνος θα δείξει αν έχω δίκιο η όχι.

Όπως τα λες φίλε μου εκτός του ότι ο χρόνος δεν θα το δείξει, το έχει δείξει ήδη από παλιά με την εποχή του χρηματιστηρίου.

Ήμουν τυχερός και πιτσιρικάς, πρόλαβα και πήρα το πρώτο μου pc πριν σκάσει η φούσκα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...