Προς το περιεχόμενο

Επιτυχημένη «στοχευμένη» καταστροφή καρκινικών όγκων με νανορομπότ από DNA


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, leo1964 είπε

Από τη στιγμή που ρωτάς........

Κοίτα γύρω σου,είναι εύκολη η απάντηση

Πάμε ξανά... Ποια είναι αυτα τα συμφέροντα ;; Την απάντηση θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, nectons είπε

Εκεί ακριβώς ήταν η απάντηση μου. Και σου λέω που είναι το κακό εφόσον είναι ετοιμοθάνατος κάποιος και με δική του πρωτοβουλία και των συγγενών του θέλει να προσφέρει στην επιστήμη και γιατί όχι και στον εαυτό του. 

Γιατί, για άλλη μια φορά, ουσιαστικά η θεραπεία δεν θα προσφέρει τίποτα... τίποτα στον ετοιμοθάνατο ασθενή... τίποτα στην επιστήμη... Σκέψου μόνο ότι στην ουσία δεν θα ξέρουν ούτε τη δοσολογία που θα πρέπει να χορηγήσουν...

Αν εσένα σου φαίνεται λογικό και ηθικό να κάνεις πειράματα με ανθρώπους που είναι σε αυτή την κατάσταση... συγνώμη αλλά λυπάμαι... λυπάμαι πολύ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλές θεραπείες για τους καρκίνους δοκιμάζονται σε ασθενείς στο τελικό στάδιο όταν οι συμβατικές θεραπείες δεν έχουν αποτελέσματα πλέον. Πιο διάσημη η CAR T-cell immunotherapy με πρώτη δοκιμή σε άτομο σε τελικό στάδιο μιας πολύ επιθετικής μορφής λευχαιμίας, ο οποίος είναι σε complete remission χωρίς να εντοπίζονται καρκινικά κύτταρα, πρακτικά θεραπεύτηκε.

https://www.medscape.com/viewarticle/884725

Επεξ/σία από Omnigeek
add link
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leo1964 είπε

Δεν έχεις ορίζοντες...χμμμμ

Όχι βρε... οι ορίζοντες μου μια χαρά είναι... εσύ κοιτά μην στραβολαιμίασεις κοιτώντας παντού και πουθενά... ;)

1 λεπτό πριν, Omnigeek είπε

Πολλές θεραπείες για τους καρκίνους δοκιμάζονται σε ασθενείς στο τελικό στάδιο όταν οι συμβατικές θεραπείες δεν έχουν αποτελέσματα πλέον. Πιο διάσημη η CAR T-cell immunotherapy με πρώτη δοκιμή σε άτομο σε τελικό στάδιο μιας πολύ επιθετικής μορφής λευχαιμίας, ο οποίος είναι σε complete remission χωρίς να εντοπίζονται καρκινικά κύτταρα, πρακτικά θεραπεύτηκε.

Συμφωνώ άλλα το φάρμακο είχε περάσει όλες τις φάσεις δοκιμής και είχε και έγκριση από τον παγκόσμιο οργανισμό φάρμακων... δεν ήταν κάτι που βγήκε από ένα εργαστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ άλλα το φάρμακο είχε περάσει όλες τις φάσεις δοκιμής και είχε και έγκριση από τον παγκόσμιο οργανισμό φάρμακων... δεν ήταν κάτι που βγήκε από ένα εργαστήριο...

Όχι πειραματική θεραπεία ήταν. Τώρα τρέχουν οι διαδικασίες εγκρίσεων (σε λάχιστα χρόνια σε σχέση με άλλες θεραπείες)

The first patient treated with tisagenlecleucel has been leukemia free for more than 5 years, and 5 years is often used as the benchmark in cancer as to whether the patient has beaten the disease. "We are getting there, we are in that range," he said.

Από το link που πρόσθεσα παραπάνω.

Επεξ/σία από Omnigeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ELMastas είπε

Αγαπητέ SilverMachine και Oulianov,συμφωνώ πολύ στο μεγαλύτερο μέρος με τα προηγούμενα πόστ και των 2 σας.

Oulianov καλά έκανες και ανέφερες και λεπτομέρειες,αφού είναι κατι κοντά στο αντικείμενο σου,απλά αν αρχίσουμε και πιο επιστημονική κουβέντα οι περισσότεροι πιθανώς δεν θα καταλάβουν,γιαυτό αν και σκέφτηκα και γω στό προηγούμενο μου post να μπω σε κάποιες λεπτομέρειες δεν το έκανα, μπορεί να μην είναι το "αντικείμενο" σπουδής μου,όμως έχω ασχοληθεί τελευταία αρκετά και γω με το θέμα γιαυτό και γνωρίζω αυτά που ανέφερες σχετικά με τους μηχανισμούς που λειτουργεί ο καρκίνος και χάρηκα που τα διάβασα.

Πρέπει να σου πώ όμως πως πρόληψη είναι υπαρκτή και συμβαίνει και σε αυτόν τον τομέα υστερεί η ιατρική (λόγο συστήματος και συμφερόντων που επικρατούν)αφού δυστυχώς έχει αφοσιωθεί σε τεράστιο ποσοστό στήν συμπτωματική αντιμετώπιση και όχι στήν πραγματική θεραπεία πλήν κάποιων εξαιρέσεων,έχει μετονομάσει την πρόληψη σε "έγκαιρη διάγνωση".Υπάρχει βέβαια και η γενετική προδιάθεση,όμως αυτό δεν παίζει τελικά τον καθοριστικό ρόλο,υπάρχει σε διάφορετικά ποσοστά σε όλους τους ανθρώπους δηλ. όλοι μπορούν κάποια στιγμή υπο ορισμένες συνθήκες να παρουσιάσουν κάποιο καρκίνο,αφού είναι ουσιαστικά μέρος του ίδιου του σώματος που "μεταλλάσεται" και οχι κάτι απο εξωγενείς παράγοντας που μπαίνει σε αυτό.

Το οτι "τρελαίνεται" το κύτταρο χάνοντας σε περιπτώσεις που έχει "προχωρήσει" την επικοινωνία με άλλα (σε κάποιες ακόμα κρατάει επικοινωνία και αυτό το κάνει πιθανό να μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση )καθώς και την πληροφορία της αυτοκαταστροφής (γίνεται μπορούμε να πούμε αθάνατο) βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό,όπως έχουν δείξει πολλές ερεύνες και μελέτες σε πολύ γνωστούς παράγοντες,βασικοί εκ των οποίων είναι το κάπνισμα και η διατροφή καθώς και άνχος η ψυχική και σωματική καταπόνηση χωρίς την σωστή ανάπαυση κλπ

Υπάρχει ένα απίστευτο "σχέδιο"σε όλο το σώμα και πολλοί μηχανισμοί πρόληψης αλλά και επιδιόρθωσης μέσα στό ίδιο το DNA και σε περίπτωση εμφάνισης της ασθένειας,αφού είναι γνωστό πως υπάρχουν τα ογκοκατασταλτικά του γονιδίου p53 και άλλον μηχανισμών όπως του ενζύμου της Τελομεράσης, που έχουν πολύ σημαντικό ρόλο και πρέπει να πω πως είναι ιδιαίτερα συναρπαστικό το να τα ερευνεί αυτά κάποιος.

Υπάρχει λοιπόν,άσχετα με το αν δεν διαδίδεται αρκετά και πολύ "επίσημα" λόγο παραγόντων, που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω (Οικονομικά συμφέροντα,Χοντρές μπάζες κλπ)   πρόληψη οχι τέλεια αλλά σε ένα σημαντικό ποσοστό,βάση της ζωής που κάνουμε,της διατροφής μας και στο πώς "φερόμαστε" στό σώμα μας και βάση των πληροφοριών που μεταφέρουμε πρός εκείνο,ελπίζω να γίνουν πολύ περισσότερο γνωστά τέτοια πράγματα και να πέσει επιτέλους,πολύ φώς και χρήμα στήν ερεύνα ώστε να μην υπάρχει η "διαιώνιση" κάποιων πραγμάτων επί δεκαετίες για Οικονομικά και άλλα συμφέροντα.

Συμφωνώ σε ότι έγραψεςκαι για αυτό είπα ότι το κοινωνικό πολιτικό είναι άλλη κουβέντα ίσως και το ίδιο πολύπλοκη και σημαντική που όμως θα βγούμε απίστευτα off topic. Το ότι ηταν το αντικείμενο σπουδών μου σε καμία περίπτωση δεν το εγραψα για να πάρουν βάρος τα λεγόμενα μου αλλά για να δικαιολογήσω τις λεπτομέρειες όπου ανέφερα . Σίγουρα υπάρχουν συμφέροντα οικονομικής φύσης σε καμία περίπτωση δεν έχω αυταπάτες για αυτό , από όσο γνωρίζω είναι αρκετά δύσκολο και μακρινό να γίνει επέμβαση στο ίδιο το κύτταρο και τους μηχανισμούς του με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια υπάρχει πάντως μια ιδέα ότι γίνεται με βάση το γονότυπο του κάθε ασθενή να δίδεται η φαρμακευτική αγωγή που θα τον "πιάσει" . Με τον όρο πρόληψη έκανα λάθος και τον εξελαβα ως πρόγνωση , στην ουσία είναι η έγκαιρη διάγνωση πριν την καρκινογένεση που δυστυχώς διαφέρει από μορφή καρκίνου, δυστυχώς ο καρκίνος έχει μεγάλη ετερογένεια σαν ασθένεια . Πάντως συμφωνώ ότι το κέρδος βάζει φρένο πολλές φορές στην έρευνα γενικα όχι μόνο στην ιατρική-βιολογια ,όταν δεν υπάρχει άμεσο κέρδος.

Επεξ/σία από Oulianov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Omnigeek είπε

Όχι πειραματική θεραπεία ήταν. Τώρα τρέχουν οι διαδικασίες εγκρίσεων (σε λάχιστα χρόνια σε σχέση με άλλες θεραπείες)

Ενδιαφέρον... έχουμε κάποιο link?

Αλήθεια εσύ πιστεύεις ότι θα πρέπει να μειωθούν οι κανόνες ασφαλείας για την έγκριση ενός φαρμάκου?

ΥΓ: είδα ότι έβαλες link αλλά ζητάει log in... κάποιο άλλο?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ενδιαφέρον... έχουμε κάποιο link?

Αλήθεια εσύ πιστεύεις ότι θα πρέπει να μειωθούν οι κανόνες ασφαλείας για την έγκριση ενός φαρμάκου?

Πρόσθεσα link στο πρώτο μήνυμα. Οι κανόνες ασφαλείας φυσικά πρέπει να υπάρχουν απλά κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι το σύστημα αυτό κινείται υπερβολικά αργά και γραφειοκρατικά με πρωταρχικό σκοπό να προστατεύσει τον εαυτό του (το κύρος του, τα μέλη του κτλ). Όταν προτεραιότητα είναι η αποφυγή του ρίσκου με κάθε δυνατό τρόπο δεν μπορείς να προχωρήσεις γρήγορα μπροστά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Omnigeek είπε

Πρόσθεσα link στο πρώτο μήνυμα. Οι κανόνες ασφαλείας φυσικά πρέπει να υπάρχουν απλά κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι το σύστημα αυτό κινείται υπερβολικά αργά και γραφειοκρατικά με πρωταρχικό σκοπό να προστατεύσει τον εαυτό του (το κύρος του, τα μέλη του κτλ). Όταν προτεραιότητα είναι η αποφυγή του ρίσκου με κάθε δυνατό τρόπο δεν μπορείς να προχωρήσεις γρήγορα μπροστά

Συμφωνώ απλά να προσθέσω και τον παράγοντα συγγενείς και αποζημιώσεις...

ΥΓ: είδα ότι έβαλες link αλλά ζητάει log in... κάποιο άλλο?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ απλά να προσθέσω και τον παράγοντα συγγενείς και αποζημιώσεις...

Σίγουρα και αυτό. Όπως ακούμε για πολλούς γιατρούς που αποφεύγουν δύσκολες περιπτώσεις για να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες αποτυχίες είναι στην καριέρα τους. Είναι γενικότερο σύμπτωμα των σύγχρονων κοινωνιών που φοβούνται τρομερά την αποτυχία.  

Δοκίμασε ξανά αυτό. Η κάνε γενικά αναζήτηση για CAR T-cell genetic immunotherapy

Επεξ/σία από Omnigeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Συμφωνώ απλά να προσθέσω και τον παράγοντα συγγενείς και αποζημιώσεις...

ΥΓ: είδα ότι έβαλες link αλλά ζητάει log in... κάποιο άλλο?

Μια υπογραφή δρόμος είναι αυτό.Βαζει υπογραφή ο ασθενής και ο γιατρός δεν είναι υπεύθυνος για τίποτα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδεια τα πραγματα ειναι πολυ λεπτα.Εχασα την μανα μου απο την κολο αρωστια.Μια μερα μαζι της ακομα θα ηταν το καλυτερο δωρο!!!

Οποτε δεν παει  ελα μωρε ετοιμοθανατος ειναι αν κατι παει στραβα δεν πειραζει.Απο την αλλη ομως οι χειμιοθεραπειες ειναι λυση?Στην περιπτωση  μου την στειλανε μια ωρα αρχυτερα  και με πολυ κακη ποιοτητα ζωης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, john197835 είπε

Παιδιά τα πραγματα ειναι πολυ λεπτα.Εχασα την μανα μου απο την κολο αρωστια.Μια μερα μαζι της ακομα θα ηταν το καλυτερο δωρο!!!

Οποτε δεν παει  ελα μωρε ετοιμοθανατος ειναι αν κατι παει στραβα δεν πειραζει.Απο την αλλη ομως οι χειμιοθεραπειες ειναι λυση?Στην περιπτωση  μου την στειλανε μια ωρα αρχυτερα  και με πολυ κακη ποιοτητα ζωης.

Φυσικά δεν πάει έτσι όσο καιρό μπορεί να κερδίσει ο άνθρωπος με τους δικούς του και με σχετική ποιότητα ζωής χωρίς να υποφέρει είναι ανεκτίμητο.

Κατ εμέ αλλά και ακόμα και κατά ορισμένους ιατρούς που ρώτησα καθόλου μα καθόλου λύση δεν είναι η χημειοθεραπεία,εκτός απο ορισμένες και συγκεκριμένες περιπτώσεις και είδη καρκίνου.Ιδιαίτερα εαν ο άνθρωπος είναι και μεγαλύτερος σε ηλικία,όσο είναι εφικτό να το αποφύγετε,δυστυχώς πολύ συχνά τον "στέλνουν" πρίν την ώρα του και ταχύτατα,αφού σμπαραλιάζουν εντελώς τον οργανισμό και το όποιο ανοσιοποιητικό τους έχει απομείνει,είχα και γω γνωστό που δεν ήταν και ιδιαίτερα μεγάλος σε ηλικία (κοντά στα 60 αλλά "θηρίο") και δυστχώς ξεκινώντας απο έναν πόνο στήν μέση,βρέθηκε σε νοσοκομείο (σε γνωστή δημόσια κλινική) και μετά σε χειρουργείο που είπαν οτι πέτυχε αλλά μετά έλεγαν κάτι ακόμα χρειάζεται να "διορθώσουν",γενικά με πολύ άσχημη αντιμετώπιση πρός αυτόν και την οικογένεια του,επειδή δεν ήταν ματσωμένος και δεν είχε "μέσο" και περνώντας έναν γολγοθά,και εκείνος αλλά και η οικογένεια του,για μερικούς μήνες και τελικά όταν τον άφησαν να πάει σπίτι και μετά αφού πήγε και του έκαναν χημιοθεραπείες σε σχεδόν 1 μήνα είχε φύγει... 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί, για άλλη μια φορά, ουσιαστικά η θεραπεία δεν θα προσφέρει τίποτα... τίποτα στον ετοιμοθάνατο ασθενή... τίποτα στην επιστήμη... Σκέψου μόνο ότι στην ουσία δεν θα ξέρουν ούτε τη δοσολογία που θα πρέπει να χορηγήσουν...

Αν εσένα σου φαίνεται λογικό και ηθικό να κάνεις πειράματα με ανθρώπους που είναι σε αυτή την κατάσταση... συγνώμη αλλά λυπάμαι... λυπάμαι πολύ 

Δυστυχώς δεν . μπορούμε να συνεννοηθούμε με τίποτε φίλε μου. Δεν μιλάω για εξαναγκασμό η απάτη ή να παρασυρθεί κανείς. Μιλάω για πλήρη γνώση και συγκατάθεση του ασθενή και των συγγενών του. Και δεν ξέρουμε τίποτε περί δοσολογία και παρεμφερή λεπτομέρειες. Εγώ μιλάω για άμεση εφαρμογή για την επίλυση της μάστιγας. Υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που βασανίζονται αυτή τη στιγμή από την καταραμένη την μάστιγα. Όσο και να θέλουμε εμείς να λέμε τα δικά μας είτε είναι σωστή η όχι η άποψη μας απλά εφόσον βλέπουμε ένα φως στον ορίζοντα να μην το αγνοήσουμε. Αν και φοβάμαι πως θα ακουστω συνομοσιολογος ότι και αυτό απλά το ακούσαμε και σύντομα θα θαφτεί και αυτό για χάρη των φαρμακοβιομηχανιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...