Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, denis_kos είπε

Καλησπέρα Φίλε, τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ΟΤΣ. 

Είσαι σίγουρος ? (Λινκ?)

1 ώρα πριν, leotzian είπε

Τα έψαξα πολύ καλά και είναι από τους λίγους παρόχους που δίνουν το KOTB με καλές τιμές 

Όλοι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν ΚΟΤ σε όσους δικαιούνται .

Επίσης έχω ξανααναφέρει ειδικά για ευαίσθητες οικονομικά ομάδες (ΚΟΤ) , οι εναλλακτικοί δεν είναι ελαστικοί σε απλήρωτους λογαριασμούς . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όχι σε όλα τα προγράμματα όμως..

Αυτό είναι το θέμα φίλε @korakios  το έχω δει σε πολλές εταιρείες δίνουν κάποιο πρόγραμμα με καλές τιμές πχ 0,065€/KWH και κάτω γράφουν δεν διατίθεται σε δικαιούχους ΚΟΤ, και αυτό που διατίθεται είναι σαν της ΔΕΗ με 0,11€/KWH πχ,

Aυτό θέλω να πω, για αυτό ρώτησα εδώ για τα ΕΛΤΑ γιατί την τιμή που δίνουν 0,084  ΑΦΑΙΡΟΥΝ  για τις επιλέξιμες KWH το 0,45€ του ΚΟΤΒ.

3 μέρες ψάχνω τις έχω ψάξει σχεδόν όλες δεν βλέπω καλύτερη επιλογή γι αυτό ρώτησα εδώ, τι λένε τα ΕΛΤΑ αν εχει κανείς εμπειρία η άποψη, όσο για το ΟΤΣ ρώτησα και έχει 65 που είναι το μοναδικό σχεδόν της αγοράς τόσο ψηλά και έχει αρκετή ασφάλεια για τίποτε φέσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Είσαι σίγουρος ? (Λινκ?)

Μια επίσκεψη στο site των ΕΛΤΑ και θα δεις ότι δεν αναφέρεται πουθενά η ρήτρα. Τα διάφορα σιτε συγκρίσεων δεν ξέρω γτ το αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ΕΛΤΑ. ΟΤΣ δεν χρεώνουν ποτέ αν και στο συμβόλαιο προβλέπουν, πολύ καλύτερη από τον ανταγωνισμό όμως (40-60 αν θυμάμαι καλά). Γενικά έχω καλή εμπειρία, μόνο μειονέκτημα είναι η το ότι δεν έχουν ηλεκτρονικό λογαριασμό και πρέπει να πας από κάποιο υποκατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rakeesh είπε

Γενικά έχω καλή εμπειρία, μόνο μειονέκτημα είναι η το ότι δεν έχουν ηλεκτρονικό λογαριασμό και πρέπει να πας από κάποιο υποκατάστημα.

Εννοείς πως δεν μπορείς να πληρώσεις ηλεκτρονικά και πρέπει να πας οπωσδήποτε στα ΕΛΤΑ;; αυτό είναι μεγάλο μείον, ειδικά αυτή την εποχή.

Εγώ θα τους είχα απορρίψει χωρίς πολλή σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, denis_kos είπε

Μια επίσκεψη στο site των ΕΛΤΑ και θα δεις ότι δεν αναφέρεται πουθενά η ρήτρα. Τα διάφορα σιτε συγκρίσεων δεν ξέρω γτ το αναφέρουν.

Στα sites των παροχών φυσικά και δεν το αναφέρουν για ευνόητους λόγους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Στα sites των παροχών φυσικά και δεν το αναφέρουν για ευνόητους λόγους 

Κλασική πουστια αν δεν το αναφέρουν. Δεν τα έχω ψάξει των υπολοίπων αλλά νόμιζα ότι το γράφουν.

Συγκεκριμένα στα ΕΛΤΑ επειδή έχουν το πρόγραμμα της εταιρείας που δουλευω και είμαι αυτός που τους υποστηρίζει, στο λέω 100% ότι δεν χρεώνουν ρήτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, rakeesh είπε

Εγώ έχω ΕΛΤΑ. ΟΤΣ δεν χρεώνουν ποτέ αν και στο συμβόλαιο προβλέπουν, πολύ καλύτερη από τον ανταγωνισμό όμως (40-60 αν θυμάμαι καλά). Γενικά έχω καλή εμπειρία, μόνο μειονέκτημα είναι η το ότι δεν έχουν ηλεκτρονικό λογαριασμό και πρέπει να πας από κάποιο υποκατάστημα.

Πού το είδες αυτό ΌΛΕΣ οι συστημικές τράπεζες έχουν πληρωμή μέσω web banking το αναφέρει άλλωστε και στο site,  δηλαδή άλλα προβλήματα δεν υπάρχουν με τα ΕΛΤΑ?

Το ΟΤΣ είναι 65 το ψηλότερο της αγοράς δύσκολο να το ξεπεράσεις

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@leotzian

Και εγώ που το είχα ψάξει πέρυσι οι πάροχοι δεν θέλουν πελάτες ΚΟΤ και επειδή όμως ειναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν στο ΚΟΤ έχουν ένα πρόγραμμα που ομως δεν συμφέρει .Ειχα δει τοτε το προγραμμα των ΕΛΤΑ ,αλλά ειχα και μια ρυθμιση  , κατι οικογενειακά θεματα κλπ και το άφησα ..

Τωρα θα το κοιτάξω και εγω για ελτά για εχω θερμανησ με κλιματιστικά και περισυ το χειμωνα ειχα 3500kwh  ημ και 1500 kwh νυχτ  to τετράμηνο 12/19 -4/20

 

 

 

 

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εφτιαξα ένα φύλλο excel και έβαλα τις τιμές ΟΤΣ τις περυσινες και είδα αν και το φυσικό αέριο εκ πρώτης όψεως συμφέρει πάρα πολύ αν βάλεις το όριο των 40 τα ΕΛΤΑ είναι αρκετά φτηνότερα.

Φέτος είναι σχετικά καλή χρονιά πιθανόν λόγω τιμής πετρελαίου αλλά πέρυσι και πρόπερσι ήταν πολλά ακριβές

 

2016

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

48,76

43,92

40,78

38,97

41,25

41,31

42,60

39,07

39,94

43,17

43,11

51,09

 

2017

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

74,59 56,22 46,22 44,57 45,73 51,32 52,54 50,56 53,06 54,88 70,45

56,19 

 

2018

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

53,49 51,62  44,27 50,35 56,32  60,69 64,42 63,83 67,06 71,40 69,30 71,25

 

2019

Μήνας

1

2

3

4

   5

 6

 7

 8

 9

 10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

75,28 69,01 59,87 62,40  65,91 68,14 62,14 64,02  60,91    63,32          55,35 59,68

2020

Μήνας

1

2

3

4

   5

 6

 7

 8

 9

 10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

58,38 49,23 43,65 28,51 34,27 34,04 41,13    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Doubt είπε

Εννοείς πως δεν μπορείς να πληρώσεις ηλεκτρονικά και πρέπει να πας οπωσδήποτε στα ΕΛΤΑ;; αυτό είναι μεγάλο μείον, ειδικά αυτή την εποχή.

Εγώ θα τους είχα απορρίψει χωρίς πολλή σκέψη.

 

12 ώρες πριν, leotzian είπε

Πού το είδες αυτό ΌΛΕΣ οι συστημικές τράπεζες έχουν πληρωμή μέσω web banking το αναφέρει άλλωστε και στο site,  δηλαδή άλλα προβλήματα δεν υπάρχουν με τα ΕΛΤΑ?

Το ΟΤΣ είναι 65 το ψηλότερο της αγοράς δύσκολο να το ξεπεράσεις

Επανέρχομαι πιο αναλυτικά γιατί όπως το έγραψα δεν έγινα κατανοητός.

1) Δεν στέλνουν ηλεκτρονικό λογαριασμό σε e-mail / δεν έχουν site όπου μπορείς να ελέγξεις-εξοφλήσεις  το λογαριασμό σου (όπως η ΔΕΗ). Αν μένεις σε περιοχή με πρόβλημα με το ταχυδρομείο (όπως εγώ) μπορείς να έχεις θέματα με την έκπτωση συνέπειας (είναι 10% επιπλέον από τις τιμές στο site).

2) O λογαριασμός δεν έχει κάποιο  IBAN για να κάνεις μεταφορά αλλά κωδικό πληρωμής. Στην τράπεζα Πειραιώς που έχω ebanking τώρα τελευταία βάλανε τα ΕΛΤΑ στις πληρωμές. Παλιότερα έπρεπε να πας στο ταμείο της τράπεζας οπότε προτιμούσα το τοπικό ΕΛΤΑ (τουλάχιστον αυτό είχα συμπεράνει, μπορεί να υπήρχε κάποιος τρόπος που δεν τον είχα ανακαλύψει στα 10 λεπτά που το έψαξα)). Ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω την χρέωση, υποπτεύομαι από 0.6 έως 1.5 €.

3) Η ουδέτερη τιμή συστήματος πρέπει να είναι από 45 έως 65€/mwh. η καλύτερη της αγοράς. Ποτέ δε μου ζητήσαν παραπάνω χρήματα, ούτε και μου κάναν έκπτωση όμως.

Επεξ/σία από rakeesh
προσθεση περιεχομενου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω όλα τα παραπάνω για ΕΛΤΑ. Έχουν ΟΤΣ που από τακτική δεν ενεργοποιούν.

Ebill έχουν κάνει προσπάθεια να "σηκώσουν", αλλά δεν τα έχουν καταφέρει. Τα ανεπίσημα αίτια οφείλονται στην αρτηριοσκλήρωση του Δημοσίου και, κυρίως, την δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία.

Πληρωμή γίνεται από τις συστημικές τράπεζες με ebanking χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Απλώς πέφτει η σχετική χρέωση (50 λεπτά; δεν θυμάμαι ακριβώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αίτηση αναφέρει αν θέλω να περνώ λογαριασμό με email πάντως.

Τελικά με εμένα για να μην σαν απασχολώ άλλο, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε να κοιτάξω καλύτερο απο δεη και ελτα ΜΕ ΚΟΤ?

Ευχαριστώ άπαντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...