Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

ερώτηση: το σπίτι που μένω ειναι ιδιοκτησίας του πατέρα μου....το λογαριασμό τον έχω κάνει στο όνομα μου και ειμαι πχ Προτέργεια....

συγχρόνως έχω κι ενα  άλλο σπίτι ιδιοκτησίας μου στο οποίο πηγαίνω αραιά και που ...και το οποίο θέλω να μεταφέρω απο ΔΕΗ σε άλλη εταιρεία...ο λογαριασμός στο σπίτι που ειναι ιδιοκτησία μου  έρχεται στο όνομα του πατέρα μου...

Μπορώ να έχω 2 λογαριασμούς ρεύματος στο όνομα μου? (και συμφέρει πχ να φέρω και τον δεύτερον στη Προτέργεια που ειμαι ηδη 3-4 χρόνια ή να ψαχτώ σε άλλη εταιρεία ?

Άσχετο αλλά δε μπορούσα να μη σχολιάσω το πως έχετε ανάποδα τους λογαριασμούς ! 

Ξεκίνα με το να ρωτήσεις στη Προτεργεια (εφόσον είσαι ευχαριστημένος εκεί ) τι μπορεί να κάνουν για περαιτέρω έκπτωση .

Αλλιώς πες τον πατέρα σου να κάνει αίτηση στην Ελιν μιας και δεν έχει πάγιο&δέσμευση .

Υποψιν αν είναι παλιό το σπίτι ίσως χρειαστεί ~50€ πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου ,τιμή ανάλογα την περιοχή που είσαι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα!! ερώτημα : το κοινόχρηστο ρεύμα  οικοδομής μπορεί να μεταφερθεί απ τη ΔΕΗ σε άλλο πάροχο ???  σημείωση: μέχρι τώρα έρχεται στο όνομα  του αποβιώσοντα εργολάβου που κατασκεύασε την οικοδομή και φυσικά δεν έχει ΑΦΜ ο λογαριασμός αυτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

καλημέρα!! ερώτημα : το κοινόχρηστο ρεύμα  οικοδομής μπορεί να μεταφερθεί απ τη ΔΕΗ σε άλλο πάροχο ???  σημείωση: μέχρι τώρα έρχεται στο όνομα  του αποβιώσοντα εργολάβου που κατασκεύασε την οικοδομή και φυσικά δεν έχει ΑΦΜ ο λογαριασμός αυτός...

Γίνεται, εμείς έχουμε ένα επαγγελματικό της protergia. Ο διαχειριστής την έκανε την αλλαγή, δε γνωρίζω τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ποιον πάροχο προτείνεται για νοικοκυριό με νυχτερινό μετρητή και μικρή κατανάλωση (έως 1500KWH). Διάβασα ότι η Ελιν δεν έχει ΟΣΤ. Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό επειδή δεν ξέρω και κάποια άλλη εταιρία να έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη χρέωση. Αξίζει; Κάποια άλλα "ψιλά" γράμματα που ρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Καλησπέρα. Ποιον πάροχο προτείνεται για νοικοκυριό με νυχτερινό μετρητή και μικρή κατανάλωση (έως 1500KWH). Διάβασα ότι η Ελιν δεν έχει ΟΣΤ. Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό επειδή δεν ξέρω και κάποια άλλη εταιρία να έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη χρέωση. Αξίζει; Κάποια άλλα "ψιλά" γράμματα που ρέπει να προσέξω; Ευχαριστώ.

Οι ρήτρες προσαρμογής (ΟΤΣ και κάποια λοιπά) είναι τα πιο σημαντικά ψιλά γράμματα. Μετά, είναι το πάγιο που μπορεί να έχουν. Αν έχεις μικρή κατανάλωση (το 1500 φαντάζομαι αναφέρεται σε 4μηνο) μάλλον δε σε συμφέρει κάποιο πακέτο με πάγιο.
Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν ξέρεις κάποια εταιρεία να έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη χρέωση, οι περισσότερες που την έχουν την ενεργοποιούν όταν η ΟΤΣ κινείται επάνω από τα όρια του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΙΝ έχει βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Είχα επιλέξει ΗΡΩΝ αλλά διάβασα τα ψιλά γράμματα και είδα οτι υπάρχει συντελεστής προσύξησης στην ΟΤΣ που περιγράφεται παρακάτω:

"7.3. Το συνολικό ποσό των προ ΦΠΑ Ανταγωνιστικών Χρεώσεων δύναται να εξάγεται κατόπιν εφαρμογής επ’ αυτού, κατά τη διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή, της Ρήτρας Αναπροσαρμογής, η οποία ορίζεται ως το Άθροισμα: (i) της μέσης τιμής που λαμβάνει η ΟΤΣ για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης που αφορά ο Εκκαθαριστικός Λογαριασμός του Πελάτη προσαυξημένης με το Συντελεστή Προσαύξησης a=1,16 και (ii) του συντελεστή προσαύξησης b=0,0056 €/kWh (εφεξής το «Άθροισμα»)"

Οπότε για μια ετήσια κατανάλωση 2500ΚWh ημερίσια και 1000KWh νυχτερινή μαζί με το 10% έκπτωση συνέπειας και χωρίς ΟΤΣ η Ελίν συμφέρει ξεκάθαρα.

Περιμένω γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, naive είπε

Οι ρήτρες προσαρμογής (ΟΤΣ και κάποια λοιπά) είναι τα πιο σημαντικά ψιλά γράμματα. Μετά, είναι το πάγιο που μπορεί να έχουν. Αν έχεις μικρή κατανάλωση (το 1500 φαντάζομαι αναφέρεται σε 4μηνο) μάλλον δε σε συμφέρει κάποιο πακέτο με πάγιο.
Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν ξέρεις κάποια εταιρεία να έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη χρέωση, οι περισσότερες που την έχουν την ενεργοποιούν όταν η ΟΤΣ κινείται επάνω από τα όρια του συμβολαίου.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με το ΟΤΣ γι αυτό ρωτάω. Απ ότι βλέπω μόνο η ΕΛΙΝ το ξεκαθαρίζει ότι δεν το έχει. Μάλλον για εκεί με βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d300s είπε

ΕΛΙΝ έχει βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

....

Περιμένω γνώμες...

Εχω Ελιν απο τον περασμενο Νοεμβριο,σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος γιατι οτι συνφωνησα πληρωνω χωρις καποια αλλαγη σε τιμες η προσθηκη ΟΤΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, d300s είπε

ΕΛΙΝ έχει βάλει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Είχα επιλέξει ΗΡΩΝ αλλά διάβασα τα ψιλά γράμματα και είδα οτι υπάρχει συντελεστής προσύξησης στην ΟΤΣ που περιγράφεται παρακάτω:

"7.3. Το συνολικό ποσό των προ ΦΠΑ Ανταγωνιστικών Χρεώσεων δύναται να εξάγεται κατόπιν εφαρμογής επ’ αυτού, κατά τη διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή, της Ρήτρας Αναπροσαρμογής, η οποία ορίζεται ως το Άθροισμα: (i) της μέσης τιμής που λαμβάνει η ΟΤΣ για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης που αφορά ο Εκκαθαριστικός Λογαριασμός του Πελάτη προσαυξημένης με το Συντελεστή Προσαύξησης a=1,16 και (ii) του συντελεστή προσαύξησης b=0,0056 €/kWh (εφεξής το «Άθροισμα»)"

Οπότε για μια ετήσια κατανάλωση 2500ΚWh ημερίσια και 1000KWh νυχτερινή μαζί με το 10% έκπτωση συνέπειας και χωρίς ΟΤΣ η Ελίν συμφέρει ξεκάθαρα.

Περιμένω γνώμες...

το να σου βάζουν και συντελεστή προσαύξησης στην ΟΤΣ που τελικά σου πάει την τιμή μέχρι 50% από αυτού που σου λένε, και να έχει εφαρμογή σε κάθε λογαριασμό, για εμένα είναι καθαρή προσπάθεια εξαπάτησης και δε θα ασχολούμουν καν με ένα τέτοιο πάροχο 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 1:08 ΠΜ, bill27 είπε

Εχω Ελιν απο τον περασμενο Νοεμβριο,σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος γιατι οτι συνφωνησα πληρωνω χωρις καποια αλλαγη σε τιμες η προσθηκη ΟΤΣ.

Τι κατανάλωση έχεις; Σε ποιο πρόγραμμα είσαι; Σκέφτομαι και εγώ την ΕΛΙΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Τι κατανάλωση έχεις; Σε ποιο πρόγραμμα είσαι; Σκέφτομαι και εγώ την ΕΛΙΝ. 

Συνηθως η καταναλωση που εχω  ειναι περιπου 6000-7000kwh τον χρονο χωρις νυχτερινο μετρητη οποτε επελεξα το νυχτερινο 365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, bill27 είπε

Συνηθως η καταναλωση που εχω  ειναι περιπου 6000-7000kwh τον χρονο χωρις νυχτερινο μετρητη οποτε επελεξα το νυχτερινο 365.

Σε συμφέρει να βάλεις πρώτα νυχτερινό μετρητή και μετά πρόγραμμα όχι νυχτερινό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε συμφέρει να βάλεις πρώτα νυχτερινό μετρητή και μετά πρόγραμμα όχι νυχτερινό.

δλδ ποσο παραπανω πληρωνω τωρα χωρις νυχτερινο μετρητη?μπορεις να το υπολογισεις χοντρικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε συμφέρει να βάλεις πρώτα νυχτερινό μετρητή και μετά πρόγραμμα όχι νυχτερινό.

 

1 ώρα πριν, bill27 είπε

δλδ ποσο παραπανω πληρωνω τωρα χωρις νυχτερινο μετρητη?μπορεις να το υπολογισεις χοντρικα?

Αν χρειάζεται πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θέλει σκέψη. Ιδιόκτητο είναι το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...