Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Στην Ελιν η KWh ανέρχεται στα 0,09 καθώς οι τιμές που γράφει στο site είναι χωρίς ΦΠΑ

0,0765 βγαίνει με την έκπτωση , όλες οι εταιρίες δεν περιλαμβάνουν 6% ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

0,0765 βγαίνει με την έκπτωση , όλες οι εταιρίες δεν περιλαμβάνουν 6% ΦΠΑ 

Σωστός. Έτσι όπως έχει το πινακάκι νόμιζα ότι το 0,085 είναι μαζί με την έκπτωση συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Το είδα αυτό το 59ευρω και ξέχασα να το αναφέρω. Ουσιαστικά με το ΦΠΑ βγαίνει γύρω στο τρίευρω τον μήνα άρα είναι σαν αν έχεις πάγιο αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Και μηδενικό πάγιο και κανένα συμβόλαιο και καμιά δέσμευση και χαμηλή ΚWh.

Τα 59 € με τιμή kWh 7 λεπτά ξέρεις πόσες kWh μας κάνουν;

Για να μη νομίζεις πως είναι μικροποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τα 59 € με τιμή kWh 7 λεπτά ξέρεις πόσες kWh μας κάνουν;

Για να μη νομίζεις πως είναι μικροποσό.

Συμφωνώ 100%. Το λέω από την άποψη ότι τι να το χα το πάγιο ανά μήνα σε κάποια άλλη εταιρεία, τι να το δώσεις ντούκου στον πρώτο λογαριασμό.
Νομίζω -βάζοντάς τα κάτω- η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι το electricon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, -WISE- είπε

 

Τώρα με μπέρδεψες λίγο. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να πάω σε μία εταιρεία με λίγο μεγαλύτερη τιμή KWh παρά σε μία εταιρεία με OΤΣ και χαμηλότερη τιμή;

Εξαρτάται ποσο σου αρέσει ο τζόγος. Εγώ πχ δεν προτιμώ να αναλάβω το ρίσκο της αγοράς ενέργειας, προτιμώ όσο το δυνατόν να ξέρω από πριν τι θα πληρώσω κάθε φορά. Αυτή τη στιγμή έχω συμβόλαιο με άνω όριο ΟΤΣ 70, που στην ουσία σημαίνει μη ενεργοποίηση. Αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο αυτό το πακέτο. Αν το άλλαζα θα έψαχνα χωρίς ρήτρα προσαρμογής.
Αυτό που κάνουν οι εταιρείες πάντως το θεωρώ ανήθικο, δίνουν μια τιμή κράχτη και μέσω της ρήτρας έχουν μόνιμη αύξηση στην τιμή. Άλλο να βάλουν κάποιο όριο να περιορίσουν το ρίσκο τους σε μη προβλέψιμες διακθμάνσεις και άλλο να έχουν σταθερή κρυφή χρέωση.
Υπάρχει μάλλιστα και εταιρεία (ΗΡΩΝ) που δε βάζει καθόλου όρια στο συμβόλαιο και λέει "θα το βάζω όσο θέλω κάθε φορά, να μπαινεις στο site μου να βλέπεις πόσο το έχω", το οποίο θεωρώ ότι αντί για θύματα πελάτες θα έπρεπε κανονικά να της επιφέρει προστιμα αν είχαμε σοβαρή ρυθμιστική αρχή.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν αγχώνομαι  καθόλου με αυτά, με χρεώνεις παραπάνω και δεν είναι ευχαριστημένος όπως που είπε μια κυρία η οποία μου έδωσε και το προσωπικό της κινητό αν έχω κάποιο πρόβλημα να την παίρνω , φέυγεις και την επόμενη μέρα αν θες δεν σε δεσμεύει τίποτα και πας σε άλλη εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Εγώ δεν αγχώνομαι  καθόλου με αυτά, με χρεώνεις παραπάνω και δεν είναι ευχαριστημένος όπως που είπε μια κυρία η οποία μου έδωσε και το προσωπικό της κινητό αν έχω κάποιο πρόβλημα να την παίρνω , φέυγεις και την επόμενη μέρα αν θες δεν σε δεσμεύει τίποτα και πας σε άλλη εταιρεία

αστειευόμενος το λες, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, naive είπε

αστειευόμενος το λες, έτσι;

Όχι πολύ σοβαρά μιλάω, και αν έχω άδικο πολύ ευχαρίστως να ακούσω, είναι φανατικός του διαλόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stefanidisg είπε

Όχι πολύ σοβαρά μιλάω, και αν έχω άδικο πολύ ευχαρίστως να ακούσω, είναι φανατικός του διαλόγου.

Σου είπε μια κυρία που η δουλειά της είναι να προωθεί συμβόλαια, ότι αν δεν είσαι ευχαρίστημενος να με πάρεις τηλέφωνο και σου αρκεί αυτό; Με το τι υπέγραψες ασχολήθηκες;  Τι θα πληρώνεις κατάλαβες; Πότε θα είσαι ευχαριστημένος και πότε όχι δηλαδή; 
Και αν δεν είσαι θα την πάρεις τηλέφωνο, να σε πάει σε άλλη εταιρεία, για να πάρει και από εκεί προμήθεια και πάει λέγοντας...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Σου είπε μια κυρία που η δουλειά της είναι να προωθεί συμβόλαια, ότι αν δεν είσαι ευχαρίστημενος να με πάρεις τηλέφωνο και σου αρκεί αυτό; Με το τι υπέγραψες ασχολήθηκες;  Τι θα πληρώνεις κατάλαβες; Πότε θα είσαι ευχαριστημένος και πότε όχι δηλαδή; 
Και αν δεν είσαι θα την πάρεις τηλέφωνο, να σε πάει σε άλλη εταιρεία, για να πάρει και από εκεί προμήθεια και πάει λέγοντας...
 

Είπα εγώ τέτοια πράγματα ;  Η γυναίκα δουλεύει σε εταιρεία , ναι έχει προμήθεια σίγουρα το γνωρίζω όπως και όλοι, φυσικά διάβασα όλο το συμβόλαιο που υπέγραψα , της ανέφερα αναλυτικά αυτά που θα υπογράψω ώστε να καταγραφούν όλα στο τηλέφωνο , της ανέφερα ότι επάνω στον  λογαριασμό που θα μου έρθει θα γράφει την κιλοβατώρα 0.059 ; Μου ανέφερε ΟΧΙ  θα γράφει ο πρώτος λογαριασμός 0.074 , και αν είσαι συνεπείς στην πληρωμή  ο δεύτερος θα γράφει 0.059 και θα συνεχίζεται σε αυτή την τιμή. Αναφέρω αν ξεχάσω να πληρώσω στην ημερομηνία μια φορά τι γίνεται , και μου αναφέρει ότι ο επόμενος θα βγει 0.074 και αν πληρώσεις κανονικά θα ξαναπάει 0.059.                                  Μου ανέφερε η γυναίκα ότι για μικρούς καταναλωτές όπως εσύ σου προτείνω να επιλέξεις το πρόγραμμα με την τιμή στα 0.074 χωρίς το πάγιο τα 59 €το χρόνο και είπα όχι θέλω το πρόγραμμα με την κιλοβατώρα στα 0.059. το συμβόλαιο αναφέρει χωρίς δέσμευση, χωρίς ποινή αποχώρησης και από τον πρώτο μήνα, χωρίς μηνιαία πάγια . Αν κάνω κάπου λάθος διορθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

της ανέφερα ότι επάνω στον  λογαριασμό που θα μου έρθει θα γράφει την κιλοβατώρα 0.059 ; Μου ανέφερε ΟΧΙ  θα γράφει ο πρώτος λογαριασμός 0.074 , και αν είσαι συνεπείς στην πληρωμή  ο δεύτερος θα γράφει 0.059 και θα συνεχίζεται σε αυτή την τιμή. Αναφέρω αν ξεχάσω να πληρώσω στην ημερομηνία μια φορά τι γίνεται , και μου αναφέρει ότι ο επόμενος θα βγει 0.074 και αν πληρώσεις κανονικά θα ξαναπάει 0.059.                                  Μου ανέφερε η γυναίκα ότι για μικρούς καταναλωτές όπως εσύ σου προτείνω να επιλέξεις το πρόγραμμα με την τιμή στα 0.074 χωρίς το πάγιο τα 59 €το χρόνο και είπα όχι θέλω το πρόγραμμα με την κιλοβατώρα στα 0.059. το συμβόλαιο αναφέρει χωρίς δέσμευση, χωρίς ποινή αποχώρησης και από τον πρώτο μήνα, χωρίς μηνιαία πάγια . Αν κάνω κάπου λάθος διορθωσε με.

Δεν λειτουργεί έτσι η έκπτωση συνέπειας, ούτε αλλάζει η τιμή της κιλοβατώρας ανάλογα με το πότε γίνεται η πληρωμή.

Προφανώς η κυρία έκανε προώθηση μόνο, σε πήραν τηλέφωνο ή τους πήρες εσύ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Είπα εγώ τέτοια πράγματα ;  Η γυναίκα δουλεύει σε εταιρεία , ναι έχει προμήθεια σίγουρα το γνωρίζω όπως και όλοι, φυσικά διάβασα όλο το συμβόλαιο που υπέγραψα , της ανέφερα αναλυτικά αυτά που θα υπογράψω ώστε να καταγραφούν όλα στο τηλέφωνο , της ανέφερα ότι επάνω στον  λογαριασμό που θα μου έρθει θα γράφει την κιλοβατώρα 0.059 ; Μου ανέφερε ΟΧΙ  θα γράφει ο πρώτος λογαριασμός 0.074 , και αν είσαι συνεπείς στην πληρωμή  ο δεύτερος θα γράφει 0.059 και θα συνεχίζεται σε αυτή την τιμή. Αναφέρω αν ξεχάσω να πληρώσω στην ημερομηνία μια φορά τι γίνεται , και μου αναφέρει ότι ο επόμενος θα βγει 0.074 και αν πληρώσεις κανονικά θα ξαναπάει 0.059.                                  Μου ανέφερε η γυναίκα ότι για μικρούς καταναλωτές όπως εσύ σου προτείνω να επιλέξεις το πρόγραμμα με την τιμή στα 0.074 χωρίς το πάγιο τα 59 €το χρόνο και είπα όχι θέλω το πρόγραμμα με την κιλοβατώρα στα 0.059. το συμβόλαιο αναφέρει χωρίς δέσμευση, χωρίς ποινή αποχώρησης και από τον πρώτο μήνα, χωρίς μηνιαία πάγια . Αν κάνω κάπου λάθος διορθωσε με.

Θα δεις την τιμή 0,074 (και κάποια έκπτωση συνέπειας στον επόμενο) αλλά θα δεις και μια άλλη χρέωση που θα λέει ρήτρα αναπροσαρμογής ή κάτι τετοιο  και το πιο πιθανό είναι να σου που ότι έιναι ρυθμιζόμενη χρέωση αλλά δεν είναι. Για την οποία λογικά η κυρία δε σου είπε τίποτα.
Επίσης, αν αποφασίσεις να φύγεις, θα έχεις πετάξει τα 59 ευρώ. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Θα δεις την τιμή 0,074 (και κάποια έκπτωση συνέπειας στον επόμενο) αλλά θα δεις και μια άλλη χρέωση που θα λέει ρήτρα αναπροσαρμογής ή κάτι τετοιο  και το πιο πιθανό είναι να σου που ότι έιναι ρυθμιζόμενη χρέωση αλλά δεν είναι. Για την οποία λογικά η κυρία δε σου είπε τίποτα.
Επίσης, αν αποφασίσεις να φύγεις, θα έχεις πετάξει τα 59 ευρώ. 

Τα ξέρω αυτά φίλε μου , δεν ήρθα από το φεγγάρι και ΟΤΣ και ότι θα υπάρχουν έξτρα χρεώσεις αλλά σίγουρα δεν θα φτάσω τις τιμές της ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Τα ξέρω αυτά φίλε μου , δεν ήρθα από το φεγγάρι και ΟΤΣ και ότι θα υπάρχουν έξτρα χρεώσεις αλλά σίγουρα δεν θα φτάσω τις τιμές της ΔΕΗ. 

Πόσο είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής στο συμβόλαιο σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,ειμαι μεταξυ της ελιν και της elpedison .Υπολογιζω οτι στην ελιν θα βγαινει ελαχιστα ακριβοτερα αλλα θα εχω καλυτερο ελεγχο λογω της απουσιας του οτς.

Καιω περιπου 8.000kw  τον χρονο ειμαι στην ΔΕΗ και εχω νυχτερινο ρολοι ,ειμαι συνεπης στις πληρωμες ,μπορει καποιος να μου πει αν με συμφερει το electricon νυχτερινο 365 η το electricon οικιακο νυχτερινο της ελιν?

Επισης πειτε μου αν ειτε η ελιν ειτε η elpedison  εχoυν την  δυνατοτητα να τους δινεις τις πραγματικες μετρησεις του ρολογιου, και τελος η ελιν εχει  προγραμμα για κινητα ;διοτι δεν βρηκα τιποτα.

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...