Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,ειμαι μεταξυ της ελιν και της elpedison .Υπολογιζω οτι στην ελιν θα βγαινει ελαχιστα ακριβοτερα αλλα θα εχω καλυτερο ελεγχο λογω της απουσιας του οτς.

Καιω περιπου 8.000kw  τον χρονο ειμαι στην ΔΕΗ και εχω νυχτερινο ρολοι ,ειμαι συνεπης στις πληρωμες ,μπορει καποιος να μου πει αν με συμφερει το electricon νυχτερινο 365 η το electricon οικιακο νυχτερινο της ελιν?

Αφού έχεις νυχτερινό μετρητή θα βάλεις ανάλογο πρόγραμμα . Προτείνω το elpedison electricity home night. Επίσης την υπηρεσία fixed για μηδενική οτσ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Επισης πειτε μου αν ειτε η ελιν ειτε η elpedison  εχoυν την  δυνατοτητα να τους δινεις τις πραγματικες μετρησεις του ρολογιου, και τελος η ελιν εχει  προγραμμα για κινητα ;διοτι δεν βρηκα τιποτα.

Πριν λίγο καιρό που τσέκαρα δεν είχε τη δυναρτότητα. Αρκετά σημαντικό μειονέκτημα για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, -WISE- είπε

H Ελίν τι εγγύηση έχει για το electricon;

60 € έδωσα εγώ πριν ένα εξάμηνο το οποίο σου επιστέφεται με πάγια εντολή ή φυσικά στο τέλος εφόσον δεν χρωστάς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, koularasss είπε

Καλημερα, εχω ΗΡΩΝ με 0,0659 την κιλοβατοωρα, υπαρχει καποιος παροχος με χαμηλοτερη τιμη;

Πόσο καιρό είσαι; Σου έχει έρθει κανένας λογαριασμός;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 11:28 ΠΜ, kax54638 είπε

Εμένα η Ελιν πάντως μου φάνηκε λίγο "ανοργάνωτη". Συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για να με καλέσουν για να κάνω την αλλαγή από ΔΕΗ στην σχετική φόρμα που έχουν και δεν με πήραν ποτέ. Τηλεφώνησα εγώ μετά από μερικές εβδομάδες και μου είπαν να στείλω κάποια δικαιολογητικά στο γενικό e-mail επικοινωνίας που έχουν, πράγμα που φάνηκε λίγο "χύμα". Προς το παρόν δεν το προχώρησα.

 Εμένα το αντίθετο με πήραν την επόμενη τηλέφωνο και εγιναν όλα άμεσα από πλευράς τους χωρίς να με πριξουν . Στην protergia είχα κάνει δύο φορές αίτηση και είχαν χάσει τα χαρτιά μου την μια και την άλλη το τηλέφωνο μου λάθος λέει και δεν προχώρησε ποτέ , αφού σκεφτόμουν πόσο δύσκολο είναι να φύγεις από την ΔΕΗ. Τελικά δεν ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Αφού έχεις νυχτερινό μετρητή θα βάλεις ανάλογο πρόγραμμα . Προτείνω το elpedison electricity home night. Επίσης την υπηρεσία fixed για μηδενική οτσ. 

Αν παει στην Ελιν δεν βγαινει φθηνοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν παει στην Ελιν δεν βγαινει φθηνοτερο?

Πράγματι βγαίνει φθηνότερα κατά 12€ το 4μηνο με το ακόλουθο παράδειγμα.

΄Εχω βάλει 2000KWh/4μηνο , έκπτωση συνέπειας, 70/30 κατανομή κιλοβατώρων σε ημερήσιες/νυχτερινές και 3.5€ τον μήνα το fixed στην elpedison (τώρα είδα πως το αύξησαν από το 1.5€ που ήταν, δεν το ήξερα).

eeffe76724a0f48db977e7bb3b6225e4.png

Η elpedison έχει app στο κινητό, μηνιαίους εκκαθαριστικούς με καταχώρηση από τον χρήστη και live chat.

Οπότε είναι θέμα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολο που εχω νυχτερινο ρολοι οταν βαζω τις επιλογες μου στο https://allazorevma.gr/ και στο https://www.tsig.gr/lang-el/electricity μου βγαζει και το 24 ωρες νυχτρινο της elpedison  και το αντιστοιχο της ελιν φθηνοτερο απο τα προγραμματα που εχουν ξεχωριτες μετρησεις μερας νυχτας.Κανω κατι λαθος?

υπαρχει και αλλη ιστοσελιδα εκτος απο αυτες τις δυο που παρεθεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πράγματι βγαίνει φθηνότερα κατά 12€ το 4μηνο με το ακόλουθο παράδειγμα.

΄Εχω βάλει 2000KWh/4μηνο , έκπτωση συνέπειας, 70/30 κατανομή κιλοβατώρων σε ημερήσιες/νυχτερινές και 3.5€ τον μήνα το fixed στην elpedison (τώρα είδα πως το αύξησαν από το 1.5€ που ήταν, δεν το ήξερα).

eeffe76724a0f48db977e7bb3b6225e4.png

Η elpedison έχει app στο κινητό, μηνιαίους εκκαθαριστικούς με καταχώρηση από τον χρήστη και live chat.

Οπότε είναι θέμα επιλογής.

Αν το υπολογισεις με 2700ΚWh το τετραμηνο για να βγει στις 8000KWh που θελει ο φιλος(κι εγω στις 8500 με τα ιδια χαρακτηριστικα) βγαινει ακομη παραπανω.Οχι τεραστια διαφορα βεβαια αλλες 2000KWh περιπου.

Επιπλεον τωρα διαβασα οτι τα 50 ευρω δωρο δεν τα δινει με το fixed.

Δεν ξερω τωρα τι δεσμευση εχει το συμβολαιο της elpedison.

Οπως και να εχει παντως απο την ΔΕΗ ειναι φθηνοτερα.

Aυτο που δεν με βολευει μενα στην ΔΕΗ ειναι οτι δεν μπορω να καταχωρω καθε μηνα την καταναλωση και ειναι το μονο που με κραταει προς στιγμην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

παρολο που εχω νυχτερινο ρολοι οταν βαζω τις επιλογες μου στο https://allazorevma.gr/ και στο https://www.tsig.gr/lang-el/electricity μου βγαζει και το 24 ωρες νυχτρινο της elpedison  και το αντιστοιχο της ελιν φθηνοτερο απο τα προγραμματα που εχουν ξεχωριτες μετρησεις μερας νυχτας.Κανω κατι λαθος?

υπαρχει και αλλη ιστοσελιδα εκτος απο αυτες τις δυο που παρεθεσα?

Μάλλον δεν κάνεις κάτι λάθος, αλλά βλέπεις μόνο το κόστος ενέργειας. Υπάρχουν χρεώσεις (νομίζω ΥΚΩ) που στο μαϊμού νυχτερινό δεν έχουν την έκπτωση που πρέπει και τις πληρώνεις σαν να έχεις μόνο ημερήσιο.

Έχω την εντύπωση πως μόνο για πολύ μεγάλες καταναλώσεις που δεν μπορούν να περιοριστούν στο νυχτερινό ωράριο συμφέρουν αυτά τα προγράμματα, για ένα απλό νοικοκυριό όχι.

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

3.5€ τον μήνα το fixed στην elpedison (τώρα είδα πως το αύξησαν από το 1.5€ που ήταν, δεν το ήξερα).

Τι να πληρώνεις fixed τι να πληρώνεις ΟΤΣ δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

παρολο που εχω νυχτερινο ρολοι οταν βαζω τις επιλογες μου στο https://allazorevma.gr/ και στο https://www.tsig.gr/lang-el/electricity μου βγαζει και το 24 ωρες νυχτρινο της elpedison  και το αντιστοιχο της ελιν φθηνοτερο απο τα προγραμματα που εχουν ξεχωριτες μετρησεις μερας νυχτας.Κανω κατι λαθος?

υπαρχει και αλλη ιστοσελιδα εκτος απο αυτες τις δυο που παρεθεσα?

Με νυχτεριν'ο μηδενίζονται οι χρεώσεις διανομής στις ώρες του νυχτερινού.

IMG_20200930_140251.jpg.c8791ff47a643da5

 

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το υπολογισεις με 2700ΚWh το τετραμηνο για να βγει στις 8000KWh που θελει ο φιλος(κι εγω στις 8500 με τα ιδια χαρακτηριστικα) βγαινει ακομη παραπανω.Οχι τεραστια διαφορα βεβαια αλλες 2000KWh περιπου.

Επιπλεον τωρα διαβασα οτι τα 50 ευρω δωρο δεν τα δινει με το fixed.

Δεν ξερω τωρα τι δεσμευση εχει το συμβολαιο της elpedison.

Οπως και να εχει παντως απο την ΔΕΗ ειναι φθηνοτερα.

Aυτο που δεν με βολευει μενα στην ΔΕΗ ειναι οτι δεν μπορω να καταχωρω καθε μηνα την καταναλωση και ειναι το μονο που με κραταει προς στιγμην.

30€ τον χρόνο διαφορά

4e9276850ca89a773c1f90f0f540e605.png

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τι να πληρώνεις fixed τι να πληρώνεις ΟΤΣ δηλαδή..

Εξαρτάται πόσο έχει η ΟΤΣ φαντάζομαι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...