Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

τι εννοείς?

Έχω φύγει από Οκτώβριο για ΔΕΗ και μου στείλανε τώρα λογαριασμό με πιστώσεις ΤΕΜ -13,56€ καθώς και στην μητέρα μου κάτι ψιλά. Πως τα παίρνω αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 hours ago, washcloud said:

..ότι από την συμπλήρωση του 6μηνου από την έναρξη του προγράμματος θα έχουν δικαίωμα αλλαγής τιμών (εφ' όσον σ' έχουν ενημερώσει 2 μήνες πριν την αλλαγή) και εσύ δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή αποχώρησης. Αλλέως πώς, αν όντως στις 1/3 κλείνεις 6μηνο, μέχρι τις 28/2 να έχεις φύγει για αλλού (αφού σε ΕΧΟΥΝ ειδοποιήσιε έγκαιρα...). Με άλλα λόγια, εξαντλείς 6μηνο και φεύγεις χωρίς ποινή (εκτός κι αν θες να φύγεις και νωρίτερα, αν έχεις λόγο, πχ να προλάβεις πρόγραμμα που δεν ξέρεις τί τιμές όρους θα έχει σ' ένα μήνα από τώρα, όπως τα σταθερά της ΔΕΗ, στα οποία εγώ στη θέση σου θα πήγαινα από τώρα, καθώς από 1/2 ποιος ξέρει τί τιμές/δεσμεύσεις θα έχουν....).

7/04/2021 Έκανα αλλαγή σε NRG Save 40 +(Fixed) άρα έχει περάσει το εξάμηνο.

Το αστεράκι με τα ψιλά γράμματα για την κατάργηση του Fixed ήταν σε λογαριασμό που εκδόθηκε ηλεκτρονικά 3/12/2021 (τη μέρα που άλλαξε και η ΔΕΗ τα τιμολόγια)

"Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 01.03.2022 καταργείται η συνδρομή σας σταθερού
τιμολογίου «nrg Fixed». Ως εκ τούτου, από 01.03.2022 οι καταναλώσεις σας θα υπόκεινται σε χρέωση αναπροσαρμογής, σύμφωνα με τον όρο 6.4 των Γενικών Όρων της σύμβασής σας. Υπενθυμίζουμε
το δικαίωμά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας."

 

Μπορώ δηλαδή μέχρι τις τέλος Φεβρουαρίου (2 μήνες μετά την έκδοση του λογαριασμού με τα ψιλά γράμματα) να αλλάξω χωρίς ποινή αποχώρησης ή 30 μέρες όπως γάφει τό άρθρο 21 του κώδικα προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ?

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Έχω φύγει από Οκτώβριο για ΔΕΗ και μου στείλανε τώρα λογαριασμό με πιστώσεις ΤΕΜ -13,56€ καθώς και στην μητέρα μου κάτι ψιλά. Πως τα παίρνω αυτά;

δίνεις ΙΒΑΝ και όνομα δικαιούχου να στα βάλουνε

37 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Μπορώ δηλαδή μέχρι τις τέλος Φεβρουαρίου (2 μήνες μετά την έκδοση του λογαριασμού με τα ψιλά γράμματα) να αλλάξω χωρίς ποινή αποχώρησης ή 30 μέρες όπως γάφει τό άρθρο 21 του κώδικα προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ?

να ζητήσεις απο ΡΑΕ την τήρηση του 6μήνου και να φύγεις αζημίως στο 6μηνο ,όπως κάνανε άλλοι με την efaenergy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

(ρήτρα μείον κρατική επιδότηση) δια σύνολο kw = προσαύξηση (+0,095)

με το 45% έκπτωσης ,για ημέρας σου βγαίνει 0,1555

 

Και αν το συγκρίνω με το 0,18 της ΔΕΗ βγαίνω κερδισμένος.

Εκτός αν η επιδότηση πηγαίνει και σε σταθερά προγράμματα χωρίς ρήτρα, τότε το 0,18 θα πέσει κάτω από το 0,1555.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, korakios said:

να ζητήσεις απο ΡΑΕ την τήρηση του 6μήνου και να φύγεις αζημίως στο 6μηνο ,όπως κάνανε άλλοι με την efaenergy

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, ότι μπορώ γενικά αν περάσει ένα εξάμηνο απο όταν υπέγραψα στον πάροχο να φύγω αζημίως αφου συμπληρωθει ? Είμαι ήδη στους 9 μήνες άπο όταν υπέγραψα (αρχές Απριλίου 2021)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Volteros100 είπε

Πόσο τελικά την πλήρωσα την kWh γαμώ τον Ήρωνα μου; 

Στο συγκεκριμένο λογαρισμό που η αναπροσαρμογή έτρεχε με μέση τιμή (του συγκεκριμένου 4μηνου) 0,14, και που σου βάλανε - αν και ΔΕΝ το γράφουν αναλυτικά - επιδότηση ("πίστωση ΤΕΜ") 0,03 (έπρεπε να σου βάλουν περίπου 0,07 μ.ο. για το συγκεκριμένο διάστημα, άρα σου χρωστάνε περίπου ένα 35άρι που λογικά θα στο αποδώσουν στον επόμενο, αλλά ΕΧΕ το υπ' όψη - κάνε τους αν θες ένα παράπονο από τη φόρμα τους από τώρα, μη τυχόν και το "ξεχάσουν"), η κιλοβατώρα σου βγήκε : 0,14 ("ρήτρα") - 0,03 (επιδότηση) + 0,11 ("αρχική τιμή κιλοβατώρας στο συμβόλαιο") - 45% έκπτωση συνέπειας επί της τιμής της αρχικής (που θα στ' αποδώσουν στον επόμενο ως ποσό με μείον μπροστά) = 0,15. Ο επόμενος, με μέση ρήτρα 4μηνου που θα είναι μάλλον αρκετά παραπάνω, και ένας θεός ξέρει αν θα υπάρχει από Φλεβάρη επιδότηση γενικώς (ή αν ήδη σου έχει κοπεί από Γενάρη αν δεν είναι η κύρια κατοικία σου με την παροχή στ' όνομά σου), θα είναι παραπάνω σαν τελικό ποσό πληρωμής.

Χοντρικά η κιλοβατώρα ΣΟΥ έχει για την ώρα διπλασιαστεί (από τα 0,07 στα 0,15) από το καλοκαίρι (το ίδιο σχεδόν και τα τελικά ποσά πληρωμής, σε σχέση πχ με πέρσι, για ίδιες καταναλώσεις), το επόμενο διάστημα η κιλοβατώρα ΣΟΥ θα έχει τριπλασιαστεί, και ανάλογα αν θα παίρνεις επιδότηση ή όχι και ποια θα είναι η τιμή χονδρικής, μπορεί να έχει τετραπλασιαστεί...

4 ώρες πριν, Volteros100 είπε


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επειδή όμως το πράγμα ξεφεύγει και εισέρχονται πολλές παράμετροι, θα μείνω στο κομμάτι ότι με αν ποτέ πάω 1000kWh/4μηνο, τότε να αρχίσω να σκέφτομαι την αλλαγή σε ΔΕΗ και σταθερό πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Ίσως αυτό να γίνει ούτως ή άλλως στο νέο διαμέρισμα αν μετακομίσω σε λίγο καιρό.

...υπ' όψιν κυρίως στην παράμετρο αν θα συνεχίσουν τον Φλεβάρη, τον Μάρτη κλπ οι ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ (παρακολούθα εξελίξεις σε ειδήσεις και thread εδώ). Εφ' όσον θα έχεις σχετικά λίγη κατανάλωση, δεν θα έχεις και τόση ζημιά με την αναπροσαρμογή (το μεγάλο χουνέρι το πάθανε όσοι έχουν καταναλώσεις πχ 2 και 3 και 4 χιλιάδες kWh το 4μηνο, και ειδικά οι επαγγελματίες...). Για την ώρα, ναι είσαι οριακά καλύτερα στο κυμαινόμενο πρόγραμμα που έχεις (λόγω χαμηλών καταναλώσεων και παίρνεις όλη την επιδότηση). Μόνο να μην εκτιναχτούν τα σταθερά της ΔΕΗ (ή βάλουν μεγαλύτερη δέσμευση/μεγαλύτεηρ ποινή αποχώρησης) το επόμενο διάστημα (αν μείνει ψηλά η χονδρική, ενδέχεται να γίνει κι αυτό) και μετά θα λες "γιατί δεν πήγα πιο νωρίς". Αλλά ναι, το ένστικτο λέει "κάτσε εκεί". Ειδικά αν είναι ν' αλλα΄ξεις σπίτι, που σημαίνει ούτως ή άλλως θα πρέπει να κάνεις νέο συμβόλαιο (δεν υπάρχει "φορητότητα" προγράματος στην ενένργεια).

 

4 ώρες πριν, IoannisMan είπε

Ερώτηση, στα online/enter η χρέωση 0.17 ή 0.18 ευρώ /kw συμπεριλαμβάνει φπα 6% ή οχι, ευχαριστώ. 

Δες τους λογαριασμούς σου - ο ΦΠΑ στην "αξία ρεύματος" μπαίνει πάντα ΜΕΤΑ.

 

4 ώρες πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση, ήμουν ηρων πήγα στην nrg, υπόγραψα συμβόλαιο πριν μια εβδομαδα ακόμα δεν έχει αλλάξει, είδα ότι με συμφέρει η ΔΕΗ τελικά μπορώ να το ακυρώσω η θα έχω κάποια ποινή? Αν ναι ποια η διαδικασία. Στο σύστημα λέει καταχώρηση αίτησης 19/01

Τους παίρνεις και τους στέλνεις ΚΑΙ μέιλ αιτούμενος υπαναχώρηση (14 μέρες από την ενεργοποίηση/δεν ξέρω αν εννοούν εργάσιμες) και επιμένεις, αν τυχόν σου πούνε καμμιά ψευτοδικαιολογία ώστε να σε μπερδέψουν και να σε ρίξουν, ότι είναι δικαίωμά σου από τον κώδικα προμήθειας ενέργειας. Για την ακρίβεια, τόνισέ τους ότι θα αιτηθείς άμεσα σε άλλο πάροχο, για να μην κάνουν καμμιά μαλακία και σου κόψουν το ρεύμα, αν θεωρήσουν ότι θες καταγγελία της σύμβασης (αν ζητήσεις υπαναχώρηση, θα σε γυρίσουν απλώς στον προηγούμενο πάροχο). Να είσαι προσεκτικός/να τονίσεις τί θέλεις. Ταυτόχρονα κάνε ΑΜΕΣΑ αίτηση ΔΕΗ. Ελπίζω ν' αποφάσισες για το Εντερ κι όχι το Ονλάιν, άρα να πας σε κατάστημα ΔΕΗ για την μετάβαση (κι όχι μεσω συμβολαίου από το Ίντερνετ), για να γίνει πιο γρήγορα και "με ασφάλεια".

4 ώρες πριν, IoannisMan είπε

Protergia mvp οικιακό 0.055 ευρώ/kw, 100% από πράσινη ενέργεια, για κατανάλωση 150-200 kw/μήνα αξίζει ή παμε σε δεη enter/online, ευχαριστώ. 

Γενικά όχι. Συμφέρει να κάτσεις εκεί που είσαι (αν κι εξαρτάται από κάποια πράγματα, πχ αν είναι η κύρια κατοικία σου, άρα ΠΑΙΡΝΕΙΣ την κρατική έκπτωση), ΑΛΛΑ το θέμα είναι ότι θα πρέπει να είσαι συνεχώς ενημερωμένος (έστω από εδώ) πώς εξελίσσεται το πράγμα για να ξέρεις τί σε συμφέρει την κάθε συγκεκριμένη περίοδο...

 

4 ώρες πριν, cpc464 είπε

Καλημέρα. Η ρητρα για τον Δεκέμβριο ηταν 0.235 ξέρει κανείς εάν αυτο το ποσό προστιθεται στα 11 λεπτα της κιλοβατορας?, δηλαδή η πραγματική τιμή κιλοβατορας ειναι 0.345 € ;

...εξαρτάται από διάφορα. Ναι περίπου τόσο ήταν η ΤΙΜΗ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ (εκτός κι αν εννοείς την αναπροσαρμογή που σου ήρθε και την υπολόγισες/την ανέγραφαν στον λογαριασμό σου). Είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής όμως; Ή σε σταθερό; Το έχεις ξεκαθαρισμένο; Τεσπα, ΣΥΝΗΘΩΣ παίζουν εκπτώσεις "συνέπειας", "ενέργειας" (εξαρτάται από τον πάροχο : ΠΟΥ είσαι; ) κ.α. που κατεβάζουν αυτήν την αρχική τιμή κιλοβατώρας, μέχρι και 50%. Και τέλος, μιας και όλοι παίρνανε για τα ρητροπρογράμματα τον Δεκέμβρη επιδότηση κρατική 0,165 επί της κιλοβατώρας ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300/ΜΗΝΑ (τυχόν περισσότερες, τιμολογούνται χωρίς έκπτωση, άρα περίπου επί 0,30), η kWh έπεφτε στα 0,135.

Από Γενάρη, αν δεν είναι η κύρια κατοικία σου (δηλωμένη στο Ταξις), δεν παίρνεις επιδότηση...

2 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Για επιστροφή από watt & volt γνωρίζει κανείς την διαδικασία; Μου έστειλαν πιστώσεις ΤΕΜ.

Εννοείς ότι βγάλανε ξεχωριστό λογαριασμό με τις πιστώσεις ΜΟΝΟ....; Τέσπα, αν είσαι ακόμα W&V, θα αφαιρεθούν από τον επόμενο λογαριασμό (θα πληρώσεις λιγότερα τεσπα). ΑΝ εννοείς ότι έφυγες και σου ανακοινώσανε ότι σου χρωστάνε ΤΕΜ που δεν είχαν βάλει (...κλασσική W&V...), θα πρέπει να τοςυ δώσεις ένα ΙΒΑΝ να σου βάλουν το ποσό.

1 ώρα πριν, MichalisXen είπε

Καλησπέρα σε όλους, οι γονείς μου έχουν το zero της watt και διαβάζοντας εδώ φαίνεται να έχουν κάνει πατάτα που το έβαλαν. Μπορείτε να μου πείτε διότι δεν γνωρίζω αν έχει πέναλτι η καταγγελία σύμβασης;

Το Zero δεν έχει (στις μέρες μας έστω) ποινή πρόωρης αποχώρησης. Αλλά ρώτα καλού-κακού την Βατ (μέιλ), δίνοντας ΑΦΜ-αρ. παροχής της συγκεκριμένης σύνδεσης να σου απαντήσουν επίσημα, μήπως τυχόν έχουν καιρό που το έβαλαν και μήπως τότε ήταν αλλιώς.

 

47 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Μπορώ δηλαδή μέχρι τις τέλος Φεβρουαρίου (2 μήνες μετά την έκδοση του λογαριασμού με τα ψιλά γράμματα) να αλλάξω χωρίς ποινή αποχώρησης ή 30 μέρες όπως γάφει τό άρθρο 21 του κώδικα προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας ?

Ρώτα τους συγκεκριμένα (μέιλ) για ημερομηνίες, κι αν σου πούνε καμμιά αρκουδιά (δεν δικαιούστε αζήμια αποχώρηση), παράπονο μέσω ΡΑΕ (οι ίδιοι θα σου απαντήσουν μέσω της ΡΑΕ) ώστε να τηρηθούν οι προβλεπόμενες ημερομηνίες. Τώρα πάντως κατάλαβα πώς το θέτεις, που είπες ότι έχεις προ πολλού συμπληρώσει εξάμηνο. Το οποίο σημαίνει ότι αν σε ενημερωσανε πολύ πιο πριν (αρχή Δεκέμβρη), η περιόδος για ν' αποχωρήσεις αζημίως είναι όντως πριν από την επιβολή ρήτρας. Έχεις δηλαδή δυο μήνες, από την ώρα της ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. Αν αυτό σημαίνει μέχρι αρχές Φλεβάρη, κινήσου γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, ότι μπορώ γενικά αν περάσει ένα εξάμηνο απο όταν υπέγραψα στον πάροχο να φύγω αζημίως αφου συμπληρωθει ? Είμαι ήδη στους 9 μήνες άπο όταν υπέγραψα (αρχές Απριλίου 2021)

αν είσαι ήδη στους 9 μήνες δε γίνεται

τώρα ο κώδικας προβλέπει 30 μέρες ,άρα θα έχεις ρήτρα αποχώρησης .

αλλά και να μην είχες γιατί να φύγεις τώρα που τα σταθερά εκτοξεύτηκαν ?

κάτσε και αν φθηνήνουν τα σταθερά φεύγεις τότε (1/3)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, washcloud said:

Τώρα πάντως κατάλαβα πώς το θέτεις, που είπες ότι έχεις προ πολλού συμπληρώσει εξάμηνο. Το οποίο σημαίνει ότι αν σε ενημερωσανε πολύ πιο πριν (αρχή Δεκέμβρη), η περιόδος για ν' αποχωρήσεις αζημίως είναι όντως πριν από την επιβολή ρήτρας. Έχεις δηλαδή δυο μήνες, από την ώρα της ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. Αν αυτό σημαίνει μέχρι αρχές Φλεβάρη, κινήσου γρήγορα.

Ενημερώθηκα για την κατάργηση του Fixed 03/12/2021 με την εκδοση λογαριασμού, τότε είχα σημπληρώσει 8μηνο στην NRG. Άρα έχω μέχρι 03/02/2022 δικαίωμα αποχωρήσω αζημίως (2 μηνες μετα) ή 30 μέρες που λένε τα ψιλά γράματα?

Τα ψιλά γράματα γράφαν για διακοπή του fixed από 01/03/2022

PS Κατανάλωση γύρω στις 380 kw/ μήνα με 20 λεπτά + η ρήτρα μιλάμε για 150ε λογαριασμό για πλακα χωρις fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kostas7GTR είπε

Ενημερώθηκα για την κατάργηση του Fixed 03/12/2021 με την εκδοση λογαριασμού, τότε είχα σημπληρώσει 8μηνο στην NRG. Άρα έχω μέχρι 03/02/2022 δικαίωμα αποχωρήσω αζημίως (2 μηνες μετα) ή 30 μέρες που λένε τα ψιλά γράματα?

Τα ψιλά γράματα γράφαν για διακοπή του fixed από 01/03/2022

PS Κατανάλωση γύρω στις 380 kw/ μήνα με 20 λεπτά + η ρήτρα μιλάμε για 150ε λογαριασμό για πλακα χωρις fixed

Αυτό με τις 30 μέρες ο Korakios πριν λίγο είπε πως είναι που ισχύει. Εγώ απλά ήξερα (ή έστω αυτό είχα καταλάβει) πως είναι 60 μέρες από την ειδοποίηση. Ξέρει σαφώς καλύτερα από εμένα, οπότε δίνεις βάση σε αυτό που σου είπε (ότι δηλαδή πλέον έχεις ποινή αποχώρησης). 

Γνώμη μου, ρώτα και τους ίδιους με μέιλ να σου δώσουν απάντηση επίσημα (αυτό ακριβώς που ρώτησες και εδώ). Κι αν επιβεβαιώσουν, τότε (όπως σου είπε ο Korakios) σκέψου την περίπτωση να μείνεις μέχρι τέλος Φλεβάρη, τουλάχιστον για να εξαντήσεις την τιμολόγηση με τις σημερινές σου τιμές (αν είναι τόσο συμφέρουσες). Το θέμα είναι τί τιμές και όρους (δέσμευση, ρήτρα αποχώρησης) θα βρίσκεις στην αγορά (στην ΔΕΗ ας πούμε), ένα μήνα από τώρα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

Εννοείς ότι βγάλανε ξεχωριστό λογαριασμό με τις πιστώσεις ΜΟΝΟ....; Τέσπα, αν είσαι ακόμα W&V, θα αφαιρεθούν από τον επόμενο λογαριασμό (θα πληρώσεις λιγότερα τεσπα). ΑΝ εννοείς ότι έφυγες και σου ανακοινώσανε ότι σου χρωστάνε ΤΕΜ που δεν είχαν βάλει (...κλασσική W&V...), θα πρέπει να τοςυ δώσεις ένα ΙΒΑΝ να σου βάλουν το ποσό.

 

Έχω φύγει από τέλη Οκτωβρίου, ίσως δεν είχε βγει η οδηγία ακόμα τότε, δεν θυμάμαι, πάντως μου στείλανε για επιστροφή, θα πάρω τηλ να ρωτήσω ακριβώς που να στείλω και τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 5:30 ΜΜ, korakios είπε

άσε τα μακρυά και κοντά και δώστους σε ΣτΚ ή ΡΑΕ

Εστειλα μυνημα σε ΡΑΕ δεν ξερω αν θα βγει ακρη,στην ΗΡΩΝ οταν τους ειπα κατι οτι τέτοιο δεν προκυπτει απο την συμβαση(δλδ ότι στον τελικό  δεν δικαιουμε την εκπτωση επειδη δεν εκπροσοπουμε πλεον απο την εταιρεια τους και γιαυτο επισης δεν μου εβαλαν την εκπτωση και  απο προηγουμενο λογαριασμο ) μου ειπαν ότι ειναι πολιτική της εταιρειας,τελος παντων εστειλα αιτημα παραπονου και οτι βγεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Εστειλα μυνημα σε ΡΑΕ δεν ξερω αν θα βγει ακρη

θα τα πάρεις όπως όλοι . Μετά τον τελικό μπορεί η εταιρία να εκδώσει έκτακτο πιστωτικό και να τα βάλουν σε τράπεζα, δυστυχώς λίγος κόσμος το ξέρει

επίσης δες αν σου έχουν σωστά τις επιδοτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

_________________________________________________________________

Απο Volterra (σε σταθερό) , κομπλέ τα 0,02 έκπτωσης ή τα ξεχάσανε ?!

σε μένα δεν τα βάλανε για Οκτ/Νοε (7,5€ περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, korakios είπε

Απο Volterra (σε σταθερό) , κομπλέ τα 0,02 έκπτωσης ή τα ξεχάσανε ?!

σε μένα δεν τα βάλανε για Οκτ/Νοε (7,5€ περίπου)

...μιας και το 'πες, τσέκαρα λογαριασμούς γονιών ("μικροποσά" οι λογαριασμοί τους με λίγη κατανάλωση και ΚΟΤ σε φτηνό σταθερό, οπότε δεν είχα ασχοληθεί παρά μόνο με τον λογαριασμό που ήρθε 24/12 με ΕΛΤΑ και αφορούσε κατανάλωση 10-11 έως 16-12, και είχε κιλοβατώρες ΤΕΜ όσες και οι έναντι εικονικές κιλοβατώρες = "329", ενώ θα έπρεπε να ήταν 360, και σκέφτηκα ότι ντάξει, θα βάλουν τα σωστά στην εκκαθάριση, ας μην το κουράζω) και βλέπω ότι οι προηγούμενοι έναντι                                                                                             (1-9 έως 8-10 και 8-10 έως 10-11) δεν έχουν καθόλου ΤΕΜ...

Για να πάρω να τους ζαλίσω κι αυτούς λίγο

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

.εξαρτάται από διάφορα. Ναι περίπου τόσο ήταν η ΤΙΜΗ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ (εκτός κι αν εννοείς την αναπροσαρμογή που σου ήρθε και την υπολόγισες/την ανέγραφαν στον λογαριασμό σου). Είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής όμως; Ή σε σταθερό; Το έχεις ξεκαθαρισμένο; Τεσπα, ΣΥΝΗΘΩΣ παίζουν εκπτώσεις "συνέπειας", "ενέργειας" (εξαρτάται από τον πάροχο : ΠΟΥ είσαι; ) κ.α. που κατεβάζουν αυτήν την αρχική τιμή κιλοβατώρας, μέχρι και 50%. Και τέλος, μιας και όλοι παίρνανε για τα ρητροπρογράμματα τον Δεκέμβρη επιδότηση κρατική 0,165 επί της κιλοβατώρας ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300/ΜΗΝΑ (τυχόν περισσότερες, τιμολογούνται χωρίς έκπτωση, άρα περίπου επί 0,30), η kWh έπεφτε στα 0,135.

Τον υπολογισμό δεν τον έκανα για εμένα,εγώ έχω my home enter με 0,10500 για 24 μήνες(πρόλαβα το παλιότερο πρόγραμμα),τον υπολογισμό τον έκανα για δικό μου άνθρωπο, έχω ένα ξαδερφάκι που μένει μόνο και δεν έχει κάψει ποτέ πάνω απο 250 kwh τον μήνα, άρα του βγαίνει γύρω στα 26 λεπτά στο Γ1 οικιακό, απλά τον πήρε κάποιος από άλλη εταιρεία (νομίζω watt&volt) και του είπε 34,5 λεπτά μάλλον με σκοπό να τον εκφοβίσει για να κλείσει μαζί τους, εγώ του είπα να κάτσει ΔΕΗ και να πάρει το online που είναι στα 17 λεπτά.

Επίσης διάβασα στις ειδήσεις ότι η επιδότηση δεν ισχύει για σταθερά προγράμματα,ξέρει κανείς αν ισχύει?,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Εστειλα μυνημα σε ΡΑΕ δεν ξερω αν θα βγει ακρη,στην ΗΡΩΝ οταν τους ειπα κατι οτι τέτοιο δεν προκυπτει απο την συμβαση(δλδ ότι στον τελικό  δεν δικαιουμε την εκπτωση επειδη δεν εκπροσοπουμε πλεον απο την εταιρεια τους και γιαυτο επισης δεν μου εβαλαν την εκπτωση και  απο προηγουμενο λογαριασμο ) μου ειπαν ότι ειναι πολιτική της εταιρειας,τελος παντων εστειλα αιτημα παραπονου και οτι βγεί 

Kλασική κομπίνα παρόχων, προσπαθούν να φάνε λεφτά απ'όσους δεν αντιδρούν.

Η σύμβαση γράφει ότι κατά τη διάρκεια της σύμβασης παρέχεται έκπτωση συνέπειας. Αυτοί υποστηρίζουν ότι επειδή η σύμβαση έληξε, δε παίρνεις συνέπεια... εσύ υποστηρίζεις ότι πρέπει να δωθεί συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό για όλο το διάστημα που η σύμβαση ήταν σε ισχύ.

Έχεις το νόμο με το μέρος σου:

Κώδικας Προμήθειας, Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 3δ

3d.jpg.c9550b42c52bfda35775e8e30504eef7.jpg

Στη σύμβαση δεν αναγράφεται με απόλυτη σαφήνεια ότι αν τερματιστεί η σύμβαση χάνεται η έκπτωση συνέπειας της τελικής κατανάλωσης. Επίσης ο πάροχος δεν έχει δικαίωμα διακριτικής μεταχείρησης μεταξύ πελατών, δηλαδή δε γίνεται για το ίδιο διάστημα κατανάλωσης να δώσουν συνέπεια στους υφιστάμενους πελάτες και να μη δώσουν συνέπεια σε αυτούς που αποχώρησαν.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...