Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

Αυτό είναι απαραδεκτο, μου έφαγαν το 20αρικο, δεν το περίμενα από την Ελίν...

απλά πέτυχες υπάλληλο . Νομίζω ο @ekrepali την πήρε τελικά την έκπτωση

Βέβαια μου κάνει εντύπωση το 20ρικο ,μιας και μιλάμε για 400€ ρεύμα

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Που εινai to sticky? Ευχαριστω

ψηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, danielo67000 είπε

Καλημέρα σε όλους. Κοιτάξτε τώρα κοροϊδία από Ελίν. Ήμουν πελάτης τους και μετά τις αυξήσεις των τιμών καθως ημουν αορίστου χρόνου, απλά τους ενημέρωσα ότι δεν θέλω άλλο να είμαι πελάτης τους και πήγα στην Protergia N fixed. Μου έβγαλαν τελικό λογαριασμό, τον πλήρωσα στην ώρα του και όπως μου είπατε εδώ στο φόρουμ, τους έστειλα μήνυμα να μου πιστωσουν την έκπτωση συνέπειας (κάνα 20αρικο ευρώ) στον λογαριασμό μου με ΙΒΑΝ τάδε. Μου απαντάνε τότε ότι σου δίνουμε τίποτα, η καρτέλα σου είναι μηδενική, δεν μπορούμε απλά να σου τα βάλουμε στον λογαριασμό και το γράφει το συμβόλαιο σου: Η έκπτωση συνέπειας πιστώνεται στον επόμενο έναντι από τον εκκαθαριστικό. Από την στην στιγμή που δεν θα εκδοθεί κάποιος άλλος έναντι, τότε δεν σου βάζουμε την έκπτωση συνέπειας. Τους είπα ότι θα πάω στον συνήγορο του καταναλωτή και μου είπαν "αυτό γράφει το συμβόλαιο σας, πηγαίνετε όπου θέλετε , γεια σας" και μου το έκλεισαν. Αυτό είναι απαραδεκτο, μου έφαγαν το 20αρικο, δεν το περίμενα από την Ελίν...

Όταν έφυγες από την ΔΕΗ, σου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας στο λογαριασμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όταν έφυγες από την ΔΕΗ, σου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας στο λογαριασμό ?

εμένα ναι κανονικά , αλλά έκανα προσφυγη στο ΣτΚ γιατί πέρασαν μήνες και δε μου τα βάζανε ,με το κορυφαίο οτι μου στέλνανε έγχαρτο τελικό με χρέωση . Τελικά τα πιστώσανε σε άλλο λογαριασμό ΔΕΗ συγγενών μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εμένα ναι κανονικά , αλλά έκανα προσφυγη στο ΣτΚ γιατί πέρασαν μήνες και δε μου τα βάζανε ,με το κορυφαίο οτι μου στέλνανε έγχαρτο τελικό με χρέωση . Τελικά τα πιστώσανε σε άλλο λογαριασμό ΔΕΗ συγγενών μου

Ενδιαφέρον αυτό !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

speaking of the devil, κάνα νέο με την NRG επί του θέματος ; 

εγώ τίποτα ακόμη...

μπαααα, έκλεισα τρίμηνο :(

Βέβαια είμαι στα 4€ fixed και δε μου χρέωσαν ρήτρα στο τετράμηνο και ο μόνος στόχος είναι να ειδοποιηθώ εγκαίρως πριν τυχών αλλαγή του fixed και να μπορώ να φύγω αζημίως

Δεν καίγομαι δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2019 στις 11:24 ΜΜ, greengr21 είπε

6) Αναγκαστικα παραγει η Ελλαδα με λιγνιτη ρευμα τι να κανουμε δε γινεται αλλιως,οι ανεμογεννητριες κτλπ ειναι για να συμπληρωνουν το συστημα

 

Τι αναγκαστικά? Έχεις επίγνωση της κατάστασης? Είμαστε απο τις ελάχιστες χώρες στον κόσμο που έχουν τόσο ήλιο και τόσες αναξιοποίητες επιφάνειες. Κανονικά όλα τα μη καλλιεργήσιμα σημεία και όλες οι ταράτσες έπρεπε να είναι ηλιακοί συλλέκτες, που σε συνδυασμό με υδροηλεκτρικά καλύπτουν με το παραπάνω τις ανάγκες της χώρας. Τα αιολικά μπαίνουν απλά για τις μίζενς, μη γελιόμαστε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

απλά πέτυχες υπάλληλο . Νομίζω ο @ekrepali την πήρε τελικά την έκπτωση

Βέβαια μου κάνει εντύπωση το 20ρικο ,μιας και μιλάμε για 400€ ρεύμα

Το σκέλος του ρεύματος ήταν 142 ευρώ και με το 15% συνέπεια είναι 21.3 ευρώ.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με υπάλληλο γιατι είχα την ίδια απάντηση και στο email αλλά και στο τηλέφωνο.

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Όταν έφυγες από την ΔΕΗ, σου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας στο λογαριασμό ?

Τι να σου πω φίλε μου, πέρασαν χρόνια δεν θυμάμαι, αλλά έχω 2 εγχαρτους από ΔΕΗ πιστωτικούς με καμία 10αρια ευρώ σύνολο, μου είπαν τότε να πάω να τα πάρω από τα ταμεία της ΔΕΗ και δεν έχω πάει ακόμα λόγω χρόνου...

Επεξ/σία από danielo67000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, επειδή νομίζω οτι έκανα γερή μ@λ...ια που πήγα στην elpedison πέρυσι, παραθέτω τους λογαριασμούς μου με δικές μου μετρήσεις κάθε μήνα:

3/3 με 14/4 δηλαδη 42 μερες, 369 κιλοβατόρες , 73 ευρώ

14/4 με 20/5  δηλαδή 36 μέρες, 100 κιλοβατόρες 32 ευρώ

20/5 με 20/6 δηλαδη 31 μερες 80 κιλοβατορες 27.50 ευρω

20/6 με 20/7 δηλαδη 31 μερες 192 κιλοβατορες 50.80 ευρώ

και τέλος η μέτρηση της ΔΕΔΗΕ με αποτέλεσμα απο 14/4/2021 μέχρι 16/8/2021

590 κιλοβατόρες, και 80 ευρώ χρέωση.

με ρημάζουν λίγο στις χρεώσεις ή είναι η ιδέα μου; έφυγα απο ΔΕΗ για να πληρώνω λιγότερα, και μου βάζουν αυτά που διαβάζετε..

ιδέες; σπίτι 60 τετραγωνικά μονο

 

*προγραμμα elpedison 24h νυχτερινο

 

Επεξ/σία από maparios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, maparios είπε

Καλησπέρα παιδιά, επειδή νομίζω οτι έκανα γερή μ@λ...ια που πήγα στην elpedison πέρυσι, παραθέτω τους λογαριασμούς μου με δικές μου μετρήσεις κάθε μήνα:

3/3 με 14/4 δηλαδη 42 μερες, 369 κιλοβατόρες , 73 ευρώ

14/4 με 20/5  δηλαδή 36 μέρες, 100 κιλοβατόρες 32 ευρώ

20/5 με 20/6 δηλαδη 31 μερες 80 κιλοβατορες 27.50 ευρω

20/6 με 20/7 δηλαδη 31 μερες 192 κιλοβατορες 50.80 ευρώ

και τέλος η μέτρηση της ΔΕΔΗΕ με αποτέλεσμα απο 14/4/2021 μέχρι 16/8/2021

590 κιλοβατόρες, και 80 ευρώ χρέωση.

με ρημάζουν λίγο στις χρεώσεις ή είναι η ιδέα μου; έφυγα απο ΔΕΗ για να πληρώνω λιγότερα, και μου βάζουν αυτά που διαβάζετε..

ιδέες; σπίτι 60 τετραγωνικά μονο

 

*προγραμμα elpedison 24h νυχτερινο

 

την προηγουμενη χρονια με ΔΕΗ τι πληρωνες? Αυτο συγκρινε και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

παρακολουθώ το θέμα εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι και εγώ μια από τους ¨καμμένους¨ της NRG αφού φτάσαμε στον τελευταίο λογαριασμό να έχουμε σε 268 kw 18 ευρώ χρέωση ρεύματος και 28 ευρώ ρήτρα + πάγια + όλα τα άλλα αναπόφευκτα και ψάχνομαι και εγώ να αποχωρήσω δαρμένη αφού πήγαμε να γλιτώσουμε κάτι από τη ΔΕΗ και τα πληρώσαμε διπλά.

Να εμπιστευτώ ένα πρόγραμμα fixed πχ στην protergia ή να γυρίσω στην παλιά καλή ΔΕΗ και ας βγαίνει 50 ευρώ το χρόνο παραπάνω ο λογαριασμός?

Ρητορική είναι πιο πολύ η ερώτηση γιατί ήθελα και εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου!

σας ευχαριστώ που με ακούσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

μου ηρθε ο πρωτος επαγγελμτικος λογαριασμος της βολτερα. Φαινονται ολα καλα συμφωνα με τον τιμοκαταλογο που ειχα υπογραψει. Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι το μισο της αξιας του ρευματος (211€/106€). Ετσι εχουν φτασει να ειναι ; Γινονται μαγειρεματα και εκει ; εχει νοημα να τους ζητησω αναλυση  χρεωσεων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

την προηγουμενη χρονια με ΔΕΗ τι πληρωνες? Αυτο συγκρινε και πες μας

δεν εχω καποια εικονα καθως μετακομησα στο σπιτι Σεπτεμβριο οπου κατευθειαν εκανα την εναλλαγη απο ΔΕΗ σε elpedison διχως να πληρωσω ποτε ΔΕΗ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skiace είπε

καλημερα,

μου ηρθε ο πρωτος επαγγελμτικος λογαριασμος της βολτερα. Φαινονται ολα καλα συμφωνα με τον τιμοκαταλογο που ειχα υπογραψει. Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι το μισο της αξιας του ρευματος (211€/106€). Ετσι εχουν φτασει να ειναι ; Γινονται μαγειρεματα και εκει ; εχει νοημα να τους ζητησω αναλυση  χρεωσεων ;

Ποσο η κιλοβατώρα ? διαλεξες χωρις ΟΤΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, maparios είπε

δεν εχω καποια εικονα καθως μετακομησα στο σπιτι Σεπτεμβριο οπου κατευθειαν εκανα την εναλλαγη απο ΔΕΗ σε elpedison διχως να πληρωσω ποτε ΔΕΗ

για να δεις πόσο πληρώνεις την kwh πρέπει να βρεις τι πλήρωσες για ρεύμα μόνο

χωρίς τις τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, χωρίς δήμο - ερτ

+ τις τυχόν χρεώσεις που αναφερουν ρητρα προσαρμογής ή κάτι τέτοιο (αν έχεις πρόγραμμα με ρήτρα προσαρμογής) καλό θα είναι αν μπορείς να το αλλάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...