Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

watt&volt 0,114 15 1300 163,2 0,126
We ???? 0,11 7,5 1300 150,5 0,116
ρήτρα 0,16 0 1300 208 0,160
10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

👍

Τί λέτε; Αξίζει το ρίσκο να δεσμευτείς για 24 μήνες τώρα με χρέωση 0,114€/kWh για minimum 1300kWh ανα μήνα;

 

χωρίς χρέωση ισχύος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια  εγκλωβιστηκα..Ο ΗΡΩΝ μου πε σημερα πως και μετα τη ληξη του συμβολαιου (θυμιζω 0,065 χωρις ΟΤΣ) στις 14/10 , αν δεν κανω εγω καποια κινηση δεν θα αλλαξει κατι  και θα παραμεινω στο υπαρχον και μαλιστα στα σιγουρα..Δεν το πιστευω, αλλα ειμαι εκτος νομου και δε προλαβαινω ......Στην efa τελειωνει σημερα η προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, εγώ φέτος για κάτι ψιλά δεν μπαίνω ΚΟΤ, τι μπορώ να κάνω? Σε όλες θα ανεβεί το ίδιο? Ή έχουν ακόμα καλύτερες τιμές οι άλλες εταιρίες? Θέλω μόνο για φέτος κάτι φτηνό γιατί του χρόνου θα μπορώ να μπω ξανά στο ΚΟΤ. 

Υ.Γ.: Έχω και νυχτερινό

Επεξ/σία από PurpleNinja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα παιδιά, εγώ φέτος για κάτι ψιλά δεν μπαίνω ΚΟΤ, τι μπορώ να κάνω? Σε όλες θα ανεβεί το ίδιο? Ή έχουν ακόμα καλύτερες τιμές οι άλλες εταιρίες? Θέλω μόνο για φέτος κάτι φτηνό γιατί του χρόνου θα μπορώ να μπω ξανά στο ΚΟΤ.

άργησες , κρίμα

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

μέχρι αύριο , χωρίς δέσμευση και τέλος

μετά το online

1 λεπτό πριν, Adamakos33 είπε

ρε παιδια να ρωτησω τι καλυτερο εχει η efa σε σχεση με το ΔΕΗ MYHOME ONLINE

κατέβασε το excel και δες μόνος σου , Σε κάποιους ήταν μονόδρομος

πλέον καταργήθηκε και αυτό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

άργησες , κρίμα

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-oikiako/

μέχρι αύριο , χωρίς δέσμευση και τέλος

μετά το online

κατέβασε το excel και δες μόνος σου , Σε κάποιους ήταν μονόδρομος

πλέον καταργήθηκε και αυτό

Τι εννοείς άργησα? Αρά πρέπει να κάνω σήμερα στην Volterra ή στην ΔΕΗ που είμαι στο online πρόγραμμα αλλιώς την πάτησα? Ποια η διαφορά σε αυτά τα πρόγραμμα, είμαι δυστυχώς άσχετος ακόμα με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε
watt&volt 0,114 15 1300 163,2 0,126
We ???? 0,11 7,5 1300 150,5 0,116
ρήτρα 0,16 0 1300 208 0,160

 

χωρίς χρέωση ισχύος

Το ξέρω, τα έκανα κι εγώ. Ουσιαστικά χρησμό ζητάω, για το τι μέλλει γενέσθαι.:lol:

Λογικά τα λεφτά του τα βγάζει έστω και με σπάσιμο συμβολαίου. Μόνο αν γίνει καμμια πτώση τιμών πριν το 6μηνο δε θα αποδειχτεί καλή επιλογή. Αυτό προσπαθώ να "ψυχανεμισθώ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

.Στην efa τελειωνει σημερα η προσφορα

τελείωσε χθες , δε χάνεις να πάρεις ένα τηλ

Μόλις τώρα, PurpleNinja είπε

Τι εννοείς άργησα? Αρά πρέπει να κάνω σήμερα στην Volterra ή στην ΔΕΗ που είμαι στο online πρόγραμμα αλλιώς την πάτησα? Ποια η διαφορά σε αυτά τα πρόγραμμα, είμαι δυστυχώς άσχετος ακόμα με αυτά.

άργησες δηλαδή πριν 2-3 εβδομάδες παίζανε καλύτερα προγράμματα και ειδικά προ Ιουνίου

Η διαφορά είναι στη χρέωση (λίγο πιο ακριβή η Voltera) και στο οτι η Voltera δεν έχει δέσμευση , ενώ το online 24 μήνες (και πάγια εντολή)

Για το online της ΔΕΗ ερωτήσεις στο link που έβαλα πριν (διάβασε καμια 10ρια προηγούμενες σελίδες πρώτα)

28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Το ξέρω, τα έκανα κι εγώ. Ουσιαστικά χρησμό ζητάω, για το τι μέλλει γενέσθαι.:lol:

Λογικά τα λεφτά του τα βγάζει έστω και με σπάσιμο συμβολαίου. Μόνο αν γίνει καμμια πτώση τιμών πριν το 6μηνο δε θα αποδειχτεί καλή επιλογή. Αυτό προσπαθώ να "ψυχανεμισθώ".

πτώση (μετά απο 6 μήνες σίγουρα) , θα έρθει  , κλασσικά στις πτώσεις τιμών αργούμε (στις αυξήσεις πρώτοι είμαστε) , αλλά και να πέσει θα πέσει σταδιακά , μετά καλοκαίρι αν έχουμε μεγάλα φορτία πάλι θα είναι υψηλά (αν μπουνε ξανά τα λιγνιτικά)

Υποθέτω αφού ήπια τον καφέ και κοιτάω το φλιτζάνι οτι θα κρατηθεί για ένα διάστημα ψηλά

Spoiler

αν είχαμε αρχ..... θα απαιτούσαμε δικαιώματα ρύπων και θα ανάβαμε τα λιγνιτικά μέχρι να ισορροπήσει η αγορά φυσικού αερίου μιας και είναι πρόβλημα Ε.Ε πλέον

για γεωτρήσεις ούτε λόγος βέβαια

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

Υποθέτω αφού ήπια τον καφέ και κοιτάω το φλιτζάνι οτι θα κρατηθεί για ένα διάστημα ψηλά

τον ίδιο καφέ ήπιαμε. δεν βλέπω τιμές κάτω από 0,10 στο επόμενο χρόνο τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

άργησες δηλαδή πριν 2-3 εβδομάδες παίζανε καλύτερα προγράμματα και ειδικά προ Ιουνίου

Η διαφορά είναι στη χρέωση (λίγο πιο ακριβή η Voltera) και στο οτι η Voltera δεν έχει δέσμευση , ενώ το online 24 μήνες (και πάγια εντολή)

Για το online της ΔΕΗ ερωτήσεις στο link που έβαλα πριν (διάβασε καμια 10ρια προηγούμενες σελίδες πρώτα)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν είχαμε αρχ..... θα απαιτούσαμε δικαιώματα ρύπων και θα ανάβαμε τα λιγνιτικά μέχρι να ισορροπήσει η αγορά φυσικού αερίου μιας και είναι πρόβλημα Ε.Ε πλέον

για γεωτρήσεις ούτε λόγος βέβαια

 

Volterra βλέπω να γράφουν άσχημες εμπειρίες σε προηγούμενες σελίδες αυτού του post. Είναι για άλλα προγράμματα τους ή γενικά είναι έτσι?

Αυτή είναι η καταναλωτική μου εικόνα:

ΔΕΗ Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B / νυχτερινό | Εκκαθαριστικοί:

14/02/2020 - 16/06/2020 = 1528 kWh

15/10/2019 - 13/02/2020 = 1805 kWh

17/06/2020 - 14/10/2020 = 1165 kWh

15/10/2020 - 14/06/2021 = 3423 kWh (εδώ είναι τόσο γιατί δεν ερχόντουσαν αρκετό καιρό για καταμέτρηση και λέγανε και καλά δεν τους άνοιγε κάνεις με lockdown όλοι μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PurpleNinja είπε

Volterra βλέπω να γράφουν άσχημες εμπειρίες σε προηγούμενες σελίδες αυτού του post.

μία αναφέρθηκε και αυτή απο αξιολόγηση google που προφανώς πέρασε σε αορίστου και έφαγε ρήτρα

αν βρεις εταιρία που να μην έχει αρνητικές αξιολογήσεις ,πες μας

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Αυτή είναι η καταναλωτική μου εικόνα:

και αυτό είναι το excel που θα κατεβάσεις και θα επαληθεύσεις :)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Παιδια  εγκλωβιστηκα..Ο ΗΡΩΝ μου πε σημερα πως και μετα τη ληξη του συμβολαιου (θυμιζω 0,065 χωρις ΟΤΣ) στις 14/10 , αν δεν κανω εγω καποια κινηση δεν θα αλλαξει κατι  και θα παραμεινω στο υπαρχον και μαλιστα στα σιγουρα..Δεν το πιστευω, αλλα ειμαι εκτος νομου και δε προλαβαινω ......Στην efa τελειωνει σημερα η προσφορα

Δε κατάλαβα τίποτα. 😄

Φαντάζομαι είσαι στο Οnly Business. Λήγει 14/10.

Μετά αν δε κάνεις τίποτα θα παραμείνεις στο υπάρχον; Πιο υπάρχον; Αυτό που έχεις τώρα; Ή θα σε πάνε στο ακριβό Only Business Plus που είναι τώρα εμπορικά διαθέσιμο; Αν παραμείνεις θα είσαι σε σύμβαση; Ή αορίστου;

Και τι εννοείς είσαι εκτός νόμου; 🤪

edit: προλάβεις να συμφωνήσεις με την EFA σήμερα (αν δίνουν ακόμα επαγγελματικά και δεν τα έχουν καταργήσει) μπορείς να το κάνεις. 25 ευρώ δεν είναι το πέναλτυ στον ΗΡΩΝ τον 12ο μήνα; Πληρώνεις το πέναλτυ και φεύγεις. Αν έχεις το Only Business και δεν έχεις κάποιο άλλο. Μαντεψιές κάνουμε.1.jpg.91d2e562b7d2489cacb9926490b15464.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Adamakos33 είπε

ρε παιδια να ρωτησω τι καλυτερο εχει η efa σε σχεση με το ΔΕΗ MYHOME ONLINE

Βάλε ετήσια κατανάλωση στο excel που θα βρείς στην καρφιτσωμένη ανάρτηση στο πάνω μέρος της σελίδας. Αλλά κάντο ΤΩΡΑ, μπας και προλάβεις το fixed home της efa, αν σε συμφέρει. Εκτός απο το οικονομικό, η μοναδική διαφορά είναι οτι η ΔΕΗ απαιτεί πάγια εντολή πληρωμης για το my home online

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Αλλά κάντο ΤΩΡΑ, μπας και προλάβεις το fixed home της efa, αν σε συμφέρει

τα έχει πετάξει πλέον απο το site (απο χθες) , δε χάνει τίποτα αλλά πρέπει να ρίξει μια ματιά απο εδώ

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Βάλε ετήσια κατανάλωση στο excel που θα βρείς στην καρφιτσωμένη ανάρτηση στο πάνω μέρος της σελίδας.

είχα χάσει το copy paste , θα έχω αυτό τώρα 😛

αλλά για ΚΟΤ έχω το πειραματικό excel :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

τα έχει πετάξει πλέον απο το site (απο χθες) , δε χάνει τίποτα αλλά πρέπει να ρίξει μια ματιά απο εδώ

είχα χάσει το copy paste , θα έχω αυτό τώρα 😛

αλλά για ΚΟΤ έχω το πειραματικό excel :)

Οταν το είχε έλεγε μέχρι 30/9. Παιζεί να ισχύει ακόμα, απλά να το αφαίρεσαν απο το site για να μην έχουν αιτήσεις της τελευταίας στιγμής (κλασσικό Ελληνικό φαινόμενο) που δεν θα μπορούν να διαχειριστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...