Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Να σας ρωτήσω, στο ΔΕΗ my home online μόνο με online αίτηση προχωρούμε;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58914824

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον τελευταίο έναντι λογαριασμό στην ζενίθ για 257kwh μου πίστωσαν 148kwhx0.06 και 109kwhx0.03 με ένδειξη Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης. Περίοδος κατανάλωσης από 14/09/2021 - 24/10/2021...Τα έβαλαν σωστά ή κι εδώ πάλι ότι να 'ναι έβαλαν και πάμε για αμφισβήτηση; Επίσης υπάρχει αναδρομική πίστωση που έπρεπε να μπει και από τον προηγούμενο λογαριασμό από 01/09-13/09;

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Τέλος και 0,0978 της NRG που σύμφερε κάπως στα επαγγελματικά , πάμε στα 0,148 (μαζί με την 20% έκπτωση συνέπειας) , όπως και στο οικιακό

θα διορθώσω διόρθωσα και το excel και θα τσεκάρω για νέες αυξήσεις γενικότερα

Νεα τιμη του Fixed 4U: Τιμή Προσφοράς 0,148€/kWh + πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chmichael είπε

Τιμή Προσφοράς 0,148€/kWh + πάγιο

ναι το έχω υπολογισμένο

55 λεπτά πριν, tasep είπε

Επίσης υπάρχει αναδρομική πίστωση που έπρεπε να μπει και από τον προηγούμενο λογαριασμό από 01/09-13/09;

ναι 0,03

56 λεπτά πριν, tasep είπε

Στον τελευταίο έναντι λογαριασμό στην ζενίθ για 257kwh μου πίστωσαν 148kwhx0.06 και 109kwhx0.03 με ένδειξη Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης. Περίοδος κατανάλωσης από 14/09/2021 - 24/10/2021...

σωστά φαίνονται ,εγώ θα προτιμούσα να αφαιρεθούν όλες οι πιστώσεις και να εκδοθεί έκτακτος

μετά στον εκκαθαριστικό όλες μαζί , δε θα βγάλεις άκρη με τα έναντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γράφω απλά για το τραγικό του πράγματος.

Είμαι (εδώ και 2,5 χρόνια) Volterra και λόγω των 20-30 ευρώ τον μήνα Ρήτρας Προσαρμογής είπα να αλλάξω και να πάω στη ΔΕΗ.

Όμως ο τελευταίος εξοργιστικός μηνιαίος λογαριασμός 10/11 έχει ρήτρα προσαρμογής 84,40ευρώ  για 308kwh (189Η&119Ν) οπότε πρέπει να τους πληρώσω 132,79ευρώ. Χωρίς λογική.
Λέω να κάνω αίτηση για ρεκόρ γκίνες.

ΥΓ

Δεν είχα συμβόλαιο με χρονική δέσμευση και προ ρήτρας οι χρεώσεις ήταν 0,08 ευρώ/kwh (Η) και 0,0661 ευρώ/kwh (N). Ότι κέρδισα το πλήρωσα και με το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις καταγγελιες στο ΣτΚ εκτος οτι δεν φαινεται να αποδιδει, εχετε σκεφτει οτι στο μελλον που οι τιμες θα επανελθουν, πολυ πιθανον τα πακετα που θα συμφερουν να ειναι της εταιρειας που φευγετε. Και τοτε να μην δεχεται εναν πελατη που την εχει καταγγειλει στο παρελθον!

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Και τοτε να μην δεχεται εναν πελατη που την εχει καταγγειλει στο παρελθον!

δε γίνεται

23 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αυτο με τις καταγγελιες στο ΣτΚ εκτος οτι δεν φαινεται να αποδιδει,

το αντίθετο βλέπω σε άλλο θέμα

37 λεπτά πριν, csatlas είπε

Όμως ο τελευταίος εξοργιστικός μηνιαίος λογαριασμός 10/11 έχει ρήτρα προσαρμογής 84,40ευρώ  για 308kwh (189Η&119Ν) οπότε πρέπει να τους πληρώσω 132,79ευρώ. Χωρίς λογική.
Λέω να κάνω αίτηση για ρεκόρ γκίνες

υπάρχει και μεγαλύτερο σκορ αλλά όντως είναι πολλά , υποθέτω οτι ήξερες οτι είναι ρητροπρόγραμμα , κάνε αμφισβήτηση και ζήτα ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς* και μετά καταγγελία

με όλες τις πράξεις αναλυτικά ένα προς ένα

____________________

τώρα που το σκέφτομαι και άλλες 3 περιπτώσεις απο Volterra ήταν με ανεξήγητα μεγάλη ρήτρα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, csatlas είπε

Καλησπέρα,

Γράφω απλά για το τραγικό του πράγματος.

Είμαι (εδώ και 2,5 χρόνια) Volterra και λόγω των 20-30 ευρώ τον μήνα Ρήτρας Προσαρμογής είπα να αλλάξω και να πάω στη ΔΕΗ.

Όμως ο τελευταίος εξοργιστικός μηνιαίος λογαριασμός 10/11 έχει ρήτρα προσαρμογής 84,40ευρώ  για 308kwh (189Η&119Ν) οπότε πρέπει να τους πληρώσω 132,79ευρώ. Χωρίς λογική.
Λέω να κάνω αίτηση για ρεκόρ γκίνες.

ΥΓ

Δεν είχα συμβόλαιο με χρονική δέσμευση και προ ρήτρας οι χρεώσεις ήταν 0,08 ευρώ/kwh (Η) και 0,0661 ευρώ/kwh (N). Ότι κέρδισα το πλήρωσα και με το παραπάνω...

Τα ίδια περίπου και σ'εμένα φίλε μου από τη Volterra. Πλήρωνα περίπου 70-80€ μηνιαίως για κατανάλωση περίπου 300kwh και ο τελευταίος λογαριασμός ήταν 140€ με ρήτρα προσαρμογής 87€ (+7€ ΦΠΑ)....μιλάμε για ληστεία...δεν το πιστεύω όταν βλέπω την ανάλυση λογαριασμού. 

Έχω εξοργιστεί και σκέφτομαι άμεσα να αλλάξω πάροχο. Υπάρχει κάποια εταιρεία με πιο φυσιολογικές χρεώσεις σε τέτοιες καταναλώσεις ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό; Και αν ναι, τι πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, efkola είπε

και σκέφτομαι άμεσα να αλλάξω πάροχο

τι το σκέφτεσαι?

8 λεπτά πριν, efkola είπε

Υπάρχει κάποια εταιρεία

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/188/#comments

διάβασε τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστώ.

Προσπάθησα να το διαβάσω αλλά χάθηκα.. άπειρες πληροφορίες.

Μιλώντας με ένα φίλο τώρα ο οποίος έχει protergia οικιακό, πλήρωσε 52€ για ίδια περίπου καταναλωση μ'εμένα αυτόν το μήνα! Μόλις του είπα τα δικά μου, έπαθε σοκ.

Μου έστειλε και το λογαριασμό, έχει μόνο κάποιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όχι αυτή την γ@@η ρήτρα προσαρμογής

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος πέρα από τη ΔΕΗ;;

Επεξ/σία από efkola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, efkola είπε

Σ'ευχαριστώ.

Προσπάθησα να το διαβάσω αλλά χάθηκα.. άπειρες πληροφορίες.

Μιλώντας με ένα φίλο τώρα ο οποίος έχει protergia οικιακό, πλήρωσε 52€ για ίδια περίπου καταναλωση μ'εμένα αυτόν το μήνα! Μόλις του είπα τα δικά μου, έπαθε σοκ.

Μου έστειλε και το λογαριασμό, έχει μόνο κάποιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις, όχι αυτή την γ@@η ρήτρα προσαρμογής

Δεν υπάρχει κάποιος άλλος πάροχος πέρα από τη ΔΕΗ;;

Ανάλογα, κατέβασε το εξελ, και δες. Απλά ΔΕΗ είναι η μόνη φθηνότερη με τα τελευταία δεδομένα. Αν δεν θες ΔΕΗ θα πληρώσεις κάτι της παραπάνω... 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 3:18 ΜΜ, popopo είπε

Ερώτηση προς χρήστες efa. Επιλέγοντας τον ηλεκτρονικό λογαριασμό, δεν υπάρχει η πρόσθετη χρέωση των 0,70€+ΦΠΑ όπως αναφέρεται στη σύμβαση.

Στο myefa αναφέρει " Εγγραφείτε στο eBill και επωφεληθείτε έκπτωσης -0.50€ σε κάθε παροχή σας".

Είναι άραγε κάτι ξεχασμένο ή υπάρχει επιπλέον έκπτωση;

Στο myaccount της efa οταν βλεπεις τις παροχες, εχει απο κατω αυτο που εγραψες αλλα αναφερεται στην παροχη αεριου οχι στο ρευμα τους, οποτε οσο και να το σπαμαρεις εκει θα μεινει εφοσον δεν εχεις αεριο.

Η χρεωση εκτυπωσης του λογαριασμου ρευματος ειναι ~0.7€ ανα εντυπο οποτε καλεις και τους λες οτι θελεις ηλεκτρονικο λογαριασμο για το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Όχι

 

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Ανάλογα, κατέβασε το εξελ, και δες. Απλά ΔΕΗ είναι η μόνη φθηνότερη με τα τελευταία δεδομένα. Αν δεν θες ΔΕΗ θα πληρώσεις κάτι της παραπάνω... 😁 

Μάλιστα...άρα στην παρούσα φάση και με την αναμπουμπούλα που έχει συμβεί με τις υπέρογκες αυξήσεις, η βέλτιστη λύση στην ελληνική αγορά ρεύματος είναι αυτά τα δύο προγράμματα της ΔΕΗ, το My home enter και το My home online.Με μια πρώτη ματιά, πιο συμφέρον μου φαίνεται το online.

Στο My home enter αναγράφεται ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει ρήτρα προσαρμογής. Για το My home online όμως, παρόλο που διάβασα σε προηγούμενα posts από κάποια μέλη ότι δεν υπάρχει ούτε εκεί ρήτρα προσαρμογής, δε βλέπω αυτό να αναγράφεται στους όρους.

Κάνω λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...