Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

0.074€ / KWh εως 2000 κατανάλωση

με την εκπτωση?

πολύ μου φαινεται...Υπαρχουν τιμες στα 0,064. Τι ανωτατο οριο εχει στην ΟΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσοχή,  νέο φρούτο απο τη Volterra:
Στον τελευταίο λογαριασμό μου εμφανίστηκε μια χρέωση 8€ με περιγραφή: ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι είναι και μου είπαν ότι πρόκειται για απώλειες δικτύου, τις οποίες χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές, και αυτοί τη μετακυλίουν στους πελάτες. Και μου είπαν ότι είναι εφάπαξ (μάλλον ετήσια). 
Βέβαια πουθενά στο συμβολαιό μου δεν υπάρχει τέτοια προβλεψη. Τους το είπα και μου κάνουν το χαζό, μου λένε ότι σε ένα σημείο των όρων λέει "λοιπές χρεώσεις" και ότι αυτή ανήκει εκεί. (!) 

Τσεκάρετε όμως και τους δικούς σας λογαριασμούς για τίποτα ανεξήγητες χρεώσεις, να δούμε και από περιέργεια τι κάνουν οι άλλοι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έκαναν ροσφορά από την volton για ρεύμα με 0,06580 ευρώ η κιλοβατώρα για όλη μέρα.Χωρίς ρήτρα ΟΤΣ για 24 μηνο συμβόλαιο.Αξίζει λέτε να το προχωρήσω;Σαν έξτρα το μόνο που χρεώνομαι είναι το πάγιο 6,3 ευρώ το μήνα.Τα υπόλοιπα από ότι μου λένε είναι ακριβώς ίδια με την ΔΕΗ(δήμοι,ΕΡΤ και λοιπές μπούρδες).Σαν εταρία λέει τίποτα;

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την κατανάλωση σου. Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση και βγάζεις το πάγιο αξίζει αν όχι καθεσαι εκει που εισαι. Δεν ειναι ολα τα προγράμματα για ολους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemesiskp είπε

πάγιο 6,3 ευρώ το μήνα

το πιο μεγαλο παγιο που εχω ακουσει εδώ και χρονια...μονο από αυτό εχεις 70 ευρο παραπανω από τις χρεωσεις σου στην ΔΕΗ...πρεπει να γλιτώνεις πολλα από την kwh για να κανεις το βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

το πιο μεγαλο παγιο που εχω ακουσει εδώ και χρονια...μονο από αυτό εχεις 70 ευρο παραπανω από τις χρεωσεις σου στην ΔΕΗ...πρεπει να γλιτώνεις πολλα από την kwh για να κανεις το βημα.

Για 1 χρονο εννοεις 70 ευρω;

 

 

1 ώρα πριν, mcstefan7 είπε

Αναλόγως την κατανάλωση σου. Αν έχεις μεγάλη κατανάλωση και βγάζεις το πάγιο αξίζει αν όχι καθεσαι εκει που εισαι. Δεν ειναι ολα τα προγράμματα για ολους!!

Ο τελευταίος εκαθαριστικός ήταν 986Kwh.Με νυχτερινό που είμαι τώρα έχω 600χ0,0946=56,76 ευρώ για ημερήσια κατανάλωση + 386χ0,06609=25,51 ευρώ για νυχτενινή κατανάλωση + 3,52 ευρώ τα πάγια σύνολο έχω 85,79 ευρώ.

Στην volton βγαίνει 986*0,0658=64,87 ευρώ + 6,3*4(μήνες)=25,2 ευρω.Οπότε σύνολο 90 ευρώ άρα 5 ευρώ ακριβότερα.

 

Αλλά δεν ξέρω ακόμα τι ισχύει με τις αυξήσεις που έκανε η ΔΕΗ(διαβάζω διάφορα στο ιντερνετ)+οτι το τελευταίο καιρό έκαψα σίγουρα πολύ παραπάνω ρεύμα(λόγω νεογένητου τα κλιματιστικά δουλέυαν σχεδόν όλη μέρα) αλλά οι άχρηστοι εδώ στην περιοχή μου δεν ήρθαν να μετρήσουν,με αποτέλεσμα να μου έρθει 2η φορά έναντι και δεν ξέρω πόσο έχω κάψει.Επίσης έρχεται χειμώνας και δεν μπορώ να "κυνηγάω" από πίσω τα νυχτερινά ωράρια της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nemesiskp είπε

Για 1 χρονο εννοεις 70 ευρω;

εε ναι 6,3*12=75.6 ενώ η δεη εχει 1 ευρο το 4μηνο?Κατι αστειο τελοσπαντων. Οποτε πες 70 εξτρα ευρο. Δες ποσα γλιτώνεις από το ρευμα και θα εχεις την απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω η κιλοβατώρα πλέον έιναι στα 0,11058 για ημερήσια κατανάλωση και 0,07897 για νυχτερινή.Οπότε σύμφωνά με τον προηγούμενο εκαθαριστικό μου είμαι στα 600*0,11058 + 386*0,07897 =96,83 ευρώ + 3,5 ευρω τα πάγια=100,33 ευρώ.Η έκπτωση συνέπειας πέφτει στο 5% οπότε στα 100 ευρώ είμαι στα 5 ευρώ άρα 95 ευρώ τελική τιμή.

 

Τα νούμερα βγαίνουν.Φοβάμαι για κρυφές χρεώσεις και λοιπά + οτι δεν έχω άποψη απο κοντινό κύκλο απο την volton σαν εταριία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΔΕΗ δεν εχει 3,5 ευρο παγιο εκτος αν αλλαζει κατι με το νυχτερινο.

Όπως και να εχει το κερδος είναι της ταξης του 5ευρου τον μηνα και αν.ΓΙα αυτό και εγω εχω εγκαταλειψει την ιδεα μεχρι να σοβαρευτουν οι παροχοι και να βγαλουν προσφορες.

Ειδικα οσο υπαρχει η ΟΤΣ που αναπασα στιγμη σε πεταει απ εξω στον προυπολογισμο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Από ότι διαβάζω η κιλοβατώρα πλέον έιναι στα 0,11058 για ημερήσια κατανάλωση και 0,07897 για νυχτερινή.Οπότε σύμφωνά με τον προηγούμενο εκαθαριστικό μου είμαι στα 600*0,11058 + 386*0,07897 =96,83 ευρώ + 3,5 ευρω τα πάγια=100,33 ευρώ.Η έκπτωση συνέπειας πέφτει στο 5% οπότε στα 100 ευρώ είμαι στα 5 ευρώ άρα 95 ευρώ τελική τιμή.

Τα νούμερα βγαίνουν.Φοβάμαι για κρυφές χρεώσεις και λοιπά + οτι δεν έχω άποψη απο κοντινό κύκλο απο την volton σαν εταρία.

 

Διαβάζω επίσης μείωση του ΕΤΜΕΑΡ και του ΦΠΑ.Φαντάζομαι αυτό θα ισχύει για όλους του παρόχους και όχι μόνο ΔΕΗ σωστά;

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, nemesiskp said:

Διαβάζω επίσης μείωση του ΕΤΜΕΑΡ και του ΦΠΑ.Φαντάζομαι αυτό θα ισχύει για όλους του παρόχους και όχι μόνο ΔΕΗ σωστά;

Ναι προφανώς.

Το ΦΠΑ έχει πέσει εδώ και μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

η ΔΕΗ δεν εχει 3,5 ευρο παγιο εκτος αν αλλαζει κατι με το νυχτερινο.

Όπως και να εχει το κερδος είναι της ταξης του 5ευρου τον μηνα και αν.ΓΙα αυτό και εγω εχω εγκαταλειψει την ιδεα μεχρι να σοβαρευτουν οι παροχοι και να βγαλουν προσφορες.

Ειδικα οσο υπαρχει η ΟΤΣ που αναπασα στιγμη σε πεταει απ εξω στον προυπολογισμο σου

Η προσφορά που μου κάνουν είναι χωρίς ρητρα ΟΤΣ,αλλιώς δεν το συζήταγα καν.Απλά δεν είναι τα 5 ευρώ.Είναι οτι τον τελευταίο καιρό έχω κάψει σίγουρα παραπάνω απο τις 986kwh του προηγούμενου αλλά ακόμα δεν ξέρω πόσο+ οτι δεν κυνηγάω απο πίσω το νυχτερινό.

 

Στο νυχτερινό το πάγιο είναι 2 ευρώ και 1,52 στο ημερίσιο.

 

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ναι προφανώς.

Το ΦΠΑ έχει πέσει εδώ και μήνες.

Έχεις δίκιο,τώρα το είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Στο νυχτερινό το πάγιο είναι 2 ευρώ και 1,52 στο ημερίσιο.

στο 4μηνο νομιζω. Για αυτό εγραψα ότι είναι αστειο το παγιο της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

στο 4μηνο νομιζω. Για αυτό εγραψα ότι είναι αστειο το παγιο της ΔΕΗ

Σωστά.Και πάνω στο 4 μήνο το υπολόγισα στα τελικά νούμερα ενώ το άλλο 6,3*4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι ιδιωτικές εταιρίες είναι πολύ ύπουλες, εγώ είχα elpedison σε κατάστημα για 10 μήνες περίπου , στην αρχή ο λογαριασμός ερχόταν κάθε μήνα από 200 μέχρι 250€ για κανα 5 μηνό και μετά μου ερχότανε 20€ 50€ αυτό γινόταν περίπου 3 μήνες. Μόλις τους ενημέρωσα πως θα κλείσω το μαγαζί και ενδεχόμενος θα σταματήσω και το ρεύμα από την elpedison οι επόμενοι δυο λογαριασμοί μου ήρθαν από 300€ το μήνα. Όταν ζήτησα διακανονισμό γιατί ήταν πολύ μεγάλο το ποσό σύνολο 600€ Φυσικά και δεν το δέχτηκαν και με παρέπεμψαν σε δικηγορικό γραφείο το οποίο με έπαιρνε σχεδόν μέρα παρά μέρα και με απειλούσε πως αν δεν πληρώσω όλο το ποσό σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία θα με πήγαιναν δικαστικώς. Τελικά ξεμπέρδεψα με αυτούς τους έπεισα να πληρώσω με δώσεις και εννοείται δεν την συστήνω την elpedison με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...