Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Incepted είπε

Γενικά μεχρι Γενάρη - Φλεβάρη ανεβαινει η τιμή κάθε χρονο , οπότε δε νομιζω να γινει κατι διαφορετικο φετος . Λογικά ομως αν ηταν να σε χρεώσουν θα σε χρεωναν ηδη εχει περάσει 3 και 4 φορές τις τιμες που δινουν στα κυμαινόμενα συμβολαια

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο επέλεξα πρόγραμμα εξαρχής με σταθερή τιμή κιλοβατώρας, ανεξάρτητα απο την ΟΤΣ.

Ηθελα να ξερω οτι πληρώνω 8.5λεπτά αντι των 0.12 της ΔΕΗ. Αυτό με κάλυπτε.

Ελπίζω να μην αλλάξει. Θα είμαστε σε αναμονή. Αν δεν αλλάξει απο μέρος του και το δίμηνο που διανύουμε, που σπάει η ΟΤΣ τα ρεκορ, προφανως δεν θα αλλάξει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/11/2021 στις 3:56 ΠΜ, panthers83 είπε

Καλησπερα 

Μου ηρθε αυτο το καταπληκτικο : προσαυξηση συμφωνα με το αρθρο 8.8  στον τελευταιο λογαριασμο της protergia 

τι μπορω να κανω για αυτη τη χρεωση?

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-11-10 033639.png

Καλησπέρα σε όλους,

Έστειλα στην protergia το Έντυπο Αμφισβήτησης Λογαριασμού και η απάντηση που πηρα (μετά απο 10 εργάσιμες) ήταν το πρώτο screenshot. Ανέτρεξα στο λογαριασμό που μου είπαν και αυτό που έγραφε ήταν το δεύτερο screenshot. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους μου είπαν πως έχω penalty 30€ αν φύγω από την protergia πριν λήξει το συμβόλαιο, πράγμα που δεν ισχύει βάσει του 2ου screenshot. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει για το πως θα πρέπει να προχωρήσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

apantisi 2021-11-23 163842.png

logarasmos 2021-11-23 164104.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panthers83 είπε

Έστειλα στην protergia το Έντυπο Αμφισβήτησης Λογαριασμού και η απάντηση που πηρα (μετά απο 10 εργάσιμες) ήταν το πρώτο screenshot.

κλασσική απάντηση κονσέρβα ,προχωράς μέσω ΡΑΕ ζητώντας την επιστροφή της ρήτρας αναπροσαρμογής  καθώς

δεν ενημερώθηκες για τη χρέωσή της πριν υπογράψεις (ζητάς τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις )

δεν αναλύθηκε καν το ποσό απο που προέκυψε, αδυνατείς να κατανοήσεις το 8.8 που αναφέρει

 

Το 2ο screenshot σου λέει ξεκάθαρα οτι θα φύγεις αζημίως μιας και αλλάζουν οι γενικοί όροι υπολογισμού της ρήτρας ( παρανόμως μιας και είναι γενικός όρος και όχι προμήθειας που να ενσωματώνεται στον τιμοκατάλογο)

 

Άρα είτε απλά χαιρετάς και φεύγεις αζημίως ( τους ευχαριστείς με τις ρήτρες που πλήρωσες)

ή πάλι φεύγεις και ταυτόχρονα διεκδικείς τα δικαιώματά σου ως καταναλωτής με καταγγελία στη ΡΑΕ

Όπως και να έχει ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Το 2ο screenshot σου λέει ξεκάθαρα οτι θα φύγεις αζημίως μιας και αλλάζουν οι γενικοί όροι υπολογισμού της ρήτρας ( παρανόμως μιας και είναι γενικός όρος και όχι προμήθειας που να ενσωματώνεται στον τιμοκατάλογο)

To θέμα είναι πότε έλαβε την ειδοποίηση.

@panthers83 30 μέρες είναι το περιθώριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ετοιμαζόμαστε απλά να μην καίμε ρεύμα γιατί με τις ρυθμιζόμενες που θα μας έρθουν (ΕΤΜΕΑΡ/ΕΛΑΠΕ) θα φάμε καλό αγγούρι

https://www.protothema.gr/greece/article/1184193/kokkinos-sunagermos-gia-tis-times-sto-reuma/

Αναφορά σε κείμενο

Ο κ. Σκρέκας εκτίμησε πρόσφατα ότι ο μηχανισμός αυτός μπορεί να τεθεί σε εφαρμογή από τις αρχές του 2022, αφού προηγουμένως ολοκληρωθεί σχετική μελέτη ώστε η επιδότηση να διαμορφώνεται με βάση την τιμή της ηλεκτρικής ενέργειας και το πλεόνασμα του Ειδικού Λογαριασμού των ΑΠΕ (ΕΛΑΠΕ).

Θα βγούνε στα κανάλια και θα λένε ρίξαμε την τιμή της κιλοβατώρας και το ΕΤΜΕΑΡ θα είναι είναι στα ύψη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

κλασσική απάντηση κονσέρβα ,προχωράς μέσω ΡΑΕ ζητώντας την επιστροφή της ρήτρας αναπροσαρμογής  καθώς

δεν ενημερώθηκες για τη χρέωσή της πριν υπογράψεις (ζητάς τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις )

δεν αναλύθηκε καν το ποσό απο που προέκυψε, αδυνατείς να κατανοήσεις το 8.8 που αναφέρει

 

Το 2ο screenshot σου λέει ξεκάθαρα οτι θα φύγεις αζημίως μιας και αλλάζουν οι γενικοί όροι υπολογισμού της ρήτρας ( παρανόμως μιας και είναι γενικός όρος και όχι προμήθειας που να ενσωματώνεται στον τιμοκατάλογο)

 

Άρα είτε απλά χαιρετάς και φεύγεις αζημίως ( τους ευχαριστείς με τις ρήτρες που πλήρωσες)

ή πάλι φεύγεις και ταυτόχρονα διεκδικείς τα δικαιώματά σου ως καταναλωτής με καταγγελία στη ΡΑΕ

Όπως και να έχει ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις

Δεν είναι κάπως δύσκολο να πάρεις πίσω την ρήτρα εφόσον υπάρχει η 6.1-3 παράγραφος στο συμβόλαιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη στο θέμα αυτό ξεστραβωθηκα και διαπίστωσα ότι πεταμένα λεφτά δίνουμε με το συγγενολοι μου στη ΔΕΗ καθώς δεν είμαστε σε κανένα πρόγραμμα.ειμαστε στο παραδοσιακό που είδα μόλις ότι έχει κ ρήτρα αναπροσαρμογής.

Επομένως πάμε κατεπείγοντως σε on line η enter?

Το πρώτο δίνει 30 ευρώ έκπτωση και θέλει πιστωτική απλώς ενώ η άλλη δίνει 5+2% έκπτωση αν πληρώνεις με πάγια εντολή που όμως κάτι κοστίζει στην τράπεζα;

Έχει σημασία στο πόσες κιλοβατώρες τρως;

Πως να διαλέξω;

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Δεν είναι κάπως δύσκολο να πάρεις πίσω την ρήτρα εφόσον υπάρχει η 6.1-3 παράγραφος στο συμβόλαιο? 

όχι , ειδικά αν υπάρχουν ηχογραφημένες οι προσφορές που γίνανε και δείχνουν οτι δεν υπήρξε ενημέρωση γιαυτές τις κρυφές χρεώσεις

(ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, είναι σαφέστατος στο να εξηγούνται όλες οι χρεώσεις στην παρουσίαση του προγράμματος)

3 λεπτά πριν, pdim16 είπε

Έχει σημασία στο πόσες κιλοβατώρες τρως;

όχι , απλά να κάνεις αίτηση σε κάποιο

3 λεπτά πριν, pdim16 είπε

Πως να διαλέξω;

διαβάζοντας τις τελευταίες 10 σελίδες πιστεύω θα καλυφτείς

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , ειδικά αν υπάρχουν ηχογραφημένες οι προσφορές που γίνανε και δείχνουν οτι δεν υπήρξε ενημέρωση γιαυτές τις κρυφές χρεώσεις

(ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, είναι σαφέστατος στο να εξηγούνται όλες οι χρεώσεις στην παρουσίαση του προγράμματος)

Έστειλα και εγώ έντυπο αμφισβήτησης στην volton και περιμένω... 309 ρήτρα για μήνα Οκτώβριο, έπρεπε να πάω wv fix όταν οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλές 0,12... τώρα άστα να πάνε για Γ22 δεν έχει τίποτα μεγάλο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Έστειλα και εγώ έντυπο αμφισβήτησης στην volton και περιμένω... 309 ρήτρα για μήνα Οκτώβριο, έπρεπε να πάω wv fix όταν οι τιμές ήταν ακόμα χαμηλές 0,12... τώρα άστα να πάνε για Γ22 δεν έχει τίποτα μεγάλο πρόβλημα 

δεν στη λέω , ούτε καν νόημα έχει , ειλικρινά απορία , γιατί το καθυστέρησες ? ειδικά σε επαγγελματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν στη λέω , ούτε καν νόημα έχει , ειλικρινά απορία , γιατί το καθυστέρησες ? ειδικά σε επαγγελματικό

Εχεις δίκιο....λογο δουλειάς το άφηνα από μήνα σε μήνα μεγάλη χαζομάρα και τώρα την πάτησα... από τι είδα στο Excel το μόνο Γ22 που αξίζει τώρα είναι το wv fix με 0.20, με δεδομένο ότι η τιμή στην volton με καπέλο τον Οκτώβριο ήταν 0.27 θα έχω κέρδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πληρώσει 3 μήνες τώρα σε επαγγελματικό ρευμα στην ken/volton αυξημένες τιμές εκεί που λέει χρέωση μηχανισμού προσαρμογής. Μπορώ να ζητήσω κ εγώ πίστωση λόγο αμφισβήτησης που είδα σε προηγουμε να ποστ;

 

IMG_20211013_210107.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Εχεις δίκιο....λογο δουλειάς το άφηνα από μήνα σε μήνα μεγάλη χαζομάρα και τώρα την πάτησα... από τι είδα στο Excel το μόνο Γ22 που αξίζει τώρα είναι το wv fix με 0.20, με δεδομένο ότι η τιμή στην volton με καπέλο τον Οκτώβριο ήταν 0.27 θα έχω κέρδος. 

το μήνα τι κατανάλωση έχεις ? πλέον υπάρχει χαζοεπιδότηση

0,03€/kw απο 1/9
0,06€/kw απο 1/10
0,13€/kw απο 1/11
μέχρι 300kw/μήνα

δηλαδή πλέον δεν ξέρω αν ακριβό σταθερό συμφέρει (τα σταθερά έχουν 0,02€/kw απο 1/9 μέχρι 300kw/μήνα)

7 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Μπορώ να ζητήσω κ εγώ πίστωση λόγο αμφισβήτησης που είδα σε προηγουμε να ποστ;

ναι , αλλά στα επαγγελματικά αργήσατε , πριν πχ μια εβδομάδα ήταν κάπως καλό της NRG Γ21 , που αυξήθηκε και αυτό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Να ετοιμαζόμαστε απλά να μην καίμε ρεύμα γιατί με τις ρυθμιζόμενες που θα μας έρθουν (ΕΤΜΕΑΡ/ΕΛΑΠΕ) θα φάμε καλό αγγούρι

https://www.protothema.gr/greece/article/1184193/kokkinos-sunagermos-gia-tis-times-sto-reuma/

Όλο νέους χρήστες βλέπω να ποστάρουν. Γενικά θα ζήσει πιένες το τόπικ το φετινό χειμώνα. @korakios βάστα γερά και να σου στέλνουμε να πίνεις βιταμίνες!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...