Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koutourou είπε

Για επαγγελματικό έχουμε κάποια πρόταση;

άργησες

1 ώρα πριν, koutourou είπε

Υπάρχει κάτι χωρίς «ρήτρες αναπροσαρμογής», όπως στα οικιακά;

όχι

1 ώρα πριν, koutourou είπε

η πιο συμφέρουσα περίπτωση είναι το Γ21 της ΔΕΗ όπως καταλαβαίνω από το excel-άκι που έχει ανέβει, σωστά;

στα ίδια είναι όλα τα ρητροπρογράμματα σχεδόν

βρες τους συντελεστές και όριο απο το πρόγραμμά σου και βάλτο με την αρχική τιμή στο excel να καταλάβεις

13 ώρες πριν, washcloud είπε

Τα προγράμματα της ΔΕΗ (Online/Enter), είναι να λήξουν;

ναι, επειδή έχεις ΚΟΤ Β , δεν έχεις πλέον επιλογές άργησες ίσως κάτι να έκανες αλλά

13 ώρες πριν, washcloud είπε

αν χρειάζεται φυσική παρουσία και δεν μπορώ με τίποτα να το αιτηθώ τηλεφωνικά, το μπιπήσαμε και ψόφησε........

άρα ξέχνα το

  ______________________________________

7 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Καλημέρα θέλω να αλλάξω πάροχο από το φυσικό που είμαι τώρα γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος. Με πήραν από epeldison και χρεώνουν την κιλοβατώρα 0.11 και με έκπτωση συνέπειας  πάει 0,055. Συμφέρει να πάω σε αυτούς η να πάω ΔΕΗ;

 

πας άλλο θέμα , κλείνεις ραντεβού άμεσα και πας στο enter αφού δεν έχεις ΚΟΤ , εκεί διαβιάζεις τι χρειάζεται

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

δεν έχεις χρόνο , ξέχνα την αναμονή , στείλε σήμερα την αμφισβήτηση , κλείνεις άμεσα το enter

στη διαδικασία αμφισβήτησης επιμένεις για τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις

@parlapipas25

_________________________________________________________________________________

 

6 ώρες πριν, arcadian27 είπε

Εμείς έχουμε ΚΟΤ Α με όριο τις 1600kwh.

θα σου έλεγα να κάτσεις , μιας και είναι μικρή η διαφορά στο ΚΟΤ Α να ακυρώσεις το ΚΟΤ και να βάλεις enter (αυτούς τους μήνες με τη παρούσα χοντρική και κρατική επιδότηση συμφέρει)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

αλλά

6 ώρες πριν, arcadian27 είπε

Τα τετράμηνά μας με βάση τις μετρήσεις είναι Δεκέμβρης- Ιανουάριος- Φεβρ- Μάρτης μέτρηση αρχές Απριλίου περίπου 2500 kwh, Απρίλιος-- Μάιος - Ιούνιος - Ιούλιος μέτρηση αρχές Αυγούστου περίπου 1200 kwh και Αύγουστος- Σεπτέμβριος- Οκτώμβριος- Νοέμβριος μέτρηση αρχές Δεκεμβριου περίπου 1400kwh. 

επειδή το ξεπερνάς και το χάνεις σε τετράμηνο θα σου πρότεινα με επιφύλαξη να ακυρώσεις το ΚΟΤ και να μπεις στο enter ,αν πέσει η χοντρική το ξαναβάζεις (θα σε πετάξει αυτόματα στο Γ1)

(υπάρχει και 1% πιθανότητα να πας για το Γ1 Δευτέρα και να προλάβεις να ενεργοποιήσεις μέσω ebill το online που παίρνει ΚΟΤ κανονικά)

βέβαια

6 ώρες πριν, arcadian27 είπε

Με την αποχώρηση μας πριν τη λήξη της σύμβασης δεν θα έχουμε κάποια συνέπεια;;;

σε ποιο πρόγραμμα ακριβώς μπήκατε ?

Δες πιο πάνω τα βήματα αμφισβήτησης , σίγουρα θα χρεώσουν αν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης , ίσως όμως κάτι να πάρεις πίσω αργότερα , ειδικά αφού παίζουν τηλεφωνικές συνομιλίες

___________________________________________________________________

@takoulou ξέρω δεν το κάνεις κακοπροαίρετα , αλλά μη συμβουλεύεις για πράγματα που δε γνωρίζεις καλά :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σοβαρα τωρα τους προτεινεις αυτην την παπαρια και δεν τους προτεινεις το excel του kor?

 

Καλησπέρα.. Πρότεινα και το excel αν το είδες καλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, είμαι σε πρόγραμμα τής Protergia πού λέγετε Oικιακό Max 45 .

Προς στιγμήσ δεν μού έχει έρθει κανένας φουσκωμένος λογαριασμός.

Σήμερα ξεκίνησα να το ψάχνω το πράμα δεν έχω υπόψη μού άν μού έχει μέσα την Ρήτρα αναπροσαρμογής. Αν έχει κάνεις το ίδιο πρόγραμμα θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την άποψη τού ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

άργησες

όχι

στα ίδια είναι όλα τα ρητροπρογράμματα σχεδόν

βρες τους συντελεστές και όριο απο το πρόγραμμά σου και βάλτο με την αρχική τιμή στο excel να καταλάβεις

ναι, επειδή έχεις ΚΟΤ Β , δεν έχεις πλέον επιλογές άργησες ίσως κάτι να έκανες αλλά

άρα ξέχνα το

  ______________________________________

 

πας άλλο θέμα , κλείνεις ραντεβού άμεσα και πας στο enter αφού δεν έχεις ΚΟΤ , εκεί διαβιάζεις τι χρειάζεται

δεν έχεις χρόνο , ξέχνα την αναμονή , στείλε σήμερα την αμφισβήτηση , κλείνεις άμεσα το enter

στη διαδικασία αμφισβήτησης επιμένεις για τις τηλεφωνικές ηχογραφήσεις

@parlapipas25

_________________________________________________________________________________

 

θα σου έλεγα να κάτσεις , μιας και είναι μικρή η διαφορά στο ΚΟΤ Α να ακυρώσεις το ΚΟΤ και να βάλεις enter (αυτούς τους μήνες με τη παρούσα χοντρική και κρατική επιδότηση συμφέρει)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

αλλά

επειδή το ξεπερνάς και το χάνεις σε τετράμηνο θα σου πρότεινα με επιφύλαξη να ακυρώσεις το ΚΟΤ και να μπεις στο enter

αν πέσει η χοντρική το ξαναβάζεις (θα σε πετάξει αυτόματα στο Γ1)

βέβαια

σε ποιο πρόγραμμα ακριβώς μπήκατε ?

Δες πιο πάνω τα βήματα αμφισβήτησης , σίγουρα θα χρεώσουν αν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης , ίσως όμως κάτι να πάρεις πίσω αργότερα , ειδικά αφού παίζουν τηλεφωνικές συνομιλίες

___________________________________________________________________

@takoulou ξέρω δεν το κάνεις κακοπροαίρετα , αλλά μη συμβουλεύεις για πράγματα που δε γνωρίζεις καλά :)

Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!

Το πρόγραμμα στο οποίο μπήκαμε είναι το Liberty Choice Home 3

Αν κάνω όλα τα βήματα όπως τα περιγράφεις και επικοινωνίσω και με ΣΤΚ θα μου επιστρέψουν τις επιπλέον χρεώσεις ; Το λέω γιατί διάβασα σε κάποιο σχόλιο στο thread ότι οι αποφάσεις του ΣΤΚ δεν είναι δεσμευτικές.

Επίσης για το Home enter λέει 12 μήνες διάρκεια σύμβασης. Μήπως δεν μπορέσω αργότερα να ενεργοποιήσω ΚΟΤ και να βγω από το πρόγραμμα; 

Επεξ/σία από arcadian27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Το λέω γιατί διάβασα σε κάποιο σχόλιο στο thread ότι οι αποφάσεις του ΣΤΚ δεν είναι δεσμευτικές.

ναι δεν είναι , ίσως να πας μέσω ΡΑΕ στο myrae

7 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Το πρόγραμμα στο οποίο μπήκαμε είναι το Liberty Choice Home 3

όντως έχει φαρμάκι ρήτρες αποχώρησης

10 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Επίσης για το Home enter λέει 12 διάρκεια σύμβασης. Μήπως δεν μπορέσω αργότερα να ενεργοποιήσω ΚΟΤ και να βγω από το πρόγραμμα; 

όχι είναι στους όρους , βγαίνεις αζημίως στο Γ1 ,αλλά έκανα edit ,σκέψου και το σενάριο

1 ώρα πριν, korakios είπε

(υπάρχει και 1% πιθανότητα να πας για το Γ1 Δευτέρα και να προλάβεις να ενεργοποιήσεις μέσω ebill το online που παίρνει ΚΟΤ κανονικά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

(υπάρχει και 1% πιθανότητα να πας για το Γ1 Δευτέρα και να προλάβεις να ενεργοποιήσεις μέσω ebill το online που παίρνει ΚΟΤ κανονικά)

Δεν θα πρέπει να έχω αποφασίσει την Δευτέρα που θα πάω για ποιό πρόγραμμα θα κάνω αίτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Δεν θα πρέπει να έχω αποφασίσει την Δευτέρα που θα πάω για ποιό πρόγραμμα θα κάνω αίτηση; 

καταρχάς τη Δευτέρα χλωμό αν προλαβαίνεις καν , θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού

την αμφισβήτηση (edit για τις ρήτρες αναπροσαρμογής) , (επιμένοντας σε τηλεφωνικές ηχογραφήσεις) στείλε σήμερα (χωρίς να ζητάς αποχώρηση αζημίως)

επίσης άσχετα πάροχου , βάλε νυχτερινό μήπως και στριμώξεις κιλοβατώρες στο νυχτερινό και δεν ξεπερνάς το όριο (μετράνε μόνο οι ημερήσιες)

Δυστυχώς πέτυχες περίοδο που όλοι τρέχουν τελευταία στιγμή , δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις ,απλά σου εξήγησα τις επιλογές

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς τη Δευτέρα χλωμό αν προλαβαίνεις καν , θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού

την αμφισβήτηση (edit για τις ρήτρες αναπροσαρμογής) , (επιμένοντας σε τηλεφωνικές ηχογραφήσεις) στείλε σήμερα (χωρίς να ζητάς αποχώρηση αζημίως)

επίσης άσχετα πάροχου , βάλε νυχτερινό μήπως και στριμώξεις κιλοβατώρες στο νυχτερινό και δεν ξεπερνάς το όριο (μετράνε μόνο οι ημερήσιες)

Δυστυχώς πέτυχες περίοδο που όλοι τρέχουν τελευταία στιγμή , δε μπορώ να σου πω τι να κάνεις ,απλά σου εξήγησα τις επιλογές

Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για Δευτέρα. Αν έχω μαζί μου όλα τα έγγραφα γιατί να μην μπορώ να το κάνω την ίδια ημέρα; 

Επίσης στη Δεη στα απαραίτητα δικαιολογητικά λέει και πως θέλουν και τον τελευταίο λογαριασμό στον πάροχο που είσαι με απόδειξη εξόφλισης. Άρα πρέπει αναγκαστικά αύριο να τον πληρώσω....άρα η αμφισβήτηση δεν θα είναι δώρον άδωρον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για Δευτέρα. Αν έχω μαζί μου όλα τα έγγραφα γιατί να μην μπορώ να το κάνω την ίδια ημέρα; 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58940919

3 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Επίσης στη Δεη στα απαραίτητα δικαιολογητικά λέει και πως θέλουν και τον τελευταίο λογαριασμό στον πάροχο που είσαι με απόδειξη εξόφλισης. Άρα πρέπει αναγκαστικά αύριο να τον πληρώσω....άρα η αμφισβήτηση δεν θα είναι δώρον άδωρον;

όχι , τζαμπα είναι (πλην του χρόνου που αφιερώνεις)

κάνε κοινοποίηση της αμφισβήτησης στα [email protected] , [email protected] , [email protected]

πατάς στην ηχογράφηση συνομιλίας για τη μη ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, arcadian27 είπε

Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για Δευτέρα. Αν έχω μαζί μου όλα τα έγγραφα γιατί να μην μπορώ να το κάνω την ίδια ημέρα; 

Επίσης στη Δεη στα απαραίτητα δικαιολογητικά λέει και πως θέλουν και τον τελευταίο λογαριασμό στον πάροχο που είσαι με απόδειξη εξόφλισης. Άρα πρέπει αναγκαστικά αύριο να τον πληρώσω....άρα η αμφισβήτηση δεν θα είναι δώρον άδωρον;

Εισαι σε λαθος θεμα φιλε μου.

Καλυτερα γραψε στο αλλο της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...