Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, ULT είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα θελα και γω με τη σειρά μου να ζητήσω γνώμες για το αν με συμφέρει/αξίζει να αλλάξω πάροχο.

Είμαι στη ΔΕΗ και για το διάστημα 7/2 - 8/7 "έκαψα" 937 kwh τη μέρα και 153 kwh τη νύχτα.

Έχοντας κάνει κάποιους υπολογισμούς κατέληξα πως το "electricon ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ" της ελίν είναι το πιο συμφέρον για μένα διότι υπολογίζω πως η κατανάλωση για το επόμενο διάστημα έως και το τέλος του χρόνου, θα κινηθεί, αναλογικά, στα ίδια, ίσως και χαμηλότερα επίπεδα.

Όσοι έχετε πάει στην ελίν, αλλά και τα υπόλοιπα μέλη του νήματος, θεωρείτε ότι αξίζει η αλλαγή παρόχου εξοικονομόντας - με εκτίμηση - €6/μήνα;

Οσο και να γλιτωνεις ειναι συνφερον προς στην τσεπη σου,οποτε προχωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστό. Ρωτάμε αν αξίζει να γλιτώσεις €72/ετησίως; Εσύ και η τσέπη σου το ξέρεις, αν τα €72 εχουν κάποια αξία για σένα ή όχι...

Το ενδιαφέρον είναι ότι σε τηλεπικοινωνίες για €1 αλλάζουμε παρόχους αβέρτα, στην ενέργεια ρωτάμε αν τα €6 αξίζουν.... Δεν κρίνω, απλά το βλέπω περίεργο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2020 στις 12:16 ΜΜ, giorgosvet είπε

ΕΛΙΝ. Πρόγραμμα νυχτερινό 365.

Περίοδος κατανάλωσης 12/2/20 μέχρι 12/6/20 τιμολόγιο Γ1Ν.

1451 KWH Ημερήσιο 561 Νυχτερινό. Σύνολο 2012 KWH

259 ΕΥΡΩ με όλα μέσα χωρίς δήμο και ΕΡΤ.

Kαλά είναι?

 

Στις 14/7/2020 στις 9:32 ΠΜ, everyone_sux είπε

Αν τα βαζεις όλα μεσα δυσκολο να υπολογισουμε... ξεκαθαρισε τα πρωτα και μετα το συζητάμε.

Ok.Η αξία του ρεύματος ήταν 151 ευρώ χωρίς ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Ok.Η αξία του ρεύματος ήταν 151 ευρώ χωρίς ΦΠΑ

Το μονο που μπορεί να πει κανεις ειναι πως έδωσες €75/MWh μεσοσταθμικά, τί άλλο να πούμε από τα στοιχεία που δίνεις δηλαδή; Εσύ ξέρεις τί λέει ο λογαριασμός σου για νυχτερινή και ημερήσια τιμή. Τί θες να μάθεις; Ψιλοακριβά φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή για μέρα και νύχτα είναι ίδια 0,0659 αλλά με το πάγιο πάει 0,075 ευρώ/Kwh.

Δεν θέλω να μάθω κάτι,κουβέντα κάνουμε και σύγκριση με άλλα άτομα που είναι σε άλλους παρόχους.

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με ΕΛΙΝ από Σεπτέμβρη, έχω δει τρομερή διαφορά στους λογαριασμούς. Όσο για το φίλο πρίν, και 70 ευρώ το χρόνο να γλιτώνεις φίλε, καλύτερα να τα φας εσύ με την οικογένεια σου, παρά να στα τρώει η ΔΕΗ. Ακόμα και αυτά κέρδος είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή διαφορά χλωμό να έχεις δει από τη στιγμή που οι μισές χρεώσεις είναι ρυθμιζόμενες. Το ανταγωνιστικό σκέλος είναι μικρό ποσοστό του λογαριασμού οπότε εκτός, π.χ. αν ξεχάσαν να σε χρεώσουν δημοτικά τέλη πόση διαφορά να δει κανεις; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

Αρκετούτσικο. Πόσο πάγιο;

0,15 ευρω την ημέρα δηλ 4,5 ευρώ το μήνα.Κοίτα εγώ με περίπου 7000 kwh το χρόνο υπολογίζω οτι γλιτώνω περίπου 200 ευρώ σε σχέση με τη ΔΕΗ

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4,5 *είναι* όντως ψηλό πάγιο, άρα δεν αξίζει για μικρές καταναλώσεις. Η εξοικονόμηση που λες δεν φαίνεται απίθανη, είναι της τάξης των €28/MWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

Τρομερή διαφορά χλωμό να έχεις δει από τη στιγμή που οι μισές χρεώσεις είναι ρυθμιζόμενες. Το ανταγωνιστικό σκέλος είναι μικρό ποσοστό του λογαριασμού οπότε εκτός, π.χ. αν ξεχάσαν να σε χρεώσουν δημοτικά τέλη πόση διαφορά να δει κανεις; :D

Δε ξέρω τι κάνουν αυτοί, αλλά 40 ευρώ έναντι, και 75 σε εκκαθαριστικούς, έβλεπα μόνο μήνες που έλειπα από το σπίτι όταν ημουν στη ΔΕΗ. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω :)

Το μόνο που με χαλάει όπως έχω ξαναπεί, είναι οτι οι λογαριασμοί δεν έχουν πρόγραμμα στο πώς θα έρθουν. Σίγουρα δεν έρχονται κάθε μήνα όπως έλεγαν στην αρχή, Πχ επειδή είδα πρόσφατα λογαριασμούς, έσκασε ένας εκκαθαριστικός μέσα Φλεβάρη, ένας έναντι μέσα Μάρτη, δεύτερος έναντι μέσα Μάη, και εκκαθαριστικός μέσα Ιούλη. Ότι νά ναι δηλαδή. Και σε ερώτηση μου γιατί δεν έρχονται προγραμματισμένα ανά μήνα όπως μου είχαν πει αρχικά, μου είπαν οτι οι μετρήσεις δίδονται από τη ΔΕΔΔΗΕ οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση οφείλεται εκεί. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεύτερο μείον το γεγονός ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εσύ τις καταμετρήσεις. Αλλά σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι, και το ότι δεν έχει χρονική δέσμευση, μου δίνει τη δυνατότητα αν κάτι με χαλάσει πολύ ή δω ότι κάποια άλλη με συμφέρει καλύτερα, άντε γεια και έφυγα. 

Επεξ/σία από seventh_son
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Δε ξέρω τι κάνουν αυτοί, αλλά 40 ευρώ έναντι, και 75 σε εκκαθαριστικούς, έβλεπα μόνο μήνες που έλειπα από το σπίτι όταν ημουν στη ΔΕΗ. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω :)

Το μόνο που με χαλάει όπως έχω ξαναπεί, είναι οτι οι λογαριασμοί δεν έχουν πρόγραμμα στο πώς θα έρθουν. Σίγουρα δεν έρχονται κάθε μήνα όπως έλεγαν στην αρχή, Πχ επειδή είδα πρόσφατα λογαριασμούς, έσκασε ένας εκκαθαριστικός μέσα Φλεβάρη, ένας έναντι μέσα Μάρτη, δεύτερος έναντι μέσα Μάη, και εκκαθαριστικός μέσα Ιούλη. Ότι νά ναι δηλαδή. Και σε ερώτηση μου γιατί δεν έρχονται προγραμματισμένα ανά μήνα όπως μου είχαν πει αρχικά, μου είπαν οτι οι μετρήσεις δίδονται από τη ΔΕΔΔΗΕ οπότε οποιαδήποτε καθυστέρηση οφείλεται εκεί. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεύτερο μείον το γεγονός ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εσύ τις καταμετρήσεις. Αλλά σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι, και το ότι δεν έχει χρονική δέσμευση, μου δίνει τη δυνατότητα αν κάτι με χαλάσει πολύ ή δω ότι κάποια άλλη με συμφέρει καλύτερα, άντε γεια και έφυγα. 

Τις μετρήσεις όντως τις κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ (εμένα κάνει κάθε 8 μήνες...), αλλά αυτό ΔΕΝ επηρρεάζει τους έναντι που θα ΕΠΡΕΠΕ να σου στέλνει ο πάροχος. Δηλαδή, και να μην περνάει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ, πρέπει να λάβεις έναντι βρέξει χιονίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας. Μακάρι να ήμουν σε θέση να μη με ενδιαφέρουν τα 70 ευρώ το χρόνο, έτσι δε θα έκανα ποτέ αυτή την ερώτηση στο forum. Κυρίως ήθελα να μάθω αν έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου η ελίν χρεώνει περίεργα ποσά στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς της, καθώς αν και σε γενικές γραμμές είμαι άνθρωπος της αντιπαράθεσης, οπότε οποιαδήποτε λαμογιά θα την κυνηγήσω, ιδανικά δε θέλω να μπλέκω με ΣτΚ κάθε 3 και λίγο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με πήραν τηλέφωνο από την volton 

Για να φύγω από την ΔΕΗ μου προσφέρουν 2 μήνες δωρεάν ρεύμα ότι κατανάλωση  ρεύματος  και να κάνω και 0,065 τη κιλοβατώρα.  

Επίσης δεν πληρώνω κάποιο πέναλτι  για την φυγη απο την ΔΕΗ. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάπου κάποια παγίδα  πχ στα πάγια που δεν κατάλαβα πως υπολογίζονται. Η είναι στάνταρ όπως στην δεη ?

Ποια η γνώμη  σας με την συγκεκριμένη  εταιρια ? Υπάρχει κάπου αλλού καλυτερη προσφορά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..ΚΥΡΙΑΚΟς ΑΠΟ ΚΑΒΑΛΑ ΠΩς ΕΙΣΑΙ

ΚΟΙΤΑΞΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ WATT AND VOLT!!! YPARXOYN ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ..

Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΦΕΝΕΤΑΙ Η ELPEDISON  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ.... ΟΛΕς ΟΙ ΑΛΛΕς ΕΙΝΑΙ ΚΙΟΣΚΙΑ !!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...