Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

0 εγγυηση ... γιαυτο πηγε στη Watt * Volt.

ναι σιγουρα εγινε καταμετρηση, της το πε η ιδια η εταιρεια

 

και οχι δεν παει "θα σου στειλω 1 λογαριασμο σε 4-5 μηνες" και τιποτα μεχρι τοτε αλλα ειναι οκ γιατι θα "πληρωσεις οτι σου αναλογει". Αυτο ειναι ο ορισμος του μπου*δελου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, retrob8 είπε

Ιουνιο της εβγαλαν εναν εναντι λογαριασμο, τον οποιο πληρωσε αμεσως.

2 Ιουλιου εγινε καταμετρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ, και προφανως εβγαλε μηδενικη καταναλωση. Οποτε επρεπε να βγει εκκαθαριστικος και να της "επιστρεψουν" τα λεφτα του ΕΝΑΝΤΙ.

Για να μην επιστρεψουν τα λεφτα, δε της βγαζουν εκκαθαριστικο. Δε τη πολυνοιαζει αυτο. Αλλα. Αν πες ζουσε κανονικα στο σπιτι, η πολιτικη της εταιρειας θα ηταν να μη στειλει κανενα λογαριασμο μεχρι να ξανακανει καταμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ ... οποτε θα της εσκαγε στο κεφαλι ενας λογαριασμος, με 4 μηνες μαζεμενη καταναλωση.

Κακώς τον πλήρωσε τον έναντι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Αν αυτό το "πολιτική της εταιρείας" είναι επίσημο, να γίνει καταγγελία στη ΡΑΕ για να δούμε αν είναι και νόμιμο. Ηθικό δεν είναι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 7:36 ΜΜ, ababapanos είπε

Και για protergia ακούω καλά λόγια, και διαβάζω θετικά σχόλια για την Elin. Τώρα για watt και volt δεν εχω ακούσει κάτι.

Καλησπέρα, είμαι μεταξύ των 2 αυτών και Ήρων. Διαβάζω και εδώ να δω μήπως παίζει κάτι που δεν έχω δει στις 3 τους. Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει, αλλιώς θα δω και τις προηγούμενες σελίδες 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Καλησπέρα, είμαι μεταξύ των 2 αυτών και Ήρων. Διαβάζω και εδώ να δω μήπως παίζει κάτι που δεν έχω δει στις 3 τους. Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει, αλλιώς θα δω και τις προηγούμενες σελίδες 😉

ΕΛΙΝ δεν έχει ΟΤΣ άρα ξέρω ΠΑΝΤΑ πόσο με χρεώνει και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και μπορώ να φύγω όποτε θέλω γιατί είναι χωρίς δέσμευση.
δεν έχει και πάγιο και έχει και 10% έκπτωση συνέπειας.

https://www.tsig.gr/lang-el/electricity?resetyesno=yes

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/8/2020 στις 11:03 ΠΜ, maglor1981 είπε

ΕΛΙΝ δεν έχει ΟΤΣ άρα ξέρω ΠΑΝΤΑ πόσο με χρεώνει και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και μπορώ να φύγω όποτε θέλω γιατί είναι χωρίς δέσμευση.
δεν έχει και πάγιο και έχει και 10% έκπτωση συνέπειας.

https://www.tsig.gr/lang-el/electricity?resetyesno=yes

Πολύ ενδιαφέρον. Αλλά έχει πάρα πολλά θετικά για να είναι αλήθεια. Δηλαδή δεν έχεις ΟΤΣ, πάγιο, δέσμευση και επιπρόσθετα έχεις και έκπτωση συνέπειας 10%, δηλαδή η kwh βγαίνει 0.0765€ σταθερά. Και όλα αυτά από μια νέα εταιρία στο χώρο της ηλεκτρικής ενέργειας. Μακάρι να είναι αλήθεια. Πόσο καιρό την έχεις? Υπάρχει έστω και κάτι μικρό αρνητικό που έχεις εντοπίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Αλλά έχει πάρα πολλά θετικά για να είναι αλήθεια. Δηλαδή δεν έχεις ΟΤΣ, πάγιο, δέσμευση και επιπρόσθετα έχεις και έκπτωση συνέπειας 10%, δηλαδή η kwh βγαίνει 0.0765€ σταθερά. Και όλα αυτά από μια νέα εταιρία στο χώρο της ηλεκτρικής ενέργειας. Μακάρι να είναι αλήθεια. Πόσο καιρό την έχεις? Υπάρχει έστω και κάτι μικρό αρνητικό που έχεις εντοπίσει?

Από Γενάρη είμαι Ελιν με το πρόγραμμα αυτό.Όλα μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η ολη ιστορια (σε εμενα ειναι 558kwh ημερησιες,123kwh νυχτερινες) ειναι σε σχεση με την ΔΕΗ που εχω γυρω στα 17€(για ΔΕΗ πληρωνω 72,98€) το 4μηνο στην φτηνοτερη εταιρια...Αξιζει ολο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Αλλά έχει πάρα πολλά θετικά για να είναι αλήθεια. Δηλαδή δεν έχεις ΟΤΣ, πάγιο, δέσμευση και επιπρόσθετα έχεις και έκπτωση συνέπειας 10%, δηλαδή η kwh βγαίνει 0.0765€ σταθερά. Και όλα αυτά από μια νέα εταιρία στο χώρο της ηλεκτρικής ενέργειας. Μακάρι να είναι αλήθεια. Πόσο καιρό την έχεις? Υπάρχει έστω και κάτι μικρό αρνητικό που έχεις εντοπίσει?

Και γώ απο Σεπτέμβρη. Μια χαρά είναι. Το μόνο αρνητικό όπως έχω ξαναπεί είναι ότι σου στέλνουν λογαριασμό όποτε να 'ναι. Τσέκαρε λίγο στο post πιο πίσω, έχω ξαναπεί σχετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Δηλαδη η ολη ιστορια (σε εμενα ειναι 558kwh ημερησιες,123kwh νυχτερινες) ειναι σε σχεση με την ΔΕΗ που εχω γυρω στα 17€(για ΔΕΗ πληρωνω 72,98€) το 4μηνο στην φτηνοτερη εταιρια...Αξιζει ολο αυτο?

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Δηλαδη η ολη ιστορια (σε εμενα ειναι 558kwh ημερησιες,123kwh νυχτερινες) ειναι σε σχεση με την ΔΕΗ που εχω γυρω στα 17€(για ΔΕΗ πληρωνω 72,98€) το 4μηνο στην φτηνοτερη εταιρια...Αξιζει ολο αυτο?

Οχι δεν αξιζει.

Λιγο μεγαλυτερη καταναλωση εχω απο σενα και οντως ειναι μικρη η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι εγώ έκανα σήμερα αίτηση στην ΕΛΙΝ για καινούρια σύνδεση βέβαια, δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ αξίζει. 17€ είναι 17€ ευρώ / 4 μήνες = 68€ το χρόνο. Για άλλους περισσότερα για άλλους λιγότερα. Γιατί να τα χαρίζουμε όταν αγοράζουμε το ίδιο πράγμα; 70€ πχ για κάποιον ειναι 3 μήνες το ίντερνετ του τσάμπα. 

Και στο πατρικό μου πάντα ΔΕΗ είχαμε αλλά είπα να δοκιμάσω ΕΛΙΝ τώρα στο δικό μου σπίτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ αξίζει

Γιατί για κάποιους το πενηντάρικο είναι προσάναμμα , άλλοι πιστολιάζουν τη ΔΕΗ και δεν μπορούν να το κάνουν σε εναλλακτικό , άλλοι φοβούνται , άλλοι δεν έχουν χρόνο κτλ κτλ . Μέχρι και ότι αν κλείσει η εταιρία θα μείνεις χωρίς ρεύμα ή το ρεύμα δεν είναι καλό έχω διαβάσει / ακούσει ....

20 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

17€ είναι 17€ ευρώ / 4 μήνες = 68€ το χρόνο

Απλά διόρθωση ,είναι 17€ επι 3 (τρία τετράμηνα το χρόνο ) ,άρα 51€ :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, έχω ΚΟΤ-Β το οποίο λόγω χρήσης αποκλειστικά ρεύματος για θέρμανση από πέρισυ, πλέον θα ξεπερνάω τα όρια και υπολογίζω ότι τα 2 χειμερινά τετράμηνα θα είμαι εκτός ΚΟΤ. Έχω και νυχτερινό μετρητή και η ετήσια κατανάλωση πλέον θα κυμαίνεται στις 10000 kwh (περίπου 6000 στο ημερήσιο & 4000 στο νυχτερινό). Δεν κυνηγάω την απόλυτα φτηνότερη προσφορά που τρέχει τώρα αλλά περισσότερο κάτι σταθερό (και φτηνότερο από τη ΔΕΗ) που να μην έχει μεταβαλλόμενες χρεώσεις. Ο πατέρας μου έχει αλλάξει σε Nrg πριν περίπου 1 χρόνο και έχει θερμοσυσσωρευτές για θέρμανση. Είναι ευχαριστημένος (είδε δλδ διαφορά από τη ΔΕΗ). Έτυχε να δω εκκαθαριστικό λογαριασμό του από τον χειμώνα που μας πέρασε. Είχε περίπου 4300 khw, τον σύγκρινα με έναν δικό μου που είχα παρόμοια κατανάλωση (στον συγκεκριμένο λογαριασμό μου, η έκπτωση ΚΟΤ ήταν 85€ προ ΦΠΑ και όχι για όλες τις kwh του ημερησίου ρεύματος). Ο λογαριασμός του πατέρα μου ήταν 75€ φτηνότερος στην καθαρή αξία (προ ΦΠΑ δλδ και δίχως τα δημοτικά τέλη). Αν δλδ δεν είχα ΚΟΤ (που από εδώ και πέρα σίγουρα θα με πετάει έξω με τέτοιες καταναλώσεις), για τον συγκεκριμένο λογαριασμό η διαφορά θα ήταν 75€ + 85€ + το ΦΠΑ 6%. Τι μου προτείνεται; Την Nrg δεν την βλέπω να συζητιέται πολύ, έχω όμως το παράδειγμα του πατέρα μου που είναι χειροπιαστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...