Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Lolarikos είπε

Οπότε αν καταλάβω καλά με αυτή την λεγόμενη ρήτρα αναπροσαρμογής δεν ξέρεις πόσο θα πληρώσεις. 

Την παρούσα στιγμή, σου έρχεται 25 λεπτά η κιλοβατώρα. Δες και το από πάνω ποστ να πάρεις μια ιδέα..

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

7 ώρες πριν, Kathye είπε

Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάποια αμφισβήτηση στον λογαριασμό καθώς όταν υπέγραψα δεν με ενημέρωσε κάνεις για το θέμα αυτο;

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

5 ώρες πριν, lefman07 είπε

Καλημέρα. Για επαγγελματικό γ21 ποια εταιρία είναι καλύτερη; τωρα είμαι v&w και κάθε μήνα τρώμε καμπάνιες. 

άργησες , αδικαιολόγητο για επαγγελματικά

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

3 ώρες πριν, arcadian27 είπε

Μάλλον έκανα λάθος

μη διαβάζεις το xristika

2 ώρες πριν, leonhonda είπε

το παλιό κλασικό της ΔΕΗ

άργησες και εσύ , μέχρι χθες ήταν σταθερά της ΔΕΗ , τώρα κάνε οικονομία

2 ώρες πριν, leonhonda είπε

Πριν λίγο με πήραν απο το Φυσικο Αεριο και μου έκαναν μια προσφορά για το ρεύμα μισή τιμή απο της ΔΕΗ

για περαιτέρω βοήθεια , πρώτα στείλε στο info@rae.gr οτι δε σε ενημέρωσαν για τη ρήτρα αναπροσαρμογής , πχ

ταδε του μηνός απο τάδε ώρα , έλαβα τηλεφωνική προσφορά με το τάδε νούμερο απο τον κύριο/κυρία τάδε για ρεύμα ,εκπρόσωπο της εταιρίας τάδε . Δε μου παρουσίασε στην περιγραφή του συμβολαίου το κρυφό κόστος της ρήτρας αναπροσαρμογής

όταν το στείλεις πες μας

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

1 ώρα πριν, Lolarikos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Με πήρε μια κοπέλα από την nrg για το πακέτο save. Μου είπε κάτι για δυόμιση ευρώ τον μήνα σταθερό πάγιο και έξι λεπτά η κιλοβατώρα, συμβόλαιο για δύο χρόνια. Αξίζει το εν λόγω πακέτο; Πώς γίνεται αυτοί 6 και η ΔΕΗ 18 λεπτά;

για περαιτέρω βοήθεια , πρώτα στείλε στο info@rae.gr οτι δε σε ενημέρωσαν για τη ρήτρα αναπροσαρμογής , πχ

ταδε του μηνός απο τάδε ώρα , έλαβα τηλεφωνική προσφορά με το τάδε νούμερο προσφορά απο τον κύριο/κυρία τάδε για ρεύμα ,εκπρόσωπο της εταιρίας τάδε . Δε μου παρουσίασε στην περιγραφή του συμβολαίου το κρυφό κόστος της ρήτρας αναπροσαρμογής

όταν το στείλεις πες μας

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

άργησες , αδικαιολόγητο για επαγγελματικά

δες το excel της υπογραφής μου

 

Οποτε πάω nrg και protergia? Δεν έχουν ρήτρα; sorry αλλά είμαι εντελώς άσχετος. Έχω κουραστεί να πληρώνω 5000 το μήνα για ρευμα λες και έχω εργοστάσιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Οποτε πάω nrg και protergia? Δεν έχουν ρήτρα; sorry αλλά είμαι εντελώς άσχετος. Έχω κουραστεί να πληρώνω 5000 το μήνα για ρευμα λες και έχω εργοστάσιο 

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lolarikos είπε

Πού είναι η υπογραφή; Κάτω από το ποστ σου; Δεν την βγάζει. Είμαι από κινητό. 

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ΕΛΙΝ ρευμα και 27/9 υπεγραψα συμβολαιο με την EFA energy στο προγραμμα χωρις ρητρα με το παγιο των 3,4€/μηνα. Ειχα επικοινωνησει μαζι τους αρχες Οκτωβριου για επιβεβαιωση και μου ειπαν οτι ειναι ολα οκ. Ομως εχθες ελαβα απο την ΕΛΙΝ λογαριασμο ΕΝΑΝΤΙ εως και 25/11 (25/11 περασε και η ΔΕΔΔΗΕ για καταμετρηση). Λεω αρχικα ας παρω την EFA να ρωτησω. Τους πηρα εχθες τηλεφ. και μου λενε το βλεπουμε το συμβολαιο αλλα υπαρχει καποιο θεμα που δεν μου δειχνει τι ακριβως προβλημα υπαρχει, θα σας καλεσουμε εμεις σε 10 λεπτα πισω. Δεν καλεσαν ποτε.

Σημερα επικοινωνησα μαζι τους.. και με τα πολλα και τα λιγα μου λενε οτι επειδη υπηρχε πολυ μεγαλος ογκος αιτησεων δεν εγινε αποδεκτη η αιτηση σας στο συστημα. Λεω δηλ. δεν ειμαι πελατης σας; Μου λενε οχι. Και γιατι δεν με ενημερωσατε; Δεν ηξερε τι να πει. Αν θελετε λεει να σας βαλω στο νεο προγραμμα αλλα ειναι πιο ακριβο!!! Της ειπα της κυριας οτι επειδη δεν ειναι δικης μου υπαιτιοτητας το προβλημα να με ενταξουν στο προγραμμα που ειχα υπογραψει. Ειπε θα με καλεσουν. Καλα δεν προκειται να γινει αυτο... εντελως ερασιτεχνικη εταιρεια αποδειχτηκε τελικα. Αλλοι παροχοι κανουν κρα να σε βαλουν να υπογραψεις. Απο εδω και στο εξης τι μου προτεινετε να κανω; Θα κερδισω κατι εαν κανω καποια καταγγελια σε συγκεκριμενη υπηρεσια ή θα χασω τον χρονο μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

αυτό είναι , το καταβάζεις και πας στην καρτέλα με επαγγελματικά

1 λεπτό πριν, greekparot είπε

Θα κερδισω κατι εαν κανω καποια καταγγελια σε συγκεκριμενη υπηρεσια ή θα χασω τον χρονο μου; 

κανένας δεν ξέρει

Αναφορά σε κείμενο

1.Ο Προμηθευτής, χωρίς υπαίτια καθυστέρηση και το αργότερο εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την παραλαβή πλήρους Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας, είτε αποστέλλει Προσφορά Προμήθειας, είτε ενημερώνει τον Πελάτη σχετικά με την απόρριψη της Αίτησής του. Σε περίπτωση που η Αίτηση δεν είναι πλήρης, ο Προμηθευτής ενημερώνει άμεσα τον Πελάτη και του παρέχει προθεσμία συμπλήρωσης της Αίτησης που δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ημερών.
2.Η απόρριψη της Αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011, και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της Αίτησής του ή ένταξή του σε διαφορετική κατηγορία.

εγώ θα ζητούσα αποζημίωση τη χρηματική διαφορά του προγράμματος που αιτήθηκες  σε σχέση με το online/enter που δεν πρόλαβες , ή να μπεις σε αυτό που υπέγραψες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είμαι σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο θα έχει αναφερθεί αλλα γίνονται τόσα πολλά ποστ εδώ που δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό.

Έχω το Elin Fixed Οικιακό Νυχτερινό, μου είχε έρθει μειλ οτι δεν θα ερχόταν ο λογαριασμός Οκτωβρίου για να ενσωματώσουν τις αλλαγές τις κυβέρνησης (or whatever δεν θυμάμαι ακριβώς) και θα ερχόταν μαζί με του Νοεμβρίου, όπως και έγινε.

1/12/21 εκδόθηκε ο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός για την περίοδο 25/09/2021 - 25/11/2021.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στις χρεώσεις, δηλαδή ακόμα βλέπω 0,085 (μετά την έκπτωση 10%) και 0,066 €/kWh για ημερήσια και νυχτερινή αντίστοιχα. Υπάρχει και η έκπτωση Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 0,02 €/kWh. 

Είχα την εντύπωση οτι θα είχαμε αυξήσεις στις τιμές της κιλοβατώρας (πόσο μάλλον στο δικο μου πρόγραμμα που δεν εχω κάποιο συμβόλαιο). Έχω χάσει κάτι;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lolarikos είπε

Οπότε αν καταλάβω καλά με αυτή την λεγόμενη ρήτρα αναπροσαρμογής δεν ξέρεις πόσο θα πληρώσεις. 

Κατεβάζεις το excel απ'την υπογραφή του κοράκιου και ξέρεις. Για Νοέμβρη περίπου 0.32 τη κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, epir21 είπε

Καλησπέρα,

Είμαι σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο θα έχει αναφερθεί αλλα γίνονται τόσα πολλά ποστ εδώ που δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό.

Έχω το Elin Fixed Οικιακό Νυχτερινό, μου είχε έρθει μειλ οτι δεν θα ερχόταν ο λογαριασμός Οκτωβρίου για να ενσωματώσουν τις αλλαγές τις κυβέρνησης (or whatever δεν θυμάμαι ακριβώς) και θα ερχόταν μαζί με του Νοεμβρίου, όπως και έγινε.

1/12/21 εκδόθηκε ο ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμός για την περίοδο 25/09/2021 - 25/11/2021.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στις χρεώσεις, δηλαδή ακόμα βλέπω 0,085 (μετά την έκπτωση 10%) και 0,066 €/kWh για ημερήσια και νυχτερινή αντίστοιχα. Υπάρχει και η έκπτωση Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 0,02 €/kWh. 

Είχα την εντύπωση οτι θα είχαμε αυξήσεις στις τιμές της κιλοβατώρας (πόσο μάλλον στο δικο μου πρόγραμμα που δεν εχω κάποιο συμβόλαιο). Έχω χάσει κάτι;

Ευχαριστώ!

Για το διαστημα 16/08-25/11 μου ηρθε και εμενα ΕΝΑΝΤΙ γιατι με κοροιδεψε η ΕΦΑ εαν δεις το παραπανω ποστ.

Εχω τις εξης χρεωσεις:

Πάγιο Ενέργειας: 16,00 €
Πάγιο Ενέργειας: 2,40 €
Ενέργεια Ημέρας: 324 kWh x 0,099 €/kWh= 32,08 €
Ενέργεια Ημέρας: 235 kWh x 0,1333 €/kWh= 31,33 €
Ενέργεια Ημέρας: 24 kWh x 0,1333 €/kWh= 3,20 €
Ενέργεια Νύχτας: 12 kWh x 0,1333 €/kWh= 1,60 €
Έκπτωση:5 % -1,60 €
Έκπτωση:10 % -3,13 €
Έκπτωση:10 % -0,48 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 501 kWh x 0,02 €/kWh= -10,02 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 324 kWh x 0,045 €/kWh= -14,58 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 235 kWh x 0,045 €/kWh= -10,58 €

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekparot είπε

Για το διαστημα 16/08-25/11 μου ηρθε και εμενα ΕΝΑΝΤΙ γιατι με κοροιδεψε η ΕΦΑ εαν δεις το παραπανω ποστ.

Εχω τις εξης χρεωσεις:

Πάγιο Ενέργειας: 16,00 €
Πάγιο Ενέργειας: 2,40 €
Ενέργεια Ημέρας: 324 kWh x 0,099 €/kWh= 32,08 €
Ενέργεια Ημέρας: 235 kWh x 0,1333 €/kWh= 31,33 €
Ενέργεια Ημέρας: 24 kWh x 0,1333 €/kWh= 3,20 €
Ενέργεια Νύχτας: 12 kWh x 0,1333 €/kWh= 1,60 €
Έκπτωση:5 % -1,60 €
Έκπτωση:10 % -3,13 €
Έκπτωση:10 % -0,48 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 501 kWh x 0,02 €/kWh= -10,02 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 324 kWh x 0,045 €/kWh= -14,58 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 235 kWh x 0,045 €/kWh= -10,58 €

 

Έμενα δεν μοιάζει έτσι ο λογαριασμός, χωρίς ΦΠΑ έχω πάγιο ενέργειας 1,99 για 61 ημέρες και οι καταναλώσεις είναι αυτές που έγραψα πιο πάνω. Δεν έχει αλλάξει κάτι δηλαδή στον δικο μου λογαριασμό ακόμα, μόνο η έξτρα έκπτωση απο το ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Θα δω το άλλο θέμα γιατί προφανώς κάτι χάνω.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευχαριστώ, θα δω το άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekparot είπε

Για το διαστημα 16/08-25/11 μου ηρθε και εμενα ΕΝΑΝΤΙ γιατι με κοροιδεψε η ΕΦΑ εαν δεις το παραπανω ποστ.

Εχω τις εξης χρεωσεις:

Πάγιο Ενέργειας: 16,00 €
Πάγιο Ενέργειας: 2,40 €
Ενέργεια Ημέρας: 324 kWh x 0,099 €/kWh= 32,08 €
Ενέργεια Ημέρας: 235 kWh x 0,1333 €/kWh= 31,33 €
Ενέργεια Ημέρας: 24 kWh x 0,1333 €/kWh= 3,20 €
Ενέργεια Νύχτας: 12 kWh x 0,1333 €/kWh= 1,60 €
Έκπτωση:5 % -1,60 €
Έκπτωση:10 % -3,13 €
Έκπτωση:10 % -0,48 €

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης 501 kWh x 0,02 €/kWh= -10,02 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 324 kWh x 0,045 €/kWh= -14,58 €
Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ): 235 kWh x 0,045 €/kWh= -10,58 €

 

 

6 λεπτά πριν, epir21 είπε

Έμενα δεν μοιάζει έτσι ο λογαριασμός, χωρίς ΦΠΑ έχω πάγιο ενέργειας 1,99 για 61 ημέρες και οι καταναλώσεις είναι αυτές που έγραψα πιο πάνω. Δεν έχει αλλάξει κάτι δηλαδή στον δικο μου λογαριασμό ακόμα, μόνο η έξτρα έκπτωση απο το ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Θα δω το άλλο θέμα γιατί προφανώς κάτι χάνω.

Ευχαριστώ, θα δω το άλλο θέμα.

Στο άλλο θέμα συζητάτε για τα electricon, όχι εδώ

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγές στο excel , μπήκαν τα φαρμάκια της Volton αλλά επίσης

πλέον τα προγράμματα που δεν υποστηρίζουν ΚΟΤ , αγνοούν την έκπτωση ΚΟΤ , συνεχίζει μεν να βγαίνει στη στήλη "όφελος" ΌΧΙ ΚΟΤ , αλλά η τελική τιμή είναι σωστή

Για να προλάβω όσους προτείνουν να μένει το όφελος και δίπλα να μπαίνει αν δεν υποστηρίζει ΚΟΤ, απλά θέλω να αποφύγω έξτρα στήλη

@ekrepali, @HERTHAN, έχει νόημα να μπει υπολογισμός και στα ρητροπρογράμματα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...