Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Με πήραν πριν λίγο από Elpedison να μου πουλήσουν πακέτο με τιμή 0,058/kWh σε φάση τρέξτε να προλάβετε κτλ. Προσωπικά δεν είχα ιδέα οτι έπαιζαν από σήμερα αυξήσεις ΔΕΗ και αλλαγές τιμολογίων. Αυτή στο τηλ μου το είπε. Και υποθέτω οτι γι'αυτό παίρνουν τώρα και οι εναλλακτικοί.

Τώρα καθόμουν και διάβαζα εδώ τις τελευταίες σελίδες. Απ'ότι κατάλαβα συμβόλαιο με παλιές χρεώσεις ΔΕΗ μπορούσα να κάνω μέχρι χτες. Υπάρχει κάτι άλλο σε εναλλακτικό χωρίς κοροϊδίες και τρέξιμο μετά μήνες να βρίσκω άκρη;

Μιλάω για σπίτι με ΚΟΤ Β' που η κατανάλωση μένει οριακά κάτω από τα όρια του ΚΟΤ, δηλαδή μαξ γύρω στiς 1400kWh ανα τετράμηνο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, greekparot είπε

Εχω ΕΛΙΝ ρευμα και 27/9 υπεγραψα συμβολαιο με την EFA energy στο προγραμμα χωρις ρητρα με το παγιο των 3,4€/μηνα. Ειχα επικοινωνησει μαζι τους αρχες Οκτωβριου για επιβεβαιωση και μου ειπαν οτι ειναι ολα οκ. Ομως εχθες ελαβα απο την ΕΛΙΝ λογαριασμο ΕΝΑΝΤΙ εως και 25/11 (25/11 περασε και η ΔΕΔΔΗΕ για καταμετρηση). Λεω αρχικα ας παρω την EFA να ρωτησω. Τους πηρα εχθες τηλεφ. και μου λενε το βλεπουμε το συμβολαιο αλλα υπαρχει καποιο θεμα που δεν μου δειχνει τι ακριβως προβλημα υπαρχει, θα σας καλεσουμε εμεις σε 10 λεπτα πισω. Δεν καλεσαν ποτε.

Σημερα επικοινωνησα μαζι τους.. και με τα πολλα και τα λιγα μου λενε οτι επειδη υπηρχε πολυ μεγαλος ογκος αιτησεων δεν εγινε αποδεκτη η αιτηση σας στο συστημα. Λεω δηλ. δεν ειμαι πελατης σας; Μου λενε οχι. Και γιατι δεν με ενημερωσατε; Δεν ηξερε τι να πει. Αν θελετε λεει να σας βαλω στο νεο προγραμμα αλλα ειναι πιο ακριβο!!! Της ειπα της κυριας οτι επειδη δεν ειναι δικης μου υπαιτιοτητας το προβλημα να με ενταξουν στο προγραμμα που ειχα υπογραψει. Ειπε θα με καλεσουν. Καλα δεν προκειται να γινει αυτο... εντελως ερασιτεχνικη εταιρεια αποδειχτηκε τελικα. Αλλοι παροχοι κανουν κρα να σε βαλουν να υπογραψεις. Απο εδω και στο εξης τι μου προτεινετε να κανω; Θα κερδισω κατι εαν κανω καποια καταγγελια σε συγκεκριμενη υπηρεσια ή θα χασω τον χρονο μου; 

Χαρούμενος πρέπει να είσαι που δεν ενεργοποιήθηκες. Οι άνθρωποι είναι τραγικοί, μακριά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, helicoid είπε

Με πήραν πριν λίγο από Elpedison να μου πουλήσουν πακέτο με τιμή 0,058/kWh σε φάση τρέξτε να προλάβετε κτλ.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

για περαιτέρω βοήθεια , πρώτα στείλε στο info@rae.gr οτι δε σε ενημέρωσαν για τη ρήτρα αναπροσαρμογής , πχ

ταδε του μηνός απο τάδε ώρα , έλαβα τηλεφωνική προσφορά με το τάδε νούμερο απο τον κύριο/κυρία τάδε για ρεύμα ,εκπρόσωπο της εταιρίας τάδε . Δε μου παρουσίασε στην περιγραφή του συμβολαίου το κρυφό κόστος της ρήτρας αναπροσαρμογής

όταν το στείλεις πες μας

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekparot είπε

Εχω ΕΛΙΝ ρευμα και 27/9 υπεγραψα συμβολαιο με την EFA energy στο προγραμμα χωρις ρητρα με το παγιο των 3,4€/μηνα. Ειχα επικοινωνησει μαζι τους αρχες Οκτωβριου για επιβεβαιωση και μου ειπαν οτι ειναι ολα οκ. Ομως εχθες ελαβα απο την ΕΛΙΝ λογαριασμο ΕΝΑΝΤΙ εως και 25/11 (25/11 περασε και η ΔΕΔΔΗΕ για καταμετρηση). Λεω αρχικα ας παρω την EFA να ρωτησω. Τους πηρα εχθες τηλεφ. και μου λενε το βλεπουμε το συμβολαιο αλλα υπαρχει καποιο θεμα που δεν μου δειχνει τι ακριβως προβλημα υπαρχει, θα σας καλεσουμε εμεις σε 10 λεπτα πισω. Δεν καλεσαν ποτε.

Σημερα επικοινωνησα μαζι τους.. και με τα πολλα και τα λιγα μου λενε οτι επειδη υπηρχε πολυ μεγαλος ογκος αιτησεων δεν εγινε αποδεκτη η αιτηση σας στο συστημα. Λεω δηλ. δεν ειμαι πελατης σας; Μου λενε οχι. Και γιατι δεν με ενημερωσατε; Δεν ηξερε τι να πει. Αν θελετε λεει να σας βαλω στο νεο προγραμμα αλλα ειναι πιο ακριβο!!! Της ειπα της κυριας οτι επειδη δεν ειναι δικης μου υπαιτιοτητας το προβλημα να με ενταξουν στο προγραμμα που ειχα υπογραψει. Ειπε θα με καλεσουν. Καλα δεν προκειται να γινει αυτο... εντελως ερασιτεχνικη εταιρεια αποδειχτηκε τελικα. Αλλοι παροχοι κανουν κρα να σε βαλουν να υπογραψεις. Απο εδω και στο εξης τι μου προτεινετε να κανω; Θα κερδισω κατι εαν κανω καποια καταγγελια σε συγκεκριμενη υπηρεσια ή θα χασω τον χρονο μου; 

Δηλαδή η EFA εκπροσώπησε όσους είχαν ΚΟΤ και τους πέταξε στο Power KOT με ρήτρες όπως είχα πει... και αυτούς που υπέγραψαν σκέτο fixed τελευταία στιγμή τους έριξαν άκυρα; Κι άλλος ένας με επαγγελματικό νομίζω έφαγε άκυρο.

Αυτό σηκώνει καταγγελία στη ΡΑΕ (αν έχεις κρατήσει αντίγραφο της αίτησης και αποδεικτικό email με timestamp ότι έστειλες την αίτηση και όλα τα δικαιολογητικά), να φάνε μια γερή ποινική ρήτρα που θα κατατεθεί στο λογαριασμό σου με κάποιο τρόπο... Αδυνατώ να πιστέψω ότι σκάλωσε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, μάλλον δεν έστειλαν καθόλου το αιτημα εκπροσώπησης. Ή το έστειλαν στη Volton, για να το στείλουν εκείνοι στον ΔΕΔΔΗΕ και η Volton δεν το προώθησε; Πρέπει να ψάξεις να βρεις πού ακριβώς και γιατί σκάλωσε η αίτηση.

Η μαλακία είναι στο myrae δε γίνεται να καταγγείλεις την EFA. Πάροχος φάντασμα όπως κι η NOVA. Τη ΚΕΝ την έχουν στις επιλογές παρόλοι που αποροφήθηκε απ'τη Volton. Να κάνεις αίτημα προς τη Volton δεν έχει κάνα νόημα...αυτοί θα ρίξουν στην EFA το μπαλάκι.

Ή θα κάνεις αίτημα στη ΡΑΕ με τον παλιό τρόπο εγγράφως, ή θα ζητήσεις απ'τη ΡΑΕ να προσθέσει την EFA (πες και για τη NOVA) στο MyRAE.

5 λεπτά πριν, helicoid είπε

Γεια σας,

Με πήραν πριν λίγο από Elpedison να μου πουλήσουν πακέτο με τιμή 0,058/kWh σε φάση τρέξτε να προλάβετε κτλ. Προσωπικά δεν είχα ιδέα οτι έπαιζαν από σήμερα αυξήσεις ΔΕΗ και αλλαγές τιμολογίων. Αυτή στο τηλ μου το είπε. Και υποθέτω οτι γι'αυτό παίρνουν τώρα και οι εναλλακτικοί.

Τώρα καθόμουν και διάβαζα εδώ τις τελευταίες σελίδες. Απ'ότι κατάλαβα συμβόλαιο με παλιές χρεώσεις ΔΕΗ μπορούσα να κάνω μέχρι χτες. Υπάρχει κάτι άλλο σε εναλλακτικό χωρίς κοροϊδίες και τρέξιμο μετά μήνες να βρίσκω άκρη;

Μιλάω για σπίτι με ΚΟΤ Β' που η κατανάλωση μένει οριακά κάτω από τα όρια του ΚΟΤ, δηλαδή μαξ γύρω στiς 1400kWh ανα τετράμηνο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παλιό ΔΕΗ Online - ΚΟΤΒ = 0.095-0.045 ΚΟΤΒ = σχεδόν τζάμπα (πάει τέλος)

Νέο ΔΕΗ Enter - KOT B  = 0.18 - 0.045 ΚΟΤΒ = 0.135 (στο άλλο θέμα της ΔΕΗ η συζήτηση)

Εlpedison τρέχτε να προλάβετε 0.058 - 0.045 ΚΟΤΒ + 0.30 ρήτρα αναπροσαρμογής = 0.31 🤪

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Παλιό ΔΕΗ Online - ΚΟΤΒ = 0.095-0.045 ΚΟΤΒ = σχεδόν τζάμπα (πάει τέλος)

Νέο ΔΕΗ Enter - KOT B  = 0.18 - 0.045 ΚΟΤΒ = 0.135 (στο άλλο θέμα της ΔΕΗ η συζήτηση)

Εlpedison τρέχτε να προλάβετε 0.058 - 0.045 ΚΟΤΒ + 0.30 ρήτρα αναπροσαρμογής = 0.31 🤪

 

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα τον ήπιαμε. Αυτό το "ΗΡΩΝ only home Plus" που βλέπω στο excel του korakios με 0,11/kWh έχουμε ιδέα τι ρήτρα αναπροσαρμογής έχει και πόσο βγαίνει αυτό τελική τιμή; Αν δεν κάνω λάθος είναι το μοναδικό που υποστηρίζει την έκπτωση ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Αλλαγές στο excel , μπήκαν τα φαρμάκια της Volton αλλά επίσης

πλέον τα προγράμματα που δεν υποστηρίζουν ΚΟΤ , αγνοούν την έκπτωση ΚΟΤ , συνεχίζει μεν να βγαίνει στη στήλη "όφελος" ΌΧΙ ΚΟΤ , αλλά η τελική τιμή είναι σωστή

Για να προλάβω όσους προτείνουν να μένει το όφελος και δίπλα να μπαίνει αν δεν υποστηρίζει ΚΟΤ, απλά θέλω να αποφύγω έξτρα στήλη

@ekrepali, @HERTHAN, έχει νόημα να μπει υπολογισμός και στα ρητροπρογράμματα ?

 

Να μπει υπολογισμος ΚΟΤ στα ρητοπρογραμματα εννοεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Να μπει υπολογισμος ΚΟΤ στα ρητοπρογραμματα εννοεις?

ναι , δεν ξέρω πόσο νόημα , έχει

49 λεπτά πριν, helicoid είπε

Αυτό το "ΗΡΩΝ only home Plus"

 

49 λεπτά πριν, helicoid είπε

έχουμε ιδέα τι ρήτρα αναπροσαρμογής έχει

είναι στην καρτέλα με τα προγράμματα χωρίς ρήτρα

50 λεπτά πριν, helicoid είπε

που βλέπω

κατέβασέ το

50 λεπτά πριν, helicoid είπε

Αν δεν κάνω λάθος είναι το μοναδικό που υποστηρίζει την έκπτωση ΚΟΤ;

 

50 λεπτά πριν, helicoid είπε

λάθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δεν ξέρω πόσο νόημα , έχει

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα τωρα με τις τιμες αυτες οντως δεν εχει νοημα απλα θα πρεπει να γνωριζει οποιος εχει και να το υπολογισει μονος του.

Απο την αλλη ομως το σωστο θα ηταν να υπαρχει η εκπτωση ωστε να βλεπει ο αλλος την συνολικο οφελος με την εκπτωση μαζι.

Δεν σου βγαινουν οι στηλες τωρα εσενα και θες να το αφαιρεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απο την αλλη ομως το σωστο θα ηταν να υπαρχει η εκπτωση ωστε να βλεπει ο αλλος την συνολικο οφελος με την εκπτωση μαζι.

1. ποια έκπτωση ?ΚΟΤ για ρήτρα ?

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν σου βγαινουν οι στηλες τωρα εσενα και θες να το αφαιρεσεις?

2. ποια στήλη? τώρα σε έχασα !

3. για τα προγράμματα με ρήτρα δε λέμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios μετά από συζήτηση με υπάλληλο από την ΔΕΗ μου πρότεινε.

Τιμολόγηση με ΚΟΤ χωρίς ρητρα Αναπροσαρμογής που έχω στην elpedison όπως είδες και στον λογαριασμό και με πάγιο 2.5€ τους πρώτους 6 μήνες και μετά 5€.. Ποια η γνώμη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

@korakios μετά από συζήτηση με υπάλληλο από την ΔΕΗ μου πρότεινε.

Τιμολόγηση με ΚΟΤ χωρίς ρητρα Αναπροσαρμογής που έχω στην elpedison όπως είδες και στον λογαριασμό και με πάγιο 2.5€ τους πρώτους 6 μήνες και μετά 5€.. Ποια η γνώμη σου...

μετά θα σε ταράξουν στη ρήτρα αλλά βλέπεις μετά

υπόψιν για να τηρηθεί το 6μηνο πρέπει να ξανα υπογράψεις και όχι τηλεφωνική ανανέωση κτλ

πάρτο γραπτώς

σου έκατσε καλή για τα σημερινά δεδομένα είναι σούπερ , αλλά κλασσικά με προσοχή στους όρους κτλ

6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ποια η γνώμη σου...

ΣΟΣ

να γράφει απαραίτητα στους όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος

στο λέω γιατί

1. πλέον ξέρεις για τη ρήτρα (για μετέπειτα καταγγελίες)

2. αν σου χρεώσουν ρήτρα μετά το 6μηνο τότε δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα και αν φύγεις θα πληρώσεις και τα σπασμένα με ρήτρα αποχώρησης

ΥΓ. Η elpedison κάποτε έγραφε οτι επιστρέφεις και εκπτώσεις συνέπειας , αν φύγεις νωρίτερα , το νου σου

ΥΓ2. Έδινε 50€ δώρο σε ανανεώσεις , προσπάθησε να το τσιμπήσεις .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μάλλον μια χαζή ερώτηση, πως καταλαβαίνουμε αν είμαστε με τις παλιές η τις καινούργιες χρώσεις ?

Στα δύο ακίνητα που έχω στο ένα έκανα αίτηση home enter στις 29/11(λήγει στις 28/11/2023)  και στο άλλο στις 01/12 έκανα αίτημα και λήγει στις 30/11/2023.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

1. ποια έκπτωση ?ΚΟΤ για ρήτρα ?

2. ποια στήλη? τώρα σε έχασα !

3. για τα προγράμματα με ρήτρα δε λέμε ?

1.Η εκπτωση του ΚΟΤ εννοω.

2.Διαβαζα που εγραφες οτι θελεις ν'αποφυγεις μια εξτρα στηλη και θεωρησα οτι ειναι λογω του ΚΟΤ.

3.Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, savvassfa είπε

Παιδιά μάλλον μια χαζή ερώτηση, πως καταλαβαίνουμε αν είμαστε με τις παλιές η τις καινούργιες χρώσεις ?

Στα δύο ακίνητα που έχω στο ένα έκανα αίτηση home enter στις 29/11(λήγει στις 28/11/2023)  και στο άλλο στις 01/12 έκανα αίτημα και λήγει στις 30/11/2023.

 

Ευχαριστώ

με τις καινούριες είσαι , μου το είπε η ΔΕΗ σήμερα πρωί πρωί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...