Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, savvassfa είπε

Παιδιά μάλλον μια χαζή ερώτηση, πως καταλαβαίνουμε αν είμαστε με τις παλιές η τις καινούργιες χρώσεις ?

Στα δύο ακίνητα που έχω στο ένα έκανα αίτηση home enter στις 29/11(λήγει στις 28/11/2023)  και στο άλλο στις 01/12 έκανα αίτημα και λήγει στις 30/11/2023.

 

Ευχαριστώ

Εισαι σε λαθος θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

1.Η εκπτωση του ΚΟΤ εννοω.

2.Διαβαζα που εγραφες οτι θελεις ν'αποφυγεις μια εξτρα στηλη και θεωρησα οτι ειναι λογω του ΚΟΤ.

3.Ναι

1. οκ, είναι μεγάλη μανούρα μιας και θα σπάσει ο υπολογισμός σε τετράμηνα και όρια

περιμένω και τον @ekrepaliνα μου πει να το αφήσω όπως είναι 😁

2. ναι αλλά έγραψες αρχικά να αφαιρέσω στήλη (δεν έχω προσθέσει για να αφαιρέσω) , γιαυτό μπερδεύτηκα , συνεννοηθήκαμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

 

2. ναι αλλά έγραψες αρχικά να αφαιρέσω στήλη (δεν έχω προσθέσει για να αφαιρέσω) , γιαυτό μπερδεύτηκα , συνεννοηθήκαμε :)

Ναι γιατι θεωρησα(λανθασμενα λογικα) οτι δεν σου εβγαιναν οι στηλες και ηθελες να το αφαιρεσεις γι'αυτο το λογο το ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, korakios είπε

μετά θα σε ταράξουν στη ρήτρα αλλά βλέπεις μετά

υπόψιν για να τηρηθεί το 6μηνο πρέπει να ξανα υπογράψεις και όχι τηλεφωνική ανανέωση κτλ

πάρτο γραπτώς

σου έκατσε καλή για τα σημερινά δεδομένα είναι σούπερ , αλλά κλασσικά με προσοχή στους όρους κτλ

ΣΟΣ

να γράφει απαραίτητα στους όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος

στο λέω γιατί

1. πλέον ξέρεις για τη ρήτρα (για μετέπειτα καταγγελίες)

2. αν σου χρεώσουν ρήτρα μετά το 6μηνο τότε δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα και αν φύγεις θα πληρώσεις και τα σπασμένα με ρήτρα αποχώρησης

ΥΓ. Η elpedison κάποτε έγραφε οτι επιστρέφεις και εκπτώσεις συνέπειας , αν φύγεις νωρίτερα , το νου σου

ΥΓ2. Έδινε 50€ δώρο σε ανανεώσεις , προσπάθησε να το τσιμπήσεις .

Ωραία θα το έχω κατά νου μόλις διαβάσω και το συμβόλαιο επίσης μου είπε ότι είναι αναρτημενω και στο σαιτ τους το ΔΕΗ plus κου είπε εγώ από όσο θυμάμαι στην elpedison είμαι με ελεύθερο συμβόλαιο δηλαδή φεύγω όποτε θέλω θα το διπλοτσεκαρο μόλις γυρίσω σπίτι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wiowia είπε

Έχουν ξεφυγει αυτοί και δεν μπορεί να τους μαζέψει κανείς.

Ειχα κάνει αίτηση στην Efa,ούτε κ εγώ θυμάμαι από πότε.

Μαλλον πρέπει να έγινε η μετάβαση γιατί μου ήρθε τελικός λογαριασμός από elpedison.

Πέρα από το ότι δεν βγάζω άκρη τι έχουν χρεώσει,τι έχουν αφαιρέσει και γιατί βλέπω ότι στον έναντι που μου είχαν στείλει (πριν τον τελικό) με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 311€ για κατανάλωση ενέργειας 1750kw/h όταν η χρέωση ενέργειας ήταν 113€….

Μα είναι δυνατόν…3 φορές πάνω από την χρέωση ρεύματος…

Παντα ερχόταν σχεδόν το ίδιο,αλλά αυτό παραπάει..

Η απάντηση τους εντελώς ρομποτική, (δεν έχει γίνει λάθος, να σας τον αναλυτικό τρόπο υπολογισμού στο email).

Αφού έγινε η μετάβαση πάλι καλά... εγώ ακόμα περιμένω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Αφού έγινε η μετάβαση πάλι καλά... εγώ ακόμα περιμένω 😂

τώρα ξαναέβγαλε πρόγραμμα ,

https://efaenergy.gr/fix-power-business-2/

φυσικά στείλε email στην efa απαιτώντας να ολοκληρωθεί επιτέλους η αίτηση

κοινοποίηση στα

[email protected] , [email protected] , [email protected]

  

6 λεπτά πριν, desiro είπε

Δωστε λιγο link απ τα excelακια παιδια

στην προτεινόμενη ανάρτηση υπάρχουν στα παλιά excel link για το νέο ή στην υπογραφή μου

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τώρα ξαναέβγαλε πρόγραμμα ,

https://efaenergy.gr/fix-power-business-2/

φυσικά στείλε email στην efa απαιτώντας να ολοκληρωθεί επιτέλους η αίτηση

κοινοποίηση στα

[email protected] , [email protected] , [email protected]

 

 

Μετά την αίτηση που έστειλα 29/10 όλα πάγωσαν, ούτε απάντηση σε email ούτε viber και στα τηλέφωνα θα σε πάρουμε σε 5'' και ακόμα περιμένω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thanos-parousis είπε

Μετά την αίτηση που έστειλα 29/10 όλα πάγωσαν, ούτε απάντηση σε email ούτε viber και στα τηλέφωνα θα σε πάρουμε σε 5'' και ακόμα περιμένω 😂

θα εκπλαγείς για το πόσο γρήγορα θα πάρεις απάντηση μετά την κοινοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

θα εκπλαγείς για το πόσο γρήγορα θα πάρεις απάντηση μετά την κοινοποίηση

Κατά πάσα πιθανότητα η volton δεν έκανε δεκτή την αίτηση... το θέμα είναι ότι έπρεπε  να με ειδοποιήσουν για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Κατά πάσα πιθανότητα η volton δεν έκανε δεκτή την αίτηση... το θέμα είναι ότι έπρεπε  να με ειδοποιήσουν για αυτό. 

έχω αναφέρει πίσω την προθεσμία που έχει ο πάροχος για τυχών διορθώσεις αίτησης ή διαδικασία απόρριψης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχω αναφέρει πίσω την προθεσμία που έχει ο πάροχος για τυχών διορθώσεις αίτησης ή διαδικασία απόρριψης

15 μέρες δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

15 μέρες δεν είναι? 

ναι

Αναφορά σε κείμενο

1.Ο Προμηθευτής, χωρίς υπαίτια καθυστέρηση και το αργότερο εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την παραλαβή πλήρους Αίτησης Προσφοράς Προμήθειας, είτε αποστέλλει Προσφορά Προμήθειας, είτε ενημερώνει τον Πελάτη σχετικά με την απόρριψη της Αίτησής του. Σε περίπτωση που η Αίτηση δεν είναι πλήρης, ο Προμηθευτής ενημερώνει άμεσα τον Πελάτη και του παρέχει προθεσμία συμπλήρωσης της Αίτησης που δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ημερών.
2.Η απόρριψη της Αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011, και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της Αίτησής του ή ένταξή του σε διαφορετική κατηγορία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...