Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοεί τη χρέωση Zero ,τα 0,02 που είναι "σταθερά" χωρίς ρήτρα ,φυσικά πληρώνεις και τη χρέωση zero και τη χοντρική προσαυξημένη με συντελεστή συν κάποια άγνωστα που δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν

κάνανε μεγάλες αλχημείες

Έκανα edit το κείμενο. Έχω πλέον καταλάβει, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ποιος άνθρωπος θα υπογράψει αυτό το πράγμα;

Χιλιάδες, πολλοί εκ των οποίων επαγγελματίες. Δυστυχώς. Για ένα διάστημα μέχρι κι η ΡΑΕ στο energycost το είχε καταχωρημένο ως "σταθερό" πρόγραμμα με 0.02 χρέωση και φαντάζομαι εμφανιζόταν ως το φτηνότερο. Χάρις στον κοράκιο σβήστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χιλιάδες, πολλοί εκ των οποίων επαγγελματίες. Δυστυχώς. Για ένα διάστημα μέχρι κι η ΡΑΕ στο energycost το είχε καταχωρημένο ως "σταθερό" πρόγραμμα με 0.02 χρέωση και φαντάζομαι εμφανιζόταν ως το φτηνότερο. Χάρις στον κοράκιο σβήστηκε.

Κατεστρεψε το καλυτερο προγραμμα

 

*πολλοι το θεωρουν καλο προγραμμα ετσι οπως το παρουσιαζει η wv

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

εννοεί τη χρέωση Zero ,τα 0,02 που είναι "σταθερά" χωρίς ρήτρα ,φυσικά πληρώνεις και τη χρέωση zero και τη χοντρική προσαυξημένη με συντελεστή συν κάποια άγνωστα που δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν

κάνανε μεγάλες αλχημείες

...πράγμα που ΜΑΛΛΟΝ σημαίνει ότι δεν τους παίρνει ν' "απορροφήσουν τίποτα", και αποφασίσανε να συντάξουν μία σύμβαση η οποία κοντολογίς σημαίνει "αγοράζω χ και σου πουλάω χ+ψ (όπου ψ το κέρδος για τον,,,κόπο τους)" έτσι νέτα-σκέτα, άρα "με το ζόρι κρατιούνται για να μην βαρέσουν κανόνι" (κι όταν με το ζόρι κρατιέσαι, νομοτελειακά κάποια στιγμή το βαράς)...;

Εν τω μεταξύ, ΑΝ θυμάσαι [θα είσαι ήρωας (και όχι Ήρωνας, που ξαφνικά "ξεχάσανε" ΚΑΙ αυτοί τις μέχρι προ ημερών τιμές τους)], λίγο πριν μπω εδώ, περασμένη βδομάδα δηλαδή, είχα μιλήσει με Volterra που είμαι με ρήτρα ("Αέρας Οικονομίας", από πέρσι τέτοιες μέρες) και ο υπάλληλος μου είπε (παρ' ό,τι από το ένα μου έμπαιναν τότε κι από το άλλο μου έβγαιναν) να πάω στο νέο τους με ρήτρα ("Ξεγνοιασιά"), "που θα είναι ΛΙΓΟ καλύτερα" και την άλλη μέρα με ξαναπαίρνει και μου λέει "έχει πάρει παράταση ένα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα ("Σπίτι V1") που είχε λήξει, κι αν θέλετε να μπείτε σε αυτό,  βάλτε τα κάτω, μελετήστε, διαλέΧτε, αλλά το 'Σπίτι' ισχύει μέχρι ΑΥΡΙΟ ".

Είχα ακούσει από κάποιον γνωστό ότι σκοτωνόταν να φύγει από εναλλακτικό για ΔΕΗ, είπα να ΜΗΝ βιαστώ, είπα να μπω Ινσόμνια να δω,,,ΑΝ τυχόν έχουν γράψει τίποτα για όλα αυτά, και έπεσα πάνω στο τσουνάμι :ρ. Κι όταν κατάλαβα (αφού καν δεν κατάφερα να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ για Enter - που και να κατάφερνα, μετά από μέρες εδώ μέσα κατάλαβα ότι από αλλαγή παρόχου θα έπαιρνα μάλλον από τα 3 το μακρύτερο αναφορικά με τις "παλιές τιμές") ότι τουλάχιστον το "Σπίτι" της Volterra ήταν ό,τι πιο φτηνό θα μπορούσα να έχω 0,12/KWh ημερήσιο/νυχτερινό (...), 9Ε/μήνα πάγιο, -25% εμπρόθεσμη και έχω και ΚΟΤ-Β (άνω όριο 1400, αλλά δεν έχω νυχτερινό μετρητή ΠΟΥ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ, αφού ΤΩΡΑ χώνεψα πόσο σημαντικός είναι, απ' όλες τις πάντες) - μιας και ΚΑΙ Ο Ήρωνας ΚΑΙ η Volton επίσης βάλανε τα ρούχα τους αλλιώς αυτές τις μέρες - είπα να ξαναμιλήσω με Volterra και ο υπάλληλος (να 'ναι καλά) μου πρότεινε όντως να δοκιμάσω να αποδεχτώ το πρόγραμμα που μου είχαν κάνει προσφορά ΠΡΙΝ λήξει, και να σταυρώσω τα δάχτυλα και να περιμένω μήπως και το αποδεχτούν κι αυτοί, πέρασαν 2 μέρες στην τσίτα, και χθες βράδυ μου στείλανε ότι "λάβανε την αποδοχή που έκανα και η αλλαγή τιμιοκαταλόγου θα ολοκληρωθεί σύντομα" και ΑΝΑΣΑΝΑ. 

ΒΕΒΑΙΑ, γράφει κι ένα (τυποποιημένο) disclaimer παρακάτω : "Disclaimers: Any e-mail message from Volterra S.A. is sent in good faith but shall neither be binding nor construed as constituting or affecting a contractual arrangement or other commitment by Volterra S.A. The e-mail is intended for the exclusive use of the person whose e-mail address appears in caption as recipient. The sender and Volterra S.A. decline liability for inaccuracy, breach of integrity, loss or delayed delivery of the message, for any failure in, interruption to or degradation of either the service or the message, as well as for any loss or damage sustained thereof to the fullest extent provided by law."

Λες να μου την κάνουν...; Κι αγχώνομαι περισσότερο επειδή ο υπάλληλος μου είχε πει "είναι να εκδοθεί εκκαθαριστικός στις 10/12 κι αυτός ΘΑ περιλαμβάνει (1η φορά) ρήτρα, οπότε μην αργήσετε να κάνετε αποδοχή του "Σπίτι" ή ΕΣΤΩ του "Home 360" (το "νέο τους σταθερό"), γιατί αν επιλέξετε κάποιο απ' τα δύο αυτά σταθερά μέχρι τουλάχιστον 8/12, ο εκκαθαριστικός θα βγει ΧΩΡΙΣ ρήτρα, γιατί η όλη η τιμολόγηση, από 13/8 ως 10/12 θα γίνει με βάση το ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα, κι όχι με τον 'Αέρα' που είστε τώρα κι έχει ρήτρα"...

Θα τους καλέσω βέβαια αύριο να μου επιβεβαιώσουν αν όντως θα προχωρήσει το πρόγραμμα, γιατί αλλιώς θα έχω πολύ στενά περιθώρια να πάω ΕΣΤΩ στο νέο τους σταθερό (με κιλοβατώρα στον θεό), για να γλυτώσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ρήτρα του "Αέρα", που θα είναι (με πρόχειρους υπολογισμούς του υπαλλήλου, βάσει των 2100 περίπου KWh που θα έχω κάψει σύνολο μέχρι 10/12) 3 με 4 κατοστάρικα, για το 4μηνο...

Για πες ρε Τσακ μια γνώμη.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

χθες βράδυ μου στείλανε ότι "λάβανε την αποδοχή που έκανα και η αλλαγή τιμιοκαταλόγου θα ολοκληρωθεί σύντομα"

αν είναι αυτό είναι σούπερ

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/01/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ΟΙΚΙΑΚΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ_V1_V1N_2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheriff είπε

Κατεστρεψε το καλυτερο προγραμμα

 

*πολλοι το θεωρουν καλο προγραμμα ετσι οπως το παρουσιαζει η wv

Βέβαια είναι πολύ καλό πρόγραμμα αλλά μόνο για την watt+volt!!! Μην ασχολείστε άλλο, το κουράσαμε ....

Να δούμε ποιες εταιρείες θα απομείνουν στο τέλος από όλους αυτούς τους αεριτζίδες τους εναλλακτικούς. Μου ήρθε και ο τελικός των τελικών από τον ΗΡΩΝΑ και προς μεγάλη μου έκπληξη αφαίρεσαν κι άλλα 9€ + τα 100 της στρογγυλοποίησης που έκαναν !!! Τι καλοί άνθρωποι όταν τους στριμωχνεις ε; Σας συμβουλεύω όλους για καταγγελίες σύμφωνα με τις οδηγίες του μετρ κοράκιου. Εγώ δεν έκανα καμία αμφισβήτηση προς την εταιρεία αλλά με χειροπιαστές αποδείξεις τους λογαριασμούς και απλή αναφορά στα άλλα αντ' άλλων λεγόμενα τους, κατευθείαν καταγγελία στην ΡΑΕ. Μην νομίζετε ότι στην ΡΑΕ δεν ξέρουν για το δούλεμα και το κλέψιμο που πέφτει. Τώρα όμως, όσον αφορά την ρήτρα αναπροσαρμογής θα δυσκολευτούν να πάρουν θέση υπέρ μας με την χοντρική του ρεύματος στον Θεό. Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία. Δεν χάνετε τίποτα, και μείωση του ποσού να γίνει καλό θα είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

...πώς έλεγε ο Αντωνάκης στο Η Δε Γυνή, «ΠΑΕΙ το "μου"»...; Ένα τέτοιο πράμμα...

Χωρίς "μου". Σκέτο "Σπίτι", δυστυχώς. Με 0,12/Kwh (ημερήσιο ΚΑΙ νυχτερινό) και 9Ε/μήνα πάγιο (στο 'χα γράψει βρε).

Το "Σπίτι ΜΟΥ", το έχω βάλει από τέλος Γενάρη στους γονείς. 12 μηνη σύμβαση, κι όταν ρώτησα τον,,,Βολτέρρο αν θα πρέπει να τους καλέσω 15 μέρες πριν λήξει, για ανανέωση (γιατί είδα στους όρους - όσα "ψιλά" δεν διάβασα στη ζωή μου, τα έχω διαβάσει σε λίγες μέρες :ρ - πως ΑΛΛΙΩΣ ο προμηθευτής δύναται να με γυρίσει αυτόματα άμα τη λήξει στον ΒΑΣΙΚΟ του τιμ(ι)οκατάλογο, που είναι το "Home 360" που καίει και τσουρουφλάει), μου είπε "σας λέω εμπιστευτικά ότι η εταιρία δεν έχει πρόθεση να το αλλάξει, θα γίνει αορίστου και θα σας το αφήσουν έτσι, με αυτές τις τιμές" (που και αυτός υποστήριξε ότι ΕΙΝΑΙ "σούπερ"...).

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_160_ΟΙΚΙΑΚΟ2_0_.pdf

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Με 0,12/Kwh (ημερήσιο ΚΑΙ νυχτερινό) και 9Ε/μήνα πάγιο (στο 'χα γράψει βρε).

αφού δεν πρόλαβες τα παλιά της ΔΕΗ , μια χαρά είναι και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

την ρήτρα του "Αέρα", που θα είναι (με πρόχειρους υπολογισμούς του υπαλλήλου, βάσει των 2100 περίπου KWh που θα έχω κάψει σύνολο μέχρι 10/12) 3 με 4 κατοστάρικα, για το 4μηνο...

.

Μπορεί και πέντε κατοσταρικα φίλε μου !!

Χίλιες kwh κόστισαν σε φίλο 270€ στον Ήρωνα...Αλάργα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αφού δεν πρόλαβες τα παλιά της ΔΕΗ , μια χαρά είναι και αυτό

Σύμφωνοι, αλλά το disclaimer; To μέιλ που ήρθε (και μου λέει "μπράβο σας Κε Wash που αποδεχτήκατε, φαίνεστε έξυπνος άνθρωπος που ξέρει το συμφέρον του - η τιμολόγηση θα ολοκληρωθεί άμεσα"), δεν έχει κάποιο όνομα υπαλλήλου από κάτω (ενίοτε έχω δει μέιλ με ονόματα συγκεκριμένων υπαλλήλων) και σκέφτομαι ΜΗΠΩΣ τυχόν είναι κάτι αυτοματοποιημένο και το απορρίψουν στην συνέχεια (disclaimer αφού). Και σε περίπτωση που το κάνουν, υποθέτω πως θα παραμένω ως έχει, στην ρήτρα δηλαδή, και τα περιθώρια για αντίδραση στενεύουν (μέχρι 8/12 μου είπε το παιδί να κάνω είτε αποδοχή του "λήξαντος", ή έστω αίτηση για το "360", με σκοπό να προλάβω να γίνει εκκαθάριση στις 10/12 με "σταθερές" τιμές)...Μην δηλαδή αράξω την αρίδα μου και λέω "α, εδώ είμαστε", και τελειώσει το περιθώριο αντίδρασης, και στις 10 μου σκάσει το κανόνι της ρήτρας "στα καλά καθούμενα".......;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Μπορεί και πέντε κατοσταρικα φίλε μου !!

Χίλιες kwh κόστισαν σε φίλο 270€ στον Ήρωνα...Αλάργα!!!

...ναι δεν έχω επίσημη απάντηση - "στο περίπου υπολογισμούς" έκανε το παιδί που μίλαγα, όπου του έδωσα "περίπου κιλοβατώρες", ένα 10ήμερο πριν την εκκαθάριση...(απλά ξέρω ότι κάθε μέρα καίω 10 με 15 περίπου κι έτσι του έδωσα μια εκτίμηση πιθανή τελικής κατανάλωσης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τότε τηλ τη Δευτέρα , ζήτα επιβεβαίωση και φυσικά ξαναστείλε email ζητώντας να σου στείλουν το συμβόλαιο να υπογράψεις

 

...θα τους πάρω, αλλά μιας και το λες : και ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ δεν είχα "υπογράψει", γιατί οι οδηγίες τους έλεγαν "reply στο mail με τιμοκατάλο/όρους σύμβασης και γράψτε την λέξη ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ"...Κι η αλήθεια είναι ότι κοίταζα και ξανακοίταζα το πεδίο "υπογραφή πελάτη" κι αναρωτιόμουν, ΝΑ ΚΑΝΩ paste μια υπογραφή μου που έχω σ' ένα jpg (copy υπογραφής από την ταυτότητα :ρ); Δεν το 'κανα τελικά. Μέχρι στιγμής πάντως, "η δουλειά" με Βολτέρα έτσι γινόταν : "ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ" και ξερό ψωμί...Λες να στραβώσει κάτι τώρα; (...είπαμε : θα τους πάρω. Απλά σε ρωτάω για γνώμη...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosopc είπε

Παρασκευή πρωί και ύστερα από πολύ διάβασμα στο θέμα πήγα στον ηρων και πειστευω ότι είναι το πιο οικονομικό αυτή την στιγμή 

Ο Ηρων ειναι ο πιο οικονομικος απ'ολους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...