Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2020 στις 7:17 ΜΜ, zx1234r είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Αλλά έχει πάρα πολλά θετικά για να είναι αλήθεια. Δηλαδή δεν έχεις ΟΤΣ, πάγιο, δέσμευση και επιπρόσθετα έχεις και έκπτωση συνέπειας 10%, δηλαδή η kwh βγαίνει 0.0765€ σταθερά. Και όλα αυτά από μια νέα εταιρία στο χώρο της ηλεκτρικής ενέργειας. Μακάρι να είναι αλήθεια. Πόσο καιρό την έχεις? Υπάρχει έστω και κάτι μικρό αρνητικό που έχεις εντοπίσει?

Εμένα ο λογαριασμός μου έρχεται κάθε μήνα ηλεκτρονικά,.μονο στο πρώτο 4μηνο καθυστέρησε λίγο ανά 2 μηνός αλλά μετά όλα οκ.

Αρνητικό για μένα είναι που δεν μπορείς να κάνεις λογαριασμό online σε πλατφόρμα της ελιν που να έχεις online το λογαριαμο ώστε να πατάς κατευθείαν και να πληρώνεις αλλά χρησιμοποιεί πλατφόρμα που βάζεις τον κωδικό πληρωμής. Μικρό το κακό αλλά θα το ήθελα.

Την έχω από το Νοέμβρη. Καινουργια στο ηλεκτρικό αλλά σαν εταιρία δεν είναι καθόλου καινούργια.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος προς το παρόν. Μια καθυστέρηση μόνο 9 μηνών για να στείλει εκκαθαριστικό αλλά αυτό οφείλετε στη ΔΕΔΔΗΕ όπως ξαναειπα.

Θα δω και για το 10% στον επόμενο εκκαθαριστικο.

Από εξυπηρέτηση μια χαρά, όσες φορές έχω πάρει για απορίες απαντούν αμέσως και μου τις έλυσαν.

Επεξ/σία από maglor1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Εμένα ο λογαριασμός μου έρχεται κάθε μήνα ηλεκτρονικά,.μονο στο πρώτο 4μηνο καθυστέρησε λίγο ανά 2 μηνός αλλά μετά όλα οκ.

Αρνητικό για μένα είναι που δεν μπορείς να κάνεις λογαριασμό online σε πλατφόρμα της ελιν που να έχεις online το λογαριαμο ώστε να πατάς κατευθείαν και να πληρώνεις αλλά χρησιμοποιεί πλατφόρμα που βάζεις τον κωδικό πληρωμής. Μικρό το κακό αλλά θα το ήθελα.

Την έχω από το Νοέμβρη. Καινουργια στο ηλεκτρικό αλλά σαν εταιρία δεν είναι καθόλου καινούργια.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος προς το παρόν. Μια καθυστέρηση μόνο 9 μηνών για να στείλει εκκαθαριστικό αλλά αυτό οφείλετε στη ΔΕΔΔΗΕ όπως ξαναειπα.

Θα δω και για το 10% στον επόμενο εκκαθαριστικο.

Από εξυπηρέτηση μια χαρά, όσες φορές έχω πάρει για απορίες απαντούν αμέσως και μου τις έλυσαν.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2020 στις 10:41 ΠΜ, everyone_sux είπε

Δεν έχει σημασία το πόσα τιμολόγια εκδίδει και πότε. Δεν έχει σημασία αν είναι εκκαθαριστικός ή όχι. Πάντα απλώς διαιρείς το κόστος με τις KWh  που έκαψες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση π.χ. 101,55/1528=0.066 το οποίο ταιριάζει όντως με το ΚΟΤΒ που ανέφερα πιο πάνω. Αλλά τα μπουζουριάζεις όλα μαζί και είναι λίγο πιο δύσκολη η διάκριση. Ο λογαριασμός πρέπει να έχει τη σωστή ανάλυση - τιμή ανά κιλοβατώρα, έκπτωση ΚΟΤ κτλ κτλ. Τί σε μπερδεύει; Αν θες πόσταρε εικόνα του λογαριασμού σου χωρίς τα στοιχεία σου να τα εξηγήσουμε...

Παντού θα έχεις λιγότερα πάντως!

Για βοηθάμε γιατί με πήρε μαι από την ελπεντισον και μου λέει επειδη έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B θα πληρώνω παντού το ίδιο

FireShot Capture 011 -  - .png

 

FireShot Capture 010 -  - .png

Επεξ/σία από PurpleNinja
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Εμένα ο λογαριασμός μου έρχεται κάθε μήνα ηλεκτρονικά,.μονο στο πρώτο 4μηνο καθυστέρησε λίγο ανά 2 μηνός αλλά μετά όλα οκ.

Αρνητικό για μένα είναι που δεν μπορείς να κάνεις λογαριασμό online σε πλατφόρμα της ελιν που να έχεις online το λογαριαμο ώστε να πατάς κατευθείαν και να πληρώνεις αλλά χρησιμοποιεί πλατφόρμα που βάζεις τον κωδικό πληρωμής. Μικρό το κακό αλλά θα το ήθελα.

Την έχω από το Νοέμβρη. Καινουργια στο ηλεκτρικό αλλά σαν εταιρία δεν είναι καθόλου καινούργια.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος προς το παρόν. Μια καθυστέρηση μόνο 9 μηνών για να στείλει εκκαθαριστικό αλλά αυτό οφείλετε στη ΔΕΔΔΗΕ όπως ξαναειπα.

Θα δω και για το 10% στον επόμενο εκκαθαριστικο.

Από εξυπηρέτηση μια χαρά, όσες φορές έχω πάρει για απορίες απαντούν αμέσως και μου τις έλυσαν.

Ακριβώς ίδια εμπειρία έχω με ελιν. Εγω το βαλα πάγια εντολή για πληρωμή ναμην ασχουμαι κ γύρισαν τα 60 ευρω εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα ένα site https://www.tsig.gr/lang-el/electricity που βάζοντας τις κιλοβατώρες τετραμήνου σου βγάζει σε όλες τις εταιρείες το κόστος ρεύματος. Στην δική μου περίπτωση η διαφορά με τη ΔΕΗ και ELIN που ενδιαφέρομαι είναι περίπου 35 ευρώ το τετράμηνο, άρα 140 ευρώ το χρόνο. Ερώτηση μάλλον χαζή, τα υπόλοιπα φπα δημοι ερτ κλπ χρεώσεις είναι θα είναι ακριβώς οι ίδιες η μη τυχόν είναι λιγο μεγαλύτερες ας πούμε στην ΕΛΙΝ παράδειγμα και ροκανίζεται η συνολική ωφέλεια κάθε τετράμηνο και κατ΄ επέκταση στο έτος?

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η χρέωση νυχτερινού, εγώ βλέπω στην Protergia στο νυχτερινό είναι 0,04343€/kWh ενώ στην Ελλήν είναι 0,06610 . Άρα πιο ακριβό. Θα βάλω και στο Tsig τις χρεώσεις να τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dr_papas είπε

Βρήκα ένα site https://www.tsig.gr/lang-el/electricity που βάζοντας τις κιλοβατώρες τετραμήνου σου βγάζει σε όλες τις εταιρείες το κόστος ρεύματος. Στην δική μου περίπτωση η διαφορά με τη ΔΕΗ και ELIN που ενδιαφέρομαι είναι περίπου 35 ευρώ το τετράμηνο, άρα 140 ευρώ το χρόνο. Ερώτηση μάλλον χαζή, τα υπόλοιπα φπα δημοι ερτ κλπ χρεώσεις είναι θα είναι ακριβώς οι ίδιες η μη τυχόν είναι λιγο μεγαλύτερες ας πούμε στην ΕΛΙΝ παράδειγμα και ροκανίζεται η συνολική ωφέλεια κάθε τετράμηνο και κατ΄ επέκταση στο έτος?

Οι λοιπές χρεώσεις είναι ακριβώς οι ίδιες. Οπότε γιαυτό μην ανησυχείς.

3 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Πάντως η χρέωση νυχτερινού, εγώ βλέπω στην Protergia στο νυχτερινό είναι 0,04343€/kWh ενώ στην Ελλήν είναι 0,06610 . Άρα πιο ακριβό. Θα βάλω και στο Tsig τις χρεώσεις να τσεκάρω

Έτσι είναι, όπως στα λες. Η διαφορές που κάνει την EΛΙΝ πιο ελκυστική είναι ότι δεν έχει ΟΤΣ, δεν έχει δέσμευση χρονική, δεν έχει πάγιο και έχει έκπτωση συνέπειας 10% νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Πάντως η χρέωση νυχτερινού, εγώ βλέπω στην Protergia στο νυχτερινό είναι 0,04343€/kWh ενώ στην Ελλήν είναι 0,06610 . Άρα πιο ακριβό. Θα βάλω και στο Tsig τις χρεώσεις να τσεκάρω

Οι προσαυξήσεις που έχει η Protergia για εμένα κινούνται στο φάσμα της εξαπάτησης ... 

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρα το οτι τα διαφορα σαιτς προμοταρουν και προπαγανδιζουν εδω και 1-2 μηνες για "μειωσεις" και εκπτωσεις στους λογαριασμους ΔΕΗ (στα... "ψιλα γραμματα" κατω απο τους φοβερους τιτλους μιλουν πχ για εκπτωση 2.5€ το μηνα σε επιχειρησεις που θα μπουν στο ebill), τα πραγματα βλεπω οτι ειναι αντιθετα και εξηγω αυτο που ειδα σημερα στους λογαριασμους μου που εκατσα και τους κοιταξα:

Εχουν καταργησει εδω και 2 λογαριασμους την εκπτωση 1€ που υπηρχε εδω και καποια χρονια για ηλεκτρονικο λογαριασμο ebill. Μηπως θεωρουν οτι ειμαστε εμεις οι οικιακοι πελατες τα κοροιδα και σπονσορες της ανακοινωσης εκπτωσης στις επιχειρησεις;  Προσπαθουν να μας στειλουν στους ιδιωτες και τελικα τα καταφερνουν μια χαρα νομιζω. 

Η καταντια μιας  επαισχυντης  "κανονικοτητας". Να την χαιρεστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εχουν καταργησει εδω και 2 λογαριασμους την εκπτωση 1€ που υπηρχε εδω και καποια χρονια για ηλεκτρονικο λογαριασμο ebill.

Ναι; Εγώ νόμιζα ήταν 1 ευρώ άπαξ, ένας λογαριασμός και τέλος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Παρα το οτι τα διαφορα σαιτς προμοταρουν και προπαγανδιζουν εδω και 1-2 μηνες για "μειωσεις" και εκπτωσεις στους λογαριασμους ΔΕΗ (στα... "ψιλα γραμματα" κατω απο τους φοβερους τιτλους μιλουν πχ για εκπτωση 2.5€ το μηνα σε επιχειρησεις που θα μπουν στο ebill), τα πραγματα βλεπω οτι ειναι αντιθετα και εξηγω αυτο που ειδα σημερα στους λογαριασμους μου που εκατσα και τους κοιταξα:

Εχουν καταργησει εδω και 2 λογαριασμους την εκπτωση 1€ που υπηρχε εδω και καποια χρονια για ηλεκτρονικο λογαριασμο ebill. Μηπως θεωρουν οτι ειμαστε εμεις οι οικιακοι πελατες τα κοροιδα και σπονσορες της ανακοινωσης εκπτωσης στις επιχειρησεις;  Προσπαθουν να μας στειλουν στους ιδιωτες και τελικα τα καταφερνουν μια χαρα νομιζω. 

Η καταντια μιας  επαισχυντης  "κανονικοτητας". Να την χαιρεστε.

Μολιε στειλα και mail στην Δεη για το ιδιο θεμα..Απο οτι καταλαβα,το ειχαν κανει απο 1 ευρω στα 2,5 λογω κορονοιου,αλλα πλεον ισχυει μονο για επαγγελματικα τιμολογια!Οποτε οντως καταργηθηκε το -1ευρω.Επισης διακοψαν το μηδενικο παγιο,που ισχυε τους προηγουμενους μηνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να βρούμε έντυπο λογαριασμό να δούμε, ίσως χρεώνουν το 1 ευρώ σε αυτούς που παίρνουν έντυπο λογαριασμό. Δηλαδή εμείς που έχουμε ηλεκτρονικό, δεν βλέπουμε -1 αλλά βλέπουν +1 αυτοί που έχουν έντυπο λογαριασμό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπηρχε εκπτωση ηλεκτρονικου λογαριασμου(e-bill) 1 ευρω,το ειχαν παει 2,5 το μηνα αλλα πλεον καταργηθηκε(σιωπηλα παντα...!).Ειναι αλλο αυτο με τον εντυπο,που τον χρεωναν 1 ευρω και πλεον οχι(μεχρι καποια στιγμη καταργηθει και αυτο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως είμαι εκτός θέματος, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα.

Από τις 25/8 έχω στείλει το παρακάτω κείμενο μέσω email ατη ΔΕΗ 3 φορές, απάντηση δεν πήρα:

"Καλησπέρα σας, 10 μήνες περίπου μετά την τελευταία επικοινωνία μας και την έκδοση του τελικού λογαριασμού ΔΕΗ του πατέρα μου .... ..... για την παροχή ........., σήμερα ήρθε ένας λογαριασμός με επιστροφή του ποσού των 17,43€ από την αναδρομική εκκαθάριση χρεώσεων ΕΤΜΕΑΡ. Αυτό πως μπορούμε να το εισπράξουμε; Μένουμε Σαμοθράκη.
α) Πρέπει να μεταβούμε στην Αλεξανδρούπολη; Τα έξοδα είναι περισότερα.
β) να δώσουμε λογαριασμό τραπέζης για να γίνει κατάθεση;
γ) μπορεί να μεταφερθεί στον τωρινό πάροχο (Volterra);
δ) μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο λογαριασμό του πατέρα μου, ο οποίος ακόμη είναι στην ΔΕΗ, στο ίδιο όνομα αλλά σε διαφορετική περιοχή;

Κάτι ακόμη. 
Όπως προείπα μένουμε Σαμοθράκη, έχουμε σπίτι στην Καβάλα, το οποίο είναι κλειστό και επισκεπτόμαστε σπάνια, ειδικά το τελευταίο διάστημα. Πήγα και βρήκα 3-4 φουσκωμένους λογαριασμούς για την παροχή ........ . Πήρα την ένδειξη από τον μετρητή που βρίσκεται εσωτερικά, επικοινώνησα με το εκεί κατάστημα ΔΕΗ, έδωσα τις ενδείξεις και μου είπε ο υπάλληλος ότι θα βγει εκκαθαριστικός. Τέλος Αυγούστου όμως λήγει ο τελευταίος έναντι, ο οποίος όπως όλοι οι λογαριασμοί της παροχής πληρώνονται με πάγια εντολή από τραπεζικό λογαριασμό του πατέρα μου. Εάν όμως ο εκκαθαριστικός βγει και είναι ακόμη απλήρωτο το προηγούμενο ποσό, υπάρχει περίπτωση να περάσει στον καινούργιο και να πληρωθεί 2 φορές μιας και εμείς δεν θα δούμε τον λογαριασμό;
Μπορείτε να το διευθετήσετε;
Ευχαριστώ και συγγνώμη για τον χρόνο σας."

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε εσείς;

Υ.Γ.: Σήμερα συμπληρωματικά τους έγραψα: "Σήμερα είδα μέσω της τραπεζικής εφαρμογής ότι ο έναντι λογαριασμός (76,92€) εξοφλήθηκε, οπότε αν εκδόθηκε στο ενδιάμεσο εκκαθαριστικός με την καταχώρηση της καταμέτρησης που έδωσα, σίγουρα θα έχει πιστωθεί και αυτό το ποσό ως ανεξόφλητο."

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...